Рішення № 78849871, 20.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
440/3546/18
Номер документу
78849871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа №440/3546/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кукоби О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Шулик Н.І.

та представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Всеукраїнська громадська організація "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ" про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_2 (надалі позивач, ОСОБА_2І.) звернувся до суду з позовом до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (надалі також відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Всеукраїнська громадська організація "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ", у якому просив:

визнати протиправними дії та бездіяльність Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, які полягають у безпідставному неприйнятті та поверненні документів, поданих ОСОБА_2 з метою отримання статусу "учасник бойових дій" на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб;

зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прийняти та передати документи, подані ОСОБА_2 з метою отримання статусу "учасник бойових дій" на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, після повторного їх подання ОСОБА_2;

зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб розглянути подані ОСОБА_2 з метою отримання статусу "учасник бойових дій" документи та прийняти за результатом їх розгляду обґрунтоване законне рішення, передбачене Положенням про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.14 №867.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що відповідач безпідставно повернув без розгляду подані ОСОБА_2 документи з метою одержання статусу учасника бойових дій. За твердженням позивача, розгляд заяви про надання статусу учасника бойових дій має здійснюватись Комісією, а повноваження Служби полягають виключно у прийнятті відповідної заяви та її передачі на розгляд Комісії.

2. Позиція відповідача.

12.11.18 судом одержано відзив на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 46-53/. Зазначив, що додані позивачем до заяви про надання статусу учасника бойових дій документи не містили доказів його залучення до участі у антитерористичній операції у якості працівника підприємства, установи, організації, а відтак вирішення порушеного питання не відноситься до компетенції Міжвідомчої комісії.

3. Позиція третьої особи.

31.10.18 судом одержані пояснення ВГО "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ", у яких представник третьої особи стверджував про правомірність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 /а.с. 38-41/. Звертав увагу на те, що відповідач не наділений повноваженнями щодо самостійного розгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій, а має лише прийняти відповідну заяву разом з доданими до неї документами та передати її на розгляд Міжвідомчій комісії.

4. Інші заяви сторін по суті спору.

20.11.18 судом одержано відповідь на відзив /а.с. 65-68/, у якій представник позивача звертав увагу на те, що позивач, як пошуковець ВГО "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ", брав участь у гуманітарній місії "Чорний тюльпан" ("Евакуація-200"), в рамках якої пошуковцями у взаємодії з офіцерами Збройних Сил України здійснювався пошук та ексгумація тіл безвісти зниклих військовослужбовців, тобто, ОСОБА_2 залучався до проведення антитерористичної операції у якості позаштатного працівника на громадських засадах.

3.12.18 судом одержано заперечення на відповідь /а.с. 76-80/, у яких представник відповідача зазначив, що позивачем разом із заявою про надання статусу учасника бойових дій не надано належних та допустимих доказів його залучення до участі в АТО у якості працівника ВГО "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ".

5. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.18 відкрито провадження у цій справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.10.18 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.12.18 справу призначено до розгляду по суті з викликом учасників.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи надали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, зазначивши про підтримку раніше висловлених позицій щодо позовних вимог ОСОБА_2

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Позивач з 31.08.11 є членом ВГО "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ", а з 11.01.16 є головою відокремленого підрозділу у Полтавській області, що підтверджено довідкою від 22.02.18 вих. №167/438 /а.с. 19/.

Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 2.05.18 (з урахуванням ухвали цього суду про виправлення описки від 17.05.18) у справі №543/254/18 встановлено факт, який має юридичне значення, як залучення та безпосередня участь ОСОБА_2 у проведенні антитерористичної операції в районах її проведення у складі групи пошуку та евакуації тіл загиблих військовослужбовців у періоди з 28.09.14 по 5.10.14, з 6.10.14 по 12.10.14, з 1.01.15 по 1.06.15.

24.07.18 Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції одержано заяву позивача від 18.07.18, у якій він просив розглянути документи, що підтверджують його безпосередню участь в антитерористичній операції, та надати статус учасника бойових дій /а.с. 54-55/.

Листом від 27.07.18 вих. №3223/02/05.1-18 відповідач повідомив ОСОБА_2 про повернення документів, оскільки надання статусу учасника бойових дій представникам громадських організацій не належить до повноважень Міжвідомчої комісії, а інших документів, що підтверджували б наявність трудових відносин між позивачем та ВГО "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ" разом із заявою не надано /а.с. 56-58, 123-125/.

Не погодившись з такою відповіддю субєкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій, визначений статтею 6 Закону України від 22.10.93 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до пункту 19 частини першої цієї статті (у редакції Закону України від 1.07.14 №1547-VII "Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", чинній до 19.06.15) учасниками бойових дій, окрім інших, визнаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Абзацом другим згаданого пункту передбачено, що порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.14 №413 (далі Порядок №413).

Абзацом третім пункту 2 цього Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

За змістом пункту 4 Порядку №413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.

Абзацом третім пункту 5 Порядку №413 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4.02.15 №104) визначено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - стосовно осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, а також осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку.

Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, керівники підприємств, установ, організацій в місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд міжвідомчої комісії довідки за формою згідно з додатком 2 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Міжвідомча комісія розглядає документи і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та приймає в місячний строк з дня надходження документів рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує керівників підприємств, установ, організацій та органи соціального захисту населення за місцем реєстрації особи.

У разі неподання керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до міжвідомчої комісії.

Згідно з підпунктом 9 пункту 4 Положення про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.14 №416, Служба відповідно до покладених на неї завдань організовує та координує роботу з надання статусу учасника бойових дій, зокрема проводить засідання міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до пункту 1 Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.14 №867 (в редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 22.12.16 №1583), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.14 за №1494/26271, Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Міжвідомча комісія) утворена Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 413, пункту 6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року N 604, та пункту 7 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року N 336.

Пунктом 2 розділу VII зазначеного Положення передбачено, що організацію проведення засідань Міжвідомчої комісії здійснює Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

У разі надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Міжвідомчої комісії, визначених розділом II цього Положення, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції протягом п'яти робочих днів з дати їх отримання повертає документи заявнику з відповідними роз'ясненнями або надсилає їх за належністю.

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Системно проаналізувавши наведені вище положення чинного на момент виникнення та реалізації спірних відносин законодавства, суд дійшов висновку, що питання про наявність підстав для надання статусу учасника бойових дій відноситься до виключної компетенції Міжвідомчої комісії, яка утворюється Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Порядком №413, у редакції, чинній на момент перебування позивача у зоні проведення антитерористичної операції, було передбачено, що до повноважень Міжвідомчої комісії відноситься розгляд питань про надання статусу учасника бойових дій працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Відповідач наведених обставин не заперечує, у зв'язку з чим суд відхиляє посилання відповідача на приписи пункту 2 розділу VII Положення про міжвідомчу комісію.

Дослідивши в судовому засіданні зміст листа Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції від 27.07.18 вих. №3223/02/05.1-18 /а.с. 123-125/, суд встановив, що повертаючи подані ОСОБА_2 документи відповідач вдався до аналізу наявності підстав для надання позивачу статусу учасника бойових дій, тобто, фактично вчинив дії щодо розгляду заяви зацікавленої особи по суті та оцінки повідомлених нею обставин.

Суд зауважує, що зясування питання про віднесення позивача до категорії осіб, які мають право на отримання статусу учасника бойових дій, зокрема, надання оцінки доводам позивача про його належність у період перебування у зоні проведення антитерористичної операції до працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, а також оцінка наданих ним документів і повідомлених обставин, є виключною компетенцією Міжвідомчої комісії, а не Служби, до повноважень якої відноситься виключно організація проведення засідань Міжвідомчої комісії.

Суд також звертає увагу на те, що Міжвідомча комісія є колегіальним органом, рішення у якому приймаються більшістю голосів. А відтак, одноособовий розгляд заяви позивача від 18.07.18 Першим заступником Голови Служби ОСОБА_3 є порушенням права позивача на колегіальний розгляд його звернення компетентним органом.

З урахуванням наведеного, суд погоджується з доводами позивача про те, що у спірних відносинах відповідач вийшов за межі власних повноважень, тобто, діяв не на підставі, поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Визначаючись зі способом захисту прав позивача, суд зауважує, що права ОСОБА_2 у спірних відносинах порушені протиправною бездіяльністю Служби щодо не вчинення дій з передання його заяви від 18.07.18 на розгляд Міжвідомчої комісії.

Крім того, з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прийняти та передати документи, подані ОСОБА_2 з метою отримання статусу "учасник бойових дій" на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, після повторного їх подання ОСОБА_2 (з у рахуванням того, що такі документи повернуті позивачу разом з листом від 27.07.18 вих. №3223/02/05.1-18).

Стосовно позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Міжвідомчої комісії розглянути подані ним документи та прийняти за результатом їх розгляду обґрунтоване законне рішення, суд зазначає, що дані вимоги є передчасними, у зв'язку з чим у їх задоволенні належить відмовити.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та вищенаведені норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 частково.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 16 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір". Доказів понесення інших судових витрат, повязаних з розглядом даної справи, позивачем не надано.

Відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав.

З урахуванням наведеного, виходячи з того, що підставою для розподілу судових витрат є їх фактичне понесення, а сторонами у справі доказів понесення судових витрат суду не надано, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Всеукраїнська громадська організація "СОЮЗ "НАРОДНА ПАМЯТЬ" про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції щодо не вчинення дій з передання заяви ОСОБА_2 від 18 липня 2018 року на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб.

Зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (код ЄДРПОУ 39396335; пров. Музейний, 12, м. Київ, 01001) прийняти та передати документи, подані ОСОБА_2 з метою отримання статусу "учасник бойових дій" на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, після повторного їх подання ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції та зобов'язання Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб розглянути подані ОСОБА_2 документи та прийняти за результатом їх розгляду обґрунтоване законне рішення, передбачене Положенням про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.14 №867, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 грудня 2018 року.

СуддяО.О. Кукоба