Рішення № 78746469, 20.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
826/3120/17
Номер документу
78746469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 грудня 2018 року № 826/3120/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Національного університету оборони України ім. І.Черняхівського провизнання неправомірними дій, стягнення компенсації, позивача - не прибув,

представник відповідача - не прибув,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національного університету оборони України ім. І.Черняхівського про визнання неправомірними дій, стягнення компенсації.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2017 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2018 № 178 звернувся до відповідача із заявою щодо виплати належної йому компенсації вартості за не отримане речове майно, однак відповідачем за відсутності на те правових підстав відмовлено у відповідній виплаті.

Відповідач заперечив проти позовних вимог та надав суду письмові заперечення на адміністративний позов, які обґрунтовує тим, що чинним законодавством не передбачено права на отримання речового майна, а також грошової компенсації замість нього військовослужбовцями які є звільненими з військової служби, у зв'язку з чим університет немає правових підстав на виплату грошової компенсації вартості речового майна позивачу.

Позивач та представник відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні. Під час судового розгляду справи, судом встановлено наступне.

Полковника ОСОБА_1, доцента кафедри застосування космічних систем та геоінформаційного забезпечення інституту інформаційних технологій, звільненого наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 22.04.2016 № 333 у запас за пунктом "б" (за станом здоров'я) відповідно до частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з правом носіння військової форми одягу.

Наказом начальника Національного університету оборони України ім. І.Черняхівського (по стройовій частині) від 16.05.2016 № 97 з 02.07.2016 виключено зі списків особового складу університету, всіх видів забезпечення та направлено на військовий облік до Бориспільського ОМВК Київської області.

Полковнику ОСОБА_1 видано довідку № 167/7/404/1 про вартість речового майна, щодо наймана, що належить до видачі в якій зазначено всього 280 предметів на загальну суму 23 663,48 грн.

Листом від 22.12.2016 № 182/5197 Національного університету оборони України ім. І.Черняхівського за результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 від 04.04.2016 щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно під час проходження військової служби у Збройних силах України повідомлено наступне: "Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 та роз'яснення Порядку виплати грошової компенсації за неотримане речове майно, наданого у телеграмі від 15 квітня 2016 року № 316/1/292 начальником відділу правового забезпечення Генерального штабу Збройних Силах України - начальником юридичної служби Збройних Силах України, виплата грошової - компенсації здійснюється у межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони на відповідний рік.

Після Вашого рапорту щодо виплати грошової компенсації замість не отриманого речового майна університетом направлено лист від 11 травня 2016 року на адресу начальника Центрального речового забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Силах України щодо надання призначень та коштів. Але до дня Вашого звільнення кошторисні призначення та кошти не надійшли.

Враховуючи, що на сьогоднішній день Ви виключені зі Списків особового складу університету, грошова компенсація за неотримане речове майно не підлягає виплаті.".

Позивач, вважаючи неправомірними дії Національного університету оборони України ім. І.Черняхівського щодо невиплати йому грошової компенсації вартості за не отримане майно, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду були порушені з огляду на наступне.

Спірні правовідносини мали місце в період з 04.04.2016 по 22.12.2016 а отже до них мають застосовуватись норми права чинні на момент їх існування.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою статті 12 зазначеного Закону встановлено, що у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з частиною першою статті 91 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2018 № 178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.

Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.

Згідно з пунктом 4 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2018 № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.05.2016 №768/28898, військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року N 178 "Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно". Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року N 178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів. Перелік предметів із визначенням заготівельної вартості на початку кожного року ДДЗ та ПМР надає до ЦУРЗ. ЦУРЗ відповідно до наданих цін ДДЗ та ПМР складає довідник цін, який доводиться до військових частин і установ для проведення розрахунків виплати грошової компенсації. Оплата вартості пошиття предметів обмундирування та взуття, а також виплата грошової компенсації здійснюються за рахунок відповідних статей кошторису Міністерства оборони.

Пунктом 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 встановлено, що після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік. Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Таким чином, у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2018 № 178 словосполучення «у разі звільнення з військової служби», а не, наприклад, «при звільненні з військової служби», дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).

Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно.

Також, на користь зазначеного висновку свідчить те, що в пункті 4 вказаного Порядку передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.10.2008 у справі №803/756/17 (адміністративне провадження №К/9901/38716/18).

Позивачем було подано відповідачу рапорт від 04.04.2016 щодо виплати йому грошової компенсації за не отримане речове майно піл час проходження військової служби у Збройних Силах України.

За результатами розгляду вказаного рапорту відповідачем листом від 22.12.2016 № 1825/5197 повідомлено позивача про те, що після розгляду його рапорту направлено лист від 11.05.2016 на адресу начальника Центрального речового забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Силах України щодо надання призначень та коштів, водночас до дня його звільнення кошти не надійшли, з огляду на що враховуючи, що на сьогоднішній день позивача виключено зі Списків особового складу університету, грошова компенсація за не отримане речове майно не підлягає виплаті.

Відповідно до довідки № 167/7/404/1 про вартість речового майна, щодо наймана, що належить до видачі виданої позивачу йому не було видано 280 предметів на загальну суму 23 663,48 грн.

З огляду на зазначене враховуючи те, що військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно, суд дійшов висновку про те, що відповідачем було неправомірно не виплачено позивачу грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно у сумі 23 663,48 грн., а отже позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню

Позивач у позовній заяві просить суд визнати дії відповідача щодо невиплати йому грошової компенсації вартості за не отримане речове майно неправомірними.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

Таким чином, позовна вимога щодо визнання дій відповідача неправомірними підлягає задоволенню з урахуванням положень частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом визнання дій відповідача протиправними.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на викладене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Національного університету оборони України ім. І.Черняховського (03049, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 28, код ЄДРПОУ 07834530) про визнання неправомірними дій, стягнення компенсації - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Національного університету оборони України ім. І.Черняховського щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за не отримане речове майно.

3. Стягнути з Національного університету оборони України ім. І.Черняховського (03049, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 28, код ЄДРПОУ 07834530) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компесацію за не отримане речове майно в сумі 23663,48 грн. (двадцять три тисячі шістсот шістдесят три грн. 48 коп.)

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов