Постанова № 78625994, 13.12.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
820/3683/18
Номер документу
78625994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3683/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Чалого І.С.

суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

за участю секретаря судового засідання - Струкової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 р. (суддя Горшкова О.О., повний текст складено 09.08.2018 р., м. Харків) по справі № 820/3683/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стормак" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стормак" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС України в Харківській області № 0067081215 від 27.04.2018 року за формою "Н".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Стормак" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС України в Харківській області № 0067081215 від 27.04.2018 року за формою "Н" у розмірі 35 114 (тридцять п'ять тисяч сто чотирнадцять) грн. 39 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стормак" (просп. Архітектора Альошина, буд. 6,м. Харків,61007,код ЄДРПОУ 40548445) сплачену суму судового збору в розмірі 1760 (одна тисяча сімсот шістдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області ( вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39859805).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Судове рішення в частині відмови в задоволенні позову сторонами не оскаржується.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, у порядку п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 розділу ІІ ПК України відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «Стормак».

За результатами перевірки складено акт від 16.04.2018 № 5455/20-40-12-15-19/48548445 «Про результати камеральної перевірки ТОВ «Стормак» з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Так, за висновками вказаного акту перевірки контролюючим органом встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відповідальність за що передбачена абз. 2,3 п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

На підставі вказаного акту перевірки, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 27.04.2018 року № 0067081215, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10% за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Рішенням ДФС України від 10.04.2018 року № 12437/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення - рішення від 27.04.2018 року № 0067081215 залишено без змін, а скарга ТОВ «Стормак» - без задоволення.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням контролюючого органу, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 27.04.2018 року № 0067081215 на суму 35114,39 грн.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до норм пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий п. 201.10 ст. 201 ПК України).

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин (абзац десятий п. 201.10ст. 201 ПК України).

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий п. 201.10 ст. 201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Пунктом 2 Порядку № 1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/ або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 11 Порядку № 1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 12 Порядку № 1246).

Відповідно до п.13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку № 1246).

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ТОВ «Стормак» 31.12.2017 до закінчення операційного дня було відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: № 43 від 06.12.2017 року, № 91 від 12.12.2017 року, № 83 від 15.12.2017 року, № 4 від 06.12.2017 року, № 44 від 06.12.2017 року, № 40 від 01.12.2017 року, № 85 від 15.12.2017 року, № 82 від 12.12.2017 року, № 87 від 12.12.2017 року, № 89 від 15.12.2017 року, № 86 від 12.12.2017 року, № 98 від 13.12.2017 року, № 102 від 12.12.2017 року, № 92 від 15.12.2017 року, № 81 від 15.12.2017 року, № 76 від 13.12.2017 року, № 84 від 12.12.2017 року, № 100 від 13.12.2017 року, № 88 від 13.12.2017 року, № 90 від 15.12.2017 року, № 103 від 13.12.2017 року, № 106 від 12.12.2017 року, № 99 від 13.12.2017 року, № 78 від 13.12.2017 року, № 97 від 13.12.2017 року, № 101 від 13.12.2017 року, № 80 від 06.12.2017 року.

Згідно витягу з програми M.E.Doc зазначені податкові накладні були направлені на реєстрацію 30 та 31 грудня 2017 року, що підтверджується матеріалами справи.

Водночас, до кінця операційного дня 30.12.2017 та 31.12.2017 (або до кінця календарного дня) позивачу не було надіслано квитанції, передбаченої п. 13 Порядку № 1246 та ст. 201 ПК України про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних.

Квитанції про прийняття зазначених податкових накладних були надіслані лише 02.01.2018 ( т.2 а.с.89-102 ).

Тобто відповідно до норм п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, в зв'язку з тим, що протягом операційного дня не надіслано квитанції про їх прийняття або неприйняття.

На підставі вищевикладеного, колегія судів вказує на те, що ТОВ «Стормак» своєчасно подані податкові накладні для проведення їх реєстрації, тобто виконані обов'язки, передбачені вищевказаними положеннями ПК України та Порядку № 1246, підстави для висновків про порушення термінів реєстрації накладних та застосування штрафних санкцій відсутні.

Статтею 42-1 ПК України врегульовані положення про електронний кабінет. Відповідно до визначень понять, наведених в статті 14 Кодексу, електронний кабінет - електронна система взаємовідносин між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації їхніх прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом (пп. 14.1.56-2 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

У п. 42-1.1 ст. 42-1 ПК України визначені основні принципи функціонування електронного кабінету.

З огляду на функції роботи електронного кабінету, програми, що використовуються платниками податків для надсилання документів електронному вигляді контролюючому органу та приймання, розшифрування та обробка електронних документів фіскальною службою є єдиною системою взаємовідносин тобто, електронним кабінетом.

Пунктом 42-1.6 ст. 42-1 ПК України встановлено, що електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється.

Пунктом 21.1 статті 21 ПК України встановлено, що посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: 21.1.1. дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; 21.1.2. забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; 21.1.4, не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

У повідомленні, розміщеному на офіційному сайті Державної фіскальної служби України, зазначено, що у період з 31.12.2017 до 01.01.2018 (включно) реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них буде неможлива у зв'язку з проведенням регламентних та технологічних робіт автоматизованих систем ДФС України (т.1 а.с. 18).

Колегія судів зазначає, що 31 грудня 2017 року - це граничний день реєстрації ТОВ «Стормак» податкових накладних, складених у період з 1 до 15 грудня 2017 року, відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 ПК України та з урахуванням обмеження реєстрації сум податкових накладних (згідно з п. 9 Порядку електронного адміністрування ПДВ) .

Тобто, податкові накладні були направлені до Реєстру в період з 30.12.2017 року по 31.12.2017, в останні календарні дені календарного місяця наступного за місяцем, в якому вони складені, звіти також успішно відправлені по прямому з'єднанню, що підтверджується витягом з програми M.E.Doc.

Колегією судій, не приймають посилання відповідача стосовно того, що платник повинен був зареєструвати податкові накладні раніше у зв'язку із проведенням технічних та регламентних робіт на офіційному сайті ДФС України, як безпідставні.

Суб'єктом владних повноважень не було надано як квитанцій про неприйняття податкових накладних ТОВ «Стормак» протягом операційних днів 30.12.2017-31.12.2017, так і доказів їх надсилання на адресу суб'єкта господарювання.

Тобто суб'єктом владних повноважень було порушено порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі протягом операційних днів 30.12.2017 року та 31.12.2017 року, квитанції про неприйняття податкових накладних позивачу не надсилались, а відтак вказані обставини вказують на те, що такі накладні слід вважати зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних саме в операційні дні, коли вони були надіслані 30.12.2017 року та 31.12.2017року, що узгоджується з приписами Податкового кодексу України.

Саме внаслідок дій контролюючого органу, що виразились у припиненні роботи автоматизованих систем, позивач був позбавлений можливості зареєструвати податкові накладні 30.12.2017 року та 31.12.2017року.

Враховуючи законодавчу заборону на проведення технічних робіт у граничний строк подання податкової звітності (п. 42-1.6 ст. 42-1 ПК України), такі дії є протиправними.

Відповідно до п. 42-1.10 ст. 42-1 ПК України платник податків звільняється від відповідальності у разі, коли у роботі електронного кабінету виявлена технічна та/або методологічна помилка і така помилка визнана технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або її існування підтверджено рішенням суду. У такому разі штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що спричинені технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету, не застосовуються, підстави для притягнення платника податків та/ або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності відсутні.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Колегія суддів, з урахуванням фактичних обставин справи погоджується з висновками суду першої інстанції у повному обсязі.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення .

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду .

Головуючий суддя І.С. ЧалийСудді В.В. Зеленський Я.В. П'янова Повний текст постанови виготовлено 18.12.2018 року.