
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1803/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Полетило П.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Центуріон-Дістрібюшин до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправними рішень та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Центуріон-Дістрібюшин звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень комісії ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714, від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову в реєстрації податкових накладних та зобовязання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було складено податкові накладні №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 та відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, згідно отриманих квитанцій податкові накладні прийняті, але реєстрація їх зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 було те, що вказані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було направлено на адресу Державної фіскальної служби України повідомлення щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним, а також копії документів, а саме: пояснення, податкові накладні, договори, картки рахунку, акти приймання-передачі послуг, докази оплати, тобто, позивачем було надано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність та матеріальну можливість здійснення операцій по зупиненим податковим накладним №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017.
Проте, незважаючи на те, що у відповідача були наявні всі первинні документи, які дають достатньо підстав ТОВ Центуріон-Дістрібюшин зареєструвати податкові накладні №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, рішеннями ДФС України відмовлено в такій реєстрації в звязку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема, договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні тощо.
З урахуванням викладеного позивач вважає, що рішення комісії Державної фіскальної служби України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714, від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 винесені з порушенням п.74.2 ст.74, пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, а відтак вказані рішення відповідача підлягають скасуванню.
07.09.2018 ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Центуріон-Дістрібюшин до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними рішень, залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У визначений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд проводити за правилами загального позовного провадження.
ДФС України та ГУ ДФС у Волинській області у ідентичних відзивах на позовну заяву від 10.10.2018 та ГУ ДФС у Волинській області у додаткових поясненнях від 06.11.2018, позовних вимог не визнали. Наголошували на тому, що на час зупинення реєстрації податкових накладних №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 дана процедура регулювалася наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2016 за №752/30620.
Згідно п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуг, зазначений у податковій накладній/розрахунку | коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за. величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкові накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, інформації, поданій платником податків за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними пп. 215.3.1, 215.3.2 п. 215.3 ст. 2015 розділу VI ПКУ, стосовно товарів, які зазначені платником податі у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Крім того, 21.02.2018 Постановою КМУ від 21.02.2018 №117 було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Пунктом 14 Порядку №117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.
Пунктом 16 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин не було надано первинні документи щодо придбання товару, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні тощо, як передбачено п.14 Порядку №117, що стало підставою для прийняття комісією законних рішень від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714, від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі викладеного відповідачі просили суд в задоволенні позову відмовити повністю.
14.11.2018 представником ГУ ДФС у Волинській області подано клопотання про залишення позовної зави без розгляду в частині позовних вимог, у звязку із пропуском позивачем строку звернення до суду, який передбачений частиною четвертою статті 122 КАС України, а саме тримісячний строк, оскільки Товариство скористалось правом досудового порядку вирішення спору, подавши скарги на дані рішення в адміністративному порядку.
Представник позивача у додаткових письмових поясненнях від 16.11.2018 не погоджується з твердженням представника відповідача щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду із даним позовом з огляду на те, що приписи статті 56 Податкового кодексу України (далі ПК України) регулюють питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішень державної фіскальної служби, у тому й числі рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з огляду на положення статті 102 ПК України, такий строк становить 1095 днів з дня отримання відповідного оскаржуваного рішення.
Відтак, вважає твердження представника відповідача, щодо пропуску строку звернення до суду безпідставним та необґрунтованим.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Волинській області в частині визнання протиправними та скасування рішень від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 та зобовязання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №324, №325, №326, №327 - залишено без розгляду.
В судовому засіданні 19.12.2018 представник позивача позовну вимогу в частині визнання протиправним рішення комісії Головного Управління Державної фіскальної служби України у Волинській області від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 та зобовязання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідачів проти задоволення позовної вимоги позивача заперечила з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву, просила в її задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши доводи позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, заяви по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 22.08.2017 між ТОВ Центуріон-Дістрібюшин (Виконавець) та ТОВ РІАЛ-ТЕМП (Замовник) укладено договір надання послуг №ЦМ-24, відповідно до умов якого, Виконавець зобовязується надавати Замовнику погоджені Сторонами послуги, а Замовник зобовязується приймати та оплачувати послуги на умовах даного Договору.
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин надано ТОВ РІАЛ-ТЕМП послуги, про що свідчить податкова накладна №557 від 30.11.2017 на загальну суму 10 000 грн. в т.ч. ПДВ 1 666, 67 грн., акт від 30.11.2017 приймання-передачі надання послуг за листопад 2017 року, оборотно-сальдова відомість по рахунку 3777 за листопад 2017 року, а також виписки по рахунку за січень 2017 року лютий 2018 року.(а.с.147-157, том 1)
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин податкову накладну №557 від 30.11.2017 відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, згідно отриманого повідомлення від 15.12.2017 податкова накладна прийнята, але реєстрація її зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №557 від 30.11.2017, слугувало те, що вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 73.20.19 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. (а.с.127, том 1)
Згідно повідомлення №77 від 22.03.2018 ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було направлено на адресу Державної фіскальної служби копії первинних документів, що розкривають зміст операцій.(а.с.128-145, том 1)
Рішенням комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №617003/41048714 від 26.03.2018 відмовлено в реєстрації податкової накладної №557 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них.(а.с.146 том 1)
Також, 01.06.2017 між ТОВ Центуріон-Дістрібюшин (Постачальник) та ТОВ ВОГ КАФЕ (Покупець) укладено договір поставки №ЦД-140, відповідно до умов якого, Постачальник зобовязується поставляти Товари по цінах і в асортименті вказаними в Специфікації, разом з товаросупровідною документацією, відповідно до поданих Покупцем замовлень, а Покупець зобовязується приймати такі Товари і оплачувати їх на умовах, передбачених даним Договором.
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин поставило ТОВ ВОГ КАФЕ товар, про що свідчить видаткова накладна №9001901005 від 15.11.2017 на суму 93 807, 38 грн., податкова накладна №136 від 15.11.2017 на загальну суму 93 807, 38 грн. в т.ч. ПДВ 15 634, 56 грн., акт приймання-передачі №9001901005 від 15.11.2017, звіт по операціям за листопад 2017 року березень 2018 року, а також виписки по рахунку.(а.с.190-199, том 1)
ТОВ Центуріон-Дістрібюшин податкову накладну №136 від 15.11.2017 відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, згідно отриманого повідомлення від 28.11.2017 податкова накладна прийнята, але реєстрація її зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №136 від 15.11.2017, слугувало те, що вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0702, 0705, 1602 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. (а.с.160, том 1)
Згідно повідомлення №96 від 23.04.2018 ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було направлено на адресу Державної фіскальної служби копії первинних документів, що розкривають зміст операцій.(а.с.161-180, том 1)
Рішенням комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №676660/41048714 від 03.05.2018 відмовлено в реєстрації податкової накладної №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них.(а.с.181 том 1)
Позивачем було подано скаргу від 05.05.2018 на рішення комісії №676660/41048714 від 03.05.2018, за результатами розгляду якої, комісією з питань розгляду скарг рішенням №4643/41048714/2 від 11.05.2018 було відмовлено у її задоволенні. (а.с.80 том2)
Проте, рішення від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
Згідно п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було надано послуги та поставлено товар, а саме:
- ТОВ РІАЛ-ТЕМП надано послуги, про що свідчить податкова накладна №557 від 30.11.2017 на загальну суму 10 000 грн. в т.ч. ПДВ 1 666, 67 грн., акт від 30.11.2017 приймання-передачі надання послуг за листопад 2017 року, оборотно-сальдова відомість по рахунку 3777 за листопад 2017 року, а також виписки по рахунку за січень 2017 року лютий 2018 року.(а.с.147-157, том 1);
- ТОВ ВОГ КАФЕ товар, про що свідчить видаткова накладна №9001901005 від 15.11.2017 на суму 93 807, 38 грн., податкова накладна №136 від 15.11.2017 на загальну суму 93 807, 38 грн. в т.ч. ПДВ 15 634, 56 грн., акт приймання-передачі №9001901005 від 15.11.2017, звіт по операціям за листопад 2017 року березень 2018 року, а також виписки по рахунку.(а.с.190-199, том 1)
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 цього Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2017 №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Станом на дату подання ТОВ Центуріон-Дістрібюшин податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також на момент складення квитанцій про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказаний наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 був чинний.
За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом №567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно Постанови КМУ від 21.02.2018 №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" визначено, що платники податку на додану вартість, у яких до 01 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 01 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Відповідно до п.14, 15 Порядку затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2018 №117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ Центуріон-Дістрібюшин було направлено на адресу Державної фіскальної служби копії первинних документів, про що свідчать повідомлення №77 від 22.03.2018 та №96 від 23.04.2018 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрація яких зупинена. (а.с.128, 161 том 1)
Також, в матеріалах справи наявні первинні документи, що підтверджують здійснення господарських операцій в межах яких виписано податкові накладні №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017, а саме: договір поставки, договір надання послуг; видаткові та податкові накладні; акти приймання-передачі; оборотно-сальдові відомості за відповідний період, виписки по особовому рахунку. (а.с.126-199 том1)
Згідно п.21 Порядку затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2018 №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Одночасно, суд акцентує увагу на тому, що рішення Головного управління ДФС України у Волинській області від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 формально містять підставу для їх прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №117, а саме: ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладних, оскільки відповідачем не враховані вимоги п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України щодо дати виникнення податкових зобов'язань, з настанням якої позивач зобовязаний, згідно пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
У звязку з вищевикладеним, рішення комісії Головного Управління Державної фіскальної служби України у Волинській області від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Також, у звязку з тим, що судом встановлено відсутність правових підстав, як для зупинення реєстрації так і для відмови у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому суд вважає обгрунтованою вимогою позивача зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3 524, 00 грн., який підлягав сплаті за дві із шести позовних вимог немайнового характеру та який сплачений платіжним дорученням №9069 від 19.09.2018 на суму 10 572, 00 грн. (а.с.217 том 1)
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного Управління Державної фіскальної служби України у Волинській області від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017.
Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Волинської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Центуріон-Дістрібюшин судовий збір в розмірі 3 524 (три тисячі пятсот двадцять чотири) гривні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Центуріон-Дістрібюшин, код ЄДРПОУ 41048714, адреса: 43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38.
Відповідачі: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Державна фіскальна служба України: код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04655, місто Київ, Львівська площа, 8.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 27.12.2018.