Рішення № 78893798, 27.12.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
1140/2859/18
Номер документу
78893798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року справа № 1140/2859/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, пров. Солдатський,3, м. Кропивницький,25000

до відповідача: Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області, вул.В.Чміленка,41, м. Кропивницький,25006

третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький,25009

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому, просить:

1) визнати протиправною бездіяльність УМВС України в Кіровоградській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 р. №988 та не направлення до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;

2) зобов’язати УМВС України в Кіровоградській області виготовити та направити до ГУПФУ в Кіровоградській області для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення, в яку включити 50 % надбавку за виконання особливо важливих завдань, з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного станом на 01.01.2016 р. (з дати виникнення права на перерахунок пенсії)

3) встановити судовий контроль за виконанням рішення.

В обґрунтування позову зазначає, що Ліквідаційна комісія склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включила всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі, меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2018 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу надати суду відзив на адміністративний позов, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, у разі необхідності.

У встановлений судом строк відповідачем надіслано суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Так представник відповідача вказує, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які позивач отримував під час проходження служби в органах внутрішніх справ, скасовані, не виплачуються та не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2015р. №988, що унеможливлює включення відомостей про них у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.28-31).

Третя особа надала пояснення по суті спору, відповідно до яких позивачу проведено належний перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням всіх вимог передбачених законодавством, на підставі належно оформленої довідки (а.с.26).

Розглянувши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 2015року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якій призначено та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.25,28).

Пенсію їй призначено з урахуванням таких складових про грошове забезпечення: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 25%; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (190%).

Судом встановлено, що у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, у довідку про грошове забезпечення, з якого був здійснений перерахунок пенсії, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України були включені такі складові: (1) посадовий оклад, (2) оклад за звання поліції, (3) надбавка за стаж роботи в поліції (30%) та премія 3,70% (а.с. 35,зв.бік).

30 червня 2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання довідки для здійснення перерахунку та виплати його пенсії, з урахуванням складових, які знижені та не включені до довідки від 02.04.2018 р. за №10905.

Листом від 19.07.2018 №К-137/28/37-2018 Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Кіровоградській області роз'яснено, що підстав включення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за специфічні умови проходження служби, немає. (а.с. 12-13).

Позивач вважає, що у довідці про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок її пенсії, неправомірно не відображені надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшено розмір премії, які вона отримувала до перерахунку, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до приписів частин третьої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Положеннями статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 вказаного Закону доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Положеннями частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням приписів абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавку за виконання особливо важливих завдань, які отримувала позивач на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно та обґрунтовано не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення, що видана позивачу.

Суд відхиляє доводи позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 3,70% замість 190%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.04.2018р. №10905 містить усі передбачені чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов'язання відповідача включити у неї виплати, не передбачені законом - відсутні.

При розгляді даної справи, суд враховує правовий висновок Верховного Суду у справі №338/894/17 з аналогічних правовідносин, викладений у постанові Верховного Суду від 13.03.2018р..

За викладених обставин, дії та рішення відповідача, які оскаржує позивач не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення. Інформація про складові грошового забезпечення позивача, яка міститься у довідці Ліквідаційної комісії від 02.04.2018р. № 10905 є повною та об'єктивною.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, то суд зазначає, що оскільки у позові відмовлено, підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 27.12.2018 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2