Рішення № 78895051, 27.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
480/3888/18
Номер документу
78895051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2018 р. справа №480/3888/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3888/18 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, та уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправними і такими, що суперечать ст.ст. 22, 58, 124, 129-1 Конституції України, ст.ст. 13,63 Закону №2262- XII і постанові КМ України №45 від 13.02.2008, дії щодо зменшення при проведенні з 01.01.2018р. підвищення основного розміру раніше нарахованої пенсії відсоткового розміру грошового забезпечення з 86% до 70%, виплату перерахованої пенсії в три етапи та скасування додаткових складових грошового забезпечення, які були призначені раніше; зобовязати визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії в розмірі 86% за 32 роки вислуги, врахувати всі додаткові складові грошового забезпечення, які він отримував до 31.12.2017, та перерахувати і виплатити пенсію з 01.01.2018 однією сумою. Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії під час її призначення був визначений у 86% грошового забезпечення. Проте, після перерахунку пенсії з 01.01.2018 розмір пенсії у відсотковому вимірі був зменшений до 70%. На думку позивача, визначення пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення є протиправним, оскільки у відповідності до вимог чинного законодавства, при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії. Крім того, скасування відповідачем при перерахунку пенсії додаткових складових грошового забезпечення, які були призначені раніше, суперечить вимогам Конституції України, діючому законодавству, та порушує його права.

Ухвалою суду від 17.10.2018 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб позивачу був здійснений перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, у тому числі статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні, та набрали чинності з 01.05.2014. Тому, на думку відповідача, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до норм чинного законодавства (а.с.25-26).

З огляду на обставини, викладені у відзиві на позов, ухвалою суду від 02.11.2018 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач, не погодившись з доводами відповідача, надав суду відповідь на відзив та зазначив, що законодавча зміна встановленого Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимального розміру пенсії відбулася після призначення йому пенсії, а тому не може розповсюджуватися на нього та не є підставою для зменшення розміру призначеної пенсії (а.с.36-37)

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, як пенсіонер Міністерства оборони України, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в розмірі 86% від суми грошового забезпечення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ОСОБА_1 у квітні 2018 року було проведено перерахунок пенсії.

Проте, під час перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії був зменшений до 70% сум грошового забезпечення.

Не погодившись зі зниженням пенсії у відсотковому вимірі, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області зі скаргою про перерахунок пенсії (а.с.10).

Головне управління ПФУ в Сумській області листом від 17.09.2018 №2148/Г-11 повідомило ОСОБА_1 про те, що перерахунок його пенсії здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Підстави для обчислення пенсії виходячи із 86% від суми грошового забезпечення відсутні (а.с.11).

З повідомлення про розмір пенсії вбачається, що перерахунок пенсії позивача здійснено з 70% грошового забезпечення (а.с.12-18).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з п. а ст. 13 вказаного закону (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України від 27.03.2014 №1166-VІІ (далі по тексту -Закон №1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70.

Таким чином, Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України №1166-VІІ, ні положеннями Закону № 2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII.

Тому, при перерахунку пенсії, позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).

Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.

Також, у Рішенні від 11.10.2005 №8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи викладене, суд вважає, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправними і такий перерахунок необхідно здійснити виходячи з розміру 86% від суми грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності своїх дій щодо зменшення розміру пенсії з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 86% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 та зобовязати головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 86% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стосовно вимог позивача щодо протиправності скасування додаткових складових грошового забезпечення, які були призначені раніше, а саме: надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 90%, суд зазначає наступне.

За приписами ч. 4 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (Далі - Закон №2262), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У відповідності до вказаних положень Закону №2262 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Одночасно, зазначеною Постановою №103 були внесені зміни до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року. (Далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку уповноважені органи на підставі списків за формою згідно з додатком №1 готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з Додатком №2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку №45, під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою.

Для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було складено передбачені Порядком №45 Довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ( у тому числі і на позивача).

У передбаченій Порядком №45 Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 8030,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 50% - 4720,00 грн.

Усього: 14160,00 грн.

Інших складових грошового забезпечення у довідці не зазначено.

Вказана довідка позивачем не оскаржувалася у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області правомірно здійснило перерахунок пенсії позивача з урахуванням вказаних у довідці видів грошового забезпечення.

Тому в частині вимог позивача щодо протиправності скасування додаткових складових грошового забезпечення, які були призначені раніше, та зобовязання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення необхідно відмовити.

Що стосується вимог позивача щодо здійснення виплати недоплаченої частини пенсії з 01.01.2018 однією сумою, то суд зазначає, що вказана вимога є передчасною, оскільки в цій частині права позивача на даний час відповідачем не порушені.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 86 % до 70 % грошового забезпечення з 01.01.2018, та зобовязати головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 86% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 86 % до 70 % грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобовязати головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 86% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 29.12.2018.