Рішення № 78845667, 21.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
0940/2038/18
Номер документу
78845667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2018 р. справа № 0940/2038/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Матуляка Я.П.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3,

до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області,

про визнання протиправними та скасування рішень №0026275113, №0026455113 від 21.09.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (Калуського управління) про визнання протиправним та скасування рішень №0026275113, №0026455113 від 21.09.2018 року.

Позовні вимоги мотивовані відсутністю правових підстав для прийняття рішень №0026275113, №0026455113 від 21.09.2018 року про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, оскільки відповідно до банківських виписок, що додаються до позовної заяви, всі суми єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування позивачем сплачені вчасно. Зазначає, що при винесенні вищезазначених рішень фіскальним органом не взято до уваги дані, коли єдиний внесок було позивачем сплачено і коли платежі було проведено банком.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який подано суду 22.11.2018, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив (а.с.87-90). Вказує, що відповідно до статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Звертає увагу суду, що результатом сплати єдиного соціального внеску із одного особового рахунку двома платниками, стало формування недоїмки по особовій картці ОСОБА_3 Таким чином, представник відповідача вважає, що оскаржувані рішення прийнято правомірно. Просив в задоволенні позову відмовити.

12.11.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду представник позивача подав відповідь на відзив (а.с.127-131).

Вищенаведена відповідь на відзив позивачем надіслана відповідачу, що підтверджується матеріалами справи. Однак, заперечення на відповідь у строк, встановлений судом та інших заяв відповідач не подав, поважних причин ненадання заперечення у встановлений судом строк не повідомив.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов. Просив суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податку.

Калуським управлінням Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування винесено рішення №0026455113 від 21.09.2018 року за яким до позивача застосовано штраф у розмірі 2070,87 грн. та пеню у розмірі 518,88 грн. та рішення №0026275113 від 21.09.2018 року, за яким до платника застосовано штраф у розмірі 18785,98 грн. та нараховано пеню у розмірі 2878,58 грн. (а.с.10-16).

Не погоджуючись з вказаними рішеннями позивачем 04.10.2018 року подано до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області скаргу (а.с.19-20).

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області направило позивачу рішення про результати розгляду скарги, згідно якого скаргу ОСОБА_3 залишено без розгляду (а.с.17-18).

Відносини, повязані із забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" та Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з положеннями частини другої статті 8 та статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини першої статті 4, пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI).

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першоїстатті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (пункт 1 частини другої статті 6, пункт 8 статті 9 Закону № 2464-VI).

Згідно із частиною десятоюстатті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Судом встановлено, що позивачем перераховано суму єдиного соціального внеску за період з 2014 року по 2018 рік в розмірі 160 360, 77 грн., що підтверджується банківськими виписками по рахунку (а.с.31-75) та платіжними дорученнями (а.с.132-138).

Водночас, як встановлено судом та зазначено представником відповідача в судовому засіданні, єдиною підставою для винесення оскаржуваних рішень слугувало несвоєчасна сплата позивачем сум єдиного внеску протягом 2014-2018 років. Відповідач вказує, що сплачені позивачем кошти не могли бути зараховані у сплату зобовязань по єдиному внеску, так як поступали з рахунку №26006326032, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4.

Як встановлено судом, рахунок №26006326032 належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, відкрито 04.03.2011 року та закрито 19.07.2017 року, що підтверджується довідкою виданою начальником Рогатинського відділення Івано-Франківської обласної дирекції Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_5 ОСОБА_1" №Д5/В68/42/2-60 від 13.12.2018 року та додатковою угодою до Договору банківського рахунку від 04.03.2011 року (а.с.150-152).

Саме з вказаного рахунку позивачем проводилась оплата зобовязань з єдиного внеску за період з 2014-2017 роки, що підтверджується банківськими виписками (а.с.31-75).

Відтак, суд приходить до висновку, що податковим органом при прийнятті оскаржуваних рішень не було встановлено правильність та своєчасність сплати позивачем єдиного внеску, що призвело до безпідставного застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що рішення №0026275113 та №0026455113 від 21.09.2018 року про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, відповідачем винесені без урахування усіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а відтак, вони є протиправними та підлягають до скасування.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (вул. Шеремети, 38, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77000, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 39394463) про визнання протиправними та скасування рішень №0026275113, №0026455113 від 21.09.2018 року, задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0026275113 та №0026455113 від 21.09.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 39394463) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (вул. Шеремети, 38, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77000, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.

Рішення складене в повному обсязі 26 грудня 2018 р.