
Справа № 241/873/17
Провадження № 2/263/2119/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2018 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Соловйова О.Л.,
при секретарі Лопатнюк К.О.
за участю сторін :
представника позивача -прокурора Мангунського відділу Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_1
представника відповідача Мелекінської сільської ради ОСОБА_2,
представника третьої особи - Національного природного парку «Меотида» ОСОБА_3 розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду м. Маріуполя цивільну справу за позовом Маріупольської місцевої прокуратури №1, яка діє в інтересах держави до Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області, ОСОБА_4, треті особи: відділ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Мангушському районі Донецької області, Національний природний парк «Меотида», Державне підприємство «Приазовське лісове господарство» про визнання незаконним та скасування рішення Мелекінської сільської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Маріупольська місцевапрокуратура №1(далі- Позивач) звернулася до суду, в інтересах держави до Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області, ОСОБА_4, треті особи відділ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Мангушському районі Донецької області, Національний природний парк «Меотида», Державне підприємство «Приазовське лісове господарство» з позовом про про визнання незаконним та скасування рішення Мелекінської сільської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку за наступних підстав.
Так, Маріупольською місцевою прокуратурою №1 за результатами вивчення матеріалів кримінального провадження № 42017051290000010 встановлено ряд порушень вимог земельного та водного законодавства під час відведення у власність земельних ділянок на території с. Білосарайська Коса Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області. Зокрема рішенням Мелекінської сільської ради №5/34-2095 від 12.03.2010 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_4Л.» останній передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,10 га у с. Білосарайська Коса по вул. Приморській, 59 із кадастровим номером 1423984400:02:000:2640. Вказана земельна ділянка розташована в прибережній захисній смузі та водоохоронній зоні Азовського моря. На підставі вищезазначеного рішення відділом Держкомзему у Першотравневому районі 14.06.2010 ОСОБА_4 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №421150, який 21.08.2010 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 011016600091. Рішення сільської ради прийнято в порушення вимог земельного та водного законодавства України з огляду на наступне. 23.02.2017 до Позивача надійшла інформація з відділу Держгеокадастру в Мангушському районі, про те, що під час проведення моніторингу порушень земельного та водного законодавства на території Мангушського району встановлено, що Генеральний план с. Білосорайська Коса та рішення про його затвердження суперечить вимогам земельного та водного законодавства України. Позивачем 23.02.2017 за вказаним фактом внесено відомості до Єдиного реєструдосудових розслідувань провчинення кримінальногоправопорушення посадовимиособами Мелекінськоїсільської радиза ч.2ст.367КК України№42017051290000010.В ходідосудового розслідуваннязазначеного кримінальногопровадження встановлено,що посадовіособи Мелекінськоїсільської радиМангушського районуДонецької областівнаслідок неналежноговиконання своїхслужбових обовязків,рішенням сесіїсільської ради№5/34-2095від 12.03.2010затвердили проектземлеустрою щодовідведення земельноїділянки тапередачу ділянкиу власністьгр.ОСОБА_4Вказаним рішеннямне врахованінорми природоохоронногозаконодавства,а самест.ст.60,62Земельного КодексуУкраїни таст.ст.88,90Водного КодексуУкраїни,що призвелодо тяжкихнаслідків увигляді виділеннята забудовиземельної ділянки,розташованої натериторії Мелекінськоїсільської радив межахприбережної захисноїсмуги таводоохоронної зониАзовського моря.Крім того,рішенням сесіїсільської ради№5/34-2095від 12.03.2010передбачено наданняу власністьгр.ОСОБА_4земельної ділянкирозташованої натериторії Мелекінськоїсільської радив межахприбережної захисноїсмуги таводоохоронної зониАзовського моря,що забороненозаконодавством.Відповідно доакту перевіркидотримання вимогземельного законодавства№116від 24.05.2017,проведеної управліннямконтролю завикористанням таохороною земельГоловного управлінняДержгеокадастру уДонецькій області,яка призначенаухвалою слідчогосудді врамках кримінальногопровадження №42017051290000010встановлено,що рішенняМелекінської сільськоїради,яке відображенов Додатку№1до цьогоакту,щодо наданнязгоди тазатвердження проектівземлеустрою щодовідведення земельнихділянок длягромадської тажитлової забудови,передано увласність громадянамземельні ділянкита територіїМелекінської сільськоїради прийнятівсупереч ст.ст.58,60,62Земельного кодексуУкраїни,ст.ст.88-90Водного кодексуУкраїни.Прибережна захиснасмуга можевикористовуватися лишевідповідно доїї цільовогопризначення зурахуванням законодавчихобмежень щодоведення господарськоїдіяльності,а землі,на якихрозташована прибережнасмуга,не підлягаєвідчуженню.Якщо межіприбережної захисноїсмуги уздовжморів навколоморських затокі лиманівне встановленоза проектомземлеустрою,то прибережназахисна смугавизначається шириноюне меншдвох кілометріввід урізуводи.Відповідний проектземлеустрою встановленнярозмірів тамеж прибережноїзахисної смугиМелекінською сільськоюрадою нерозроблено тане затверджено.Відсутність такогопроекту тане визначеннявідповідними органамидержавної владита території,межі прибережноїзахисної смугив натуріне можетрактуватися яквідсутність самоїприбережної захисноїсмуги таправомірність передачіу приватнувласність ділянок,розташованих унормативно визначенійсмузі відурізу води.Таким чином,рішення Мелекінськоїсільської радивід 12.03.2010№5/34-2095«Про затвердженняпроекту землеустроющодо відведенняземельної ділянкита передачуїї увласність гр.ОСОБА_4Л.»прийнято всуперечст.ст.58,60,62,96,112Земельного кодексуУкраїни,ст.ст.88-90Водного кодексуУкраїни тамає бутивизнане недійсним,оскільки вказанимрішенням виділеноземельну ділянкуприбережної захисноїсмуги таводоохоронної зониАзовського морядля житловоїта громадськоїзабудови,що забороненозаконодавством.Відповідно державнийакт направо власностіна земельнуділянку серіяЯИ №421150від 14.06.2010виданий напідставі вищезазначеногорішення Мелекінськоїсільської радитакож маєбути визнанийнедійсним,а ОСОБА_4 зобовязано повернути земельну ділянку загальною площею 0,10 га у с. Білосарайська Коса по вул. Приморській, 59, вартістю 93990 грн. із кадастровим номером 1423984400:02:000:2640 державі.
Відповідно дост. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» органи прокуратури предявляють позов в інтересах держави, оскільки Держгеокадастр та його територіальні органи не наділені повноваженнями щодо звернення до суду про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями.
Підставою для представництва інтересів держави в особі Держгеокадастру в суді є та обставина, що в результаті противоправного прийняття вищевказаного рішення та видачі на його підставі державного акту порушено право власності держави на землі водного фонду, а також інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного їх використання та відтворення.
Про наявність порушення інтересів держави та підстав для здійснення представництва інтересів держави у суді позивачу стало відомо 23.02.2017 після надходження інформації з Мангушського відділу Держгеокадастру про порушення Мелекінською сільською радою Мангушського району Донецької області вимог земельного та водного законодавства, внесення відповідних відомостей до ЄРДР та проведенням слідчих та інших дій, зокрема після встановлення порушень за результатами проведення перевірки уповноваженого на це державою органом. Тому установлений ст. 257 ЦК України трьохрічний строк позовної давності щодо вимог про визнання незаконним та скасування рішення ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку пропущено з поважних причин. Просить суд визнати поважними причини пропуску строку позовної давності та поновити його.
Таким чином позивач вимушений був звернутися до суду, в інтересах держави, та просить суд з урахуванням уточнених позовних вимог: визнати незаконним та скасувати рішення Мелекінської сільської ради Мангушського (Першотравневого) району Донецької області №5/34-2095 від 12.03.2010 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ділянки у власність гр. ОСОБА_4Л.», на підставі якого останній передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,10 га у с. Білосарайська Коса по вул. Приморській 59 із кадастровим номером 1423984400:02:000:2640; визнати недійсним виданий відділом Держкомзему у Першотравневому районі 14.06.2010 ОСОБА_4, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 421150, який 21.08.2010 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011016600091; зобовязати ОСОБА_4 повернутиземельну ділянкузагальною площею0,10га ус.Білосарайська Косапо вул.Приморській 59,вартістю 93990грн.із кадастровимномером 1423984400:02:000:2640державі. Судові витрати стягнути з відповідачів на користь позивача.
У судовому засіданні прокурор Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позові, додатково зазначив, що спірна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту с. Білосарайська Коса, тому Мелекінська сільська рада взагалі вийшла за межі своїх повноважень виділяючи спірну земельну ділянку у власність ОСОБА_4 Крім того земельна ділянка розташована на землях, які відносяться до обєктів природно-заповідного фонду, водному фонді та не може бути передана у власність. Крім того Мелекінською сільською радою не розроблявся відповідний проект землеустрою та меж прибережної захисної смуги, тому вирішувати питання про передачу у власність будь-яких земельних ділянок не можливо.Зазначив, що незаконність спірного рішення Мелекінської сільської ради також підтверджується листом ТОВ «Проектно-експертна фірма «Землі Приазовя» згідно до якого спірна земельна ділянка знаходиться в межах від 10 до 250 метрів від урізу води та знаходиться в межах двокілометрової зони від прибережної захисної смуги Азовського моря та за межами населеного пункту с. Білосарайська Коса. Отже, рішення прийнято не законно, а Маріупольській місцевій прокуратури це стало відомо тільки після проведення перевірки головним управлінням Держгеокадастром, та складання акту перевірки 24.05.2017. Просив позов задовольнити. Що стосується строку позовної давності вважає, що трирічний строк звернення до суду прокуратурою не пропущений оскільки інформація про порушення була отримана з Держгеокадастру 23.02.2017 р., а достовірно про порушення земельного та водного законодавства стало відомо тільки після отримання акту перевірки.
Представник Мелекінськоїсільської радиОСОБА_2в судовомузасіданні позовне визнала,зазначивши,що Мелекінськасільська рададіяла вмежах повноважень,відповідно дозатвердженого Генеральногоплану с.Білосорайська Коса,відповідно доякого територіяс.Білосорайська Косавходить дотериторіальної громадиМелекінської сільськоїради. Крім того спірна земельна ділянка виділялася після розробки градобудівельного обґрунтування розробленого ТОВ «Земельно-кадастрове агентство», де не була зазначена як така, що знаходиться за межами населеного пункту. Зауважень, що спірна земельна ділянка знаходиться у межах 100-метровій природоохоронній зоні у цьому обґрунтуванні не було. Також сільська рада не погоджується з тим, що спірна земельна ділянказнаходиться у природно-заповідному фонді, оскільки межіНаціонального парку «Меотида» досі не встановлені. ОСОБА_4 було виділено земельну ділянку відповідно до діючого законодавства, на підставі градобудівного обґрунтування, без змінення меж населеного пункту. На час виділення спірної земельною ділянки не було Генерального плану. Доказів на підтвердження законності звернення ОСОБА_4 до сільської ради надати не має можливості.Крім того зазначила, що строк позовної давності складає три роки, оскільки Мелекінська сільська рада є органом місцевого самоврядування та органи прокуратури відповідно до діючого на момент прийняття спірного рішення не тільки мали можливість, а й були зобовязані здійснювати нагляд з додержанням законодавства, та ознайомитися з оскаржуваним рішенням, тому позивач дізнався чи повинен бути дізнатися про існування оскаржуваного рішення декілька років тому назад, оскільки рішення прийнято ще о 2009 році.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не зявилась, про день слухання справи було повідомлено не належним чином.
Представник 3 особи Національного природного парку «Меотида» ОСОБА_3 у судовому засідання підтримав позовні вимоги вказавши, що межі НПП «Меотида» вказані у багатьох картографічних матеріалах, загальна площа земельних ділянок 1287.7397 га на території Мелекінської сільської ради за межами населених пунктів ради та погоджені рішенням Мелекінської сільської ради №5/5-152 від 17.10.2006, яке не було скасоване, та є діючим на теперішній час.
Представники 3-х осіб: відділу Державноїслужби Україниз питаньгеодезії,картографії такадастру вМангушському районіДонецької області,Державного підприємства«Приазовське лісовегосподарство» у судове засідання не зявилися, про день слухання справи було повідомлено належним чином.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши докази, що є в матеріалах цивільної справи, приходить до наступного висновку.
Згідно ст.81 ЦПК України -кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 12, ч.1, 2 ст.13 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
12.03.2010 року, рішенням Мелекінської сільської ради № 5/34-2095 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачі її у власність гр. ОСОБА_4Л.» було затверджено проект відведення земельної ділянки та передачу її у власність площею 0,10 га під будівництво і обслуговування житлового будинку та господарських споруд із земель житлової та громадської забудови у с. Білосарайська Коса по вул. Приморська, 59 (а.с.53 ).
Проект землеустрою спірної земельної ділянки було розроблено ТОВ «Земельно- кадастрове агентство» ( а.с. 65-72).
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_4 14.06.2010 видано державний акт на право власності за земельну ділянку серія ЯИ №421155, розташовану Донецька обл., Першотравневий район, с. Білосарайська Коса, вул. Приморська, 59, площею 0,1000 га, кадастровий номер 1423984400:02:000:2640 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд (а.с. 71).
Згідно витягів з кримінального провадження, та постанови про обєднання матеріалів досудових розслідувань від 13.05.2017 Маріупольським відділом Маріупольської місцевої прокуратури №1 здійснюються процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом зловживання службовим становищем невстановленими посадовими особами Мелекінської сільської ради, які, з метою одержання неправомірної вигоди, передавали у власність приватним особам земельні ділянки, розташовані на території Білосарайської Коси Мангушського району Донецької області із порушенням земельного та водного законодавства України, що спричинило тяжкі наслідки. Даний факт внесено до Єдиного реєструдосудових розслідувань за №42016051290000062 від 18.05.2016. Також було виявлено факт того, що невстановлені посадові особи Мелекінської сільської ради внаслідок неналежного виконання своїх службових обовязків, рішенням сесії сільської ради затвердили Генеральний план забудови с. Білосарайська Коса, яким не враховані норми природоохоронного законодавства, що призвело до тяжких наслідків. Цю подію було внесено до ЄРДР за №42017051290000010 від 23.02.2017. Зазначені матеріали досудового розслідування обєднані в одне провадження, за №42016051290000062 ( а.с. 54-57).
Повноваження прокурорів у вищезазначеному кримінальному провадженні підтверджується постановою про визначення групи прокурорів від 24.02.2017 ( а.с. 58).
На підставі ухвали слідчого судді Приморського районного суду м. Маріуполя від 27.03.2017 про дозвіл на проведення позапланової перевірки у рамках кримінального провадження зареєстрованого в ЄРДР за №42017051290000010 від 23.02.2017 було проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання Мелекінською сільською радою Мангушського району Донецької області вимог земельного законодавства ( а.с. 61-63).
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за обєктом земельної ділянки від 24.05.2017 №116 встановлено, що вибуття у власність земельних ділянок водного фонду, зокрема на підставі рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_4Л.» відбулося з порушенням земельного, водного законодавства, порушує права та інтереси держави на розпорядження, володіння та користування земельними ділянками, їх використання не за цільовим призначенням, ставить під загрозу збереження водності водних обєктів охорону від розорення і забруднення їх прибережних захисних смуг ( а.с. 34- 65).
З листа Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 16.11.2017 №10-5-0.41 -1065/90-17 вбачається, що в результаті перевірки державним інспектором встановлено, що всупереч вимогам ст. ст. 12.83 Земельного кодексу України зокрема земельна ділянка з кадастровим номером 1423984400:02:000:2640 надана неправомірно, так як відноситься до земель природо-заповідного фонду, що перебуває у прибережній захисній смузі водних обєктів та розташована за межами населеного пункту с. Білосарайська коса Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області.
По виявленим порушенням діючого законодавства України складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.09.2017 №216-ДК/338/АП/09/01/-17 та №216-ДК/313/АО/10/01/-17 з яких вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 1423984400:02:000:2640 площею 0,1000 га розташована за межами населеного пункту с. Білосарайська коса на території Мелекінської сільської ради Маншушського району Донецької області. Зокрема дана земельна ділянка виділена у власність на підставі рішення Мелекінської сільської ради із земель, які передані у постійне користування ДП «Приазовський лісгосп» відповідно до рішення Першотравневої районної ради від 17.05.2000 №23/11-182, державний акт на право постійного користування землею ІІ-ДН №001941 зареєстрований 12.12.2001 за №238. Відповідно до ОСОБА_5 Міністрів Української РСР від 25.02.1980 №132 «Про доповнення переліку державних заказників Української РСР дана земельна ділянка відноситься до державного заказника «Білосорайська коса», тобто відноситься до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Указом Президента України від 25.12.2017 №1099/2009 створено національний природний парк «Меотіда» та вищезазначена земля увійшла до його складу. Крім того проект встановлення прибережної захисної смуги на території Мелекінської сільської ради не розроблений та не затверджений, тому враховуючи вимоги ст. 59 Земельного кодексу України, ст. 85 Водного кодексу України зокрема вказана вище земельна ділянка не могла бути надана у приватну власність. Вищезазначена земельна ділянка розташована відносно урізу води в межах визначеної ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України двох кілометрової зони прибережної захисної смуги Азовського моря.
Рішенням Мелекінської сільської ради від 17.10.2006 №5/5-152 «Про погодження створення НПП «Меотида», погоджено створення НПП «Меотида» на території Мелекінської сільської ради за межами населених пунктів ради, в межах, вказаних у графічних матеріалах, загальною площею земельних ділянок 1287.7397 га, в тому числі: з вилученням земельних ділянок із землекористування сільської ради-989.4467 га без установи тимчасових літніх, переносних будинків та загорож, без капітального будівництва.
Згідно листа ТОВ «Проектно-експертна фірма «Землі Приазовя» від 28.03.2018 №275 зокрема земельна ділянка з кадастровим №1423984400:02:000:2653 площею 0,1000 га знаходиться за межами населеного пункту с. Білосарайська Коса. Також зазначена земельна ділянка знаходиться в межах від 10 до 250 метрів від урізу води у двокілометровій зоні від прибережної захисної смуги Азовського моря.
Статтею 19 Земельного кодексу Українирегламентовано розмежування категорій земель України за основним цільовим призначенням, в тому числі: землі рекреаційного призначення (п. «ґ»); землі водного фонду (п. «є») тощо.
Відповідно до положень п. «б» ч. 1ст. 58 Земельного кодексу Україниприбережні захисні смуги вздовж морів, річок та навколо водойм належать до земель водного фонду.
Згідно ч. 3ст. 60 Земельного кодексу Українита ч.ч. 9, 10ст. 88 ВК Україниуздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. У межах прибережної захисної смуги морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється пляжна зона, ширина якої визначається залежно від ландшафтно-формуючої діяльності моря, але не менше 100 метрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.
Відповідно до п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 05.11.2004 N 434, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2004 за N 1470/10069 (далі - Порядок № 434): у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановленихстаттею 88 Водного кодексу України(213/95-ВР), та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 N 486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них"(далі - Порядок № 486), з урахуванням конкретної ситуації.
Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлюється Кабінетом Міністрів України, що втілено у постанови від 08.05.1996р. № 486 та від 13.05.1996р. № 502.
Частиною 2ст. 58 Земельного кодексу Українита пунктом 2 Порядку № 486, в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення ради і договору визначено, що для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою. За цим Порядком: у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно достатей 88-91 Водного кодексу України(п. 4); розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів, узгоджуються з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади та виконавчими комітетами рад (п. 5); водоохоронна зона морів, морських заток і лиманів, як правило, збігається з прибережною захисною смугою і визначається шириною не менш як 2 кілометри від урізу води (п. 11); прибережні захисні смуги у межах водоохоронної зони можуть використовуватися для провадження господарської діяльності за умови обов'язкового виконання вимог, передбачених статтями89та90 Водного кодексу України(ч. 2 п. 12).
В судовому засіданні встановлено, що проект землеустрою щодо визначення розмірів водоохоронної зони у межах с. Б.Коса не розроблявся спеціально уповноваженими органами, а отже, не узгоджувався з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і не затверджувався Мелекінською сільською радою. Не розроблявся і не затверджувався також у визначеному порядку окремий проект землеустрою зі встановлення меж прибережної захисної смуги із пляжною зоною, що і підтвердила представник Мелекінської сільської ради.
Разом з тим, не закріплення органом місцевого самоврядування, як того вимагає наведене законодавство, території водоохоронної зони відповідною проектною документацією зі встановленням її меж в натурі, не спростовує законодавчо-імперативного закріплення особливого статусу цієї земельної ділянки, що примикає до водного об'єкту, віднесеного до категорії земель водного фонду.
Заборона на передачу земель водного фонду ( п. «є» ч. 1ст. 19 Земельного кодексу України), що перебувають у державній власності, у приватну власність громадянам (крім замкнених водойм) врегульована окремо (п. "д" ч. 4ст. 84 Земельного кодексу України).
Статтею 59 Земельного кодексу Українипередбачені певні обмеження передачі в оренду земель водного фонду з огляду на їх цільове використання.
Так, відповідно до вимог ч. 1 та ч. 4ст. 59 Земельного кодексу Україниземлі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватись на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Виходячи з вищевикладеного та приймаючи до уваги, що в рішеннях Мелекінської сільської ради вказані різні категорії земель за основним цільовим призначенням при наданні ОСОБА_4 земельної ділянки під будівництво і обслуговування житлового будинку та господарських споруд, а також те, що надана ОСОБА_4 земельна ділянка знаходиться в межах двох кілометрової зони прибережної захисної смуги Азовського моря та на землях природо-заповідного призначення, а також за межами населеного пункту с. Білосарайська Коса, тому рішення Мелекінської сільської ради Першотравневого району: №5/34-2095 від 12.03.2010 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_4Л.» необхідно визнати незаконними та скасувати.
Що стосується вимоги про визнання недійсним державного акту на право власності на спірну земельну ділянку слід зазначити наступне.
Так судом встановлено, що державний акт на право власності за земельну ділянку серія ЯИ №421150, розташовану Донецька обл., Першотравневий район, с. Білосарайська Коса, вул. Приморська, 59, площею 0,1000 га, кадастровий номер 1423984400:02:000:2640 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд було отримано ОСОБА_4 на підставі рішення Мелекінської сільської ради: №5/34-2095 від 12.03.2010.
Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 173 ЗК Українивизначено, що межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Відповідно до пункту «б» частини першоїстатті 12 ЗК Українидо повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цьогоКодексу.
Згідно із частинами першою, другоюстатті 116 ЗК Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Як передбачено частиною першоюстатті 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Зазначені норми встановлювали нерозривний зв'язок між виникненням права власності на земельну ділянку з обов'язковим одержанням її власником державного акта на право власності.
Відповідно до статті 125, частини 1 статті 126 ЗК України (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) зокрема право власності на земельну ділянку, виникає з моменту державної реєстрації цього права та посвідчується державним актом.
Згідно з частиною 1статті 155 ЗК Україниу разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
З огляду на наведене, враховуючи, що державний акт на право власності за земельну ділянку серія ЯИ №421150 розташовану Донецька обл., Першотравневий район, с. Білосарайська Коса, вул. Приморська, 59, площею 0,1000 га, кадастровий номер 1423984400:02:000:2640 цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд було отримано ОСОБА_4 на підставі рішення Мелекінської сільської ради: №5/34-2095 від 12.03.2010, яке визнано судом недійсним, зазначений державний акт також є недійним.
Що стосується вимоги позивача про повернення спірної земельної ділянки у власності держави, слід зазначити наступне.
Згідно з частинами першою та другою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно. Особа зобовязана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Судом встановлено,що власникомспірної земельноїділянки єдержава,розпорядження власністюз бокутериторіальної громадиМелекінської сільськоїради відбулосьпоза,межами наданихповноважень тому рішення про відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_4 є незаконним. Оскільки рішення міської ради про відчуження спірної земельної ділянки на користь ОСОБА_4 підлягає скасуванню, то відсутні правові підстави збереження цього майна за останнім, а тому до спірних правовідносин, які виникли безпосередньо між власником майна і його володільцем, суд застосовує положення статті 1212 ЦК України.
Представником відповідача ОСОБА_2 в судовому засідання заявлено усне клопотання про застосування строку позовної давності.
Відповідно ст.ст. 256, 257 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Згідно з ч. 1 ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня. коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Розглядаючи доводи представника відповідача щодо позовної давності, суд зазначає, що за змістом статті 256, частини першої статті 261, частини третьої статті 267 Цивільного кодексу України, позовна давність застосовується та обчислюється щодо сторони у спорі.
Відлік позовної давності обчислюється з моменту, коли про порушення прав дізнався або мав дізнатися орган, уповноважений на здійснення відповідних функцій, а не прокурор (постанова Верховного Суду України від 01.07.2015 № 6-178цс1527).
Разом з тим, у даній справі прокурором подано позов від свого імені (прокурор є позивачем), а прокурор, як на підставу поважності причин пропуску позовної давності вказував, що про наявність порушення інтересів держави та підстав для здійснення представництва інтересів держави йому стало відомо 23.02.2017 після надходження інформації з Мангушського відділу Держгеокадастру про порушення Мелекінською сільською радою Мангушського району Донецької області вимог земельного та водного законодавства, внесення відповідних відомостей до ЄРДР та проведенням слідчих та інших дій, зокрема після встановлення порушень за результатами проведення перевірки уповноваженого на це державою органом. Тому установлений ст. 257 ЦК України трьохрічний строк позовної давності щодо вимог про визнання незаконним та скасування рішення ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку пропущено з поважних причин.
Всилу частини четвертої та п'ятої статті 267 Цивільного кодексу України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у справі, є підставою для відмови у позові; проте, якщо суд визнає поважними причини пропущення строку позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Закон не передбачає переліку причин, які можуть бути визнані поважними для захисту порушеного права, у випадку подання позову з пропуском строку позовної давності. Тому, дане питання віднесено до компетенції суду, який безпосередньо розглядає спір.
Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об'єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини.
Обставини вказані прокурором у позовній заяві та обставини, на які прокурор посилається в судовому засіданні, заслуговують на увагу і свідчать про наявність обєктивних перешкод, які дійсно заважали подати прокурору позов у визначений строк.
Враховуючи вищевказане, суд задовольняє клопотання прокурора про визнання причин пропущення строку позовної давності поважними.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у зв'язку з задоволенням позовної вимоги про визнання незаконною та скасування рішення суд стягує з Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області на користь позивача судовий збір у розмірі 3200 гривень, що відповідає двом вимогам немайнового характеру, а з ОСОБА_4 за позовні вимоги про визнання недійсним державного акту та зобов'язання повернення земельної ділянки суд стягуєна користь позивача судовий збір у розмірі 3200 гривень, що відповідає двом вимогам немайнового характеру.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1,2,5,7, 141,257, 274,278,279 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Поновити прокурору Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_6 право звернення до суду з позовом до Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області та ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Мелекінської сільської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
Позов Маріупольської місцевої прокуратури №1, задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Мелекінської сільської ради Мангушського (Першотравневого) району Донецької області від 12.03.2010 року № 5/34-2095 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачу її у власність ОСОБА_4Л.».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯИ №421150 від 14.06.2010 виданий відділом Держкомзему у Першотравневому районі на ім'я ОСОБА_4 на земельну ділянку 0,1 га у с.Білосарайська Коса по вул. Приморський, 59 та зареєстрований 21.08.2010 за №011016600091.
Зобов'язати ОСОБА_4 повернути земельну ділянку загальною площею 0,1 га у с.Білосарайська Коса по вул. Приморський, 59 із кадастровим номером 1423984400:02:000:2640 державі.
Стягнути з Мелекінської сільської ради Мангушського району Донецької області на користь прокуратури Донецької області ЄДРПОУ 25707002, р/р 35216066016251, МФО 820172 судовий збір у розмірі 3200 гривень.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь прокуратури Донецької області ЄДРПОУ 25707002, р/р 35216066016251, МФО 820172 судовий збір у розмірі 3200 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14 грудня 2018 року.
Суддя: О. Соловйов