Рішення № 78657181, 06.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
0840/3100/18
Номер документу
78657181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 грудня 2018 року Справа № 0840/3100/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Вельможко К.С.,

представника позивача: Потеряєвої Л.В.,

представника відповідача: Гурильова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Національного заповідника "Хортиця" (69017, м. Запоріжжя, вул.Старого Редуту, буд.9, код ЄДРПОУ 02223572)

до: Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул.Українська, буд.50, код ЄДРПОУ 39820689)

про: визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.08.2018 Національний заповідник "Хортиця" (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якій, з урахуванням заяви про уточнення адміністративного позову (вх. №29888 від 24.09.2018), просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м. Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622322018 та №РВ-2300622302018 від 03.05.2018 про відмову внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

- зобов'язати Міжрайонне управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м. Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути заяву Національного заповідника "Хортиця" про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 143,5979 га та 149,1314 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

Ухвалою суду від 03.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, в процесі підготовчого провадження у справі призначено підготовче судове засідання по справі на 27.08.2018.

В підготовчому засіданні оголошувались перерви до 17.09.2018 та до 25.09.2018.

Ухвалою суду від 25.09.2018 за клопотанням представника відповідача, проти якого не заперечив представник позивача, продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів до 03.11.2018 та розгляд справи, з урахуванням перебування судді у відпустці, призначено на 08.11.2018.

Ухвалою суду від 08.11.2018 закрито підготовче провадження у справі №0840/3100/18 та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні 08.11.2018.

В судовому засіданні оголошувалися перерви до 22.11.2018 та до 06.12.2018.

У судовому засіданні 06.12.2018, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

У відповідності до вимог ч.1 ст.229 КАС України у відкритому судовому засіданні здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою технічного засобу "Акорд".

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Обґрунтування позовних вимог викладено в уточненій позовній заяві від 24.09.2018, поясненні від 08.11.2018, від 22.11.2018, а також у відповіді на відзив від 22.11.2018. Зокрема, зазначено, що 19.04.2018 позивач, відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 143,5979 га та 149,1314 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки. Рішенням державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м. Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622322018 та №РВ-2300622302018 від 03.05.2018 відмовлено позивачу у внесені відомостей до Державного земельного кадастру в зв'язку із невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом Україна "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру № 1051, а саме: "Згідно ст. 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація не відповідає Закону України "Про землеустрій", а саме відсутнє рішення "рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди".

Позивач зазначив, що до землевпорядної документації було долучено "згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем", а саме: копія розпорядження Голови Запорізької обласної державної адміністрації "Про надання згоди Національному заповіднику "Хортиця" на відновлення меж земельних ділянок" від 28.12.2015 №531, наявність якого повністю узгоджується із вимогами чинного земельного законодавства, а та є підставою правомірного внесення відомостей до Державного земельного кадастру за заявою законного землекористувача.

Відповідач, на думку представника позивача, вчинив дію не передбачену ні Законом, ні Порядком, оскільки за відсутності підстав для відмови у внесенні відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, передбачених Порядком, у строк, визначений Законом України "Про державний земельний кадастр", не вчинив, передбачених Законом та Порядком дій та не вніс до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, тому просив позов задовольнити у повному обсязі та, відповідно до ст.382 КАС України, встановити судовий контроль за виконанням рішення.

Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на уточнений адміністративний позов від 05.11.2018, поясненні від 08.11.2018. Позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, тому у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі. Зазначив, що позивачу відмовлено у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, оскільки Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ЯЯ №110274, виданий Національному заповіднику "Хортиця" на підставі рішення сесії Запорізької міської ради від 09.11.2005 №5 "Про видачу державного акту на право постійного користування земельною ділянкою Національному заповіднику "Хортиця". Даним рішенням встановленні межі Національного заповідника "Хортиця" загальною площею 2359,3400 га, в які включені земельні ділянки сторонніх землекористувачів. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №030426100069 від 01.11.2007 та має два додатки: додаток №1 до державного акта серія ЯЯ №110274 "Експлікація сторонніх землекористувачів"; додаток №2 до державного акта серія ЯЯ №110274 "Перелік кадастрових номерів земельних ділянок". Сформованими, зареєстрованими та внесеними до Державного реєстру земель із зареєстрованим за НЗ "Хортиця" правом постійного користування землею є ділянки за кадастровими номерами, зазначеними у додатку 2 до державного акту на право постійного користування землею від 01.11.2007 №030726100069. Загальна площа цих земельних ділянок складає 456,6363 га.

Крім того, відмова у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обґрунтована відповідачем невідповідністю електронного документа установленим вимогам, а саме: документація із землеустрою відсутня в електронному вигляді.

За таких обставин, вважає доводи позивача не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

19.04.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою від 19.04.2018, якій присвоєно реєстраційний номер № ЗВ-2305104122018, про державну реєстрацію земельної ділянки розташованої в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 149,1314 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (а.с. 15).

Рішенням державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м.Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622302018 від 03.05.2018 відмовлено позивачу у внесені відомостей до Державного земельного кадастру в зв'язку із невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом Україна "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру №1051, а саме: "Згідно ст. 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація не відповідає Закону України "Про землеустрій", а саме відсутнє рішення "рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди. Документація із землеустрою відсутня в електронному вигляді" (а.с.12).

Також, 19.04.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою від 19.04.2018, якій присвоєно реєстраційний номер № ЗВ-2305104092018, про державну реєстрацію земельної ділянки розташованої в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 143,5979 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (а.с. 88).

Рішенням державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м.Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622322018 від 03.05.2018 відмовлено позивачу у внесені відомостей до Державного земельного кадастру в зв'язку із невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом Україна "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру №1051, а саме: "Згідно ст. 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація не відповідає Закону України "Про землеустрій", а саме відсутнє рішення "рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди. Документація відсутня в електронному вигляді" (а.с.86).

Вважаючи рішення відповідача про відмову внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру протиправними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та рішенням відповідача, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як свідчать матеріали справи та не заперечувалось сторонами, відмовляючи позивачу у внесені відомостей до Державного земельного кадастру, відповідач послався на відсутність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, зокрема Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок №1051).

Згідно ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613- VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №3613- VI), державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Частинами 1, 5 ст. 5 3акону №3613-VI визначено, що ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Відповідно до положень частини першої статті 9 Закону №3613-VI, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону №3613- VI, державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ч. 2 ст. 20 Закону№3613- VI).

Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру визначено у ст. 21 Закону №3613-VI.

Відповідно до ч. 1 цієї статті Закону №3613-VI, до Державного земельного кадастру вносяться відомості про межі земельної ділянки:

-на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;

-на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;

-на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;

-на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Як вже зазначалось вище, з оскаржуваних рішень вбачається, що їх прийнято відповідачем у зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом №3613-VI і Порядком №1051, а саме: "Згідно ст. 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація не відповідає Закону України "Про землеустрій", а саме відсутнє рішення "рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди. Документація із землеустрою відсутня в електронному вигляді".

Разом з тим, суд зауважує, що стаття 56 "Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок" Закону України "Про землеустрій", на яку посилається державний реєстратор, як на підставу відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, не містить вимоги надання у складі Технічної документації "рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання користування, у тому числі на умовах оренди".

Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону №3613-VI, державний кадастровий реєстратор, зокрема, перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства.

Статтею 22 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.

Тобто, повноваження Державного кадастрового реєстратора мають обмеження, які зводяться до того, що під час проведення державної реєстрації відомостей про земельну ділянку державні кадастрові реєстратори перевіряють відповідність повного пакету документів, що необхідні для реєстрації, Закону №36I3-VI та Порядку №1051.

Як свідчать матеріали справи, Постановою Кабінету Міністрів України №254 від 06.04.1993 Заповіднику на о. Хортиця присвоєно статус - Національного, там же зазначалось про необхідність визначення меж заповідника в натурі (на місцевості) (витяг, а.с.16-17).

Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо розвитку Національного заповідника "Хортиця"" від 29.04.2005 № 732/2005, з метою забезпечення збереження острова Хортиці як одного з унікальних духовних та історико-культурних центрів України, розвитку Національного заповідника "Хортиця", ширшої популяризації його в державі та за її межами, було встановлено "Кабінету Міністрів України, Запорізькій обласній державній адміністрації: забезпечити вирішення до 1 вересня 2005 року відповідно до законодавства питань щодо впорядкування землекористування на території Національного заповідника "Хортиця", передачі заповіднику земельних ділянок, необхідних для його діяльності, визначення, винесення в натурі (на місцевості) та на відповідних картографічних матеріалах його меж та меж інших землекористувачів, виготовлення та видачі заповіднику державного акта на право постійного користування відповідною земельною ділянкою, припинення незаконного користування земельними ділянками на території заповідника" (витяг, а.с.18-19).

Рішенням двадцять четвертої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради №5 від 09.11.2005 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Національному заповіднику "Хортиця" та для забезпечення діяльності було видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 110274. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі 01 листопада 2007 року за №030726100069 (а.с.20-27, 42-46).

Згідно Рішення Запорізької міської ради від 23.02.2012 №137/117 "Про скасування рішень виконавчого комітету міської Ради депутатів трудящих від 11.08.1952 №594, від 28.04.1956 №195, від 15.08.1963 №362, від 17.12.1964 №554" були скасовані рішення попередніх років та Управлінню Держкомзему у місті Запоріжжя було доручено внести відповідні зміни в Додаток до рішення від 09.11.2005 №5 "Про видачу державного акту на право постійного користування земельною ділянкою Національному заповіднику "Хортиця", в Додатки до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 01.11.2007 №030726100069 виданого Національному заповіднику "Хортиця" (а.с.73).

Розпорядженням Голови Запорізької обласної адміністрації "Про надання згоди Національному заповіднику "Хортиця" на відновлення меж земельних ділянок" від 28.12.2015 №531 надано згоду на відновлення меж земельних ділянок державної власності землі історико-культурного призначення, розташованих у межах міста Запоріжжя, які перебувають в постійному користуванні Національного заповідника "Хортиця" відповідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, зареєстрованого 01 листопада 2007 року за №030726100069 (а.с.28).

За приписами ст. 55 Закону України "Про землеустрій", у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

З викладеного слідує, що в розумінні вимог ст. 55 Закону України "Про землеустрій" до землевпорядної документації було долучено "згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем", а саме: копія розпорядження Голови Запорізької обласної адміністрації "Про надання згоди Національному заповіднику "Хортиця" на відновлення меж земельних ділянок" від 28.12.2015 №531.

Згідно п. 109 Порядку № 1051 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Відповідно до п. 115 Порядку № 1051 "Державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки."

Пунктом 115-1 Порядку № 1051 визначено "Кадастрові номери земельних ділянок, визначені відповідно до Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 р. №749, але не присвоєні, вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа, якщо така документація затверджена в установленому законом порядку до 1 січня 2013 року.

Відомості про дану земельну ділянку в електронній формі вносяться до Державного земельного кадастру з одного з таких джерел:

-обмінного файлу, на підставі якого визначено кадастровий номер земельної ділянки у період до 1 січня 2013 р., перетвореного в електронний документ;

-відомостей Державного земельного кадастру із статусом архівних, набутим відповідно до пункту 138 цього Порядку.

При цьому кадастрові номери відповідних земельних ділянок не змінюються."

Пунктом 115-2 Порядку № 1051 визначено "У разі коли до 1 січня 2013 р. була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність, або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку не внесені до державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою згідно з пунктами 107-111 і 113 цього Порядку."

Підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку є: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Отже, враховуючи те, що подана позивачем документація для проведення державної реєстрації відомостей про земельну ділянку відповідає вимогам Закону № 3613 та Порядку № 1051, відповідачем було протиправно відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Щодо посилання відповідача на відсутність документації із землеустрою в електронному вигляді, суд зазначає, що як свідчать заяви позивача про державну реєстрацію земельної ділянки від 19.04.2018 в якості додатків до них значиться електронний документ. Крім того, матеріали справи містять протоколи відповідача проведення перевірки електронного документа від 03.05.2018 (а.с.14,87).

Суд також зазначає, що як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, в лютому 2018 року відповідачем було здійснено реєстрацію п'яти земельних ділянок на підставі наявного у позивача Державного акту на право постійного користування земельної ділянки серії ЯЯ № 110274 виданого Запорізькою міською радою 01.11.2007 та розпорядження Голови Запорізької обласної адміністрації "Про надання згоди Національному заповіднику "Хортиця" на відновлення меж земельних ділянок" від 28.12.2015 №531 (а.с.56-71).

З огляду на вищевикладене, Державним кадастровим реєстратором Міжрайонного управління Держгеокадастру в Запорізькому районі та м.Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області заяви позивача від 19.04.2018 про державну реєстрацію земельної ділянки розглянуті у порушення вимог діючого законодавства, а відтак, Рішення державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622322018 та №РВ-2300622302018 від 03.05.2018 про відмову внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є протиправними та підлягають скасуванню.

За приписами ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, суд вважає необхідним зобов'язати суб'єкта владних повноважень, розглянути повторно заяву Національного заповідника "Хортиця" про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 143,5979 га та 149,1314 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

Відповідно до ч.1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про задоволення позову у повному обсязі.

У відповідності до ч.1 ст.370 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Статтею 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та зобов'язання відповідача Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул.Українська, буд.50, код ЄДРПОУ 39820689) у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №224 від 27.07.2018 (а.с.3).

За таких обставин, судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національного заповідника "Хортиця" (69017, м. Запоріжжя, вул.Старого Редуту, буд.9, код ЄДРПОУ 02223572) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул.Українська, буд.50, код ЄДРПОУ 39820689) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати Рішення державного кадастрового реєстратора Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №РВ-2300622322018 та №РВ-2300622302018 від 03.05.2018 про відмову внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути заяви Національного заповідника "Хортиця" про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Запоріжжя, острів Хортиця площею 143,5979 га та 149,1314 га щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул.Українська, буд.50, код ЄДРПОУ 39820689) на користь Національного заповідника "Хортиця" (69017, м. Запоріжжя, вул.Старого Редуту, буд.9, код ЄДРПОУ 02223572) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул.Українська, буд.50, код ЄДРПОУ 39820689) у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 17.12.2018.

Суддя І.В.Садовий