Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09:26 № 2а-15590/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Гальченко О.В. вирішив адміністративну справу
за позовомВідкритого акціонерного товариства "Укрнафта"
до Державної екологічної інспекції в Одеській області
провизнання протиправним та скасування рішень
за участю представників сторін:
від позивача: Пицик Я.М.
від відповідача: не з’явився
,
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.01.2010 року о 09 год. 26 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної екологічної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача від 04.11.2009 року №№ 176, 177, 178, 179, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196 про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності автозаправних станцій позивача, що розташовані на тереторії м. Одеса та Одеської області.
В судовому засіданні 11.01.2010 року Позивач заявив клопотання про внесення в перелік рішень, які зупинені, рішення № 180 від 04.11.2010 року.
Клопотання позивача в судовому засіданні задоволено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, в період з 03.08.2009 р. по 21.08.2009 р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ «Укрнафта», що розташовані в м. Одеса та Одеській області.. Вказана перевірка є незаконною та необґрунтованою.
Відповідач в судове засідання не з’явився, на адресу Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло заперечення проти позову, відповідач робить посилання, що рішення прийнятті Першим заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Одеської області на підставі того, що був виявлений факт використання земельних ділянок позивачем, при відсутності відповідних правовстановлюючих документів, які б надавали останньому право на вчинення зазначених діянь.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В період з 03.08.2009 р. по 21.08.2009 р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області була проведена планова перевірка позивача, щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. В ході проведення планової перевірки були перевірені 29 АЗС ВАТ «Укрнафта», що розташовані в м. Одеса та Одеській області. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 21.08.2009 р. та припис № 06/05-4 від 21.08.2009 р.
На виконання припису Державної екологічної інспекції в Одеській області № 06/05-4 від 21.08.2009 р., відділенням реалізації нафтопродуктів ВАТ «Укрнафта»по Одеській області були надані Державній екологічній інспекції в Одеській області копії витребуваних документів та повідомлено, що станом на теперішній час ВАТ «Укрнафта»здійснює переоформлення договорів оренди земельних ділянок, на яких розташовані АЗС позивача №№ 15/001, 15/002, 15/003, 15/005, 15/006, 15/007, 15/008, 15/012, 15/013, 15/014, 15/015, 15/016, 15/017, 15/018, 15/019, 15/020, 15/021, 15/022, 15/027, 15/028, 15/030, 15/031, 15/032 (лист від 07.09.2009 р. № 541 міститься в матеріалах справи).
На адресу відділення реалізації нафтопродуктів ВАТ «Укрнафта»по Одеській області, 12.11.2009 р. було направлено Рішення Державної екологічної інспекції в Одеській області від 04.11.2009 р. №№ 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196 про тимчасову заборону (зупинку) господарської діяльності автозаправних станцій ВАТ «Укрнафта»шляхом опломбування (опечатування) приміщень, вузлів агрегатів та механізмів, завдяки яким здійснюється порушення вимог природоохоронного законодавства на АЗС ВАТ «Укрнафта»№№ 15/001, 15/002, 15/003, 15/005, 15/006, 15/007, 15/008, 15/012, 15/013, 15/014, 15/015, 15/016, 15/017, 15/018, 15/019, 15/020, 15/021, 15/022, 15/027, 15/028, 15/030, 15/031, 15/032. Підставою для тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності автозаправних станцій ВАТ «Укрнафта»є відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Листом від 07.09.2009 р. № 541 позивач повідомив відповідача, що станом на вересень місяць 2009 р. здійснюється переоформлення договорів оренди земельних ділянок, на яких розташовані АЗС ВАТ «Укрнафта»№№ 15/001, 15/002, 15/003, 15/005, 15/006, 15/007, 15/008, 15/012, 15/013, 15/014, 15/015, 15/016, 15/017, 15/018, 15/019, 15/020, 15/021, 15/022, 15/027, 15/028, 15/030, 15/031, 15/032, 15/033. Відповідно до умов Договорів оренди земельних ділянок, які укладені між Орендодавцями та попередніми власниками АЗС (орендарями земельних ділянок) до переоформлення міською та сільськими радами прав третіх осіб на користування земельними ділянками, орендна плата за земельні ділянки сплачується Орендарем за всю ділянку в повному обсязі. Враховуючи умови договорів оренди земельних ділянок, орендна плата за користування земельними ділянками, на яких розташовані АЗС ВАТ «Укрнафта»сплачено орендарями земельних ділянок в повному обсязі.
Відповідно до п. ж ч. 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25.06.1991р. за № 1264-XII (надалі по тексту Закон № 1264-ХІІ від 25.06.1991 р.) до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 4. Постанови Верховної Ради України «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища»від 29.10.1992 р. за № 2751-XII діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: введення в дію підприємств, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних вимог і виконання заходів, передбачених проектами на їх будівництво (реконструкцію); відсутність споруд, устаткування і пристроїв для очищення викидів та скидів або їх знешкодження, а також приладів контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та характеристиками шкідливих факторів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, або порушення правил експлуатації зазначених споруд, устаткування, пристроїв і приладів; використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів; перевищення гранично допустимих чи тимчасово узгоджених викидів і скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище, рівнів акустичного, електромагнітного, іонізуючого та іншого шкідливого впливу фізичних факторів, біологічного впливу та радіоактивного забруднення; порушення екологічних вимог при виробництві, зберіганні, транспортуванні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших речовин, небезпечних для навколишнього природного середовища, здоров'я та життя людей; відсутності або нездійснення заходів, спрямованих на запобігання залповим викидам і скидам, що створюють високі та екстремально високі рівні забруднення повітряного та водного басейнів і грунтів, становлять небезпеку для здоров'я та життя людей, тваринного і рослинного світу; виробництва й експлуатації транспортних та інших пересувних засобів і установок, у викидах і скидах яких вміст забруднюючих речовин перевищує встановлені нормативи; впровадження відкриттів, винаходів, застосування нової техніки, імпортного устаткування, технологій і систем, що не відповідають екологічним вимогам; порушення екологічних вимог при дислокації військових частин, проведенні ними військових навчань, маневрів, переміщенні військ і військової техніки (крім випадків надзвичайних ситуацій, що оголошуються відповідно до законодавства України); порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з п. 5 Постанови Верховної Ради України «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища»від 29.10.1992р. за № 2751-XII підставою для припинення діяльності підприємств є систематичне перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів та екологічних стандартів, що не можуть бути усунуті з технічних, економічних чи інших причин.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює земельні відносини з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель є Земельний кодекс України.
Відповідно до п. «в»ст.5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на принципі невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ст. 321 Цивільного кодексу України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку, що в порушень вимог екологічного законодавства відсутня підстава для тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності підприємства, як відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, сама по собі відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку не є підставою для тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності автозаправних станцій ВАТ «Укрнафта».
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність прийнятих Рішень Державної екологічної інспекції в Одеській області від 04.11.2009 р. №№ 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати Рішення Державної екологічної інспекції в Одеській області від 04.11.2009 р. №№ 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196у району м. Києва (код ЗКПО 26077951), банк одержувач ДКУ у м. Києві, МФО820019.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя А.Б. Федорчук