Ухвала суду № 78847190, 20.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
1340/4728/18
Номер документу
78847190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4728/18

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

20 грудня 2018 року м. Львів

11 год. 35 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., позивача ОСОБА_1, представниці відповідача ОСОБА_2, розглянув у підготовчому засіданні питання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (81135, Львівська область, Пустомитівський район, с. Зубра, вул. І. Франка, 66) до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4) про визнання протиправними дій і бездіяльності, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки ДА060378Б пл. 2,86 га, та державної реєстрації земельної ділянки за наказом Господарського суду № 5/79 від 13.10.1994 та зобов'язання провести державні реєстрації земельних ділянок та видати накази витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Підставою позову зазначено невиконання відповідачем наказу господарського суду № 5/79 від 13.10.1994, незаконне втручання відповідача у право власності земельною ділянкою ДА060378Б, пл. 2,86 га, невиконання рішень Європейського суду, порушення ст. 13, п. 1 ст. 6, ст. 1 Протоколу Європейської Конвенції про права людини.

Ухвалою суду від 16.10.2018 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.12.2018 у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі відмовлено.

Ухвалою суду від 06.12.2018 позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог.

Ухвалою суду від 20.12.2018 позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру у Львівській області здійснити державну реєстрацію земельної ділянки по наказу Господарського суду Львівської області № 5/79 від 13.10.1994 і зобов'язання провести державні реєстрації земельних ділянок, визнання бездіяльності і протиправними дій відповідача щодо державної реєстрації і видачі витягу земельної ділянки ДА060378Б пл. 2,85 га.

З врахуванням викладеного в межах розгляду цієї адміністративної справи перебувають позовні вимоги про визнання бездіяльності і протиправних дій відповідача щодо державної реєстрації і витягу земельної ділянки ДА060378Б площею 2,85 га.

Разом з тим, оскільки в ході розгляду уточненої позивачем позовної заяви з’ясовано факт існування спору про право, судом поставлене на обговорення питання про закриття провадження у цій справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач щодо закриття провадження у цій справі покликався на розсуд суду.

Представниця відповідача щодо закриття провадження у справі не заперечила. Вирішуючи питання про закриття провадження у справі, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що «фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів».

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до п. 2 ч. ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи;

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд в тому числі постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV від 01.07.2004 (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 2 ст. 3 Закону № 1952-IV визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно із положеннями статті 4 Закон № 1952-IV державній реєстрації прав підлягають право власності; речові права, похідні від права власності; право власності на об’єкт незавершеного будівництва; заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до вимог статті 317 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), права володіння, користування та розпоряджання своїм майном належать власнику такого майна.

Статтею 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

В ході розгляду поданої позивачем уточненої позовної заяви судом з’ясовано, що наказом Господарського суду Львівської області № 5/79 від 13.10.1994 зобов’язано Зубрянську сільську Раду народних депутатів виділити ФГ «Рисовський» 4 га землі.

Вказана земельна ділянка у частині 1,15 га відповідно до рішень Зубрянської сільської ради передана у приватну власність третіх осіб.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2018 у справі № 813/2119/17 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини та зобов’язано таке виконати і тому позивач звернувся із заявою до відповідача із заявою про перенесення відомостей частини вільної земельної ділянки ДА060378Б площею 2,85 га з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та присвоїти кадастровий номер, провівши її реєстрацію, що частково було виконано: земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4623683300:01:001:0057, але відмовлено у видачі витягу.

Позивач пояснив, що земельна ділянка ДА060378Б має загальну площу 4 га, однак частина її 1,15 га знаходиться у межах Зубрівської сільської ради та передана третім особам, а щодо іншої її частини – 2,85 га не зважаючи на присвоєння кадастрового номера, позивачу не видано витягу.

Згідно з наявними в матеріалах справи копіями державних актів на право власності на земельні ділянки та відповідних затверджених проектів землеустрою, що підтвердила і у судовому засіданні представниця відповідача, земельна ділянка, на яку претендує ФГ «Рисовський» на підставі державного акта на право постійного користування серії Б №060378, на сьогодні не є вільною та складається із земельних ділянок, наданих у приватну власність фізичним особам, які не є учасниками цього адміністративного процесу і яким вже оформлено право власності та видано державні акти на ці земельні ділянки і правомірність чого встановлюється Пустомитівським районним судом Львівської області у межах справи № 450/2524/17 (провадження № 2/450/1619/17).

Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, тоді як визначальним принципом цивільного судочинства є змагальність сторін.

Спір у справі, що розглядається, виник щодо законності розпорядчих дій (бездіяльності), що ґрунтуються на юридичних фактах, стосовно яких існує спір про право на земельну ділянку, до вирішення якого не можуть бути розв'язані питання, пов'язані з передачею землі у користування або власність.

Оскільки цей спір стосується права власності та користування ФГ «Рисовський» і фізичних осіб, які не є учасниками цього адміністративного процесу, земельною ділянкою, тобто цивільного права, тому такий спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Такі ознаки притаманні цивільним правовідносинам (які з урахуванням суб'єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді), а не адміністративним.

З огляду на викладене, суд, відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховує висновки ОСОБА_3 Верховного Суду у справі № 813/7654/14 (провадження № 11-215апп18), мають місце правові підстави для закриття провадження в адміністративній справі, оскільки спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів. При цьому рішення про закриття справи не обмежує сторони у реалізації свого права в порядку цивільного (або господарського) судочинства.

Відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Згідно з приписами п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» (чинний) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Оскільки за подання цього позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн. згідно з квитанцією № 0.0.1194166585.1, дата оплати: 23.11.2018, такий слід повернути позивачу.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 238, ст.ст. 243, 248, 256, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд -

у х в а л и в:

1. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій та бездіяльності – закрити.

2. Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений згідно з квитанцією № 0.0.1194166585.1, дата оплати: 23.11.2018 (дата валютування 26.11.2018), в сумі 704,80 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 26.12.2018 року.

Суддя Качур Р.П.