Рішення № 78858466, 27.09.2018, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.09.2018
Номер справи
375/1006/18
Номер документу
78858466
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

<Справа № 375/1006/18 Провадження № 2/375/350/18 Строка звіту ___Номер рядка звіту 46

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.09.2018 року Рокитнянський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Голік Н.О.,

при секретарі Куць В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Рокитне цивільну справу за позовом заступника керівника керівника Кагарлицької місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до ОСОБА_1 сільської ради Рокитнянського району Київської області, ОСОБА_2 про визнання незаконним і скасування рішення, скасування державної реєстрації земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся із вказаним позовом посилаючись на те, що в ході аналізу стану додержання вимог земельного законодавства на території Луб»янської сільської ради Рокитнянського району виявлені порушення вимог закону щодо передачі у приватну власність земельних ділянок комунальної власності.

Так, рішенням №406-55-VI сесії 6 скликання Луб»янської сільської ради Рокитнянського району від 27.10.2015 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва? обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Суворова в с.Луб»янка Рокитнянського району.

В подальшому рішенням № 19-3-VII Луб»янської сільської ради від 25.12.15 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,15 га по вул.Суворова в с.Луб»янка та передано безоплатно у власність дану земельну ділянку з кадастровим номером 3223782501:01:007:0010.

На підставі вказаного рішення 17.05.2016 за реєстраційним № 29627828 державним реєстратором до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про державну реєстрацію прав власності на земельну ділянку площею 0,15 га, що розташована по вул. Суворова в с. Лубянка Рокитнянського району Київської області, кадастровий номер 3223782501:01:007:0010 за ОСОБА_2

Згідно Державної статистичної звітності «Про наявність земель та розподіл їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях» (форма 6-зем) вказана земля площею 0,15 га рахується як рілля.

Однак, згідно інформації відділу містобудування та архітектури Рокитнянської районної державної адміністрації від 09.10.2017 детальний план та план зонування території с. Луб'янка у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не розроблявся та не затверджувався.

Аналогічну інформацію надано й Луб'янською сільською радою Рокитнянського району Київської області.

За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2, відділом містобудування та архітектури Рокитнянської районної державної адміністрації 11.12.2015 надано висновок № 01-11/302, згідно якого відділом наголошенона необхідностівиконання п.З статті24Закону України«Про регулюваннямістобудівної діяльності», а саме щодо можливості передачі земельної ділянки у власність лише після затвердження детального плану території населеного пункту.

Проте, рішення сільської ради про передачу у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,15 га (рілля - 0,15 га) по вул. Суворова в с. Лубянка Рокитнянського - району Київської області, прийняте всупереч прямої заборони, передбаченої ч.3ст.24Закону України«Про регулюваннямістобудівної діяльності»,просить визнатинедійсним таскасувати рішенняЛубенської сільськоради Рокитнянськогорайону Київськоїобласті №19-3-VIIвід 25.12.2015року «Прозатвердження проектуземлеустрою щодовідведення земельноїділянки увласність длябудівництва таобслуговування житловогобудинк,угосподарських будівельі спорудОСОБА_2 вс.Лубянка,вул.Суворова Рокитнянськогорайону Київськоїобласті»;скасувати рішенняпро державнуреєстрацію речовихправ на нерухоме майно за № 29627828 від 17.05.2016 на земельну ділянку площею 0,15 га, що розташована по вул. Вишнева (колишня назва - вул. Суворова) в с.Лубянка Рокитнянського району Київської області, кадастровий номер 3223782501:01:007:0010 за ОСОБА_2

Зазначає, що у відповідності до ч.3 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняєься.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить їх задовольнити, визнати незаконними та скасувати рішення Луб»янської сільської ради, винесені з порушенням діючого законодавства. Також просить стягнути з відповідачів солідарно судовий збір.

Представник відповідача голова Луб»янської сільської ради в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, якою позов визнає та просить розглядати справу у його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання зявилася, проти задоволення позову заперечувала, вказавши, що у неї є документи на землю, а отже не хоче щоб щоб її забрали.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що рішенням №406-55-VI сесії 6 скликання Луб»янської сільської ради Рокитнянського району від 27.10.2015 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га у власність для будівництва? обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Суворова в с.Луб»янка Рокитнянського району.

В подальшому рішенням № 19-3-VII Луб»янської сільської ради від 25.12.15 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,15 га по вул.Суворова в с.Луб»янка та передано безоплатно у власність дану земельну ділянку з кадастровим номером 3223782501:01:007:0010.

На підставі вказаного рішення 17.05.2016 за реєстраційним № 29627828 державним реєстратором до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про державну реєстрацію прав власності на земельну ділянку площею 0,15 га, що розташована по вул. Суворова в с. Лубянка Рокитнянського району Київської області, кадастровий номер 3223782501:01:007:0010 за ОСОБА_2

Згідно Державної статистичної звітності «Про наявність земель та розподіл їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях» (форма 6-зем) вказана земля площею 0,15 га рахується як рілля.

Згідно інформації відділу містобудування та архітектури Рокитнянської районної державної адміністрації №01-11/131 від 09.10.2017 року інформація про затвердження Луб'янською сільською радою детального плану та план зонування території с. Луб'янка у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відсутня.

Вказані відомості підтверджуються і інформаційним листом Луб'янської сільської ради Рокитнянського району Київської області за №199 від 09.10.2017.

Крім того, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2, відділом містобудування та архітектури Рокитнянської районної державної адміністрації 11.12.2015 надано висновок №01-11/302, згідно якого відділом наголошенона необхідностівиконання п.3статті 24Закону України«Про регулюваннямістобудівної діяльності», яким передбачено можливість передачі земельної ділянки у власність лише після затвердження детального плану території населеного пункту.

Разом з тим, рішення про передачу у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,15 га (рілля - 0,15 га) по вул. Суворова в с. Лубянка Рокитнянського - району Київської області, прийняте всупереч прямої заборони, передбаченої ч. З ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Таким чином, спірне рішення Лубенської сільської ради Рокитнянського району Київської області № 19-3-VII від 25.12.2015 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_2 в с. Лубянка, вул. Суворова Рокитнянського району Київської області» прийняте всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, п. 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у звязку з чим підлягає визнанню незаконними та скасуванню судом в порядку, передбаченому ст. ст. 16, 21, 393 ЦК України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. ст. 152, 155 ЗК України.

Прийняттям Лубяською сільською радою Рокитнянського району рішення про передачу ОСОБА_2 земельної ділянки у власність та державною реєстрацією права власності на вищевказану земельну ділянку порушено інтереси держави.

З огляду на те, що земельна ділянка, перебуває під особливою охороною держави, а передача її у власність регламентується нормами законодавства, які в даному випадку порушені, тому й порушено інтереси держави.

У відповідності до ч.3 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняєься. У відповідності до ст.26 ч.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься: п.42) затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.

Відповідно до ст. З Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Частина 2 статті 19Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією тазаконами України.Тобто,їх діяльністьмає бутимаксимально повноі точновизначена,врегульована,регламентована зтим,щоб упередитиможливість збудь-якихпричин завдатишкоди особі,суспільству чидержаві.

Згідно ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Згідно ст. 39 Земельного кодексу України, імперативно встановлено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 118 Земельного кодексу України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Так, згідно ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

А згідно ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України № 3038-VI від 17.02.2011 «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Згідно ч. З ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Відповідно до п. З ч. 1 ст. 1 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» під поняттям «детальний план території» розуміється містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

За правилами статей 4,5 ЗК України завданням земельного законодавства, яке включає в себе цей Кодекс та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

Стаття 80 ЗК України закріплює суб'єктний склад власників землі, визначаючи, що громадяни та юридичні особи є суб'єктами права власності на землі приватної власності, територіальні громади є суб'єктами права власності на землі комунальної власності та реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, держава, реалізуючи право власності через відповідні органи державної влади, є суб'єктом права власності на землі державної власності.

З огляду на положення частини першої статті 83, частини першої статті 84 ЗК України комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст; у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування відповідно із земель державної та комунальної власності.

Відповідно до наданих позивачем доказів, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судовий збір , відповідно до ст. 88 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідачів пропорційно задоволеним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.3, 38, 39,80, 83,84, 116, 118, 122, 125, 126,155 Земельного Кодексу України, ст.ст. 12, 76-81, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним та скасувати рішення ОСОБА_1 сільської ради Рокитнянського району Київської області №19-3-VII від 25.12.2015 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_2 в с. Лубянка, вул. Суворова Рокитнянського району Київської області".

Скасувати рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно за №29627828 від 17.05.2016 на земельну ділянку площею 0,15 га, що розташована по вул. Вишнева (колишня назва - вул. Суворова) в с. Лубянка Рокитнянського району Київської області, кадастровий номер 3223782501:01:007:0010 за ОСОБА_2

Стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 сільськоїради Рокитнянськогорайону Київськоїобласті (ЄДРПОУ04359005), ОСОБА_2,РНОКПП:НОМЕР_1 на користь прокуратури Київської області (01601,м.Київ,бульвар ЛесіУкраїнки,27/2,р/р3521600801564в ДКСУ,м.Київ,МФО 820172,Код ЄДРПОУ02909996) судовий збір в розмірі 3524,00 грн..

Рішення суду може бути оскаржене позивачемв апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 05.10.2018 року.

Суддя Н.О.Голік