ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №2а-5611/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2009 року м. Львів, вул.Чоловського, 2,
13 год. 00 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
судді Потабенко В.А.;
судді Сакалоша В.М.;
при секретарі Андрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Дуб Т.Р. (довіреність від 01.10.2009 року);
представника відповідача 1: Кучабського М.І. (довіреність від 26.02.2009 р. №10-6018/573);
представника відповідача 2: Гроцького Н.З. (довіреність від 19.08.2009 року № 139/10-0),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, Державної податкової адміністрації України про скасування акту № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 та спонукання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Творче обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до Господарського суду Львівської області з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, в якому просить суд скасувати акт № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925.
Позовні вимоги мотивовані тим, що видача Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова нового Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість з новою датою реєстрації платника податку та додану вартість і новим індивідуальним податковим номером порушує вимоги чинного законодавства.
У звязку із задоволенням клопотання позивача від 02.06.2008 року до участі у справі в якості відповідача було залучено Державну податкову адміністрацію України.
02.06.2008 року позивачем було подано до Господарського суду Львівської області заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить суд зобовязати Державну податкову адміністрацію України змінити в Реєстрі платників податку на додану вартість дату анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року з 06.09.2005 року на 03.05.2007 року, скасувати акт № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925.
Постановою Господарського суду Львівської області від 04.07.2008 року по справі № 3/126А позовні вимоги задоволено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2009 року по справі № 22а-11081/08/9104 постанову Господарського суду Львівської області від 04.07.2008 року у справі № 3/126А скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
01.09.2009 року Господарським судом Львівської області на виконання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2009 року (передача справи на новий розгляд до суду першої інстанції) та відповідно до розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з початком діяльності Львівського окружного адміністративного суду, адміністративну справу № 3/126А направлено до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2009 року зазначену справу прийнято до провадження.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, просить його задоволити, посилається на підстави, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача 1 Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Гроцький Н.З. (довіреність від 19.08.2009 року № 139/10-0) в судовому засіданні проти позову заперечив. Подав до суду письмове заперечення від 07.12.2009 року, в якому вважає доводи викладені в позовній заяві безпідставним та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства враховуючи те, що згідно з п. 23.4 Положення про реєстр платників податку на додану вартість, такий платник зобовязаний повернути Свідоцтво та всі його завірені копії до органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням протягом 10-ти календарних днів після взяття його на облік за новим місцезнаходженням. Зазначає, що реєстрація осіб платника податку на додану вартість, перереєстрація та заміна Свідоцтв проводиться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням по кожному такому запису окремого номера Свідоцтва та визначення дати початку його дії.
Представник відповідача 2 Державної податкової адміністрації України Кучабський М.І. (довіреність від 26.02.2009 р. №10-6018/573) в судовому засіданні проти позову заперечив. Подав до суду письмове заперечення, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, на тій підставі, що згідно норм Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, за бажанням Свідоцтво може бути змінене в такому самому порядку, як і при перереєстрації. Отже, для заміни Свідоцтва позивач повинен був подати реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація», а не заяву про зміну старого Свідоцтва. Вважає, що оскільки Свідоцтво позивача було анульовано, то датою реєстрації платником податку на додану вартість слід вважати дату звернення до органу державної податкової служби з відповідною заявою.
Дослідивши матеріали справи, подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, Творче обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю 22.02.1996 року зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Львівської міської ради, ідентифікаційний код 23888086, місцезнаходження: 79004, м. Львів, вул. Лисенка, буд. 11А, кв. 8, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 375329, та 28.08.1997 року зареєстроване як платник податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом № 18050925 про реєстрацію платника податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 238880813062.
У 2007 році у звязку з допущенням помилки, яка полягає у зазначенні неповного найменування позивача, Творче обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю звернулося з відповідною заявою до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, згідно з якою, просило замінити старий зразок Свідоцтва платника податку на додану вартість на новий.
04.05.2007 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова видала позивачу нове Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100039216, з новим індивідуальним податковим номером 238880813047. Дату реєстрації платником податку на додану вартість у даному Свідоцтві відповідач зазначив 04.05.2007 року, що дає підстави вважати, що до 04.05.2007 року позивач не був платником податку на додану вартість.
Згідно з актом № 386 від 06.09.2005 року складеного Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова, Свідоцтво про реєстрацію Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» платником податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року було анульовано.
Як вбачається з оскаржуваного акту № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію ТзОВ ТО «Компанія Альтернатива» платником податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року, підставою анулювання свідоцтва зазначено «закінчення терміну дії свідоцтва».
Так, згідно з положенням абзацу девятого п. 25.2 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 79 від 01.03.2000 року, виключення платника податку на додану вартість з Реєстру та анулювання Свідоцтва відбувається, зокрема у випадку закінчення терміну дії Свідоцтва у випадках передбачених законом або цим Положенням.
Відповідно до п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Як вбачається з матеріалів справи, та суті позовних вимог, у податкового органу відсутні підстави для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість.
Відповідач, як на підставу анулювання реєстрації Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, як платника податку на додану вартість, посилається на закінчення терміну дії Свідоцтва. Зазначена підстава для анулювання Свідоцтва платника податку на додану вартість від 28.08.1997 року є необґрунтованою, оскільки свідоцтво № 18050925 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 28.08.1997 року не мало кінцевої дати його дії і позивач не подавав заяви про виключення його з реєстру платників податку на додану вартість. Підстави для анулювання даного Свідоцтва у цьому випадку з причин визначених чинним законодавством відсутні.
Як в анульованому Свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року, так і в новому Свідоцтві про реєстрацію платника на додану вартість № 1000039216 від 04.05.2007 року, місцезнаходження платника податку зазначено: м. Львів, вул. Лисенка, 11 а, кв. 8. Таким чином, посилання відповідача на анулювання Свідоцтва платника податку на додану вартість у звязку із зміною місцезнаходження платника податку є необґрунтованим та не підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п.п. 21.1 п. 21 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, якщо дані платника податку не змінилися та є актуальними, видане таким органом державної податкової служби Свідоцтво залишається чинним та не підлягає обовязковій заміні до виникнення змін у даних платника податку. За бажанням та за заявою платника податку Свідоцтво може бути замінене в такому самому порядку, як і при перереєстрації. При чому, індивідуальний податковий номер при внесенні змін (доповнень) до реєстраційної заяви залишається чинним і дата реєстрації платником податку залишається незмінною.
Відповідно до п.п. 25.2.2 п. 25 Положення про реєстрацію платника податку на додану вартість, рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обовязково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення. Акти про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у день їх затвердження реєструються у журналі обліку актів про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою № 6-РЖ. Номер акта відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
Один примірник акта зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника акта.
Не пізніше наступного робочого дня після затвердження, один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, указаним у Свідоцтві або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи за місцезнаходженням комісії. Примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається надісланим (врученим) платнику податку на додану вартість, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи представнику платника.
Якщо орган державної податкової служби або пошта не може вручити платнику податку примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти такий акт, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податку, то працівник того структурного підрозділу, яким надсилався такий акт, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або на підставі іншої інформації оформляє відповідну довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення примірника акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Зазначена довідка разом з примірником акта про анулювання реєстрації, що не був вручений, долучається до облікової справи (реєстраційної частини) цього платника. Надалі примірник акта, що не був вручений, може бути переданий під розписку самому платнику податку чи Представнику платника в разі письмового або усного звернення їх до податкового органу, де зберігається облікова справа платника податків.
В матеріалах справи відсутні докази направлення позивачу акту про анулювання Свідоцтва платника податку на додану вартість.
Не заслуговують на увагу суду посилання відповідача на те, що акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість не може бути предметом судового розгляду, оскільки, відповідно до п. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових атів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акт про анулювання Свідоцтва платника податку на додану вартість, який є предметом даного спору, є рішенням органу владних повноважень (у формі акту індивідуальної дії), який безпосередньо впливає на права і обовязки платника податку на додану вартість, оскільки анулювання реєстрації платника податку на додану вартість унеможливлює здіснення відшкодування податку з державного бюджету і тягне негативні наслідки для всіх контрагентів такого платника в звязку з виключенням з податкового кредиту сум податку на додану вартість, сплачених по угодах за весь період господарської діяльності в якому позивач не був зареєстрований платником податку на додану вартість.
Відповідно до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79 створення й ведення Реєстру здійснюється центральним органом державної податкової служби України, тобто Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийнятті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Положення ст. 19 Конституції України закріплене у ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить присудити документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1.Позов задоволити повністю.
2.Скасувати акт № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925;
3. Зобовязати Державну податкову адміністрацію України змінити в Реєстрі платників податку на додану вартість дату анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року з 06.05.2005 року на 03.05.2007 року;
3.Присудити на користь Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (місцезнаходження: 79004, м. Львів, вул. Лисенка, буд. 11А, кв. 8, ЄДРПОУ - 23888086) судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок) з Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 грудня 2009 року.
Головуючий суддя Гулик А.Г.
Суддя Потабенко В.А.
Суддя Сакалош В.М.
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 2а-5611/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
23 грудня 2009 року м. Львів, вул.Чоловського, 2,
13 год. 00 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
судді Потабенко В.А.;
судді Сакалоша В.М.;
при секретарі Андрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Дуб Т.Р. (довіреність від 01.10.2009 року);
представника відповідача 1: Кучабського М.І. (довіреність від 26.02.2009 р. №10-6018/573);
представника відповідача 2: Гроцького Н.З. (довіреність від 19.08.2009 року № 139/10-0),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, Державної податкової адміністрації України про скасування акту № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 та спонукання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Зважаючи на складність у викладенні повного тексту рішення суду, пов`язаного з потребою в обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини, а з повним текстом постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитись 28 грудня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1.Позов задоволити повністю.
2.Скасувати акт № 386 від 06.09.2005 року про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925;
3. Зобовязати Державну податкову адміністрацію України змінити в Реєстрі платників податку на додану вартість дату анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18050925 від 28.08.1997 року з 06.05.2005 року на 03.05.2007 року;
3.Присудити на користь Творчого обєднання «Компанія Альтернатива» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (місцезнаходження: 79004, м. Львів, вул. Лисенка, буд. 11А, кв. 8, ЄДРПОУ - 23888086) судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок) з Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулик А.Г.
Суддя Потабенко В.А.
Суддя Сакалош В.М.