Рішення № 78894321, 26.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
140/2458/18
Номер документу
78894321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2458/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі Локачинське ОУПФУ про визнання протиправною відмову від 11.09.2018 року та зобов'язання скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду та призначити пенсію за віком.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 01.03.2018 року звернулась до Локачинського ОУ ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням Локачинського ОУПФУ Волинської області від 15.03.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком.

Вказану відмову було оскаржено до суду, де просила визнати протиправним рішення від 15.03.2018 року та зобовязати призначити пенсію за віком з 01.03.2018 року відповідно до п.3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як матері інваліда з дитинства, зарахувавши до страхового стажу позивача періоди з 27.04.1988 року по 27.04.1991 року згідно пункту «ж» статті 56 Закону №1788 та з 28.04.1991 року по 27.04.2004 року згідно пункту «є» статті 56 Закону Закону №1788.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року в справі №803/739/18 визнано протиправним та скасовано рішення Локачинського ОУПФУ від 15.03.2018 року про відмову у призначення пенсії за віком ОСОБА_1, зобовязано Локачинське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.03.2018 року про призначення пенсії за віком.

Повторно розглянувши заяву від 01.03.2018 року рішенням від 11.09.2018 року, Локачинське ОУПФУ знову безпідставно відмовило позивачу у призначені пенсії за віком, мотивуючи це тим, що не мають можливості скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду, так як відсутні всі документи необхідні для цього.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки цей акт складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд та їх сусідів, інших даних.

Тому просить визнати протиправною відмову від 11.09.2018 року, зобов'язати скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду та призначити пенсію за віком.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити повністю.

Вказала, що позивач немає права на призначення пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідних документів.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що 01.03.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Локачинського ОУ ПФУ Волинської області з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви позивач додала наступні документи: паспорт; копія ідентифікаційного номеру; трудова книжка УКП № 1943707; копія свідоцтва про народження сина ОСОБА_3; архівна довідка № 392/01-27 від 07.11.2017 року, видана трудовим архівом Горохівського району; копія диплома про навчання; довідка про стаж з Укрпошти, довідка з центру зайнятості; довідка про стаж з ПСГП «Озірці»; заключення ЛКК на ОСОБА_4; довідка МСЕК № 003554 (а.с. 26).

У розписці-повідомленні спеціалістом Локачинського ОУ ПФУ Волинської області ОСОБА_5 здійснено запис про те, що ОСОБА_1 до 31.05.2018 року необхідно подати документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Рішенням Локачинського ОУПФУ Волинської області від 15 березня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком.

У вищевказаному рішенні вказано про те, що згідно з статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до страхового стажу матері можливо зарахувати час догляду за дитиною-інвалідом віком до 16 років на підставі документів, визначених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637. Такими документами є: акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документ, що засвідчує перебування на інвалідності дитини-інваліда (виписка з огляду медико-соціальної експертної комісії, медичний висновок, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або органів праці та соціального захисту населення чи Пенсійного фонду, інші документи) .

Згідно представлених документів страховий стаж заявниці становить 9 років 07 місяців 09 днів, при необхідному стажі 15 років, а тому Локачинське ОУ ПФУ Волинської області винесло рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

20.03.2018 року Локачинське ОУ ПФУ Волинської області повідомило ОСОБА_1, що рішенням управління від 15.03.2018 року їй відмовлено в призначенні пенсії за віком.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, відповідачем у страховий стаж позивача (9 років 07 місяців 09 днів) були зараховані наступні періоди трудової діяльності:

З 01.09.1985 року по 27.08.1987 (1 рік 11 місяців 27 днів) навчання у вищому(середньому) навчальному закладі;

З 05.10.1987 по 30.06.1988 (8 місяців 26 днів) робота у колгоспі;

З 01.07.1988 по 21.01.1991 (2 роки 6 місяців 21 день) догляд за дитиною до 3-х років;

З 22.01.1991 по 14.03.1991 (1 місяць 23 дні) робота у колгоспі;

З 15.03.1991 по 15.05.1991 (2 місяці 1 день) робота у колгоспі;

З 15.07.1991 по 15.03.1992 (8 місяців 1 день) робота у колгоспі;

З 15.05.1992 по 15.11.1992 (2 місяці 2 дні) робота у колгоспі;

З 01.01.1993 по 10.01.1993 (10 днів) робота у колгоспі;

З 11.01.1993 по 10.09.1994 (1 рік 8 місяців) робота у колгоспі;

З 15.09.1998 по 31.12.1998 (3 місяці 17 днів) робота у колгоспі;

З 01.01.1999 по 15.02.1999 (1 місяць 11 днів) робота у колгоспі;

З 01.02.2002 по 17.05.2002 (3 місяці 17 днів) робота у колгоспі;

З 23.06.2003 по 31.12.2003 (6 місяців 9 днів) безробіття;

З 01.01.2004 по 22.11.2004 (2 місяці 24 дні) безробіття.

З вищевикладеного слідує, що період догляду за дитиною віком до трьох років з 01.07.1988 року по 21.01.1991 року включено відповідачем до страхового стажу ОСОБА_1ОСОБА_1 зверталася до Волинською окружного адміністративного суду з позовом до Локачинського ОУПФУ про визнання протиправним рішення від 15.03.2018 року, яким їй відмовлено у призначенні пенсії за віком та зобовязання відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 01.03.2018 року відповідно до п.3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як матері інваліда з дитинства, зарахувавши до страхового стажу позивача періоди з 27.04.1988 року по 27.04.1991 року згідно пункту «ж» статті 56 Закону №1788 та з 28.04.1991 року по 27.04.2004 року згідно пункту «є» статті 56 Закону Закону №1788.

Рішенням Волинською окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року визнано протиправним та скасовано рішення Локачинського ОУПФУ від 15.03.2018 року про відмову у призначення пенсії за віком ОСОБА_1 та зобовязано Локачинське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.03.2018 року про призначення пенсії за віком.

Повторно розглянувши заяву ОСОБА_1 11.09.2018 року Локачинське ОУПФУ листом №3563/02-10-47 відмовило позивачці у призначені пенсії за віком, мотивуючи це тим, що не мають можливості скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду, так як відсутні всі документи необхідні для цього, які свідчать про наявність інвалідності.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.

Відповідно до п. «є» ч. 3 ст. 56 «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Згідно з пунктом 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно п.2.1 Порядку від 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком особа подає документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії згідно з абзацом четвертим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).

Відповідно до п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 , час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів). Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи. Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.

Позивачем до органів Пенсійного фонду було надано: копію свідоцтва про народження сина ОСОБА_4 (27.04.1988 р.н.); заключення ЛЛК, згідно якого ОСОБА_4 за станом здоровя мав групу інвалідності інвалід з дитинства з 1991 року; довідку МСЕК № 003554 згідно якої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, дата огляду 27.04.2004 року (первинно) є інвалідом з дитинства довічно.

Суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_1 у складанні акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993 року№637 акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.

Отже, обовязок скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду покладається законодавством саме на відповідача, а тому не можна вимагати його від позивача.

У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що Локачинським ОУ ПФУ у Волинській області такий акт не складався.

Водночас, позивач частково надала документи, які підтверджують перебування її сина ОСОБА_4 як інваліда (заключення ЛЛК, згідно якого ОСОБА_4 за станом здоровя мав групу інвалідності інвалід з дитинства з 1991 року, довідку МСЕК № 003554 згідно якої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, дата огляду 27.04.2004 року (первинно) є інвалідом з дитинства довічно).

Крім того, з листа заступника начальника Локачинського ОУ ПФУ Волинської області вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у відповідача та отримувала пенсію на інваліда з дитинства. Згідно архівних особових рахунків, виплата пенсії проводилася з 01.09.1999 року по 30.04.2004 року. Однак, вказаний період також не був зарахований ОСОБА_1 до страхового стажу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Локачинського ОУ ПФУ Волинської області від 11.09.2018 року прийнято необґрунтовано (без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення), упереджено та завчасно.

З метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом зобов'язання відповідача скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за сином ОСОБА_4 відповідно до пункту 10 Порядку. При цьому, не підлягає до задоволення вимога призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.03.2018 року з огляду на наступне.

Суд зазначає, що документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначені у розділі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846.

Зокрема, згідно п. 2.18 вказаного порядку визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).Як зазначено вище, Порядок встановлення часу догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду встановлений пунктом 10 Порядку №637, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей інвалідів).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.

Таким чином, оскільки Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду відповідачем не складений, а судом зобов`язується Локачинське ОУПФУ скласти вказаний акт обстеження, тому вимога про зобов`язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.03.2018 року є передчасною без визначення в акті необхідної кількості років, протягом яких позивачка здійснювала догляд за дитиною інвалідом до 16-ти років, які можуть бути зараховані до загального трудового стажу ОСОБА_1

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли законом встановлені повноваження субєкта владних повноважень в імперативній формі, суд зобовязує його прийняти конкретне рішення чи вчинити конкретну дію. Натомість, у випадку, коли субєкт наділений певними дискреційними повноваженнями, суд повинен вказати на виявлені порушення при здійсненні таких повноважень та зазначити норму закону, яку субєкт владних повноважень (відповідач) повинен застосувати при вчиненні дій (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Відтак, задовольнивши позовну вимогу щодо зобовязання відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 01.03.2018 року, суд вийде за межі своїх повноважень, оскільки вирішення цього питання є виключною компетенцією відповідача, повноваження якого в цих правовідносинах є дискреційними.

Разом з тим, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає, що в даному випадку необхідно визнати протиправним та скасувати відмову Локачинського обєднаного управління пенсійного фонду України Волинської області від 11.09.2018 року, як передчасно винесену та зобовязати Локачинське обєднане управління пенсійного фонду України Волинської області скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за сином ОСОБА_4, як дитиною інвалідом до 16-ти років, в задоволенні решти позовних вимог відмовити.Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Локачинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області від 11.09.2018 року.

Зобовязати Локачинське об'єднане управління пенсійного фонду України Волинської області скласти акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за сином ОСОБА_4, як дитиною інвалідом до 16-ти років.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 (45721, Волинська область, Горохівський район, село Рачин, вулиця Чеська, 2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

Відповідач ОСОБА_6 обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, смт. Локачі, вулиця Володимирська, будинок 22, ідентифікаційний код 40364531).

ОСОБА_7 Костюкевич

Повне рішення суду складено 29.12.2018 року.