Рішення № 78895112, 28.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
480/3977/18
Номер документу
78895112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2018 р. Справа № 480/3977/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення до 70% при проведенні підвищення з 01.01.2018 р. основного розміру раніше нарахованої пенсії протиправними та такими, що суперечать ст.ст. 19, 22, 24, 58, 64, 124 Конституції України і ст. 13 Закону № 2262-XII, та визначити розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії за 43 роки вислуги в розмірі 100% грошового забезпечення як ліквідатору катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії та врахувати всі раніше призначені складові грошового забезпечення, у т.ч. і 379,60 грн як інваліду війни 2-ї групи за шкоду здоровю як ліквідатору катастрофи на ЧАЕС, та зобовязати здійснити перерахунок та виплату недосплачених коштів з 01.01.2018 р. Позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, має статус ветерана війни та військової служби, ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалід війни 2-ї групи. З 01.01.2007 р. перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення в запас у 1995 році відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Сумським обласним військкоматом йому була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 95% грошового забезпечення за 43 роки вислуги.

23.10.2015 р. позивач отримав 2-гу групу інваліда війни та ліквідатора катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, відповідно, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення пенсії розмір грошового забезпечення мав бути 100%. Проте відповідач самостійно допущену помилку не виправив та встановив розмір грошового забезпечення позивача для обрахунку йому пенсії 90%. Крім того, відповідач протиправно позбавив позивача додаткової надбавки до пенсії у розмірі 379,60 грн як інваліда війни 2-ї групи.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 р. в березні 2018 року позивачу було здійснено підвищення призначеної у 1995 році пенсії, однак перерахунок пенсії відповідачем проведено виходячи із розміру 70% грошового забезпечення, внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 30%.

Позивач вказує, що на його звернення від 06.08.2018 р. та від 24.09.2018 р. про перерахунок раніше нарахованої пенсії отримав відмову, мотивовану тим, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з урахуванням чинної на момент його проведення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Зазначає, що відповідач протиправно застосував норми статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для перерахунку його раніше нарахованої пенсії, оскільки дана норма вступила в дію лише з 01.05.2014 р. та застосовується виключно при призначенні пенсії та не підлягає застосуванню під час перерахунку пенсії, призначеної за нормами, чинними в 1995 році на момент звільнення позивача. Крім того, перерахунок пенсії позивача може бути проведено виключно на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У березні 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок проведено з урахуванням чинної на момент його проведення редакції статті 13 "Розміри пенсій за вислугу років" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Дане положення стосується розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку.

Отже, на час проведення перерахунку пенсії була чинною норма статті Закону № 2262-XII, редакція якої передбачала обчислення максимально можливого розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України, має статус ветерана війни та військової служби, ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалід війни 2-ї групи. З 01.01.2007 р. перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.19,20).

Після звільнення в запас у 1995 році відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Сумським обласним військкоматом йому була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 95% грошового забезпечення за 43 роки вислуги.

У березні 2018 року на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення.

06.08.2018 р. та 24.09.2018 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок раніше нарахованої пенсії (а.с.16-17,18).

Листом від 04.09.2018 р. позивача було повідомлено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з урахуванням чинної на момент його проведення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, відповідно, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні (а.с.6-7).

Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії позивачу є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугою строків служби призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений зі служби у 1995 році, пенсія йому призначена у розмірі 95% грошового забезпечення за 43 роки вислуги.

23.10.2015 р. позивач отримав 2-гу групу інваліда війни та ліквідатора катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, відповідно, на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, не повинен перевищувати 100 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до п. 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується, зокрема, особам з інвалідністю II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що належать до категорії 1, у розмірі 379,6 гривні.

У березні 2018 року позивачу було здійснено підвищення призначеної у 1995 році пенсії, однак перерахунок пенсії відповідачем проведено виходячи із розміру 70% грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 30%.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).

Так, зі змісту листа ГУ ПФУ у Сумській області від 04.09.2018 р. № 2114/З-11 вбачається, що основний розмір пенсії позивача після перерахунку складає 70%, а повинен складати 100% (а.с.6-7). При цьому при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 30% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 30% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення зі 100% до 70% при проведенні перерахунку раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобовязання провести з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії за 43 роки вислуги в розмірі 100% є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (40009, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення до 70% при проведенні підвищення з 01.01.2018 р. основного розміру раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. у розмірі 100% грошового забезпечення з урахуванням усіх раніше призначених складових грошового забезпечення, у т.ч. і 379,60 грн як особі з інвалідністю II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах