
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3525/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1доНіжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипровизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - також позивач, ОСОБА_1.) 26.10.2018 звернувся до суду з позовною заявою до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - також відповідач, Ніжинське ОУПФУ в Чернігівській області), у якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не зарахування до його педагогічного стажу 40 років 6 місяців, що дає право на нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині не нарахування та не виплати йому такої допомоги та зобов'язати відповідача зарахувати до педагогічного стажу позивача 40 років 6 місяців, нарахувати і виплатити йому грошову допомогу у розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що бездіяльність Ніжинського об'єднаного управління Пенсій ного фонду України щодо не нарахування та не виплати йому грошової допо моги у розмірі 10 місячних пенсій за віком з підстав не зарахування до спеціа льного страхового стажу, як працівника освіти, при обчисленні пенсії, що ви значає право на виплату грошової допомоги періоди роботи викладачем хоре ографії у Ніжинському училищі культури, викладачем по класу хореографії в Ніжинській музичній школі, робота за сумісництвом викладачем в Ніжинсь кому державному університеті імені М. Гоголя та Чернігівському державному педагогічному університеті ім. Т.Г. Шевченка та період роботи за сумісниц твом викладачем з класу ритміки Ніжинської дитячої музичної школи Черні гівської області та викладачем хореографічних дисциплін у Ніжинському училищі культури і мистецтв ім.. М. Заньковецької є незаконною, та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства, а тому має бути визнана проти правною.
Ніжинське ОУПФУ в Чернігівській області у межах встановленого судом строку подало відзив на позов, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість, та зазначає, що період роботи позивача з 16.09.2005 по 31.07.2017 викладачем по класу хореографії, викладачем-методистом Ніжинської музичної школи Чернігівського обласного управління культури не можливо зарахувати до стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, так як посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту, і посад, робота на яких, дає право на пенсію завислугу років. Таким чином, у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного 35-річного стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», права на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач не має. Крім того, відповідач зазначає, що згідно із заявою від 01.09.2017 позивачу призначена пенсія з 06.08.2017 в розмірі 5091,52 грн, яка була виплачена в 10 місяці 2017 року. Отже, позивач, отримавши пенсію в розмірі 5091,52 грн в жовтні 2017 року, знав про порушення свого права на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком, але до суду звернувся лише 24.10.2018, таким чином, пропустивши строк звернення до суду.
Позивачем направлено суду відповідь на відзив, у якому зазначено, що відповідач помилково трактує норми законодавства не зараховуючи до стажу роботи позивача період роботи в позашкільному закладі, крім того, позивач зазначає, що ним не пропущено строк звернення до суду, оскільки про своє по рушене право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій за віком він дізнався лише 17.09.2018 після звернення 04.09.2018 до відповідача із листом про можливість такого нарахування, на що отримав відмову в такому нара хуванні з підстав відсутності необхідного стажу роботи працівником освіти.
Ухвалою суду від 30.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ніжинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 20.09.2017 (а.с.14).
З наданих позивачем документів судом встановлено, що позивач працював:
з 31.07.1981 по 30.11.1999 викладачем хореографії Ніжинського культпросвітнього училища;
з 01.12.1999 по 20.07.2001 викладачем хореографії в Ніжинському училищі культури;
з 16.09.2005 по 31.07.2017 викладачем по класу хореографії Ніжинської музичної школи;
крім того, ОСОБА_1 працював у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя за сумісництвом:
з 01.09.1990 по 31.01.1991 на посаді викладача кафедри теорії, історії музики;
з 01.02.1991 по 30.06.1991 на посаді викладача кафедри теорії, історії музики;
з 02.09.1991 по 30.06.1992 на посаді викладача кафедри музичного виховання;
з 01.09.2005 по 30.06.2006 на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії;
з 01.09.2006 по 30.06.2007 на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії;
з 03.09.2007 по 30.06.2008 на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хо реографії;
з 01.09.2008 по 29.10.2008 на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії;
з 30.10.2008 no 31.08.2009 на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії;
працював за сумісництвом у Чернігівського педагогічному інституті ім.. Т.Г Шевченка:
з 01.02.1991 по 30.06.1991 викладачем кафедри музики і співів;
з 01.10.1991 по 01.06.1992 викладачем кафедри музики і співів.
працював за сумісництвом у Ніжинському училищі культури і мис тецтв ім.. М. Заньковецької
з 01.09.2001 по 01.07.2002 викладачем хореографічних дисциплін;
з 01.09.2002 по 01.07.2003 викладачем хореографічних дисциплін;
з 01.09.2003 по 01.07.2004 викладачем хореографічних дисциплін.
працював за сумісництвом у Ніжинській дитячій музичній школі Че рнігівської області
з 01.09.2003 по 31.05.2004 на посаді викладача з класу ритміки;
з 01.09.2004 по 31.05.2005 на посаді викладача з класу ритміки.
04 вересня 2018 року позивач звернувся до Ніжинського об'єднаного управління Пен сійного фонду України із заявою про нарахування та виплату йому одноразової гро шової допомоги в розмірі 10-ти місячних пенсій станом на день її призначення згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом № 72/04/К-2 від 17.09.2018 року Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України відмовило ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу робо ти працівником освіти 35 років. А саме: період роботи з 25.03.1975 по 27.08.1977 на посаді керівника підготовчої групи танцю в Новоодеському районному будинку культури з 11.04.1978 по 27.08.1981 на посаді керівника танцювального гуртка і баяністом Гостомельського будинку культури та період роботи з 16.09.2005 по 31.07.2017 викладачем по класу хореографи Ніжинської музичної школи Чернігів ського обласного управління культури не можливо зарахувати до спеціального стра хового стажу, як працівника освіти, при обчисленні пенсії, що визначає право на виплату грошової допомоги.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулась до суду з вказаним позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно із п.7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та устано вах державної чи комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» ст. 55 Закону Украї ни «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь- яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомо ги та механізм виплати цієї допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1191 затверджено порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати. Відповідно до п. 2 вказаного порядку до страхового стажу, що визначає право на ви плату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, роботах на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» ст. 55 Закону Укра їни «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років
Згідно із ст. 10 Закону України «Про освіту» структура освіти включає, в тому числі, позашкільну освіту.
Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про освіту» передбачено, що метою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професій них знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про позашкільну освіту» структуру позашкільної освіти становлять: заклади позашкільної освіти; інші заклади освіти як центри позашкільної освіти, до числа яких належать: заклади загальної середньої освіти неза лежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, заклади професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі закладів загальної серед ньої освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; клуби та об'єднання за місцем про живання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші заклади освіти, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти.
Постановою КМУ від 06.05.2001 № 433 затверджено Перелік типів позашкі льних навчальних закладів, згідно п. 6 якого, до них належить початкові спеціалізова ні мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Пунктом 25 Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 № 433, встановлено, що учасниками навчально - виховного процесу в позашкільному навчальному закладі є, поміж іншого, педагогічні працівники, психологи, соціальні педагоги, бібліотекарі, спеціалісти залучені до навчально-виховного процесу.
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 затверджено Перелік закладів і уста нов освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та встановлено, що в позашкільних навчальних закладах право на пенсію за вислугу років мають громадяни, які працювали на таких посадах: директора, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завіду вачі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. При цьому даною постановою посада викладача не була передбачена. Дорученням КМУ від 06.01.1995 № 397/21 за клопотанням Міні стерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 № 01-3/133-02-2 дія постанови № 909 від 04.11.199 була поширена на викладачів музичних, художніх, хо рових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до неї.
Пунктом 3 «Примітки» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, визна чено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого зако нодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Одночасно вища освіта є складовою системи освіти України, функціонування якої регулюється Законами України «Про освіту» та «Про вищу освіту».
У відповідності до ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про освіту» метою вищої освіти є здобуття особою високого рівня наукових та/або творчих мистецьких, професійних і загаль них компетентностей, необхідних для діяльності за певною спеціальністю чи в пев ній галузі знань.
Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників встановлю ється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівни ків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963 посада викладачів всіх категорій належить до посад педагогічних працівників, в тому числі і посади науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ- IV рівня акредитації.
Статтею 52 ЗУ «Про вищу освіту» встановлено, що учасниками освітнього процесу у закладах вищої освіти є наукові, науково-педагогічні та педагогічні праців ники.
Відповідно до ст. 53 вищезазначеного закону науково-педагогічні працівники - це особи, які за основним місцем роботи у закладах вищої освіти провадять навчаль ну, методичну, наукову (науково-технічну, мистецьку) та організаційну діяльність, а педагогічні працівники - це особи, які за основним місцем роботи у закладах вищої освіти провадять навчальну, методичну та організаційну діяльність.
Згідно ч. 13 п. 1 ст. 57 ЗУ «Про вищу освіту» педагогічні та науково-педагогічні працівника мають право на соціальне та пенсійне забезпечення в установленному законодавством порядку.
Затверджений Постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років в розділі 1 Освіта немає визначення стосовно педа гогічних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів.
Постановою КМУ від 31.01.2001 № 78 встановлено порядок виплати надба вок за вислугу років педагогічним працівникам, згідно з яким до педагогічного стажу зараховується робота на посадах, визначених Переліком, затвердженим Постановою КМУ від 14.06.2000 № 963, і на яких поширюються умови оплати праці працівни ків навчальних закладів і установ освіти.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в устано вах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Постановою КМУ № 245 від 03.04.1993 передбачено, що робітники, спеціа лісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працю вати за сумісництвом, тобто виконувати, крім основної, іншу роботу на умовах трудо вого договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати та тому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.
Судом встановлено, що позивач працював за сумісництвом у Ніжинському державному університеті ім.. Ми коли Гоголя на посаді викладача кафедри теорії, історії музики з у період з 01.09.1990 по 31.01.1991 та з 01.02.1991 по 30.06.1991 з обсягом роботи не менше ніж 0,5 посадового окладу; на посаді викладача кафедри музичного виховання з 02.09.1991 по 30.06.1992 з обсягом роботи не менше ніж 0,5 посадового окладу; на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії з 01.09.2005 по 30.06.2006 та з 01.09.2006 по 30.06.2007, з 03.09.2007. по 30.06.2008. з обсягом роботи не менше ніж 0,5 посадового окладу; на посаді викладача кафедри музичної педагогіки та хореографії з 01.09.2008 по 29.10.2008 та з 30.10.2008 по 31.08.2009 з обсягом роботи не менше ніж 0,4 посадового окладу. Також за суміс ництвом ОСОБА_1 працював викладачем кафедри музики і співів Чернігівського педінституту ім.. Т.Г. Шевченка у період з 01.02.1991 по 30.06.1991 та з 01.10.1991 по 01.06.1992 з академнавантаженням 200 год. В період з 01.09.2001 по 01.07.2002, з 01.09.2002 по 01.07.2003, з 01.09.2003 по 01.07.2004 позивач працював за сумісни цтвом у Ніжинському училищі культури і мистецтв ім.. М. Заньковецької на посаді викладача хореографічних дисциплін з обсягом роботи 0,5 посадового окладу. За сумісництвом з погодинною оплатою праці працював на посаді викладача з класу ритміки у Ніжинській дитячій музичній школі Чернігівської області з 01.09.2003 по 31.05.2004 та з 01.09.2004 по 31.05.2005 з обсягом роботи 0,7 посадового окладу.
За правилами ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія за вислугу років та за віком відноситься до трудових пенсій.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на трудову пенсію мають осо би, зайняті суспільно корисною працею, при додержані інших умов, передбачених цим законом особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, коо перативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами кооперативів, за умови сплати підприємствами, організаціями страхових внесків до пенсійного фонду України.
Згідно зі ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зарахову ється робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в устано вах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове пенсійне забезпечення.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним доку ментом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Порядку № 78 , основним документом для визначення стажу педагогічної роботи є трудова книжка та інші документи (витяги з наказів, відомостей про виплату, довідки), що відповідно до чинного законодавства підтверджують спеці альний стаж роботи.
Крім того згідно Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затверджено го постановою КМУ № 78 від 31.01.2001 року до стажу педагогічної роботи для ви плати надбавки за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам зараховується час роботи на посадах, передбачених переліком, затвердженим поста новою КМУ від 14.06.2000 № 963, а також посади визначені п. 2 даного порядку. Крім того згідно п. 4 порядку виплата надбавок за вислугу років педагогічним та нау ково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилась викладацька робота. Працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом робіт не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються періоди роботи на цих посадах.
Отже, жоден нормативно - правовий акт, який входить до діючого законодав ства України, не містить прямої заборони зараховувати до стажу роботи, який дає право на отримання пенсії за вислугу років працівникам освіти, роботу за сумісницт вом.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено право позивача на виплату йому грошової допомоги, яка не оподатковується, в розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стосовно пропущення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
До Чернігівського окружного адміністративного суду позивач звернувся за захистом своїх прав 26.10.2018.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач повідомив суд, що про факт порушення відповідачем його права на нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій за віком ОСОБА_1 дізнався 17.09.2018 року з листа відповідача №72/04/К-2. Натомість, при призначенні позивачу пенсії за віком Ніжинським ОУПФУ про будь-які інші грошові виплати при виході на пенсію позивачу не було повідомлено та не було не роз'яснено.
Таким чином, позивач фактично дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів 17.09.2018, а тому станом на час звернення до суду шестимісячний строк пропущено не було.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд. Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини. Згідно положень статті 1 Конвенції, статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Положеннями статті 14 Конвенції регламентовано, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою. Таким чином, право позивача на отримання пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. З огляду на зазначене, суд відхиляє доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки відповідачем не надано до суду доказів правомірності прийняття свого рішення, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій., таким чином позивач має право на виплату йому грошової допомоги, яка не оподатковується, в розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи все вищевикладене, на основі системного аналізу викладених правових норм, наданих сторонами доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в частині не зарахування до педагогічного стажу ОСОБА_1 40 років 6 місяців, що дає право на нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 такої допомоги.
Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до педагогічного стажу ОСОБА_1 40 років 6 місяців, нарахувати і виплатити йому грошову допомогу у розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Присудити здійснені ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 16600, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України, вул. Шевченка, 21-Ж, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 37716087.
Дата складення повного рішення суду - 22.12.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб