
справа № 208/3227/17
№ провадження 2/208/493/18
РІШЕННЯ
Іменем України
28 листопада 2018 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Тур І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Східний офіс Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2, третя особа: Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги.
У своєму позові позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради суму надміру отриманої нею щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 12006 грн. 27 коп.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач ОСОБА_2 з 20.11.2014 року по 17.08.2016 року перебувала на обліку в управлінні та одержувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг відповідно до Порядку, затвердженому постановою КМУ від 01.10.2014 № 505.
При перевірці правильності та повноти інформації, наданої для призначення допомоги державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області виявлено наявність у відповідача на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки відповідач подала документи з недостовірними відомостями, а саме: не повідомила про наявність депозиту у неї або членів її сімї, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а подала заяви до управління з недостовірними відомостями, поставив власноруч відмітку про відсутність депозитів, в результаті чого виникла переплата допомоги у сумі 12006 грн. 27 коп. за період з 01.04.2015 року по 17.08.2016 року.
На момент звернення до суду відповідачем переплата не погашена, чим спричинено майнову шкоду державі.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, надала суду відзив на позов, в якому зазначила, що проти задоволення такого позову заперечує, вказала, що на момент звернення до ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району КМР із заявою про призначення державної соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних не мала у Першому Українському Міжнародному Банку рахунків та депозитів. 17.03.2015 року вона відкрила у вказаному банку депозит «Пенсійний» на суму 3000 грн. В цьому ж банку відкритий рахунок її дочки, ОСОБА_3. В звязку з тим, що існували обмеження у видачі готівки у день в розмірі 15000 грн., у разі потреби зняття великих сум, дочка декілька разів перераховувала їх на рахунок ОСОБА_2, після чого отримувала їх по довіреності, але завжди це були гроші дочки. Проте, дочка, ОСОБА_3, не є членом родини ОСОБА_2 та не має статусу переселенця.
Представник третьої особи Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. Пояснив, що відповідач не повідомила про наявність депозиту у неї або членів її сімї, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а подала заяви до управління з недостовірними відомостями, поставив власноруч відмітку про відсутність депозитів, в результаті чого виникла переплата допомоги у сумі 12006 грн. 27 коп. за період з 01.04.2015 року по 17.08.2016 року.
Представником позивача управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що управлінню стало відомо, що 18.04.2014 року між ОСОБА_2 та ПАТ «Державний ощадний банк України» було укладено договір на вклад «Депозитний» з внесенням на рахунок коштів у сумі 92000 грн., 17.10.2014 року договір № 149016804 на вклад «Депозитний» з внесенням коштів у сумі 270000 грн.
Ухвалою суду 05.07.2017 року провадження по справі відкрито.
Ухвалою суду від 25.01.2018 року продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 14.05.2018 року задоволено клопотання представника позивача, витребувано у ПАТ «Ощадбанк» та відділення № 1 АТ «ПУМБ» в м. Камянське відомості щодо депозитних банківських рахунків, відкритих на імя ОСОБА_2 за період з 21.11.2014 року по 17.08.2016 року.
Ухвалою суду від 04.10.2018 року замінено третю особу - Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області на правонаступника Східний офіс Держаудитслужби Державної аудиторської служби України.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 20.11.2014 року по 17.08.2016 року перебувала на обліку в управлінні та одержувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 505.
Відповідно до п.3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, загальна сума допомоги на сімю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн.
Відповідно до п. 5 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сімї у власності житлового приміщення/частину житлового приміщення.
Відповідно до п. 11, 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно відповіді ПАТ «ПУМБ» № КНО-07.8.3/1503 від 04.09.2018 року, за період з 21.11.2014 року по 17.08.2016 року в банку були відкриті 4 депозити на імя ОСОБА_2, сума коштів на яких перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у наступні періоди: з 18.12.2015 року по 16.01.2016 року, з 17.01.2016 рок по 15.02.2016 року, з 17.02.2016 року по 17.03.2016 року, з 18.03.2016 року по 16.04.2016 року, з 18.04.2016 року по 17.08.2016 року.
Оскільки відповідач подала документи з недостовірними відомостями, а саме: про наявність депозиту у неї або членів її сімї, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а подала заяви до управління з недостовірними відомостями, поставив власноруч відмітку про відсутність депозитів, виникла переплата допомоги у сумі 12006 грн. 27 коп. за період з 01.04.2015 року по 17.08.2016 року.
Згідно до п. 3 та п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сімї. Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Відповідач ОСОБА_2 заборгованість за такою переплатою не відшкодувала.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстав, на якій воно було набуте, згодом відпала.
При цьому ст. 1215 ЦК України встановлює, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 отримувала щомісячну адресну допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг без достатньої правової підстави, недобросовісно не повідомивши обставини, які впливають на призначення такої допомоги. Своїми діями відповідачем завдано майнову шкоду державі, оскільки відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, фінансування витрат, повязаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. Тому з ОСОБА_2 слід стягнути на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради суму надміру отриманої нею щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 12006 грн. 27 коп.
Оскільки, при подачі позовної заяви позивача було звільнено від сплати судових витрат у вигляді судового збору, тому суд вважає, що ці кошти необхідно стягнути з відповідача на користь держави.
Враховуючи викладене та керуючись п.3, 11 постанови Кабінет Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 7, 19, 175, 268, 272, 273, 274, 280, 284, 288, 289, 354, 355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Східний офіс Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради:
- 12006 (дванадцять тисяч шість) грн. 27 коп. - суму надміру отриманої нею щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського апеляційного суду.
Згідно до п.п.15.5 Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості сторін
позивач управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради, код ЄДРПОУ 03192543, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Камянське, пр. Свободи, будинок № 2/1;
відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: Дніпропетровська область м. Кам?янське, вул. Ціолковського, буд. № 126;
третя особа Східний офіс Держаудитслужби Державної аудиторської служби України, юридична адреса: м. Дніпро, вул. В. Антоновича, 22, корп. 2, ЄДРПОУ 40477689.
Суддя Похваліта С. М.