
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5253/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на шість років, згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобовязати відповідача призначити йому пенсію відповідно до п. 2ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на шість років, згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 05.06.2018 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він є потерпілим він Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає в зоні гарантованого добровільного відселення 3 категорії серії Б № 069815 від 12.05.1993 року. В період з 26.04.1986 по даний час він був зареєстрований та постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що підтверджено довідкою Олевської міської ради від 01.11.2018 № 2926. Позивач вказує, що його загальний страховий стаж становить 25 років 4 місяці та 7 днів. 04 червня 2018 року ОСОБА_1 виповнилось 54 роки, а тому, на думку позивача, він має право на зниження пенсійного віку відповідно до вимогстатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У звязку з цим позивач звернувся до Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, Ємільчинське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило йому в призначенні пенсії. Причиною відмови стала суперечність між зазначеною в довідці Олевської міської ради від 01.11.2018 № 2926 інформацією про періоди проживання ОСОБА_1 в селі Жубровичі Олевського району Житомирської області, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та інформацією, що зазначена в довідці ПАО «Геотек Сейморазведка» від 13.03.2018 № 704/зс про періоди роботи ОСОБА_1 з 21.11.1984 по 10.08.1991 та з 17.11.1994 по 07.10.1996 в структурному підрозділі довідці ПАО «Геотек Сейморазведка» - «Ямалгеофизика-Восток» на території Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області, що відноситься до Районів Крайньої Півночі. З огляду на зазначене, відповідач зауважив, що в період з 21.11.1984 по 10.08.1991 та з 17.11.1994 по 07.10.1996 ОСОБА_1 не проживав на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та дійшов висновку про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи відмову Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 22 листопада 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Копію вищезазначеної ухвали з доданим до неї адміністративним позовом Ємільчинське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області отримало 29 листопада 2018 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що повернулось на адресу суду (а.с.58).
Разом з тим, станом на дату розгляду справи відповідач свого права на заперечення про заявлених позовних вимог не реалізував, відзиву на позовну заяву до суду не надавав, а тому відповідно до положень ч. 6 ст. 162, ч. 2 ст. 175, ч. 5 ст.262, ч. 1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5ст. 250 КАС Українидатою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає в зоні гарантованого добровільного відселення серії Б № 069815 від 12.05.1993, виданим Житомирською облдержадміністрацією (а.с.41).
З метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно достатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, Ємільчинське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 07.06.2018, за наслідками розгляду поданих позивачем заяви та документів, прийняло рішення № 24, яким відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно достатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і зниженням пенсійного віку на 6 років, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС.
Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 07.06.2018 №2350/02-1 (а.с.11-12). Зі змісту листа вбачається, що підставою для відмови стало те, що згідно довідки Олевської міської ради від 01.11.2018 № 2926 в період з 26.04.1986 по даний час ОСОБА_1 проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Водночас, згідно з довідкою ПАО «Геотек Сейморазведка» від 13.03.2018 № 704/ зс в періоди з 21.11.1984 по 10.08.1991 та з 17.11.1994 по 07.10.1993 ОСОБА_1 працював в структурному підрозділі ПАО «Геотек Сейморазведка» - «Ямалгеофизика-Восток» на території Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області в Районах Крайньої Півночі, що не відносить до зони гарантованого добровільного відселення. Виходячи з наведеного, відповідач дійшов висновку про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно достатті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначаєЗакон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону №796-ХІІвизначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановленостаттею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон №1058-IV).
Зокрема, ч. 1ст. 26 Закону №1058-IVвизначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Відповідно до абзацу 1статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1статті 55 Закону №796-ХІІ, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженийпостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1(далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Як вбачається з матеріалів справи, до заяви про призначення пенсії позивач додав довідку виконавчого комітету Олевської міської ради від 01.11.2018 №2926 про періоди проживання на радіоактивно забрудненій території (а.с.16), а також посвідченням громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає в зоні гарантованого добровільного відселення (категорія 3) серії Б № 069815 від 12.05.1993, видане Житомирською облдержадміністрацією (а.с.41).
Згідно зіст. 65 Закону №796-ХІІдокументами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цимЗаконом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Таким чином, наявність у позивача посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) надає ОСОБА_1 право користуватися пільгами, визначенимиЗаконом №796-ХІІ, в тому числі, правом на зниження пенсійного віку при призначенні пенсії за віком.
Згідно з довідкою виконавчого комітету Олевської міської ради від 01.11.2018 №2926 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 26.04.1986 по даний час зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Довідка видана на підставі: погосподарської книги № 6 особовий рахунок № 480 за 1986-1990 роки; погосподарської книги № 6 особовий рахунок № 489 за 1991-1995 роки; погосподарської книги № 6 особовий рахунок № 495 за 1996-2000 роки; погосподарської книги № 6 особовий рахунок № 487 за 2001-2005 роки; погосподарської книги № 6 особовий рахунок № 493 за 2006-2010 роки; погосподарської книги № 11 особовий рахунок № 510 за 2011-2015 роки; погосподарської книги № 11 особовий рахунок № 494 за 2016-2020 роки (а.с.16).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991"Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок чорнобильської катастрофи" , село Жубровичі Олевського району Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Посилання відповідача на факт роботи позивача в періоди з 21.11.1984 по 10.08.1991 та з 17.11.1994 по 07.10.1993 в структурному підрозділі ПАО «Геотек Сейморазведка» - «Ямалгеофизика-Восток» на території Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області в Районах Крайньої Півночі, як на підтвердження фактичного не проживання позивача в селі Жубровичі Олевського району Житомирської області у вказаний період, суд оцінює критично та відхиляє з наступних підстав.
Так, з наявної у матеріалах справи довідки ПАО «Геотек Сейморазведка» від 13.03.2018 № 704/зс дійсно вбачається, що в періоди з 21.11.1984 по 10.08.1991 та з 17.11.1994 по 07.10.1993 ОСОБА_1 працював в структурному підрозділі ПАО «Геотек Сейморазведка» - «Ямалгеофизика-Восток» на території Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області в Районах Крайньої Півночі (а.с.31-32).
Аналогічна інформація зазначена також в трудовій книжці ОСОБА_1 серії БТ-І № 6739149 (а.с.43-55).
Відповідно до ч. 1ст. 48 Кодексу законів про працютрудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Проте, а ні трудова книжка, а ні довідка про періоди роботи не відноситься до документів, які підтверджують чи спростовують період проживання потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи в зоні гарантованого добровільного відселення.
Окрім цього, надання інших документів, які б підтверджували період проживання особи в зоні гарантованого добровільного відселення, окрім як довідки органу місцевого самоврядування, законодавством не передбачено.
За таких обставин суд вважає, що дані довідки ПАО «Геотек Сейморазведка» від 13.03.2018 № 704/зс про періоди роботи позивача на зазначеному підприємстві чи дані трудової книжки не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, що підтверджено довідкою виконавчого комітету Олевської міської ради від 01.11.2018 №2926 та посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б № 069815 від 12.05.1993.
Крім того, довідка виконавчого комітету Олевської міської ради від 01.11.2018 №2926 про період проживання позивача в селі Жубровичі Олевського району Житомирської області в селі не скасована та не визнана судом такою, що не відповідає первинним документам чи фактичним обставинам. Відповідальність за достовірність таких довідок несе орган, який видав такі довідки, недостовірність цих довідок повинна бути доведена відповідачем, а не навпаки.
Інших доказів, які б підтверджували недостовірність вищевказаних довідок, відповідачем не надано, відсутні будь-які судові рішення про їх скасування, визнання недійсними або ж визнання дій міської ради, що полягають у видачі цієї довідки неправомірними, а тому зазначена довідка відповідає викладеним у ній відомостям.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.01.1993 позивач проживав у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років. Як наслідок, відповідно достатті 55 Закону №796-ХІІ, позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років (за проживання в зоні понад 32 роки).
Позивач станом на 01.01.2018 досягнув віку повних 54 років, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією паспорта громадянина України. (а.с. 38-39)
Відтак, на дату звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач мав право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини 1статті 55 Закону №796-ХІІ, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення.
Одночасно суд зазначає, що відповідно достатті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 1статті 2 КАС Українивизначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Відтак, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобовязання Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, постійно проживала у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 прожила в цій зоні не менше трьох років.
На підставі вищезазначеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.
Частиною 1ст. 139 КАС Українипередбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З наявної в матеріалах справи квитанції № NOOEP36302 від 07.11.2018 вбачається, що позивачем при зверненні з даним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1ст. 139 КАС Українисуд приходить до висновку, що сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 242-247, 255, 257, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. Кооперативна, 18, с. Жубровичі, Олевський район, Житомирська область, 11042; РНОКПП НОМЕР_1) до Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська область, 11001; код ЄДРПОУ 41246527) про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська область, 11001; код ЄДРПОУ 41246527) щодо відмови ОСОБА_1 (вул. Кооперативна, 18, с. Жубровичі, Олевський район, Житомирська область, 11042; РНОКПП НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком зі зменшення пенсійного віку на 6 років, відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобовязати Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська область, 11001; код ЄДРПОУ 41246527) призначити ОСОБА_1 (вул.Кооперативна, 18, с. Жубровичі, Олевський район, Житомирська область, 11042; РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшення пенсійного віку на 6 років, відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня наступного за днем досягнення ним пенсійного віку, а саме з 05.06.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Кооперативна, 18, с. Жубровичі, Олевський район, Житомирська область, 11042; РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович