Рішення № 78654734, 27.11.2018, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
201/6255/18
Номер документу
78654734
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 201/6255/18

Провадження № 2/201/2948/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2018р. суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Ткаченко Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» про визнання незаконними дій щодо зобов'язання відключити від газових мереж газопостачання (обмежити) і підготувати пломбування газоспоживного обладнання,

В С Т А Н О В И Л А:

11.06.2018р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі - ПАТ «Дніпропетровськгаз») про визнання незаконними дій щодо зобов'язання відключити від газових мереж газопостачання (обмежити) і підготувати пломбування газоспоживного обладнання (а.с. № 4 - 7).

Ухвалою судді Ткаченко Н.В. від 15.06.2018р. цивільну справу передано за підсудністю до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області (а.с. № 30).

Ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 28.08.2018р. ухвалу судді про передання справи скасовано і справу повернуто на розгляд до суду першої інстанції (а.с. № 71, 72).

Ухвалою судді Ткаченко Н.В. від 17.09.2018р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи призначено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін відповідно до ч.1 ст. 274 та ч.5 ст. 279 ЦПК України (а.с. № 76).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є власником стоматологічного кабінету загальною площею 115кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

01.01.2016р. він уклав з ТОВ «Дніпропетровськгаззбут» договір №11418D651 VBP016 на постачання природного газу. Річний плановий обсяг постачання газу становить до 1,521 тис.куб.м.

15.01.2016р. позивач отримав лист №30/37 від Орджонікідзевської дільниці Нікопольського управління по експлуатації газового господарства Регіональної газової компанії «Дніпропетровськгаз», яким повідомлено, що у зв'язку із набуттям чинності постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015р. «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи», якою передбачено оснащення вузлів обліку природного газу всіх категорій, крім населення, засобами дистанційної передачі даних, виходячи з обсягів річного споживання газу, позивачеві необхідно в термін до 27.05.2018р. оснастити вузол обліку газу засобами дистанційної передачі даних.

19.06.2017р. і 01.03.2018р. позивач отримав листи від провідного інженера з експлуатаційної діяльності Покровської дільниці служби експлуатаційної систем газопостачання Нікопольського відділення управління експлуатації, якими повідомлено, що з метою оснащення вузлів обліку всіх категорій, позивачеві надається технічне завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку газу.

У травні 2018р. позивачеві пред'явлена вимога про відключення від газових мереж газопостачання (обмеження) до рівня 0 тис.м.куб. на добу, а також про підготовку до пломбування газоспоживного обладнання. Повідомлено, що у разі невиконання вимоги, транспортування газу буде припинене (обмежене) в примусовому порядку.

Позивач неодноразово звертався за роз'ясненнями до відповідача щодо можливого припинення газопостачання, однак, посадовими особами ПАТ «Дніпропетровськгаз» в усному порядку повідомлено, що незважаючи на той факт, що позивач не використовує природний газ в професійній чи комерційній діяльності, він повинен облаштувати засоби дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку газу на вимогу отриманих листів за власний рахунок, як не побутовий споживач.

Позивач не погоджується з цим, пояснюючи це тим, що він здійснює підприємницьку діяльність у стоматологічному кабінеті. Стоматологом є лікар у галузі стоматології, який надає медичну допомогу щодо запобігання, діагностики та лікування аномалій та захворювань зубів, порожнини рота, щелепово - лицевої ділянки та зв'язаних з ними тканин. Стоматологічною діяльністю визнається професійна діяльність осіб, що мають Сертифікат про право на здійснення стоматологічної діяльності, яка здійснюється шляхом надання стоматологічної допомоги (профілактичної, діагностичної, лікувальної, реабілітаційної) при отриманні інформованої згоди пацієнта чи законного представника (за виключенням невідкладних станів пацієнта), а також система заходів щодо організаційного, матеріально-технічного, санітарно-протиепідемічного забезпечення надання стоматологічної допомоги.

Таким чином, стоматологічна діяльність не передбачає використання природного газу. Природний газ, який постачається у приміщенні його стоматологічного кабінету використовується виключно для побутових потреб - підігріву води і опалення приміщення.

Оскільки позивач не використовує природний газ у побутовій чи комерційній діяльності, а використовує його виключно на об'єкті, що належить йому на праві приватної власності, то він є побутовим споживачем і вимоги п. 4 Постанови «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» № 2494 від 30.09.2015р., якою зобов'язано власників комерційних вузлів обліку природного газу забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних, на нього не розповсюджується.

Статтею 4 Кодексу газорозподільних систем визначено, що засоби дистанційної і передачі даних - це засоби, встановлені (організовані) на комерційному або дублюючому вузлі обліку, які забезпечують на безперервній основі можливість дистанційного доступу до зазначених вузлів обліку з метою зчитування (контролю) та передачі їх даних каналами зв'язку до оператора газорозподільної системи.

Згідно зі ст. 1 розділу 3 цього Кодексу, з метою удосконалення системи комерційного обліку природного газу, підвищення рівня достовірності вимірювання об'єму природного газу комерційними вузлами обліку в газорозподільних системах та для забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України, Оператори ГРМ та їх суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема споживачі, повинні здійснювати відповідні заходи з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних.

Стаття 2 розділу 3 Кодексу визначає, що власники комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів зі споживанням до 0,01 млн м куб.) зобов'язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних.

Річний плановий обсяг споживання газу позивача становить до 1,521 тис.куб.м., що є нижчим від вказаної норми, тому забезпечення на комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі має здійснюватися відповідачем.

Враховуючи викладене, просив визнати дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» в частині зобов'язання відключися від газових мереж газопостачання (обмежити) до рівня 0 тис.м.куб. на добу і підготувати пломбування газоспоживного обладнання - незаконними.

Відповідач позовні вимоги не визнав. 26.10.2018р. представник відповідача - адвокат ОСОБА_2 (діє на підставі довіреності від 26.01.2018р. - а.с. № 95) надала відзив на позовну заяву (а.с. № 80-83), в якому не погодилася із доводами позивача про те, що він є побутовим споживачем. Зазначила, що відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі -Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824.

Фактично, оскарження дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» про зобов'язання відключити від газових мереж газопостачання (обмежити) їх до відповідного рівня і підготувати пломбування газоспоживного обладнання, є різновидом претензії, але не способом захисту цивільних прав та інтересів особи в суді.

Вважає помилковим твердження позивача про те, що він є побутовим споживачем, з огляду на те, що займається стоматологічною діяльністю, яка не передбачає використання природного газу.

ОСОБА_1, як фізична особа підприємець (ФОП), щомісячно здійснює відбір природного газу на підставі укладеного договору розподілу природного газу, як споживач, що не є побутовим, з оператором ГРМ в особі ПАТ «Дніпропетровськгаз» шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Таким чином, твердження позивача про те, що він є побутовим споживачем не відповідають дійсності.

Відповідно до п. 4 Постанови НКРЕКП України «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» від 30.09.2015р. №2494, власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які використовуються в побуті) забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку: річний обсяг обліку природного газу яких перевищує 3 млн м3 - протягом півроку з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 1 млн м3 до З млн м3 - протягом одного року з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 100 тис. м3 до 1 млн м3 - протягом одного року та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 10 тис. м3 до 100 тис. м' - протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м3 - протягом двох років та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.

Згідно з п. 3 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, організація та облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних здійснюється шляхом отримання у Оператора ГРМ технічного завдання, розробки робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку і його погодження Оператором ГРМ, закупівлі необхідного обладнання, монтажу, прийняття в експлуатацію.

Згідно з абзацем 3 п. 2 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, при порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

В зв'язку з відсутністю облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлу обліку газу 11.05.2018р. на адресу позивача було направлено повідомлення про припинення газопостачання вих.№ Dp04.2-Kn-8704-0518.

11.06.2018р. газопостачання до об'єкту позивача було припинено та складено акт на відключення газових приладів №25/1.

27.08.2018р. на адресу позивача було направлено лист (вих.№Бр01.3-ЛВ-14113-0818), в якому зазначається, що згідно постанови від 12.07.2018р. №691 «Про затвердження змін до постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу» пункт 2 глави 3 розділу X Кодексу доповнено новою частиною, а саме: «у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов'язання у визначений ним строк, але не пізніше 01.05.2019р., облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не має права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) розподілу природного газу на його об'єкт.

Згідно з п. 6 глави 7 розділу VI Кодексу відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу)». На підставі вищенаведеного вважаємо, що позовна вимога викладена у абзаці 2 позовної заяви задоволенню не підлягає.

Таким чиним, позивачеві було роз'яснено, що для відновлення газопостачання необхідно звернутись із заявою та гарантійним листом на облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному ВОГ відповідно Кодексу ГРС до Центру обслуговування клієнтів Покровської дільниці Нікопольського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз».

Також звертала увагу суду на те, що позивач додав до позовної зави повідомлення про припинення газопостачання вих. № Dp04.2-Kn-8715-0518 від 11.05.2018р., де зазначено Фізичну особу підприємця ОСОБА_3, який не має відношення до об'єкта позивача.

Враховуючи викладене, просила в задоволенні позову відмовити.

Враховуючи категорію спору (справа незначної складності), наданий відповідачем ПАТ «Дніпропетровськгаз» письмовий відзив на позов, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) відповідно до положень ч. 1 ст. 274 та ч.5 ст. 279 ЦПК України (ухвала судді від 17.09.2018р. - а.с. № 76).

Саме з тих норм, з урахуванням вимог ст. 278 ЦПК України, сторона відповідача надала суду письмовий відзив на позовну заяву. Позивач не скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, направленому йому (а.с. № 84, 85). Представник позивача ОСОБА_4 (діє за довіреністю від 29.05.2018р. - а.с. № 43), ознайомившись з матеріалами справи 12.11.2018р. (а.с. № 97), які містять в собі відзив на позовну заяву (а.с. № 80-83), в передбачені ухвалою від. 17.09.2018р. строки (а.с. № 76) також не надав відповіді на відзив.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, вважаю, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1. ст. 4 ЦПК України).

Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1. ст.13 ЦПК України).

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 є власником вбудованого нежитлового приміщення стоматологічного кабінету загальною площею 115кв.м, розташованого за адресою: . АДРЕСА_1, що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 12028442 від 31.10.2013р. (а.с. № 13, 14).

01.01.2016р. між Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 і ТОВ «Дніпропетровськгаззбут» укладено договір №11418D651VBP016 на постачання природного газу. Річний плановий обсяг постачання газу становить до 1,521 тис.куб.м.

Орджонікідзевською дільницею Нікопольського управління по експлуатації газового господарства Регіональної газової компанії «Дніпропетровськгаз» на адресу ФОП ОСОБА_1 був направлений лист 15.01.2016р. №30/37 яким повідомлено, що у зв'язку із набуттям чинності постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015р. «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи», зареєстрованою в Міністерстві юстиції Україна 06.11.2015р. за №1378/27823, якою передбачено оснащення вузлів обліку природного газу всіх категорій, крім населення, засобами дистанційної передачі даних, виходячи з обсягів річного споживання газу, позивачеві необхідно, виходячи із обсягів річного споживання газу менше 10 тис.м.куб. в термін до 27.05.2018р. оснастити вузол обліку газу засобами дистанційної передачі даних (а.с. № 23).

Провідним інженером з експлуатаційної діяльності Покровської дільниці служби експлуатаційної систем газопостачання Нікопольського відділення управління експлуатації листом від 19.06.2017р. ФОП ОСОБА_1 повідомлено, що у зв'язку із набуттям чинності постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015р., необхідно передбачити 100% оснащення вузлів обліку всіх категорій, крім населення, згідно з розділом 3 глави Х Кодексу ГРС. До листа додане технічне завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку газу (а.с. № 24).

Провідним інженером тієї ж експлуатаційної діяльності на адресу ФОП ОСОБА_1 направлено листа від 01.03.2018р., в якому роз'яснено, що відповідно до п. 4 Постанови НКРЕКП України «Про затвердження Кодексу ГРС» від 30.09.2015р. №2494, власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які використовуються в побуті) необхідно забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку: річний обсяг обліку природного газу яких перевищує 3 млн м3 - протягом півроку з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 1 млн м3 до З млн м3 - протягом одного року з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 100 тис. м3 до 1 млн м3 - протягом одного року та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких від 10 тис. м3 до 100 тис. м' - протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою; річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м3 - протягом двох років та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.

Згідно з п. 3 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, організація та облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних здійснюється у такому порядку: отримання у Оператора ГРМ технічного завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку; розробка на підставі технічного завдання Оператора ГРМ робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку та його погодження Оператором ГРМ; закупівля необхідного обладнання, монтаж засобів дистанційної передачі даних, налагодження каналів зв'язку і передачі даних та перевірка достовірності переданих (зчитаних) даних до Оператора ГРМ; прийняття в експлуатацію засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку за участі Оператора ГРМ, що має підтверджуватися відповідним актом введення в експлуатацію.

Згідно з абз. 3 п. 2 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, при порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

ПАТ «Дніпропетровськгаз» повідомлено позивачеві про необхідність отримання технічного завдання та встановлення засобів дистанційного зв'язку у встановлені законом терміни (а.с. № 25, 26).

В зв'язку з відсутністю облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлу обліку газу 11.05.2018р. на адресу ФОП ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення газопостачання вих.№ Dp04.2-Kn-8704-0518 (а.с. № 87).

При цьому, суд звертає увагу на те, що додане позивачем до позову повідомлення про припинення газопостачання вих. № Dp04.2-Kn-8715-0518 від 11.05.2018р. направлено не йому, а Фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 (а.с. № 27).

11.06.2018р. газопостачання до об'єкту (стоматологічного кабінету по АДРЕСА_1) було припинено, про що трьома співробітниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» складено акт на відключення газових приладів №25/1 (а.с. № 88).

На звернення позивача від 21.08.2018р. щодо відключення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1, листом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 27.08.2018р. №Бр01.3-ЛВ-14113-0818 роз'яснено про необхідність забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку в термін до 27.05.2018р., з посиланням на положення п. 4 глави 1 розділу III Кодексу, п.п. 1, 2 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494, п. 7.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. № 618, п. 4 Постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494, яка набрала чинності 27.11.2015р.

Роз'яснено, що Постановою від 12.07.2018р. № 691 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу», пункт 2 глави 3 розділу X Кодексу доповнено новою частиною, а саме: у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов'язання у визначений ним строк, але не пізніше 01.05.2019р., облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не має права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

Таким чином, для відновлення газопостачання необхідно звернутися із заявою та гарантійним листом на облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному ВОГ відповідно Кодексу до Центру обслуговування клієнтів Покровської дільниці Нікопольського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» (а.с. № 89, 90).

Спір, що виник між сторонами полягає у тому, чи є позивач побутовим споживачем газу, або ж він, як непобутовий споживач, має забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних комерційні вузли обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.01.2016р. ФОП ОСОБА_1 було укладено договір на розподіл природного газу шляхом підписання з Нікопольським УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» заяви-приєднання №11418D651VBP016 для споживачів, що не е побутовим (а.с. № 86).

Заява-приєднання є додатком 2 до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498 (п. 1.3).

Пунктом 1.3. розділу І Типового договору передбачено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Споживач - фізична або юридична особа чи фізична особа - підприємець, об'єкт якої підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ.

Пунктом 3.3. розділу ІІІ Типового договору передбачено, що споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.

Згідно із пп. 3 п. 7.4. розділу VІI. Типового договору, споживач зобов'язується не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ.

Відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС) регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1382/27827 (далі - Правила), дія яких поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС (у редакцій на момент укладення договору 04.01.2016р.).

Пунктом 5 розділу І Правил визначено, що під об'єктом побутового споживача розуміється територіально відокремлена газифікована споруда (житловий будинок, квартира, майстерня, літня кухня тощо), що належить споживачеві на правах власності або користування;

Споживач - юридична або фізична особа - підприємець, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб або використання в якості сировини, а не для перепродажу.

Пунктом 3 розділу І Правил визначено, що фізичні особи, які використовують природний газ для професійної та/або комерційної діяльності, прирівнюються до споживачів, що не є побутовими, та укладають договір постачання природного газу згідно з розділом ІІ цих Правил.

Розділом ІІ цих Правил передбачений порядок постачання природного газу споживачам, що не є побутовими.

Постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Укладення договору постачання природного газу здійснюється з урахуванням таких вимог: споживач має право укласти договір постачання природного газу з будь-яким постачальником за умови відсутності простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником; договір постачання природного газу не укладається в разі закупівлі природного газу постачальником на власні потреби з власного підтвердженого обсягу природного газу; договір постачання природного газу укладається на весь очікуваний обсяг споживання природного газу, необхідний споживачу, або по його точці комерційного обліку, якій присвоєно окремий ЕІС-код, та на строк, який кратний величині розрахункового періоду, визначеного в договорі постачання природного газу.

Для укладення договору постачання природного газу споживач має надати постачальнику такі документи: заяву про укладення договору, в якій зазначити свій персональний ЕІС-код та очікувані об'єми (обсяги) споживання природного газу на період дії договору; належним чином завірену копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт споживача; копії документів на право укладання договору, які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи - підприємця та уповноваженої особи на підписання договору, та копію документа про взяття на облік у контролюючих органах;

Підтверджені обсяги природного газу визначаються за правилами, встановленими Кодексом газотранспортної системи, та доводяться споживачу на умовах укладеного між постачальником та споживачем договору постачання природного газу.

Газопостачання споживачу може бути припинено (обмежено) в інших випадках, передбачених Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, Кодексом газорозподільних систем, Правилами безпеки систем газопостачання.

За необхідності здійснення заходів з обмеження або припинення газопостачання споживачу постачальник надсилає споживачу не менше ніж за три доби (для підприємств металургійної та хімічної промисловості - не менше ніж за 5 діб) до дати такого припинення повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання з певного періоду (день, година тощо) та у визначений зі споживачем час має право опломбувати запірні пристрої споживача, за допомогою яких споживач самостійно обмежив чи припинив подачу газу на власні об'єкти. Повідомлення має бути складено відповідно до форми повідомлення, встановленої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.07.2009р. № 338, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.07.2009р. за № 703/16719, та містити підставу припинення, дату та час, коли споживачу необхідно самостійно обмежити чи припинити споживання природного газу.

Постачальник має право здійснити заходи з обмеження чи припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ/ГТС. Для цього у постачальника має бути укладений з Оператором ГРМ/ГТС договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам. За необхідності здійснення заходів з обмеження чи припинення газопостачання споживачу Оператором ГРМ/ГТС постачальник надсилає Оператору ГРМ/ГТС відповідне письмове повідомлення (з позначкою про вручення), копію якого надсилає споживачу (з позначкою про вручення), в якому повинен зазначити підстави припинення, дату та час, коли необхідно обмежити чи припинити розподіл (транспортування) природного газу на об'єкт (об'єкти) споживача. У такому разі Оператор ГРМ/ГТС відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює відповідне обмеження чи припинення розподілу/транспортування природного газу з дотриманням правил безпеки та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема Кодексу газорозподільних систем або Кодексу газотранспортної системи.

У разі одержання повідомлення про припинення або обмеження постачання природного газу споживач зобов'язаний з дотриманням правил безпеки обмежити (припинити) власне споживання природного газу, а в разі, якщо обмеження (припинення) природного газу буде здійснюватися Оператором ГРМ/ГТС, ужити комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню аварійних ситуацій, та підготувати власне газоспоживне обладнання до обмеження (припинення) розподілу/транспортування природного газу.

Постановою НКРЕКП України від 30.09.2015р. №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, пунктом 4 якої передбачено, що власники комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які використовуються в побуті) необхідно забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку:, у т.ч. річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м3 (у позивача плановий обсяг 1,521 тис.куб.м, тобто менше 10 тис. м.куб) - протягом двох років та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.

Згідно з п. 3 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, організація та облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних здійснюється у такому порядку: отримання у Оператора ГРМ технічного завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку; розробка на підставі технічного завдання Оператора ГРМ робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку та його погодження Оператором ГРМ; закупівля необхідного обладнання, монтаж засобів дистанційної передачі даних, налагодження каналів зв'язку і передачі даних та перевірка достовірності переданих (зчитаних) даних до Оператора ГРМ; прийняття в експлуатацію засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку за участі Оператора ГРМ, що має підтверджуватися відповідним актом введення в експлуатацію.

При цьому, главою 1 розділу 1 Кодексу ГРС визначено, що під засобами дистанційної передачі даних - розуміються засоби, встановлені (організовані) на комерційному або дублюючому вузлі обліку, які забезпечують на безперервній основі можливість дистанційного доступу до зазначених вузлів обліку з метою зчитування (контролю) та передачі їх даних каналами зв'язку до оператора газорозподільної системи;

заява-приєднання - складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об'єкта;

комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;

комерційний доступ - право користування потужністю об'єкта газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі розподілу природного газу та/або технічній угоді про умови приймання-передачі газу газорозподільною системою;

Пунктом 2 глави 3 розділу X Кодексу встановлено зобов'язання власників комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів зі споживанням до 0,01 млн м куб.) в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних.

Відповідно до пункту 7.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. № 618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2006р. за № 67/11941, обчислювачі об'єму газу та обчислювачі коректорів (повинні забезпечувати можливість періодичного введення та реєстрації значень, умовно сталих величин (густини газу за стандартних умов, молярних часток азоту та діоксиду вуглецю у газі, атмосферного тиску та інше) як безпосередньо на місці експлуатації, так і дистанційно (за каналами зв'язку).

При цьому, вищевказаними Правилами обліку природного газу без коректорів або обчислювачів дозволяється використання тільки побутових лічильників газу. Для промислових лічильників газу типорозміром від G-16, G-25 та вище, встановлення коректора чи обчислювача об'єму газу є обов`язковим.

Отже, для приведення комерційного Вузла обліку газу у відповідність до вимог діючих нормативних актів (Правил і Кодексу), а саме, при потребі, виконати реконструкцію комерційного Вузол обліку газу або облаштувати комерційний Вузол обліку газу засобом дистанційної передачі даних необхідно отримати у постачальника технічне завдання на проведення реконструкції, забезпечити розробку робочого проекту на реконструкцію комерційного вузла обліку, здійснити його монтаж, забезпечити введення в експлуатацію комплексу або засобу дистанційної передачі даних.

Згідно з абз. 3 п. 2 глави 3 розділу X Кодексу ГРС, при порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

Як зазначає сам позивач та видно з Витягу з Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно (а.с. № 13, 14), приміщення, яке використовує позивач для своєї професійної діяльності (нежитлове вбудоване приміщення стоматологічного кабінету), не відноситься до житлового фонду, тому що згідно із частиною 4 ст. 4 ЖК Української РСР до житлового фонду не входять нежитлові приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.

Як встановлено судом, 01.01.2016р. між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та ФОП ОСОБА_1 укладено договір на розподіл природного газу шляхом підписання заяви-приєднання №11418D651VBP016 для споживачів, що не є побутовим, відповідно до розділу ІІ Правил постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, який регулює порядок укладення договорів розподіл природного газу для споживачів, що не є побутовим.

Додатком 4 до цього договору є «Розрахунок витрат і витрат природного газу і Перелік точок комерційного обліку споживача», що вказує на те, що облік газу, що використовує споживач здійснюється за допомогою комерційних приладів обліку.

Таким чином, позивач уклав договір на розподіл природного газу не як побутовий споживач, а отже, був обізнаний із особливостями приєднання до газорозподільної мережі його як підприємця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р. № 285 затверджені Ліцензійні умов провадження господарської діяльності з медичної практики, згідно із п.п. 20, 21 яких суб'єкт господарювання щодо кожного місця провадження медичної практики повинен мати відповідний документ, який підтверджує право користування цим приміщенням (право власності, оренди або інше право користування). Приміщення повинні відповідати встановленим санітарним нормам. Зміна функціонального призначення приміщень мають бути підтверджені актом санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта, виданим уповноваженим на це органом (установою), у частині, в якій відбулися зазначені зміни.

З аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що незалежно від того, передбачає або ні той чи інший вид діяльності, використання в його процесі природного газу (як до речі, інших житлово-комунальних послуг), порядок його споживання і обліку в будь-якому разі здійснюється на підставі умов укладеного договору зі споживачем.

Договір укладається з урахуванням вимог щодо порядку і підстав його укладення, визначених Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, з дотримання умов Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498, пунктом 1.3. яких передбачено, що договір для споживачів, що не є побутовими укладається згідно із додатком 2.

Саме як з фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (згідно додатку 2 Типового договору), а не з побутовим споживачем, укладено договір про розподіл газу. Цим договором обумовлені точки комерційного обліку газу. Отже, цей договір є критерієм віднесення споживача до категорії «непобутового».

Позивач отримує послугу з газопостачання у приміщення, яке використовує не для задоволення власних житлово-побутових потреб, а для здійснення стоматологічної діяльності, а тому правовідносини з постачальником газу ґрунтуються виключно на тих нормативних актах, які регулюють порядок споживання природного газу споживачами, які не є побутовими.

Аналогічна правова позиція щодо сплати особами, що здійснюють підприємницьку діяльність у нежитлових приміщеннях у житловому будинку за житлово-комунальні послуги саме відповідно до умов укладеного з постачальником договору, висловлена Верховним Судом України у постанові по справі № 6-1926цс16 від 23.11.2016р.

Згідно з пунктом 2 глави 3 розділу X Кодексу при порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

Таким чином, враховуючи той факт, що Постанова від 30.09.2015р. №2494 набрала чинності 27.11.2015р., споживач мав забезпечено облаштування засобами дистанційної передачі даних власний комерційний вузол обліку в термін до 27.05.2018р.

Відповідно до п. 2 глави 3 розділу X Кодексу У разі невиконання споживачем, встановлених законодавством вимог щодо облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних у визначені строки може призвести до обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на їх об'єкти.

Постановою від 12.07.2018р. № 691 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу», пункт 2 глави 3 розділу X Кодексу доповнено новою частиною, а саме: у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов'язання у визначений ним строк, але не пізніше 01.05.2019р., облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не має права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

Враховуючи вищезазначене, 11.06.2018р. ФОП ОСОБА_1 було відключено від газопостачання, шляхом опломбування крану вводу та встановлено пломбу №С40063737.

З урахуванням викладеного, вважаю, що дії відповідача щодо направлення позивачеві повідомлення про припинення газопостачання і подальше його припинення, відповідають вимогам закону, який покладає на нього обов'язок контролю за споживанням природного газу і вжиття заходів обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.

Окрім того, не підлягають задоволенню й вимоги позивача про визнання незаконними дій відповідача щодо зобов'язання відключити від газових мереж газопостачанні і підготувати пломбування газоспоживне обладнання, адресовані ПАТ «Дніпропетровськагаз», яке не встановлювало позивачеві жодних зобов'язань, а лише виконувало функції контролю з обліку природного газу.

Натомість обов'язок з облаштування приладів обліку засобами дистанційної передачі даних встановлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка відповідно до вимог Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону НКРЕКП здійснює державне регулювання шляхом нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом.

Таким чином, НКРЕКП через прийняття відповідних нормативно-правових актів встановлює обов'язок для всіх споживачів щодо дотримання правил споживання газу, у т.ч. щодо обов'язку споживача з облаштування приладів обліку засобами дистанційної передачі даних, в той час як ПАТ «Дніпропетровськагаз» в особі Операторів ГРМ, на виконання цих нормативних актів здійснює заходи з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних.

З урахуванням цих обставин, приходжу до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконними дій ПАТ «Дніпропетровськагаз» не можуть бути задоволені.

Обговорюючи питання розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, з урахуванням того, що в їх задоволенні відмовлено повністю, судові витрати у вигляді судового збору в сумі 704 грн. 80коп. (а.с. № 2) покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись Постановою НКРЕКП України «Про затвердження Кодексу ГРС» від 30.09.2015р. №2494, Постановою від 12.07.2018р. № 691 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1382/27827, правовою позицією, яка викладена Верховним Судом України у постанові по справі № 6-1926цс16 від 23.11.2016р., ст.ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, ч. 1 ст. 274, ч.5 ст. 279 ЦПК України, суддя,

В И Р І Ш И ЛА:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» про визнання незаконними дій щодо зобов'язання відключити від газових мереж газопостачання (обмежити) і підготувати пломбування газоспоживного обладнання за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя : Ткаченко Н.В.