Рішення № 78844395, 18.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
200/10783/18-а
Номер документу
78844395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2018 р. Справа№200/10783/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСтойки В.В.,

при секретаріДідевич І.О.

за участю:

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянська індустріальна спілка Сода» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянська індустріальна спілка Сода», звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги № Ю-1599-25 від 13.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 3095826,29 грн.

Обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірна вимога № Ю-1599-25 від 13.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 3095826,29 грн. є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки підприємство є звільненим від обовязку зі сплати єдиного внеску визначеним у частині 2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування № 2464 (далі Закон № 2464) у період проведення антитерористичної операції на підставі пункту 9.4 розділу VIII Закону України № 2464. Вважає, що відповідно до пункту 9.4 розділу VIII Закону України № 2464 до позивача відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції не застосовуються. Крім того, того Постановою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року, яка набрала законної сили скасована вимога від 21.09.2016 року № Ю-1599-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 983489,26 грн. за період вересень 2015 року серпень 2016 року. При цьому до суми спірної вимоги увійшла сума скасованої вимоги від 21.09.2016 року за період жовтень 2015 року серпень 2016 року .

З огляду на зазначене просить суд визнати протиправним та скасувати вимогу № Ю-1599-25 від 13.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 3095826,29 грн .

Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що позивач є платником єдиного соціального внеску не є звільненим від його сплати. Відповідно до частини 4 ст.25 Закону 2464 було винесено податкову вимогу. Просив відмовити у задоволені позову.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 21 листопада 2018 року.

21 листопада 2018 року підготовче засідання було відкладено на 05 грудня 2018 року за клопотанням представника відповідача.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 року закрито підготовче засідання та призначено справи до судового розгляду по суті 18.12.2018 року.

Представник позивача до судового засідання не зявився, був повідомлений належним чином.

В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні змісту відзиву на позов та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянська індустріальна спілка Сода» ЄДРПОУ 31054873, місцезнаходження: 84112, Донецька обл., м.Словянськ, вул. Світлодарська, буд.91, що підтверджується наявним в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

13 серпня 2017 року податковим органом було прийнято податкову вимогу № Ю-1599-25 від 13.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 3095826,29 грн..

Позивачем було направлено скаргу від 21.08.2018 року на зазначене рішення, за результатами розгляду якої відповідачем 14.09.2018 року про залишення вимоги без змін, а скаргу без задоволення.

Наведені обставини не є спірними між сторонами.

Правомірність прийнятої вимоги є спірною обставиною у межах цієї справи.

Згідно з ч.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону України Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ), зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території ОСОБА_1 і Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції ( далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014р.

На час вирішення даної справи, Президентом України не прийнято Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, тобто, період проведення АТО триває.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Тобто, аналізуючи вищевикладене, сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення за порушення Закону.

На виконання приписів Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Серед цього переліку зазначено м.Словянськ, Донецької області (місто державної реєстрації підприємства позивача).

Тобто, у період невиконання обовязків платника єдиного соціального внеску, позивач знаходився на обліку в органі доходів і зборів, розташованого на території населеного пункту, визначеного в переліку про який йдеться в статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція.

Подання заяви платником єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання є передумовою звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464, а не відповідальності за невиконання таких обовязків.

Я вбачається з матеріалів справи позивачем 28 жовтня 2018 року подана заява до Словянської обєднанної податкової інспекції за № 1/441 про звільнення від виконання своїх обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону України № 2464.

Разом з цим, за зверненням позивача ОСОБА_1 Торгово-промисловою палатою сертифікатом про настання обставин непереборної сили від 01 вересня № 2723/05-4 засвідчено про форс-мажорні обставини (непереборної сили) з 27 травня 2014 при здійсненні господарської діяльності дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обоязкових платежів, а отже щодо обов'язків зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання якого наступило з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції .

Таким чином, в силу положень абзацу 3 пункту 9-4 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до позивача не застосовуються, що не було враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.

Посилання відповідача на те, що антитерористична операція закінчилась суд не приймає до уваги, оскільки відповідний Указ Президентом України про завершення АТО не приймався.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при предявленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 20 000 грн., що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням №1267 від 16 жовтня 2018 року та 26437,39, що підтверджується платіжним дорученням № 1272 від 17 жовтня 2018 року.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 46437,39 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська індустріальна спілка Сода» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати вимогу № Ю-1599-25 від 13.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 3095826,29 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028; 87526, Донецька область м. Маріуполь, вул.130 Таганрогської дивізії, буд. 114) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська індустріальна спілка Сода» (ЄДРПОУ 31054873; 84112, Донецька обл., м.Словянськ, вул. Світлодарська, 91) судовий збір у розмірі 46437,39 ( сорок шість тисяч чотириста тридцять сім гривень ) 35 коп.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 18 грудня 2018 року.

Повний текст рішення складено та підписано 26.12.2018 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.