
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2018 р. Справа № 480/4275/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної ,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - В.М. Сизоненка ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Охтирської міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 просить суд:
- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Охтирської міської ради в особі Комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам при розгляді матеріалів щодо збитків, заподіяних ОСОБА_4 територіальній громаді м. Охтирка, при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, та при складанні Акта з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 12.09.2018 № 02-09/23;
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради від 28.09.2018 № 132 в частині затвердження Акта з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 12.09.2018 № 02-09/23.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення, оскільки проведення засідання комісії 12.09.2018, розгляд матеріалів щодо ОСОБА_4, складання акту з визначення розміру збитків, відшкодування яких у наступному буде покладено на нього проведено без участі позивача, без повідомлення його про проведення таких заходів, що позбавило ОСОБА_4 взяти участь в роботі комісії, надати свої пояснення, зауваження, пред'явити факти, докази та наводити аргументи. На думку позивача, відповідачем порушено його право бути вислуханим членами комісії та право брати участь у процесі прийняття рішення, гарантоване ст. 2 КАС України та Резолюцією (77) 31 про захист прав особи відносно актів адміністративних органів, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 28.09.1977. Зазначає, що комісія не звернула уваги на те, що розрахунок збитків проведено невірно, оскільки застосовані не ті коефіцієнти, невірно визначено нормативну грошову оцінку землі. Про ці обставини позивач хотів повідомити членам комісії, однак його протиправно позбавили такого права, а тому вважає рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради від 28.09.2018 № 132 в частині затвердження Акта з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 12.09.2018 № 02-09/23 є протиправним і підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 21.11.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
11.12.2018 представником відповідача до суду подано клопотання про закриття провадження у справі, у задоволенні якого ухвалою суду від 11.12.2018 було відмовлено.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що приймаючи оскаржуване рішення Виконавчий комітет Охтирської міської ради діяв правомірно, на підставі та в межах наданих повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства. Зокрема зазначає, що акти, які були складені відповідними комісіями Охтирської міської ради з питань самоврядного контролю за використанням та охороною земель та з питань визначення та нарахування збитків, є документами, які фіксують факти проведення обстежень земельних ділянок та визначення розміру збитків за використання землі без правовстановлюючих документів і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері землекористування та його дотримання. Акт про визначення збитків № 02-09/23 від 12.09.2018, в якому відображено узагальнений опис виявлених порушень законодавства в сфері використання землі та здійснено визначення відповідних збитків що в свою чергу відповідає встановленим правилам складання актів, не є правовим документом, який встановлює відповідальність особи та, відповідно, не є актами індивідуальної дії у розумінні КАС України. У задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, його представника, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до договору купівлі-продажу нежитлового приміщення від 02.04.2013 є власником нежитлової будівлі площею 454,5 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 4. Будівля знаходиться на сформованій земельній ділянці, що має кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,1454 га, що підтверджується копією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 9 -10).
28.09.2018 виконавчим комітетом Охтирської міської ради прийнято рішення за № 132 "Про затвердження актів з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", яким вирішено:
1. Затвердити акти з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам згідно переліку, що додається.
2. Зобов'язати суб'єктів господарювання сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття цього рішення згідно переліку.
3. Доручити відділу земельних відносин Охтирської міської ради підготувати позовні заяви до судових органів про відшкодування збитків до суб'єктів господарювання у разі несплати ними у місячний термін з дня прийняття цього рішення збитків, визначених актами, затвердженим п. 1 цього рішення (а.с. 57).
Відповідно до частини третьої ст. 157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом "а" ч. 1 ст. 33 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; 2) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; 3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу; 4) справляння плати за землю.
Як зазначено у пункті першому "Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", затвердженого 19.04.1993 постановою Кабінету Міністрів України № 284 (надалі "Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам"), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до пункту другого Порядку, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
17.02.2016 виконавчим комітетом Охтирської міської ради прийнято рішення № 30 "Про затвердження порядку з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради" (а.с. 11), яким:
1. Затверджено порядок з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради (додаток 1) - надалі - Порядок.
2. Затверджено склад комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, які підлягають відшкодуванню (додаток 2).
3. Затверджено форму акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (додаток 3).
4. Затверджено форму повідомлення про відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (додаток 4).
5. Затверджено форму договору про добровільне відшкодування збитків, спричинених власникам землі та землекористувачам (додаток 5).
Підпунктом четвертим п. 4 даного Порядку передбачено, що на засідання Комісії запрошуються власники землі та землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та фізичні особи, діями чи бездіяльністю яких спричинені збитки та які їх будуть відшкодовувати
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 13.09.2018 отримав листа (а.с. 20) від виконавчого комітету Охтирської міської ради від 29.08.2018 № 01-13/2770 за підписом міського голови І.Алєксєєва, в якому його запрошено прийняти участь у засіданні комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, які підлягають відшкодуванню на території Охтирської міської ради, яке відбудеться 12.09.2018 о 10.00 год. в приміщенні Охтирської міської ради (АДРЕСА_3). До листа додано копію Акту обстеження земельної ділянки від 07.08.2018 № 02-09/41 (а.с. 21), в якому зазначено, що членами комісії з питань самоврядного контролю за використанням та охороною земель в галузі будівництва проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 Сумської області, площею 0,1454 та, кадастровий номер НОМЕР_2 у зв'язку з необхідністю перевірки стану використання земельної ділянки комунальної власності та відшкодування збитків за фактичне користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують право власності або користування нею. Крім того, в акті зазначено, що за результатами обстеження земельної ділянки встановлено, що на ній розміщена нежитлова будівля, належна на праві власності ОСОБА_4, яка не використовуються для здійснення підприємницької діяльності. Документи, які посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, у ОСОБА_4 на дату проведення обстеження відсутні. Плата за користування земельною ділянкою не здійснюється. В акті вказана план-схема земельних ділянок. Акт з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 07.08.2018 містить підписи усіх зазначених в ньому членів комісії. Позначка щодо отримання вказаного акту позивачем або його представником інформації не містила (а.с. 22).
14.09.2018 ОСОБА_4 звернувся до відповідача із заявою № 496/01-М (а.с. 24 - 25), в якій просив повторно провести засідання Комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, які підлягають відшкодуванню на території Охтирської міської ради та зазначив, що у зв'язку із несвоєчасним повідомленням про час і місце засідання Комісії, яке відбулося 12.09.2018, був позбавлений права надати свої пояснення, зауваження, заяви, тощо. Про час і місце проведення комісії просив повідомити його завчасно, оскільки мав бажання надати певні пояснення та зауваження по цьому питанню.
Крім того, ОСОБА_4 14.09.2018 звернувся до відповідача із запитом № 109/01-26 (а.с. 23), в якому просив повідомити, чи розглядалося на засіданні комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, які підлягають відшкодуванню на території Охтирської міської ради, яке відбулося 12.09.2018 о 10.00 год. в приміщенні Охтирської міської ради (АДРЕСА_3), питання щодо відшкодування ним збитків за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_2. Просив надати копію Акта комісії та копії всіх матеріалів, які надійшли на розгляд комісії, що стосуються його особисто, в тому числі розрахунок розміру збитків.
Листом від 20.09.2018 № 01-11/2975 відповідач повідомив позивача про те, що на засіданні комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, які підлягають відшкодуванню на території Охтирської міської ради, яке відбулось 12.09.2018, було розглянуте питання щодо визначення розмір збитків за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_2, кадастровий № НОМЕР_2, площею 0,1454 га. За результатами розгляду питання було складено відповідний акт № 02-09/23 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Відповідно до вимог "Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", затвердженого постановою КМУ від 19.04.1993 № 284, вищевказаний акт підлягає затвердженню рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради.
До листа додані: копія акту обстеження земельної ділянки № 01-09/41 від 07.08.2018, копія витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 за 2017 рік, копія витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 за 2018 рік, копія розрахунку розміру збитків за 2017 рік, копія розрахунку розміру збитків за 8 місяців 2018 року, копія акту № 02-09/23 від 12.09.2018 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (а.с. 26). Зазначений лист позивачем отримано 24.09.2018.
Листом відповідача від 28.09.2018 № 0165/496/01- М/757 позивача повідомлено про те, що про засідання комісії з визначення розміру збитків, яке було заплановано на 12.09.2018, ОСОБА_6 було завчасно повідомлено відповідним рекомендованим листом, який був надісланий на його адресу засобами поштового зв'язку 03.09.2018. На засіданні комісії 12.09.2018 розглянуто питання щодо визначення розміру збитків за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,1454 га. За результатами розгляду даного питання складено акт від 12.09.2018 № 02-09/23. Крім того, у листі зазначено, що згідно вимог чинного законодавства України не передбачено процедури повторного проведення засідання комісії (а.с. 32).
Повідомленням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 12.10.2018 № 0113/3230 за підписом голови комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам Охтирської міської ради ОСОБА_7, яке отримано позивачем 20.10.2018 зазначено, що комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам 12.09.2018 розглянуті матеріали про розрахунок збитків, які нанесені ОСОБА_8 бюджету міста Охтирка внаслідок неправомірного використання земельної ділянки без оформлення документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку площею 0,1454 га в АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2. Акт про визначення збитків власнику землі (землекористувачу) від 12.09.2018 № 02-09/23 затверджений рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 28.09.2018 р. № 132. Запропоновано позивачу у 30-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути його разом із актом та про результати їх розгляду повідомити Охтирську міську раду (а.с.33).
Відповідно до п. 4.8 Порядку з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради, затвердженого 17.02.2016 рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради № 30 при підготовці до розгляду матеріалів голова комісії вирішує наступні питання: чи належить до компетенції Комісії розгляд даних матеріалів; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді матеріалів, про час і місце їх розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали. Головуючий ознайомлює присутніх з матеріалами по нарахуванню збитків, та пропонує суб'єктам надати відповідні пояснення.
Документально відповідачем не доведено додержання вимог п. 4.8 вказаного Порядку, завчасне повідомлення ОСОБА_4 про час та місце проведення засідання Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Обставини справи свідчать про те, що перед прийняттям рішення стосовно відшкодування позивачем збитків власникам землі та землекористувачам порушено його право бути вислуханим, що позбавило позивача можливості пред'явити факти й наводити аргументи та докази.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у частині першій ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі був виконавчий комітет Охтирської міської ради, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1409,6 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Охтирської міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області в особі Комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам при розгляді матеріалів щодо збитків, заподіяних ОСОБА_4 територіальній громаді м. Охтирки Сумської області, при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, а також при складанні акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 02-09/23 від 12.09.2108 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області від 28.09.2018 року № 132 в частині затвердження акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам № 02-09/23 від 12.09.2108 року.
Стягнути з Виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області (42700, м. Охтирка Сумської області. вул. Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 04058002) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в рахунок повернення судового збору 1409,6 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять грн 60 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал