
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
18 грудня 2018 року Справа № 320/6749/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у м. Києві позовну заяву ОСОБА_1 до Великоолександрівської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області про визнання протиправним та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Великоолександрівської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною (незаконною) та скасувати постанову від 08.07.2018 №2 "Про визнання результатів проміжних виборів депутата Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному виборчому округу №16, які були проведені 06.05.2018 р. недійсними.
Розглянувши заявлені позивачем вимоги, суд дійшов висновку про необхідність залишення адміністративного позову без розгляду з урахуванням наступного.
Частиною 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Суд зазначає, що публічно-правовий спір у якому одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму розглядається у терміновому порядку з особливостями, визначеними у статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно з частиною 4 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Частиною 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Отже, рішення дії чи бездіяльність територіальних виборчих комісій, прийняті у межах виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Частиною 1 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 2 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Згідно з частиною 3 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Як вбачається зі змісту позову та доданих до нього матеріалів, спірні правовідносини виникли у зв'язку з проведенням 06.05.2018 проміжних виборів депутатів Великоолександрівської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі №16, що були призначені постановою Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.03.2018 №46.
Дослідивши додану до позовної заяви постанову Цетральної виборчої комісії від 12.06.2018 №90, судом з'ясовано, що 06.05.2018 Великоолександрівською сільською виборчою комісією на своєму засіданні встановлено підсумки голосування з виборів депутатів Великоолександрівської сільської ради, зокрема, в одномандатному виборчому окрузі № 16, про що складено відповідний протокол, згідно з яким за кандидата в депутати ОСОБА_1 подано 35 голосів виборців.
11 травня 2018 року проведено засідання Великоолександрівської сільської виборчої комісії, на якому складено протокол про результати виборів депутатів Великоолександрівської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі № 16, відповідно до яких найбільшу кількість голосів виборців у вказаному окрузі набрав ОСОБА_1
Також на цьому засіданні Великоолександрівською сільською виборчою комісією розглядались питання про визнання обраними та реєстрацію депутатів Великоолександрівської сільської ради, обраних на проміжних місцевих виборах 06.05.2018, у тому числі в одномандатному виборчому окрузі № 16.
Разом з цим, рішення про визнання обраним депутата Великоолександрівської сільської ради ОСОБА_1 та реєстрацію його депутатом зазначеною сільською виборчою комісією прийнято не було.
Водночас головою Великоолександрівської сільської виборчої комісії виготовлено, підписано та скріплено печаткою цієї комісії постанови Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.05.2018 № 83 «Про визнання обраним депутата ОСОБА_1 на проміжних виборах депутатів Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу № 16» та № 84 «Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_1 на проміжних виборах депутатів Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу № 16».
Постановою Центральної виборчої комісії від 12.06.2018 №90 постанови Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.05.2018 №83 та від 11.05.2018 №84 скасовані; достроково припинені повноваження усього складу Великоолександрівської сільської виборчої комісії. Цією ж постановою новому складу Великоолександрівської сільської виборчої комісії доручено у строк до 24.06.2018 на підставі протоколу цієї комісії про результати виборів депутатів Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі № 16 від 11.05.2018 прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 обраним депутатом Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі № 16, оприлюднити результати таких виборів, а також розглянути питання щодо реєстрації ОСОБА_1 обраним депутатом Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області, на підставі наявних у комісії документів.
Судом також встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2018, визнано протиправною та скасовано:
- постанову Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.03.2018 №44 «Про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2».
- постанову Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.03.2018 №45 «Про відкликання депутата Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 за народною ініціативою».
- постанову Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 11.03.2018 №46 «Про призначення проміжних виборів депутата Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області».
У зв'язку з викладеним, Великоолександрівською сільською виборчою комісією прийнято спірну постанову від 08.07.2018 №2, якою вирішено:
- результати проміжних виборів депутата Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному виборчому округу №16, які відбулись 06.05.2018, визнати виборами, що не породжують жодних правових наслідків;
- вважати депутатом Великоолександрівської сільської ради по виборчому округу №16, повноваження якого не припинялись, ОСОБА_2.
Отже, зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів свідчить, що позивач, будучи кандидатом у депутати Великоолександрівської сільської ради, оспорює рішення територіальної виборчої комісії, яким визначено результати місцевих виборів, призначених постановою Великоолександрівської сільської виборчої комісії №46 від 11.03.2018.
При цьому судом зі змісту рішень Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 у справах №810/1220/18, №810/2384/18, №810/2426/18, №810/3217/18 встановлено, що станом на момент прийняття спірного рішення результати місцевих виборів, призначених постановою Великоолександрівської сільської виборчої комісії №46 від 11.03.2018, у порядку, передбаченому Законом України «Про місцеві вибори», не опубліковувались.
Таким чином суд зазначає, що спірні правовідносини виникли в межах виборчого процесу і стосуються проведення виборів, а саме, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
З урахуванням викладеного, спір щодо постанови Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 08.07.2018 №2 підлягає розгляду і вирішенню з урахуванням особливостей, встановлених статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі щодо строків звернення до суду.
У статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ.
Відповідно до вимог вказаної статті на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Беручи до уваги особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій та особливості обчислення процесуальних строків у таких справах, з позовом, предметом якого є постанова Великоолександрівської сільської виборчої комісії від 08.07.2018 №2, до суду позивач міг звернутись не пізніше 13.07.2018.
У той же час, з цим позовом до суду позивач звернувся лише 17.12.2018, тобто із пропуском визначеного у частині 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України строку.
При цьому суд відхиляє посилання позивача на необхідність розгляду цієї адміністративної справи за загальними правилами у порядку спрощеного позовного провадження.
Суд зазначає, що виходячи із предмету позову, поданий адміністративний позов може бути розглянутий виключно у порядку та строки, визначені у статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки позивачем був пропущений строк звернення до суду, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись статтями 243, 248, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Виликоолександрівської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без розгляду.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 КАС України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275 - 277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286 - 288 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано - 18.12.2018.
Суддя Леонтович А.М.