Рішення № 78681980, 10.12.2018, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
908/1452/18
Номер документу
78681980
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 4/98/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.2018 Справа № 908/1452/18

м.Запоріжжя Запорізької області

за позовом Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича, (АДРЕСА_1), адреса для листування (АДРЕСА_2).

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14)

про скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом б/н від 05.07.2018.

суддя Зінченко Н.Г.

Секретар судового засідання Петриченко А.Є.

За участю представників сторін:

від позивача - Харламов Д.І., договір про надання правової допомоги №26/09-18/1 від 26.09.2018;

від відповідача - Ремига О.В., довіреність № 286 від 13.02.2018.

26.07.2018 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича, Херсонська область, смт. Верхній Рогачик за вих. б/н від 25.07.2018 (вх. №1564/08-07/18 від 26.07.2018) до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", м. Запоріжжя про скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом б/н від 05.07.2018.

26.07.2018 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу №908/1452/18 розподілено судді Зінченко Н.Г.

Ухвалою суду від 27.07.2018 позовну заяву Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" про скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом б/н від 05.07.2018, залишено без руху. Ухвалою господарського суду Запорізької області від 10.08.2018 після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10.09.2018.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 10.09.2018 відкладено підготовче засідання на 27.09.2018. Ухвалою суду від 27.09.2018 продовжено строк підготовчого провадження у справі до 07.11.2018, підготовче судове засідання відкладено на 29.10.2018.

У зв'язку з перебуванням судді Зінченко Н.Г. з 29.10.2018 на лікарняному судове засідання, призначене на 29.10.2018, не відбулося. Представники сторін 29.10.2018 під розписку отримали повідомлення про неможливість проведення судового засідання з розгляду справи та перенесення судового засідання на 19.11.2018.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.11.2018 закрито підготовче провадження у справі № 908/1452/18, справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні на 19.11.2018. У судовому засіданні 19.11.2018справу розглянуто, прийнято та оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заявлені позивачем вимоги ґрунтуються на положеннях Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ) і Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, (Методика) і полягають в наступному. 23.11.2005 між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ФОП Романенко Геннадієм Вікторовичем укладено договір №603 про постачання електричної енергії. 25.05.2018 ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Кам'янсько - Дніпровського РЕМ здійснено перевірку, за результатами якої складений акт про порушення №00000795. Відповідно до вказаного акту, за адресою: с. Водяне, вул. Червоноармійська, 6 виявлені порушення п.п. 3.31, 3.3, 10.2. 26 ПКЕЕ, а саме: відсутність пломб ПАТ «Запоріжжяобленерго», які встановлені в місцях, вказаних в акті про опломбування від 25.02.2016 на двері шафи обліку. 05.07.2018 на підставі зазначеного акта про порушення № 00000795 прийнято рішення (протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил користування електричною енергією) про виконання розрахунку недоврахованої електроенергії по акту згідно Методики, затвердженої Постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006р., за період з 17.11.2017 року по 04.06.2018 року, час роботи 24 години на добу 7 днів на тиждень, кількість недорахованої електроенергії складає 210721 кВт.год на суму 502623,72 грн. Зазначає, що при нарахуванні оперативно-господарської санкції відповідачем порушено Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, так, донарахування проведені відповідачем, здійснені за формулою п. 2.4 Методики. Проте, із змісту п. 2.5 Методики вбачається обов'язковість встановлення факту наявності у споживача на момент перевірки струмоприймачів, типу та потужності відповідно до їх паспортних даних. За умови відсутності паспортні даних струмоприймачів обов'язковим є проведення вимірювання потужності. Лише у разі ненадання споживачем паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників енергопостачальника на свою територію для перевірки інформації щодо потужності струмоприймачів або відмови споживача від вимірювання струму застосовується потужність, зазначена у договорі. Як вбачається з акту про порушення №00000795 від 25.05.2018 електропостачальником не витребовувались паспортні дані струмоприймачів для обчислення потужності. Крім того, відповідачем не вимірювалась потужність обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність. Враховуючи це, у відповідача були відсутні підстави при розрахунку за формулою брати за основу потужність 90 кВт. (згідно даних договору). При складанні розрахунку обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії відповідачем не враховано сумарну максимальну потужність наявну у споживача на час складання акту про порушення ПКЕЕ струмоприймачів, хоча в акті не міститься посилань на те, що позивач не допустив представників енергопостачальника на територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів або відмовило від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Отже, розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії по акту 3600000795 від 25.05.2018 року у сумі 502623,72 грн., здійснений відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, розрахунок зроблений за неправильними вихідними даними. Також, зазначає, що у протоколі засідання комісії (рішенні) від 05.07.2018 нарахування здійснюється за період з 17.11.2017 по 04.06.2018 року (200 днів). Однак, як вбачається з розрахунку розміру недоврахованої електричної енергії від 19.06.2018 року, період розрахунку визначений з 25.11.2017 по 14.06.2018 року (202 дні). При цьому вартість недоврахованої електричної енергії як у протоколі так і у розрахунку складає однакову суму - 502 623,72 грн. Крім того, зазначив, що 15.01.2018 на адресу відповідача подано письмову заяву про виникнення аварійної ситуації на об'єкті тепличного господарства, у зв'язку з чим, позивач просив дозвіл на зняття пломби з розподільчого щита. Однак, за наслідками подання зазначеного письмового повідомлення, відповідач не відреагував, уповноважених осіб на об'єкт не направив, будь-якої письмової відповіді не надав. У зв'язку з чим, створив такі умови споживачу, за яких стався зрив пломб. Відповідно до Правил улаштування електроустановок, лічильники та їх кола треба опломбовувати таким чином, щоб забезпечити безперешкодне (без зняття пломб) технічне обслуговування іншого електрообладнання цієї електроустановки. Відсутність пломб лише на дверці шафи та за наявності непорушеного стану самого засобу обліку та пломб на ньому, відсутності ознак будь-яких без облікових приєднань, а тому позивач вважає, що недоврахування електричної енергії не відбулося. На підставі викладеного, позивач просить суд позов задовольнити повністю, скасувати оперативно-господарську санкцію - рішення комісії, оформлене протоколом б/н від 05.07.2018.

Відповідач проти позову заперечив, заявлені позивачем вимоги вважає такими, що не підлягають задоволенню судом, свою позицію мотивує наступним. Зазначає, що при доведеності факту відсутності пломби доведення можливості поза облікового споживання електроенергії є необов'язковим, оскільки спеціальними нормативними актами в галузі електроенергетики (п.3.3., п.2.1 Методики) передбачено проведення донарахування не в разі позаоблікового споживання при порушенні/відсутності пломб, а саме за порушення/відсутність пломб. Отже, відсутність пломб є окремим видом порушення ПКЕЕ і у такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу лічильника нормами чинного законодавства не передбачено. Також зазначає, що Акт про порушення №00000795 від 25.05.2018 підписаний п'ятьма уповноваженими представниками відповідача та позивачем. При цьому, Позивач жодних зауважень щодо змісту акта та відомостей, вказаних в акті не зазначив, вказавши лише, що повідомив Відповідача про аварійну ситуацію листом на зняття пломб з огородження. Однак, позивачем не надано жодних доказів в обґрунтування того, чому після того, як в січні 2018 трапилась аварійна ситуація Позивач не повідомив Відповідача про зрив пломб, встановлених на дверях шафи обліку, а цей факт було виявлено лише при проведенні 25.05.2018 р. працівниками Відповідача перевірки ФОП Романенко Г.В., тобто майже через чотири місяці після зриву пломби. Крім того, Позивачем не надано жодних доказів в підтвердження факту аварійної ситуації, яка, як вбачається зі змісту позовної заяви, стала підставою зриву пломб, встановлених на дверях шафи обліку. Також, зауважує, що зі змісту п.2.5. Методики вбачається обов'язковість встановлення факту наявності у споживача на момент перевірки струмоприймачів, їх типу та потужності відповідно до їх паспортних даних (п.п.а) п.2.5. Методики. За умови відсутності паспортних даних струмоприймачів обов'язковим є проведення вимірювання потужності (п.п.б) п.2.5 Методики. І лише в разі ненадання споживачем паспортних даних струмоприймачі, не допуску представників енергопостачальника на свою територію для перевірки інформації щодо потужності струмоприймачів або відмови споживача від вимірювання струму застосовується потужність, визначена в договорі (п.п. в) п. 2.5 Методики. При цьому, в акті про порушення №00000795 від 25.05.2018 р. зазначено, що паспортні дані усіх наявних струмоприймачів відсутні, а також неможливо одночасно ввімкнути усі струмоприймачі. Позивач на цей пункт акту про порушення жодних зауважень в акті не зазначив та підписав акт без зауважень з цього приводу, з чого вбачається відсутність у Позивача паспортних даних на всі наявні струмоприймачі, що унеможливило Відповідача при розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії визначити потужність за п.п.а) п.,2.5. Методики. Також, звернув увагу на те, що на засіданні комісії з розгляду акту про порушення ввід 25.05.2018 р. №00000795, яке відбулось 05.07.2018 р. Позивачем також не були надані паспортні дані, що також свідчить про їх відсутність взагалі. Також повідомив, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» здійснює ліцензійну діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території (продає електричну енергію до точки продажу), не є спеціалізованою організацією в розумінні п.2.2. ПТЕЕС та не укладає договори на обслуговування електроустановок споживача. Отже, для визначення потужності за п.п. б) п.2.5. Методики саме Позивач мав здійснити на час складення акта про порушення ПКЕЕ підключення всіх наявних у нього струмоприймачів на максимальну потужність. Визначення потужності за п.п.б) п.2.5. Методики без підключення споживачем своїх електроустановок є неможливим. Отже, враховуючи викладене, Відповідач здійснив розрахунок вартості не облікованої електричної енергії за п.п. в) п.2.5. Методики, а саме за дозволеною потужністю, зазначеної у договорі про постачання електричної енергії №603 від 23.11.2005, укладеного між позивачем та відповідачем. Так, відповідно до Договору дозволена потужність складає 90 кВт. Разом з тим, при здійсненні розрахунку Відповідачем враховано п.2.4. Методики, згідно якого у разі виявлення у споживача порушень ПКЕЕ, зазначених у підпунктах 1-4. 6 п.2.1. Методики, та за умови наявності договору про постачання електричної енергії для потреб електроустановок щодо яких виявлено порушення, сума до сплати має бути зменшена на величину. Крім того, зазначив, що розрахунок здійснено за 6 календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, а саме зі 25.11.2017 по 14.06.2018 . Однак, у протоколі засідання комісії помилково зазначено період з 17.11.2017 по 04.06.2018 . При цьому, час роботи електроустановок Позивача (24), кількість недоврахованої електроенергії (210721), сума (502 623,72), які зазначені у протоколі співпадає з часами роботи, кількістю недоврахованої електроенергії та сумою, зазначених у розрахунку від 19.06.2018 р. На підставі викладеного, відповідач просить суд в позові відмовити.

Судом досліджені письмові докази, що залучені до матеріалів справи, з яких судом встановлено наступне.

Із матеріалів справи слідує, що 23.11.2005 між Фізичною особою - підприємцем Романенко Геннадієм Вікторовичнм (Споживачем, позивачем у справі) та Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (Постачальником електричної енергії, відповідачем) укладено Договір про постачання електричної енергії № 603.

У відповідності до умов Договору, Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до договору , що є його невід'ємними частинами. (п.1 Договору).

Згідно з п. 2 договору, під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією, Правилами улаштування електроустановок та технічними умовами.

Споживач, згідно з п. 2.2.1 - 2.2.3 договору, зобов'язався виконувати умови цього договору, зокрема, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору і Додатком №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу» і Додатком №2 «Порядок визначення та коригування договірних величин».; оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатка № 4 «Порядок розрахунків» та Додатка №5 «Графік зняття показів засобу обліку електричної енергії».

За результатами перевірки на об'єкті ФОП Романенко Г.В. 25.05.2018 представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" в особі Кам'янсько - Дніпровського РЕМ складено акт №00000795 про порушення, в якому зазначено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: Запорізька область, с. Водне, вул. Червоноармійська, 6, порушив пункти 3.31, 3.3, 10.2.26 Правил користування електричною енергією, а саме: відсутність пломб ПАТ «Запоріжжяобленерго», які встановлені в місцях вказаних в акті про пломбування від 25.02.2016 на двері шафи обліку.

Акт про порушення від 25.05.2018 № 00000795 підписаний п'ятьма представниками Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та Фізичною особою - підприємцем Романенко Геннадієм Вікторовичем.

В розділі 6 акту про порушення №00000795 від 25.05.2018 також зазначено, що відсутні паспортні данні усіх наявних струйпримачів та одночасно вімкнути усі струйпримачі не має можливості і не має можливості виміряти струм навантаження.

Позивач в зауваженнях до складеного акту зазначив, що листом повідомив Відповідача про аварійну ситуацію на зняття пломб з огородження.

Розглянувши акт про порушення №00000795 від 25.05.2018 комісія з розгляду Актів прийняла рішення - виконати розрахунок недорахованої електричної енергії по акту згідно Методики, затвердженою Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006р. із змінами та доповненнями Постановами НКРЕ. Кількість недорахованої електроенергії згідно з розрахунком складає 210721 кВт г на суму 502623 грн.

Рішення оформлене протоколом б/н від 05.07.2018. В протоколі засідання комісії також зазначено, що другий примірник цього протоколу, розрахунок і рахунок на сплату недорахованої електроенергії по акту № 00000795 від 25.05.2018. отримав ФОП Романенко Г.В., а також повідомлений про право оскаржити рішення комісії у судовому порядку.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням засідання комісії по розгляду акта про порушення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України Про електроенергетику, Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (Правила, ПКЕЕ), Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в МУЮ 04.07.2006 за №782/12656.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).

Постановою Верховного суду України від 16.05.2011 по справі № 2-28/2397-2010 (предметом позову по якій є визнання недійсним рішення комісії енергопостачальника), що є обов'язковою для застосування, визначено, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції зацікавлена сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

У відповідності до положень ст. 26 Закону України "Про електричну енергію" та п. 5.1 Правил користування електричною енергією, які затверджені постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 р. за № 417/1442 /з наступними змінами та доповненнями, внесеними відповідними постановами НКРЕ України/ (далі за текстом - Правила), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Згідно зі ст. 714 ЦК України та ст. 275 ГК України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 235 ГК України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що порушення правил користування енергією є правопорушенням, яке тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил користування енергією.

Підстави та порядок застосування вказаної санкції зазначені в Правилах користування електричною енергією.

Пунктом 1.2 Правил визначено, що недоврахована електрична енергія -це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Відповідно до п. 10.2. Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; додержуватись вимог нормативно-технічних документів та умов договорів, та інше.

Пунктом 6.40 Правил визначено, що у разі виявлення представником електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обліку та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. за №782/12656 (далі - Методика).

В п.6.41 Правил встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

Абзацами 2 - 6 пункту 6.41 Правил встановлено, що в акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Згідно з п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку. Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Згідно п.п. 3.1., 3.2., 3.3. Правил, електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих Правил та проектних рішень.

Відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.

Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Пунктом 3.7.Правил, визначено, що місця та умови встановлення розрахункових засобів обліку визначаються згідно з ПУЕ та проектними рішеннями. Установлення (заміна) засобів обліку електричної енергії та/або локального устаткування збору та обробки даних виконується електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання таких робіт.

Відповідно до п. 3.31 Правил, розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також: на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, проводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої ї місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією.

Пунктом 3.32. Правил передбачено, що при пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби, сторона, яка її встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них.

Акт про пломбування обліку підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні обліку.

В матеріалах справи наявний акт про пломбування елементів розрахункового обліку електричної енергії від 25.02.2016, відповідно до якого проведене пломбування у Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича, об'єкт «Тепличне господарство», адреса с. Водяне, п.Красноармійський, №6 , КПТ 36/479.

Зазначений акт підписаний представником ПАТ "Запоріжжяобленерго" та представником споживача - ФОП Романенко Г.В.

За умовами п.п. 26 пункту 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

При доведеності факту порушення пломб, доведення можливості позаоблікового споживання електроенергії є необов'язковим, оскільки спеціальними нормативними актами в галузі електроенергетики (ст. 26 Закону, п. 3.3 Правил, п. 2.1 Методики) передбачене проведення донарахування не в разі позаоблікового споживання при порушенні пломб, а саме за порушення пломб.

Таким чином, пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням Правил і у такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу лічильника нормами чинного законодавства не передбачено.

Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 1.2 Методики).

Згідно п.2.1. Методики визначено, що Методика застосовується на підставі акта порушень, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів. Факт передачі на збереження Позивачу пломб, встановлених на дверях шафи обліку підтверджується актом про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії та встановлення індикаторів до 1000 В від 25.02.2016 р., який підписаний позивачем без зауважень.

Суд, погоджується з позицією позивача щодо порушень Методики при нарахуванні оспорюванної оперативно-господарської санкції позивачу, з огляду на таке.

Судом встановлено, що донарахування проведені відповідачем здійснено за формулою (п.п.в) п.2.5. Методики.

Відповідно до п. 2.5 Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 п.2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт год) визначається за формулою W доб = Р х tдоб х Кв, де: Р - потужність (кВт), визначена як:

а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в договорі);

б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ОСОБАЗ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в договорі);

в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).

Зі змісту пункту 2.5 Методики вбачається, що при розрахунку вартості не облікованої електроенергії дозволена потужність, зазначена в договорі, застосовується виключно після встановлення сумарної максимальної потужності наявних у споживача на час складання акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (пп. а) або потужності, обчисленої виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта струмоприймачів та за умови перевищення величин цих потужностей дозволеної потужності (пп. б).

Судом встановлено, що в акті про порушення №00000795 від 25.05.2018 зазначено, що відсутні паспортні данні усіх наявних струйпримачів. Тобто, енергопостачальна організація не могла виконати підпункт "а" пункту 2.5 Методики (визначити сумарну максимальну потужність наявних у споживача струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних).

Також в акті зазначено, що одночасно вімкнути усі струйпримачі не має можливості і не має можливості виміряти струм навантаження.

Разом з цим, в акті не міститься посилань на те, що позивач не допустив представників енергопостачальної організації на територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів або відмовив від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, або про вчинення ним дій, що перешкоджали проведенню цих вимірів, якщо такі події мали місце.

Таким чином, підпункт "в" пункту 2.5 Методики може бути застосованим лише за умов, якщо дозволена до використання потужність, зазначена в договорі, менша, ніж визначена на підставі підпунктів "а" або "б" пункту 2.5 Методики, або ці умови енергопостачальник не зміг виконати внаслідок об'єктивних причин, про що має бути зазначено в Акті. За таких умов, для розрахунку обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії, використовувати дозволену до використання потужність, зазначену в Договорі, неможливо, оскільки відсутні дані, з якими її можна було б порівняти та інформація про перешкоджання споживачів в отриманні цих даних.

Тобто, при проведенні перевірки та складанні акта про порушення відповідно до пункту 2.5 Методики величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу повинна була бути визначена відповідно до підпункту "б" пункту 2.5 Методики (потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки).

Отже, проведення розрахунку не відповідає вимогам Методики в частині використання в розрахунках величини дозволеної потужності (90 кВт) без проведення вимірювання струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання Акта струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

Таким чином, не здійснивши заміри потужності виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність у відповідності до пп. "б" п. 2.5 Методики, при розрахунку вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення позивачем ПКЕЕ, відповідачем неправомірно взято для розрахунку дозволену потужність даної точки обліку визначеної в договорі (90 кВт), тобто безпідставно застосовано підпункт "в" пункту 2.5 Методики.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що незважаючи на доведеність правопорушення споживача (факту пошкодження розрахункового засобу обліку), позивачем здійснено розрахунок без врахування вимог Методики, що свідчить про недоведеність нарахованого розміру вартості недорахованої електричної енергії.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, позовні вимоги Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" про скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом б/н від 05.07.2018 підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадія Вікторовича, Херсонська область, смт. Верхній Рогачик до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", м. Запоріжжя задовольнити повністю.

2. Скасувати оперативно - господарську санкцію Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", оформлену протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією б/н від 05.07.2018 про нарахування Фізичній особі - підприємцю Романенко Геннадія Вікторовича вартості недорахованої електричної енергії в обсязі 210721 кВт.год на суму 502623, 72 грн.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) на користь Фізичної особи - підприємця Романенко Геннадію Вікторовичу (02.02.1968 р.н., АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 240, 241 ГПК України "20" грудня 2018 р.

Суддя Н.Г.Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.