
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2018 року 810/3696/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 11.09.1985 по 04.06.1998;
- зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати ОСОБА_1 пільговий стаж відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи з 11.09.1985 по 04.06.1998;
- зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, від дати прийняття заяви про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, а саме з 06 лютого 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після досягнення 55 річного віку та при наявності більше 14 років стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці він звернувся до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але відповідач протиправно відмовив йому у призначенні вказаної пенсії, чим позбавив передбачених законом гарантій.
Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не було зараховано до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2, період роботи позивача на посаді газоелектрозварника з 11.09.1985 по 01.09.1988 та на посаді електрозварника з 01.09.1988 по 04.06.1998 в Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча. Стверджував, що такий стаж підтверджується записами в трудовій книжці, тощо.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, умовами праці виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, а в позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком №2. При цьому, відповідач зауважив, що пенсійний орган не може зарахувати пільговий стаж роботи позивача на Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча, оскільки позивачем не було надано уточнюючу довідку, яка передбачена п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Також, відповідач зазначив, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні будь-які дані про ліквідацію або припинення трудової діяльності Державного підприємства "Яготинський цукровий завод", а тому неможливо підтвердити пільговий стаж позивача на даному підприємстві.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Яготинським РВ ГУ МВС України в Київській області 10 лютого 1998 року, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.02.2018 ОСОБА_1, після досягнення 55-річного віку, звернувся до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах із шкідливим і важкими умовами праці відповідно до списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
На підтвердження спеціального трудового стажу позивач додав до заяви: трудову книжку серії НОМЕР_3; атестат про навчання НОМЕР_4; військовий квиток серії НОМЕР_5; довідку від 19.01.2018 №3ВК про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи газорізальником в ПАТ "Укрвторчормет" з 07.11.2002 по 01.11.2008 та з 14.05.2009 по 15.07.2011; копію наказу ЗАТ "Укрвторчормет" від 07.11.2002 №211/к про прийняття позивача на постійну роботу на Яготинську дільницю газорізальником 2 розряду з відрядною оплатою з шкідливими умовами праці; копію наказу ЗАТ "Укрвторчормет" від 29.10.2008 №259/к про звільнення позивача з посади газорізальника Яготинського цеху 01.11.2008; копію наказу ЗАТ "Укрвторчормет" від 14.05.2009 №104п/к про прийняття позивача на роботу на Яготинську дільницю газорізальником з шкідливими умовами праці; копію наказу ПАТ "Укрвторчормет" від 15.07.2011 №94з/к про звільнення позивача з посади газорізальника Яготинського цеху 15.07.2011; копію наказу ЗАТ "Київвтормет" від 15.12.1999 №111 про організацію та проведення атестації робочих місць із шкідливими умовами праці; копію наказу ЗАТ "Київвтормет" від 18.07.2000 №90 про затвердження результатів атестації робочих місць; копію переліку професій, яким встановлено пільгова пенсія за списком №2 ЗАТ "Київвтормет"; копію наказу ЗАТ "Київвтормет" від 12.04.2005 №155 про проведення чергової атестації робочих місць згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442; копію наказу ЗАТ "Київвтормет" від 31.05.2006 №277 про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; копію додатку №1 до наказу ЗАТ "Київвтормет" з переліком робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; копію наказу ПАТ "Укрвторчормет" від 17.12.2010 №426/1 про організацію та проведення атестації робочих місць; копію наказу ПАТ "Укрвторчормет" від 10.06.2011 №224/1 про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці по Яготинській дільниці; копію додатку №1 до наказу ПАТ "Укрвторчормет" від 10.06.2011 №224/1 з переліком робочих місць, виробництв, професій і посад на пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах; довідку від 14.02.2018 №31 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи електрогазозварником в ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" з 19.08.2017 по даний час; копію особової картки на позивача, виданої ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство"; копію наказу ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 08.08.2017 №52 про проведення атестації робочих місць за умовами праці; копію протоколу засідання за результатами атестації робочих місць ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 07.09.2017; копію наказу ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 08.09.2017 №53 про затвердження переліку робочих місць, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації за результатами атестації робочих місць; копію додатку №1 до наказу ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 08.09.2017 з переліком робочих місць, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації за результатами проведеної на підприємстві атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу ПАТ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 11.06.2012 №43/1 про проведення атестації робочих місць за умовами праці; копію протоколу засідання за результатами атестації робочих місць ПАТ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 21.09.2012; копію наказу ПАТ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 24.09.2012 №52/1 про затвердження переліку робочих місць, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації за результатами атестації робочих місць; копію додатку №1 до наказу ПАТ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 24.09.2012 №52/1 з переліком робочих місць, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації за результатами проведеної на підприємстві атестації робочих місць за умовами праці; довідку ТДВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство" від 23.01.2018 №19 про те, що позивач працює на даному підприємстві електрогазозварником з 19.08.2017 по даний час; копію посвідчення №255 про проходження позивачем атестації по сварці; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча від 02.12.1983 №254-к про прийняття позивача на роботу слюсарем з ремонту обладнання; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча від 23.09.1985 №358-к про переведення позивача на посаду газоелектрозварника ІІ розряду з 11.09.1985; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча від 08.10.1987 №379-к про переведення позивача на посаду електрозварника ІІІ розряду з 25.09.1987; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча №301-к про внесення доповнень та змін до наказу №282-к; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча від 08.02.1991 №29-к про переведення позивача на посаду електрозварника 4 розряду з 25.01.1991; копію наказу по Яготинському радгоспу ім. Ілліча від 03.06.1998 №47-к про звільнення позивача з посади електрозварника з 04.06.1998; архівну довідку нарахування заробітної плати №04-03/24 від 15.01.2018 ("Яготинський цукровий завод").
Відповідно до вказаних документів ОСОБА_1 працював в Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча (Яготинський радгосп ім. Ілліча) на таких посадах:
- 11.09.1985 позивача переведено в ТЕЦ на посаду газоелектрозварника другого розряду;
- 26.09.1987 позивача переведено на посаду газоелектрозварника третього розряду;
- 01.09.1988 у зв'язку з введенням нових тарифів умов оплати праці підтверджена професія позивача електрозварника ручної зварки третього розряду;
- 25.01.1991 позивача переведено на посаду електрозварника четвертого розряду;
- 20.10.1992 Державне підприємство "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча перейменовано в Державне підприємство "Яготинський цукровий завод";
- 04.06.1998 позивача звільнено з посади електрозварника з ДП "Яготинський цукровий завод".
За результатами розгляду заяви позивача, Переяслав-Хмельницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області прийнято рішення від 05.05.2018 №586/04, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Підставою відмови зазначено, що пільговий стаж роботи позивача складає 8 років 2 місяці 5 днів, а тому він матиме право на пенсію на пільгових умовах при досягненні 60 років. В обґрунтування вказаного рішення, пенсійний орган зазначив, що в разі ліквідації підприємства, пільговий стаж роботи підтверджується спеціально створеними Комісіями при головних управліннях Пенсійного фонду, а тому не можна зарахувати стаж роботи на Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод", оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні будь-які дані про ліквідацію або припинення трудової діяльності даного підприємства. Також, у даному рішенні відповідач зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність професій (посади) та виробництва у відповідному списку та підтвердження шкідливих умов працівника впродовж повного робочого для, установленого для такого виробництва, робіт, професій та посад. При цьому, відповідне право після 21.08.1992 повинно бути підтверджено результатами атестації робочого місця.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідачем, крім вказаного тексту рішення, надано суду копію рішення від 05.05.2018 №586/04, в якому зазначено, що пільговий стаж роботи позивача складає 7 років 8 місяців 23 дні, а тому він матиме право на пенсію на пільгових умовах при досягненні 57 років.
Вважаючи відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах безпідставною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року№1058-IV.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 4.3. Порядку №22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Відповідно до частини першої статті 48 Кодексу Законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку №637).
Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Пунктом 10 зазначеного Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку №383, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року №41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, аналіз наведених норм свідчить також про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до записів у трудовій книжці позивач працював в Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча (Яготинський радгосп ім. Ілліча) на таких посадах:
- 11.09.1985 позивача переведено в ТЕЦ на посаду газоелектрозварника другого розряду;
- 26.09.1987 позивача переведено на посаду газоелектрозварника третього розряду;
- 01.09.1988 у зв'язку з введенням нових тарифів умов оплати праці підтверджена професія позивача електрозварника ручної зварки третього розряду;
- 25.01.1991 позивача переведено на посаду електрозварника четвертого розряду;
- 20.10.1992 Державне підприємство "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча перейменовано в Державне підприємство "Яготинський цукровий завод";
- 04.06.1998 позивача звільнено з посади електрозварника з ДП "Яготинський цукровий завод".
Роботи газозварників та їх підручних, електрозварників та їх підручних внесені до розділу ХХХІІ "Загальні професії" Списка №2 производств, цехов, профессий и должностей с тяжелыми условиями труда, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року.
Згідно з розділом ХХХІІІ "Загальні професії" Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року, до професій, робота на якій дає право на отримання пенсії на пільгових умовах, відносяться професії електрозварника та газозварника.
Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у розділі ХХХІІІ "Загальні професії (у всіх галузях господарства)", яким також передбачено посади електрозварників та газозварників.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що посади "газоелектрозварник" та "електрозварник", на яких працював позивач у період з11.09.1985 по 04.06.1998 в Державному підприємстві "Яготинський цукровий завод" ім. Ілліча (Яготинський радгосп ім. Ілліча), зараховані до переліку посад із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 №10, від 11.03.1994 №162 та від 16.01.2003 №36.
Таким чином, відмова відповідача зарахувати вказаний період при вирішенні питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю уточнюючої довідки є протиправною, оскільки така уточнююча довідка вимагається лише у тих випадках, коли відсутня трудова книжка та немає відомостей у ній, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, суд не бере до уваги доводи відповідача про відсутність проведення атестації робочих місць, як на підставу для відмови в призначенні пільгової пенсії за Списком №2, оскільки атестація робочих за умовами праці не комплексна оцінка усіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Крім того, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові та безпечні умови праці.
Частиною 2 пункту 4 Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання про надання пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, суд зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише в разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Таким чином, збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись лише у випадках неправильного, неповного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.
Дана позиція суду, також, узгоджується з позицією Верховного Суду, яка зазначена в рішенні від 27.02.2018 по справі № 172/718/17 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17.05.2016 по справі № К/800/24182/15.
Отже, підтвердженням того, що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані до пільгового стажу) працював повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці - є записи в його трудовій книжці, що відповідає вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.
Наведене свідчить про наявність у позивача права на пенсію згідно пункту "б" статті 13 Закону № 1788-XII.
За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому вважає, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вимог зазначеної норми, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах від 05.05.2018 №586/04.
Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем належним чином доведено, а Переяслав-Хмельницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області та наявними у матеріалах справи доказами не спростовано бездіяльність Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо вирішення питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2114,40 грн., що підтверджується квитанціями від 16.07.2018 №169 на суму 704,00 грн. та від 28.07.2018 №66 на суму 1410,40 грн.
Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу період його роботи з 11.09.1985 по 04.06.1998.
Визнати протиправним та скасувати рішення Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах від 05.05.2018 №586/04.
Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати ОСОБА_1 пільговий стаж відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період його роботи з 11.09.1985 по 04.06.1998.
Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, від дати прийняття заяви про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, а саме з 06 лютого 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37757652).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Балаклицький А. І.