
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/478/18
21 грудня 2018 року м.Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Грещук Р.П., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Надвірнянського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2, фактичне місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, на утриманні двоє дітей, ІНФОРМАЦІЯ_4, генерального директора ТОВ «СП» УкрКарпатойл ЛТД», не судимого, громадянина України,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст.163-2 ч.1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 несвоєчасно подав платіжне доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Правопорушення вчинено ним при наступних обставинах.
При проведеній камеральній перевірці ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД", податкова адреса якого, а також розташування: м.Київ, провулок Несторівський, буд. 3-5,( в Надвірнянській ОДПІ перебуває на обліку як платник податків за неосновним місцем обліку з 07.07.2010 року) було встановлено несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обовязкових платежів): рентна плата за користування надрами для видобування нафти за червень 2017 року у сумі 3516652,45 грн. по терміну сплати 30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, рентна плата за користування надрами для видобування природного газу за листопад 2017 року у сумі 4100902 грн.05 коп. по терміну сплати 30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, чим порушено п. 257.5 ст. 257 та п.п. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями.
Також, при проведеній камеральній перевірці ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" було встановлено несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обовязкових платежів): рентна плата за користування надрами для видобування нафти за листопад 2017 року у сумі 141863 грн.15 коп. по терміну сплати 30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, рентна плата за користування надрами для видобування природного газу за листопад 2017 року у сумі 141863 грн. 15 коп. по терміну сплати 30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, чим порушено п. 257.5 ст. 257 та п.п. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями.
Крім того, при проведеній камеральній перевірці ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД", було встановлено несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обовязкових платежів): рентна плата за користування надрами для видобування нафти за листопад 2017 року у сумі 649487 грн. 95 коп. по терміну сплати 30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, рентна плата за користування надрами для видобування природного газу за жовтень, листопад 2017 року у сумі 131660 грн.55 коп. по терміну сплати 30.11-30.12.2017 року, фактично подано 30.01.2018 року, чим порушено п. 257.5 ст. 257 та п.п. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями.
А при при проведенні камеральної перевірки ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД", згідно акту перевірки від 04.10.2018 року №237/09-19-53-12-/23152126 головним державним податковим ревізором - інспектором встановлено несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обовязкових платежів): рентна плата за користування надрами для видобування нафти за серпень 2018 року у сумі 12406929 грн.40 коп. по терміну сплати 30.09.2018 року, фактично подано 02.10.2018 року, чим порушено п. 257.5 ст. 257 та п.п. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями.
Постановою суду від 21.12.2018 року адміністративні справи №№ 348/478/18(3/348/220/18), 348/479/18(3/348/221/18), 348/481/18(3/348/222/18), 348/2227/18(3/348/780/18) обєднано в одне провадження та присвоєно загальний №348/478/18(3/348/220/18).
В суді ОСОБА_1 не визнав себе винним у вчиненні правопорушення і суду пояснив, що протоколи головногодержавного ревізора-інспекторавідділу податківі зборівз юридичнихосіб НадвірнянськогоГУ ДФСв Івано-Франківськійобласті ОСОБА_2№189,190від 26.02.2018року та№1163від 11.10.2018року таголовного державногоревізора-інспекторавідділу податківі зборівз юридичнихосіб НадвірнянськогоГУ ДФСв Івано-Франківськійобласті ОСОБА_3№188від 26.02.2018року,складені зарезультатами проведеноїкамеральної перевіркиТОВ "СПУкркарпатойл ЛТД"(актиперевірки від31.01.2018року №1740/09-19-53-01/23152126,1690/09-19-53-01/23152126,1688/09-19-53-01/23152126,237/09-19-53-12/23152126)є незаконнимита необгрунтованими,оскільки він,як директорТОВ "СП"УкрКарпатойлЛТД"жодним чиномне порушувавстроків поданняплатіжного дорученняна перерахуванняналежних досплати податківта зборів(обов'язковихплатежів). Вказує, що акти, складені ревізорами - інспекторами відділу податків і зборів з юридичних осіб Надвірнянського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області ОСОБА_2, ОСОБА_3 з грубими порушеннями вимог КУпАП та містять недостовірну інформацію, протоколи складені безпідставно.
Просить суд закрити провадження в даній справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобовязаний зясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В судовому засіданні встановлено, що подання декларації і строки сплати рентної плати регулюються статтею 257 ПК України. Відповідно до п. 257.1. статті 257 Податкового кодексу України (в редакції Закону №909-VIII від 24.12.2015) базовий податковий (звітний) період для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України (в редакції Закону № 909-VIII від 24.12.2015) сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Пунктом 31.1. статті 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Судом також зясовано, що з метою декларування податкових зобов'язань з рентної плати платник податку - ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" - подавало щомісячно у 2017 році податкові декларації з рентної плати (із розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини).
Зокрема :1)по Богородчанськомурайону Івано-Франківськоїобласті - сплата ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за травень 2017 року (нафта, природний газ), червень 2017 року (природний газ), липень 2017 року (нафта, природний газ), серпень 2017 року (нафта, природний газ), вересень 2017 року (нафта, природний газ), жовтень 2017 року (нафта, природний газ), листопад 2017 року (нафта, природний газ): для видобування нафти-платіжні доручення №2 від 30.06.2017 року -460916,81 грн., №277 від 30.08.2017 року -455466,19 грн., № 106 від 28.09.2017року-431917,03грн., № 24 від 30.10.2017року -559 254,66 грн., № 284 від 30.11.2017року-523879,31грн., №292 від 28.12.2017року -604 506,84 грн.
- для видобування природного газу (як вже зазначалося, до Акту перевірки №1690/09-19-53-01/23152126 від 31.01.2018р. не було додано Додаток №1 (по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу), відповідно, розрахунки штрафних санкцій до податкових повідомлень-рішень від 28.02.2018року №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 складені не на підставі висновків Акту перевірки №1690/09-19-53-01/23152126 від 31.01.2018 p.):платіжні доручення №1 від 30.06.2017року -117809,05 грн., №2 від 28.07.2017року -119404,09 грн., № 276 від 30.08.2017року -119841,93грн., №107 від 28.09.2017року -108 764,20 грн., № 25 від 30.10.2017року- 116721,32 грн., № 285 від 30.11.2017 року -125 621,59 грн., №293 від 28.12.2017року- 141 863,14 грн.
Таким чином, вищезазначені платіжні доручення підтверджують, що ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" за періоди, що перевірялися, строго у строки, встановлені статтею 257 Податкового кодексу України, сплатило рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта) по Богородчанському району Івано-Франківської області.
2) по м.Яремча Івано-Франківської області - сплата ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" рентної плати за корисдущндя надрами для видобування корисних копалин за травень 2017 року (нафта, природний газ), червень 2017 року (нафта, природний газ), липень 2017 року (нафта, природний газ), серпень 2017 року (нафта, природний газ), вересень 2017 (нафта, природний газ), жовтень 2017 року (нафта, природний газ), листопад 2017 року (нафта, природний газ): для видобування нафти-№ 4 від 30.06.2017року-621937,82грн., № 272 від 17.07.2017року, № 5 від 28.07.2017року -394600,00грн., № 279 від 30.08.2017 року -554383,95грн., № 108 від 28.09.2017року -598533,72грн., № 26 від 30.10.2017року- 618811,73грн., № 286 від 30.11.2017РОКУ -646434,03грн., №294 від 28.12.2017 року -678527,15грн.для видобуванняприродного газу: платіжні доручення № 3 від 30.06.2017 року - 203133,98грн., № 4 від 28.07.2017року -183224,43грн., № 278 від 30.08.2017 року-176 185,82 грн., № 109 від 28.09.2017 року-180976,42 грн.,№ 27від 30.10.2017року- 169075,55грн., № 287 від 30.11.2017року- 172 205,52 грн., №295 від 28.12.2017 року -131 566,78 грн.
Дані платіжні доручення підтверджують, що ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" у періоди, що перевірялися, строго у строки, встановлені статтею 257 Податкового кодексу України, сплатило рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) по м.Яремча Івано-Франківської області.
3) по Надвірнянському району Івано-Франківської області - сплата ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за квітень 2017 року (нафта), травень 2017 року (природний газ), червень 2017 року (природний газ), липень 2017 року (нафта, природний газ), серпень 2017 року (нафта, природний газ), вересень 2017 (нафта, природний газ), жовтень 2017 року (нафта, природний газ), листопад 2017 року (нафта, природний газ):- для видобування нафти:платіжні доручення № 204 від 29.05.2017 року -10 797 030, 21 грн., № 275 від 30.08.2017року -10 610 305, 95 грн., № 104 від 28.09.2017року- 11203 564, 05 грн., № 22 від 30.10.2017 року -11788 523, 46 грн., № 282 від 30.11.2017року -13 230 033, 46 грн., №290 від 28.12.2017 року-13 657 754, 28 грн.-для видобування природного газу:платіжні доручення № 7 від 30.06.2017року, № 5 від 30.06.2017року-1 751 000,0 0 грн.,1 947 650,0 9 грн., № 6 від 28.07.2017року-3 588 895,22 грн., № 274 від. 30.08.2017року- 3 760 473,68 грн., № 105 від 28.09.2017року- 3 617 674,57 грн., № 23 від 30.10.2017 року-3 540 151,1 6 грн., №283 від 30.11.2017року-4 052 071,3 9 грн., №291 від 28.12.2017 року-4 203 648,5 0 грн.
Аналогічна ситуація і по сплаті рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) по складеному протоколу про адміністративне правопорушення від 11.10.2018 року за №1163. ( акт № 237/09-19-53-12/23152126).
Вказані вищезазначені платіжні доручення є доказом того, що ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" у періоди, що перевірялися, у відповідності до строків, встановлених ст.257 Податкового кодексу України, сплатило рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) по Надвірнянському району Івано-Франківської області.
Згідно з п.109.1. статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому, той факт, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області самостійно спрямовувало сплачену ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) на погашення податкового боргу, що виник до періоду перевірки, не скасовує факт своєчасності сплати ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" у періоди, що перевірялися.
Таким чином, враховуючи визначення податкового правопорушення, встановленого п. 109.1. статті 109 Податкового Кодексу України, приймаючи до уваги факт відсутності протиправного діяння з боку ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД", оскільки вищезазначені платіжні доручення підтверджують, що ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) за періоди, що перевірялися, були сплачені у встановлені чинним законодавством строки, суд вважає, що відсутні підстави для притягнення керівника ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД" до відповідальності у вигляді штрафу за начебто порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ).
Правова позиціяТОВ "СП"УкрКарпатойлЛТД"щодо праваплатника податківсамостійно визначатипризначення платежута відсутностів діяхплатника податкускладу податковогоправопорушення співпадаєз правовоюпозицією: Колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, що викладена в Постанові від 20.02.2018 року у справі №826/6810/16 (адміністративне провадження №К/9901/4928/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72338756 ), Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, що викладена в Постанові від 16.06.2015 року у справі № 21-377а15 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/45985213 ), Вищого адміністративного суду України, що викладена в Ухвалі від 12.02.2013 р. у справі ЖК/9991/62001/12 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/29749536 ).
Все вищезазначене підтверджує необґрунтованість висновків актів перевірок від 31.01.2018 року №№ 1690/09-19-53-01/23152126, 1740/09-19-53-01/23152126, 1688/09-19-53-01/23152126 та 04.10.2018 року №237/09-19-53-12/23152126 щодо порушення строків сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, природний газ) і, відповідно, невідповідність дійсним обставинам справи даних, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Отже, відсутній склад адміністративного правопорушення (проступку) з боку посадових осіб ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД", оскільки відсутня їх протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно, відсутні підстави для притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП Генерального директора ТОВ "СП "УкрКарпатойл ЛТД"- ОСОБА_1
Надані ревізорами-інспекторами докази про вчинення правопорушення ОСОБА_1 спростовуються вищевикладеними доводами та мотивами.
Будь-які інші матеріали які б вказували на вчинення ОСОБА_1 адмінпорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.163-2 КУпАП в матеріалах справи відсутні.
Крім того, до суду на розгляд даної справи викликалися ревізори-інспектори відділу податків і зборів з юридичних осіб Надвірнянського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області ОСОБА_2, ОСОБА_3, які склали вказані адміністративні протокол №№188, 189,190,1163, однак останні в судове засідання на 21.12.2018 р. не з'явилися і не повідомили суд про поважність причин своєї неявки, та не побажали надати суду свої пояснення з приводу фактичних обставин справи. При цьому вони повідомлялися судом належним чином, що підтверджується долученим до справи зворотнім повідомленням про вручення вказаним особам поштового відправлення про виклик до суду на вказану вище дату. Така поведінка інспекторів викликає обґрунтовані сумніви, щодо їх неупередженості в результатах розгляду справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до ст.251 КпАП України доказами по адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші суттєві обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються як протоколом про адміністративне правопорушення, так і поясненнями самої особи, поясненнями свідків, потерпілих, показаннями технічних приладів та технічних засобів, та іншими.
Таким чином, аналізуючи зібрані в сукупності докази по даній справі, суд прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 163-2 ч.1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.221, 247, 283 КпАП України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.163-2 ч.1 КпАП України, закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною пятоюстатті 7 та частиною першоюстатті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скаргана постановуподається доІвано-Франківськогоапеляційного судучерез Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.