
Україна
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2018 р. Справа№200/9913/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСтойки В.В.,
при секретаріДідевич І.О.
за участю:
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбасс» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбасс», звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-4-23 від 02.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 1548077,95 грн.
Обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірна вимога № Ю-4-23 від 02.08.2018 18 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 1548077,95 грн. є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки підприємство є звільненим від обовязку зі сплати єдиного внеску визначеним у частині 2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування № 2464 (далі Закон № 2464) у період проведення антитерористичної операції на підставі пункту 9.4 розділу VIII Закону України № 2464. Вважає, що відповідно до пункту 9.4 розділу VIII Закону України № 2464 до позивача відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції не застосовуються.
З огляду на зазначене просить суд визнати протиправним та скасувати вимогу № Ю-4-23 від 02.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 1548077,95 грн.
Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що позивач є платником єдиного соціального внеску не є звільненим від його сплати. Відповідно до частини 4 ст.25 Закону 2464 було винесено податкову вимогу. Просив відмовити у задоволені позову.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 31 жовтня 2018 року.
31 жовтня 2018 року підготовче засідання було відкладено на 04 грудня 2018 року.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 року закрито підготовче засідання та призначено справи до судового розгляду по суті 18.12.2018 року.
Представник позивача до судового засідання не зявився, був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні змісту відзиву на позов та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбасс» ЄДРПОУ 36810547, місцезнаходження: 85564, Донецька обл., Марїнський район, село Новомихайлівка, вул.Леніна,64, що підтверджується наявним в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
02 серпня 2017 року податковим органом було прийнято податкову вимогу № Ю-4-23 від 02.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 1548077,95 грн.
Позивачем було направлено скаргу від 21.08.2018 року на зазначене рішення, за результатами розгляду якої відповідачем прийнято рішення від 20.09.2018 року про залишення вимоги без змін, а скаргу без задоволення.
Наведені обставини не є спірними між сторонами.
Правомірність прийнятої вимоги є спірною обставиною у межах цієї справи.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону України Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ), зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території ОСОБА_1 і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції ( далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014р.
На час вирішення даної справи, Президентом України не прийнято Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, тобто, період проведення АТО триває.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Тобто, аналізуючи вищевикладене, сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення за порушення Закону.
На виконання приписів Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Серед цього переліку зазначено с.Новомихайлівка (Новомихайлівська сільська рада) Марїнського району Донецької області (місто державної реєстрації підприємства позивача).
Тобто, у період невиконання обовязків платника єдиного соціального внеску, позивач знаходився на обліку в органі доходів і зборів, розташованого на території населеного пункту, визначеного в переліку про який йдеться в статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція.
Подання заяви платником єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання є передумовою звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464, а не відповідальності за невиконання таких обовязків.
За зверненням позивача ОСОБА_1 Торгово-промисловою палатою сертифікатом про настання обставин непереборної сили від 05 квітня № 448/05.0-4 засвідчено про форс-мажорні обставини (непереборної сили) з 01.06.2014 по 05.04.2016 щодо обов'язків зі сплати податків та сборів, в тому числі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень-грудень 2014 року, січень-грудень 2015 року, січень-лютий 2016 року, які униможливили його виконанн в зазаначений період.
Таким чином, в силу положень абзацу 3 пункту 9-4 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до позивача не застосовуються, що не було враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Посилання відповідача на те, що антитерористична операція закінчилась суд не приймає до уваги, оскільки відповідний Указ Президентом України про завершення АТО не приймався.
Також суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо утворення заборгованності позивача зі сплати єдиного внескуу 2017-2018 роках, оскільки спростовуються наданами позивачем доказами: бухгалтерською довідкою від 27.09.2018 року та витягом з електронного кабінету, відповідно до яких період виникнення заборгованості квітень 2014 року -грудень 2015 року.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при предявленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 23221,17 грн., що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням № 321 від 27 вересня 2018 року.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 23221,17 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбасс» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати вимогу № Ю-4-23 від 02.08.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 1548077,95 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028; 87526, Донецька область м. Маріуполь, вул.130 Таганрогської дивізії, буд. 114) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбасс» (ЄДРПОУ 36810547; 85564, Донецька обл., Марїнський район, с.Новомихайлівка, вул.Леніна, 64) судовий збір у розмірі 23 221,17 ( двадцять три тисячи двісті двадцять одна гривня ) 17 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 18 грудня 2018 року.
Повний текст рішення складено та підписано 26.12.2018 року.
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Стойка В.В.