КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22а- 30818 /2008 р. Головуючий у 1 інстанції Ковзель П.О. Суддя доповідач Ситников О.Ф.
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 лютого 2010 року. м. Київ.
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Ситникова О.Ф.,
Суддів: Літвіної Н.М.,
Хрімлі О.Г.,
при секретарі: Авдошиній Л.О.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Руслан» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2008 року у справі за позовом Приватного підприємства «Руслан» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва за участю третьої особи Державної податкової адміністрації у м. Києві про скасування рішення субєкта владних повноважень про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2008 року у задоволенні позову Приватного підприємства «Руслан» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва про скасування рішення субєкта владних повноважень про застосування фінансових санкцій відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач ПП «Руслан» звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що вказана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, судом не повністю зясовані обставини, що мають значення для справи, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким задовольнити їх позовні вимоги.
Письмових заперечень на апеляційну скаргу позивача від інших учасників процесу до суду апеляційної інстанції в установлений судом строк не надійшло.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до вимог ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.02.2008 р. співробітниками Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва на підставі направлень від 13.02.2008 №245, 246 проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності господарської одиниці - кафе-бару, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Смілянська, 8 та належить ПП «Руслан», за результатами якої складено акт від 14.02.2008 №2658-2328/2305-21461515 (002027).
Актом перевірки встановлено, що на момент перевірки в кафе-барі надавались послуги громадського харчування за готівку. Суб'єкт підприємницької діяльності не забезпечує своєчасне оприбуткування готівкових коштів. Так, 10.02.2008 неоприбутковано 2435,00 грн., 11.02.2008 - 639,80 грн., 12.02.2008 - 602,50 грн., 13.02.2008 - 746,00 грн., всього на загальну суму - 4423,30 грн. На аркуші 42 касової книги перевіряючими зроблено відповідний запис. Касова книга підприємства пронумерована лише до аркуша 41, відсутня печатка підприємства та підписи директора і головного бухгалтера. Встановлено, що підприємством порушено порядок використання РРО, а саме: у господарській одиниці не зберігається остання використана книга розрахункових операцій №2658004743/4, касовий чек не містить обов'язкових реквізитів - назва господарського об'єкту.
За результатами перевірки в акті зроблено висновок про порушення ПП «Руслан» п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, п.п. 3, 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування та послуг».
На підставі акту перевірки ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було прийнято рішення форми «с» від 26.02.2008 №0001532305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до позивача за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 на підставі п.1 абз. 2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 22 116,50 грн.
Рішення ДПІ у Солом'янському районі м. Києва від 26.02.2008 №0001532305 позивачем в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції проаналізував вказані обставини по справі та посилався на наступні норми матеріального права:
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженим Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 (далі - Положення № 637).
Пунктом 1.2 Положення №637 визначено, що касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі. Форму касової книги установлено наказом Міністерства статистики України від 15.02.1996 №51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій".
Відповідно до п. 2.6 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно наказу Міністерства статистики України від 15.02.1996 №51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій" касова книга застосовується для обліку руху грошей у касі. Кожний аркуш касової книги складається з двох рівних частин: одна з них (з горизонтальним лініюванням) заповнюється касиром як перший примірник та залишається у книзі, друга (без горизонтального лініювання) заповнюється з лицьового та зворотного боку через копіювальний папір і як звіт касира є відривною частиною аркуша. Перші та другі примірники аркушів нумеруються однаковими номерами. Записи касових операцій починаються на лицьовому боці невідривної частини аркуша (після рядка "Залишок на початок дня"). Спочатку аркуш згинають по лінії відрізу, підкладаючи відривну частину аркуша під частину, яка залишається у книзі. Для ведення записів після "Перенос" відривну частину аркуша накладають на лицьовий бік невідривної частини та продовжують записи по горизонтальному лініюванню зворотного боку невідривної частини аркуша. Бланк звіту до кінця операцій за день не відривається. По рядку "У тому числі на оплату праці" показується сума по платіжних відомостях на оплату праці, не списана на видаток каси. В кінці кожного робочого дня касир подає звіт під розписку до бухгалтерії з додатком прибуткових та видаткових касових документів.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у тому числі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно з п. 2 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95 штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Відповідно до п. З Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95 контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
З такими висновками суду можна погодитися, оскільки суд першої інстанції, дослідивши матеріали справи вказав на те, що позивачем не здійснено записи до касової книги про надходження готівки 10.02.2008 на суму 2435,00 грн., 11.02.2002 на суму 639,80 грн., 12.02.2008 на суму 602,50 грн., 13.02.2002 на суму 746,00 грн., всього на суму 4423,30 грн. При цьому суд правильно відзначив, що перевірка проводилась 14.02.2008. Крім того, невнесення відповідних записів до касової книги підтвердилося поясненнями представника ПП «Руслан», наданими під час розгляду справи в суді першої інстанції.
Таким чином, суд першої інстанції остаточно дійшов до правильного висновку, що оскаржуване рішення ДПІ у Солом'янському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.02.2008 №0001532305 є обґрунтованим і повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Оскільки доводи викладені в апеляційній скарзі ПП «Руслан» не спростовують висновків суду першої інстанції, судом правильно дана правова оцінка обставинам по справі, та правильно застосовані норми матеріального права при прийнятті рішення, тому підстав для скасування рішення суду не має.
Керуючись ст. 198, 199, 200, 205, 206 КАС України,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Руслан» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2008 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 08.02.2010 р.