
Справа № 202/7317/18
Провадження № 1-кс/202/9695/2018
УХВАЛА
Іменем України
26 грудня 2018 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Бєльченко Л.А.,
за участю секретаря Розсохи І.О.,
розглянувши клопотанняпрокурора другоговідділу процесуальногокерівництва управлінняпроцесуального керівництвау кримінальнихпровадженнях слідчихрегіональної прокуратуриДніпропетровської областіОСОБА_1про тимчасовийдоступ доречей ідокументів,-
ВСТАНОВИВ:
До Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до документів.
Відповідно до клопотання в провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018040000001247 від 04.10.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом розтрати протягом 2016-2018 років бюджетних коштів службовими особами Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради у змові з підконтрольними комерційними підприємствами.
Прокурор зазначив, що в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи департаменту, з метою привласнення бюджетних грошових коштів налагодили злочинну схему з підконтрольними групами підприємств, а саме з метою завищення вартості виконаних робіт департаментом визначаються вимоги до матеріалів та вказані вимоги вносяться до дефектних актів, які будуть використовуватись під час здійснення робіт з капітальних та поточних ремонтів, в подальшому, реалізуючи свій намір, дефектні акти с вказаними «завищеними» вимогами передаються до підконтрольних проектних організацій, якими в свою чергу складається проектно-кошторисна документація з вимогами та цінами, які не виповідають поточним цінам на матеріали у регіоні.
Далі, достовірно знаючи, що фактично під час робіт будуть використовуватись матеріали нижчої якості та вартості, вказані дефектні акти передаються для включення їх до визначення вимог обєму робіт під час здійснення публічних закупівель, таким чином, Департаменти та підконтрольні учасники (переможці) надають нижчі (неконкурентні) цінові пропозиції, знаючи, що на обєктах будуть використовуватись матеріали гіршої якості та вартість яких дешевша. Вказана комбінація виключає участь інших учасників торгів, які найчастіше є афілійованими до підприємств-переможців процедури тендерних закупівель.
Поряд з цим, для ухилення від відповідальності службові особи департаменту погодили зміни до штатного розкладу та скоротили відділ технічного нагляду (в стадії ліквідації) з метою залучення технічного нагляду з групи підконтрольних підприємств, які не звертають уваги на невідповідність робіт та матеріалів, які використовуються під час виконання робіт та в подальшому підписуються акти виконаних робіт до, яких внесено недостовірні відомості.
Наразі службовими особами департаментів під час планування закупівлі робіт залучаються повязані з останніми групи підприємств, до яких входять проектна організація, виконавець робіт, фізична особа-підприємець або підприємство для здійснення технічного нагляду.
Таким чином, службові особи Департаменту та підконтрольних афілійованих підприємств здійснюють розкрадання коштів Дніпровської міської ради шляхом внесення не достовірних відомостей до актів приймання виконаних робіт щодо вартості використаних матеріалів, неправильно використаних розцінок та включення робіт, які фактично не виконані чи не відповідають проектно-кошторисній документації та договірній ціні.
Крім того, службовими особами Департаменту в порушення вимог Бюджетного кодексу України, наказів Державної казначейської служби, достовірно знаючи, що фінансування у 2016 - 2017 роках на кінець року зменшено та те, що при зміні фінансування розпорядники бюджетних коштів привести свої планові витрати у відповідність та те, що зобовязання за спеціальним фондом беруться тільки у межах фактичних надходжень, у тому числі ігноруючи заборону реєстрації та вимоги щодо не допущення взяття не бюджетних зобовязань службовими особами підписано акти приймання виконаних робіт без відповідних асигнувань, які приховано та не передано до бухгалтерії і казначейської служби України. В подальшому у 2017 - 2018 роках підконтрольні групи підприємств на підставі зазначених вище актів виконаних робіт було складено позовні вимоги та стягнуто не бюджетну кредиторську заборгованість з Департаменту, а грошові кошти в сумі більше ніж 800 тис. гривень, чим завдали збитки на вказану суму.
Таким чином, в діях службових осіб Департаменту гуманітарної політики, які за попередньою змовою з посадовими особами підконтрольних підприємств, здійснили розтрату бюджетних коштів, вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Крім того, до органу досудового розслідування надійшли матеріали УЗЕ в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України щодо можливого розкрадання бюджетних грошових коштів Приватною комерційною фірмою «Енко» ЄДРПОУ 30093864, котрі виконують будівельні роботи, які не відповідають дефектному акту, який розміщений на сайті prozorro.gov.ua, та застосовуються матеріали низької якості, які не передбачені умовами тендерної документації
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що між Департаментом гуманітарної політики та Приватною комерційною фірмою «Енко» (код ЄДРПОУ 30093864) укладено наступні договори: № 52 пд/18 від 19.04.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР, розташованої за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 1 803 399,84 грн.; № 22 пд/18 від 10.05.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР, розташованої за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 2 783 133,00 грн.
Вказані договори укладено за результатами проведення тендерної процедури щодо закупівлі через систему електронних закупівель «Prozzoro», переможцем, якої визнано Приватну комерційну фірму «Енко» (код ЄДРПОУ 30093864), як учасника, що подав найменшу цінову пропозицію.
Під час досудового розслідування встановлено, що Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради фактично знаходиться за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 75.
Для повноти та обєктивності розслідування кримінального провадження, а також з метою використання при проведенні судової почеркознавчої експертизи та інших судових експертиз необхідно отримати тимчасовий доступ та вилучити оригінали документації щодо укладення договорів № 52 пд/18 від 19.04.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 1 803 399,84 грн. та № 22пд/18 від 10.05.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 2 783 133,00грн. зазначені договори, акти форми КБ 2В, відомості ресурсів, додаткові угоди, сертифікати якості товару, специфікації, проекти, проектно-кошторисну документацію, акти прийому-передачу виконаних робіт, платіжні доручення щодо виконання зазначених робіт, договори відповідального зберігання товаро-матеріальних цінностей, акти дефектних скритих робіт.
Вилучення саме договірної документації надасть можливість використати як докази відомості, що в них містяться.
Тому прокурор просив надати дозвіл на проведення тимчасового доступу до оригіналів документів, які перебувають у володінні Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506248), розташованого за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 75, а саме: документації відкритого аукціону щодо укладення № 52 пд/18 від 19.04.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 1 803 399,84грн.; договору № 22пд/18 від 10.05.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 2 783 133,00грн., у тому числі: технічних завдань, заявок, інших документів щодо формування ціни на виконання робіт для системи прозоро; додаткових угод, специфікацій, проектно-кошторисної документації, актів прийому-передачі виконаних робіт, платіжних доручень щодо перерахування грошових коштів по зазначеним договорам; договорів відповідального зберігання товарно-матеріальних цінностей, сертифікати якості товару; дефектних актів, актів скритих робіт; копій протоколів щодо вилучення зазначених документів.
Прокурор у судове засідання не з'явився, надав заяву, в котрій клопотання підтримав, просив задовольнити та розглянути його за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобовязана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобовязана предявити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка предявляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобовязана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка предявляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів. Копії вилучених документів виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка предявляє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Дослідивши матеріали клопотання, кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки для зясування всіх обставин кримінального провадження, необхідний тимчасовий доступ до перелічених у клопотанні документів з можливістю їх вилучення, що перебувають у володінні Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506248), розташованого за адресою: м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 75А.
Фіксування процесуальної дії за допомогою технічного засобу під час розгляду клопотання не здійснювалося, у звязку із неприбуттям в судове засідання всіх осіб, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 107 КПК України.
Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати дозвіл прокурору другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_1, а також прокурорам, які входять до складу групи прокурорів або працівникам оперативних підрозділів Управління захисту економіки в Дніпропетровській області, за дорученням прокурора в порядку ст. 36 КПК України, на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506248), розташованого за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 75, а саме: документації відкритого аукціону щодо укладення № 52 пд/18 від 19.04.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 1 803 399,84грн.; договору № 22пд/18 від 10.05.2018 року на Капітальний ремонт будівлі КЗО «СБШ № 23» ДМР за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 14, вартістю 2 783 133,00грн., у тому числі: технічних завдань, заявок, інших документів щодо формування ціни на виконання робіт для системи прозоро; додаткових угод, специфікацій, проектно-кошторисної документації, актів прийому-передачі виконаних робіт, платіжних доручень щодо перерахування грошових коштів по зазначеним договорам; договорів відповідального зберігання товарно-матеріальних цінностей, сертифікати якості товару; дефектних актів, актів скритих робіт; копій протоколів щодо вилучення зазначених документів.
Строк виконання ухвали до 25 січня 2019 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Бєльченко Л.А.