Рішення № 78896899, 18.12.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
2540/3159/18
Номер документу
78896899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2018 року Чернігів Справа № 2540/3159/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді -Кашпур О.В.,

за участі секретаря-Андрушко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядкуст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 20.09.2018 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області і просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за зверненням ОСОБА_1 від 21.02.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на її звернення субєктом владних повноважень не було винесено належного рішення щодо задоволення або відмови в задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Також позивач зазначає, що зазначені відповідачем в листі від 22.03.2018 № Ш-1895/0-1545/0/94-18 підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою не передбачені Земельним кодексом України. Враховуючи наведені обставини, ОСОБА_1 вважає, що бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області щодо не розгляду ї заяви є протиправною та просить задовольнити її позовні вимоги.

Згідно ухвали суду від 24.09.2018 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху. У встановлений судом строк позивачу усунув недолік позовної заяви.

Ухвалою суду від 16.10.2018 у справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Також, відповідачу надано 15-ти денний термін з моменту отримання ухвали про відкриття провадження на надання письмового відзиву на позовну заяву.

Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що земельний масив, в межах якого розміщена земельна ділянка, з приводу якої звернулась позивач, на виконання розпорядження Кабінету міністрів України від 19.08.2015 №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» передбачений для передачі у власність громадянам-учасникам АТО та членам сімей загиблих на сході України. Відповідач вважає, що управлінням належним чином розглянуто заяву ОСОБА_1 а надано відповідь, а підстава для відмови в надання дозволу на розробку проекту землеустрою є правомірною, адже розпорядження Кабінету Міністрів України є обовязковим для виконання.

Позивач в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, клопотань про слухання справи у його відсутність не подав. За наведених обставин, керуючись ч. 3 ст. 205 Кас України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 21.02.2018 звернулась до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га на території Кудрівської сільської ради Сосницького Чернігівської області (а.с. 27).

Листом від 22.03.2018 № Ш-1895/0-1545/0/94-18 Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області повідомило позивача про те, що відповідно до графічного матеріалу із зазначеним бажаним місцем розташування земельної ділянки, що був доданий до заяви ОСОБА_1, земельний масив, в межах якого розміщена земельна ділянка, з приводу якої звернулась позивач, на виконання розпорядження Кабінету міністрів України від 19.08.2015 №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» передбачений для передачі у власність громадянам-учасникам АТО та членам сімей загиблих на сході України (а.с. 28).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Стаття 14 Конституції Українигарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, єЗемельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III(надалі -ЗК України), а також прийняті відповідно доКонституції Українита цього Кодексунормативно-правові акти.

Відповідно до п. б) ч. 1ст. 81 ЗК Українигромадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ч. 1-3ст. 116 ЗК Українигромадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) ч. 3ст. 116 ЗК України).

Устатті 121 ЗК Українипередбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

З огляду на це, ОСОБА_1 яка є громадянином України, має право на набуття права власності на земельну ділянку для особистого селянського господарства.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас, ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

У світлі вимог цієї конституційної норми така процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено устатті 118 ЗК України. Відповідно до положень частини 6статті 118 ЗК Українигромадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для … ведення особистого селянського господарства … у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У частині 7статті 118 ЗК Українизазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними. Оцінюючи підстави ненадання дозволу, які наведені у листі відповідача, суд зауважує що вони Земельним Кодексом України не передбачені.

У частині 7ст. 118 ЗК Українинаведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою:

а) надати дозвіл;

б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом. Вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом, забороняється. Підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними. Відтак, будь-які дії, спрямовані на отримання від особи, яка звернулася за дозволом, додаткових матеріалів, в тому числі їх уточнення, прямо суперечать закону та є протиправними.

В свою чергу, такі дії (у разі їх вчинення) не є законним способом поведінки органу, є проміжними відповідями на звернення, не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже не можуть вважатися «відмовою у наданні дозволу» у розумінні ч. 7ст. 118 ЗК України.

Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту. Водночас, у частині 7статті 118 ЗК Українине визначено, в якій саме правовій формі вирішується це питання. Зокрема, чи необхідно приймати відповідне рішення органу з цього питання чи достатньо відповіді у формі листа.

Для порівняння, у частині 9статті 118 ЗК Українизазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки приймає рішенняпро затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її надання.

Правовий статус Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області визначено відповідним Положенням, яке затвердженеНаказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521).

У пункті 8 цього Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5(у редакціїнаказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституціїта інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.

Відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Наведена позиція висловлена ОСОБА_2 Судом в постанові від 11.04.2018 по справі № 806/2208/17.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені у частині 6статті 118 ЗК України, у визначений законом строк, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем протиправно не було прийнято належного рішення про задоволення або відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 21.02.2018, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області щодо не прийняття рішення за зверненням ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позивачем при поданні позову до суду було сплачено судовий збір в загальній сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., вони підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області щодо не прийняття рішення за зверненням ОСОБА_1 від 21.02.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судових витрат на користь ОСОБА_1.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 - вул. Ситченка, 9, с. Крюківщина, Києво -Святошинський район, Київської області, 08136, ідентифікаційний код НОМЕР_1.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області -пр. Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39764881.

Повне судове рішення складено 28 грудня 2018 року.

Суддяпідпис ОСОБА_3

З оригіналом згідно.

Рішення суду від 10.10.2018 не набрало закнної сили.

СуддяО.В. Кашпур