
Справа № 591/1519/15-а
Провадження № 2-а/591/88/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект» до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, 3-х осіб: Державна екологічна інспекція у Сумській області, Департамент фінансів, е кономіки та бюджетних відносин Сумської міської ради, Публічне акціонерне товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче об»єднання ім. М.В. Фрунзе», Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, Державне підприємство «Сумська біологічна фабрика», Товариство з обмеженою відповідальністю «Горобина», Публічне акціонерне товариство «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш»», Український НДІ «УкркомунНДІпрогрес», Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Емпаєрмоторс»», Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування» про визнання незаконними та скасування наказів Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради №36 від 22.02.2012 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік», №35 від 01.02.2013 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік», №45 від 18.02.2014 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік» -
встановив:
Позивач ПАТ «Укрхімпроект» звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними та скасувати накази Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради №36 від 22.02.2012 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік», №35 від 01.02.2013 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік», №45 від 18.02.2014 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік».
В судовому засіданні представник позивача ПАТ «Укрхімпроект» - Ступіна О.О. позовні вимоги підтримала повністю і пояснила суду, що відповідачем Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради при прийнятті оскаржуваних наказів було допущено порушення п. 2.3 Інструкції №37 в частині самостійного встановлення виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень, тобто при прийнятті оскаржуваних наказів було порушено порядок їх прийняття, а тому вони підлягають скасуванню, а тому просить суд позов задоволити.
Представник відповідача Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради - Грицина В.В. в судовому засіданні проти позову заперечувала, просить суд в позові відмовити.
Представник 3-ї особи: ДП «Сумська біологічна фабрика» - Бабенко Ю.І. в судовому засіданні позов підтримала, просить суд позов задоволити.
Відповідач виконавчий комітет Сумської міської ради про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, представник до суду не з»явився.
3-ті особи: : Державна екологічна інспекція у Сумській області, Департамент фінансів, економіки та бюджетних відносин Сумської міської ради, Публічне акціонерне товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче об»єднання ім. М.В. Фрунзе», Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, Державне підприємство «Сумська біологічна фабрика», Товариство з обмеженою відповідальністю «Горобина», Публічне акціонерне товариство «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш»», Український НДІ «УкркомунНДІпрогрес», Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Емпаєрмоторс»», Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування» про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, представники до суду не з»явилися.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 25.04.2012 року №1431-МР, та надає послуги споживачам, у тому числі, підприємствам, що є третіми особами у справі на стороні позивача: ПАТ «Сумське НВО», ДП «Сумська біологічна фабрика», ТОВ «Горобина», ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш», ТОВ «Спільне підприємство «Емпаєр моторс», ПАТ «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування», на підставі договорів.
Відповідно до п. 2 Рішення від 10.12.2007 року №596 Виконавчого комітету Сумської міської ради «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» Комунальному підприємству «Водоканал» Сумської міської ради надано повноваження застосовувати до абонентів (підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності), які порушують норми забруднюючих речовин скиду стічних вод до міських каналізаційних мереж, санкції згідно з «Правилами прийняття стічних вод в системи каналізації м. Суми».
Відповідно до п. 7.2 Правил приймання стічних вод у системи каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконкому Сумської міськради від 10.12.2007 року №596 (з наступними змінами і доповненнями, далі - Правила) встановлено, що норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста Суми встановлюється КП «Міськводоканал» СМР на строк один рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний рік.
З метою реалізації даного повноваження відповідно до вимог Інструкції «Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, п. 7.2 Правил, п. 5.4 Статуту, Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради були видані накази: від 22.02.2012 року №36 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік», від 01.02.2013 року №35 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік», від 18.02.2014 року №45 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік», якими встановлено на кожен рік нормативи плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми.
Норматив, встановлений оскаржуваними наказами, використовується при розрахунку Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради сум санкцій при встановленні перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Позивача.
Протягом 2012-2014 років Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради відносно позивача ПАТ «Укрхімпроект» неодноразово складались акти відбору проб стічних вод, виставлялись рахунки на сплату додаткової оплати за скид забруднюючих речовин в міську каналізацію, направлялись претензії та позови про стягнення заборгованості до Господарського суду Сумської області.
Виходячи з викладених вище обставин, суд зазначає, що спірні накази утримують в собі обов»язкові до виконання та дотримання певні правила, встановлюють відповідні обов»язки, правові та юридичні наслідки, тобто є такими, що створені відповідним суб»єктом внаслідок реалізації ним заснованих на владних та управлінських функціях, які встановлені на виконання вимог законодавства та інших визначених правил, що регулюють певну сферу громадських відносин. При чому суд звертає увагу, що ці накази не є договірними відносинами між Комунальним підприємством «Міськводоканал» та іншими учасниками, як споживачами, а є такими, що засновані на їх обов»язковості. В даному випадку Комунальне підприємство «Міськводоканал» при прийнятті цих наказів, що встановлюють певні права та обов»язки, діяло як особа, яка реалізовувала свою компетенцію у сфері управління, які були їй надані від інших суб»єктів публічного права.
Порядок обрахування санкцій за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів встановлено Інструкцією «Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37 (далі - Інструкція № 37, втратила чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року №166-р).
Відповідно до п. 2.3 Інструкції №37 нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Виробнича собівартість очищення 1 куб. м. стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001року №139.
Наказ Держбуду України від 27.06.2001 року №139 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення» втратив чинність згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 24.06.2011року №45 у зв'язку з набранням чинності постановою КМУ від 12.07.2006року № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», яка в свою чергу втратила чинність згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Таким чином, на дату звернення Позивачем до суду з позовом виробнича собівартість очищення 1 куб. м. стічних вод визначається на підставі і в порядку, передбаченому постановою КМУ від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п. 2 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011року №869 (далі - Порядок № 869) його застосовують під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та органами місцевого самоврядування (далі - Уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб»єктів природних монополій, а також для суб»єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб»єктів під час розрахунку таких тарифів.
Норматив плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів не встановлений Правилами.
Разом із тим п. 7.2 Правил встановлено, що норматив плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів встановлюється Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради строком на 1 рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний період.
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради при прийнятті оскаржуваних наказів допустив порушення п. 2.3 Інструкції № 37 в частині самостійного встановлення виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень.
Відповідно до п. 9 Порядку №869 Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради повинен подати для встановлення Уповноваженому органу у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунок виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень за встановленими такими органами формами, підтвердити матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Оскаржувані накази Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради від 22.02.2012 року №36 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік», від 01.02.2013 року №35 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік», від 18.02.2014 року №45 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік» не містять в собі будь-якого посилання на відповідні рішення Уповноваженого органу щодо встановлення виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод.
Таким чином, на думку суду порушення вимог п. 2.3 Інструкції №37, п. 9 Порядку № 869 при встановленні нормативу плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів призвело до прийняття Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради незаконних наказів від 22.02.2012 року №36 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік», від 01.02.2013року №35 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік», від 18.02.2014 року № 45 «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік» та є підставами для їх скасування.
Підлягає відшкодуванню також і судовий збір на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 242-246, 264 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект» задоволити.
Визнати незаконними з моменту прийняття та скасувати накази Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради:
- №36 від 22.02.2012 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2012 рік»;
- №35 від 01.02.2013 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2013 рік»;
- №45 від 18.02.2014 року «Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми на 2014 рік».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект» (м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 00205618) судові витрати в сумі 73 грн.08 коп..
Рішення суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів в порядку, передбаченому ст. 295 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 22 грудня 2018 року.
СУДДЯ КЛИМЕНКО А.Я.