Рішення № 78614217, 18.12.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
420/6132/18
Номер документу
78614217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6132/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення від 11.09.2018 року № 3162, зобов'язання вчинити певні дії, -

СУТЬ СПОРУ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якій просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 11.09.2018 року № 3162 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди навчання в Стаханівському ДТСААФ з 01.08.1985 по 17.01.1986 роки та роботи в учбово-виробничому кооперативі «Профус» з 27.11.1996 по 28.12.2001роки, а також до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 27.07.1988 по 22.08.1996 роки - на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля», з 29.08.1996 по 24.11.1996 роки - в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна» та з 01.09.2004 по 05.02.2011, з 22.03.2011 по 27.05.2011, з 11.07.2011 по 12.12.2011, з 01.03.2012 по 29.01.2013 та з 09.02.2013 по 30.04.2018 роки - у ТОВ «БМУ-8 Метробуду»; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 та частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - з 24.05.2018 року з урахуванням довідок про заробітну плату ДП «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ» № № 75, 76, 77 від 17.06.2015 року та довідок про заробітну плату ТОВ «БМУ-8 Метробуду» від 15.05.2018 року за періоди з вересня 2004 по квітень 2018 роки.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

12.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Рішенням № 3162 від 11.09.2018 року відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправними, оскільки ним порушено конституційне право на соціальних захист, зокрема на пенсію за віком на пільгових умовах.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення від 11.09.2018 року № 3162, зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Пільговий стаж позивача складає 0 років 0 місяців при загальному стажі роботи 23 років 06 місяців. До пільгового стажу не зараховано періоди: з 01.09.2004 по 12.12.2011 рр., протягом якого згідно трудової книжки позивач працював у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», оскільки пільгову довідку надає AT «Мосметрострой», як єдиний акціонер ЗАТ «СМУ-8 Метрострой». Також за цей період відсутні накази про проведення та результати атестації по ТОВ «СМУ-8 Метрострой»; з 22.03.2011 по 12.12.2011, з 01.03.2012 по 29.01.2013 та з 09.02.2013 по теперішній чає у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочого місця на підприємстві, немає довідки, що умови праці не змінились після останньої атестації. Виявлені розбіжності: згідно трудової книжки з 2004 року позивач працює у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», а пільгові довідки надає ЗАТ «СМУ-8 Метрострой». Відсутня довідка про зміну форми власності. До страхового стажу не зараховані періоди: з 27.11.1996 по 28.12.2001 в учбово-виробничому кооперативі «Профус», оскільки у трудовій книжці немає дати наказу про зарахування, а також в наказі про звільнення є необумовлене виправлення; липень 2007, вересень 2009, лютий 2010, оскільки в довідці про заробітну плату відсутня інформація щодо нарахування заробітної плати за ці періоди.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 відповідно до довідки від 06.03.2018 року № 0000488810 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зареєстрований за адресою АДРЕСА_1., фактичне місце проживання вул. Пілотна, 11-а, м. Одеса.

12.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та надав наявні документи на підтвердження такого права.

Рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 11.09.2018 року № 3162 було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії, оскільки він не має пільгового стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 (0 років 0 місяців) при загальному стажу роботи 23 роки 6 місяці, а право на пенсію набуде на загальних умовах.

В цьому рішенні також зазначено, що до пільгового стажу не зараховано періоди: з 01.09.2004 по 12.12.2011рр., протягом якого згідно трудової книжки він працював у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», оскільки пільгову довідку надає АТ «Мосметрострой», як єдиний акціонер ЗАТ «СМУ-8 Метрострой», за цей період відсутні накази про проведення та результати атестації по ТОВ «СМУ-8 Метрострой»; з 22.03.2011 по 12.12.2011, з 01.03.2012 по 29.01.2013 рр. та з 09.02.2013 по теперішній час у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочого місця по підприємству, немає довідки що умови праці не змінилися після останньої атестації, виявленні розбіжності згідно трудової книжки з 2004 року працює у ТОВ «СМУ-8 Метрострой», пільгові довідки надає ЗАТ «СМУ-8 Метрострой», відсутня довідка про зміну форми власності. Крім того, до страхового стажу не зараховано періоди: з 27.11.1996 по 28.12.2001 рр. в учбово-виробничому кооперативі «Профус», оскільки у трудовій книжці немає дати наказу про зарахування, а також в наказі про звільнення є необумовлене виправлення; липень 2007, вересень 2009, лютий 2010 роки, оскільки в довідці про заробітну плату відсутні інформація щодо нарахування заробітної плати за ці періоди.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до ч.3 та ч.6 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; б) творча діяльність осіб, передбачених пунктом «в» статті 3 цього Закону. При цьому творча діяльність членів Спілки письменників України, Спілки художників України, Спілки композиторів України, Спілки кінематографістів України, Спілки театральних діячів України, інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок, але об'єднані відповідними професійними комітетами, до введення в дію цього Закону зараховується в стаж роботи незалежно від сплати страхових внесків. У цих випадках стаж творчої діяльності встановлюється секретаріатами правлінь творчих спілок республіки починаючи з дня опублікування або першого публічного виконання чи публічного показу твору даного автора; в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; г) служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв'язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання; д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; е) тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи; є) час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку; з) період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років. При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Згідно з ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно з п.22 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, стаж роботи громадян України за її межами підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства (крім роботи на території колишнього СРСР і держав, з якими колишнім СРСР було укладено угоди про соціальне забезпечення, до укладення відповідних двосторонніх угод).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача БТ-ІІ № 1074934 27.07.1988 року він був прийнятий на шахту «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» (з подальшим перейменуванням) учнем підземного гірника дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем в шахті. З 09.01.1989 року переведений учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем в шахті на дільниці підготовчих робіт. З 12.04.1989 року переведений підземним електрослюсарем з повним робочим днем в шахті на дільниці підготовчих робіт. З 31.08.1989 року переведений підземним прохідником з повним робочим днем в шахті та звільнився з цієї посади 22.08.1996 року. Загалом його підземний стаж на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» складає 8 років 26 днів. Крім записів у трудовій книжці пільгових стаж позивача на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля Стахановвугілля» підтверджується уточнюючими довідками ДП «Луганськвугілля» від 17.06.2015 року № 72 та № 73.

Згідно зазначених довідок позивач працював повний робочий день на шахті «Бежанівська» з 27.07.1988 по 08.01.1989 роки на посаді учня підземного гірника дільниці підготовчих робіт, з 09.01.1989 по 11.04.1989 рік на посаді учня підземного електрослюсаря з повним робочим днем в шахті на дільниці підготовчих робіт, з 12.04.1989 по 30.08.1989 рік на посаді підземного електрослюсаря на дільниці підготовчих робіт, з 31.08.1989 по 22.08.1996 роки на посаді підземного прохідника.

Крім того, вказані періоди роботи на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» підтверджуються довідками про заробітну плату ДП «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ» від 17.06.2015 року № № 75, 76, 77.

Також, відповідно до записів в трудовій книжці з 29.08.1996 по 24.11.1996 роки (2 місяці 26 днів) позивач працював за професією гірник очисного забою в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна», що підтверджується відповідними записами, характер роботи на цьому підприємстві, а саме з повним робочим днем під землею, підтверджується записами за № № 10, 11.

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно з ч.5 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Список професій, передбачений ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років», Розділом № 1 якого «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» передбачені всі професії робітників, зайнятих протягом повного робочого дня на підземних роботах у діючих і споруджуваних шахтах для видобутку вугілля (сланцю).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до записів у трудовій книжці позивач працював у ТОВ «БМУ-8 Метробуду» з 01.09.2004 по 31.03.2006 роки на посаді підземного прохідника, з 01.04.2006 по 15.11.2007 роки на посаді підземного ізолювальника, з 16.11.2007 по 31.05.2008 року на посаді підземного прохідника, з 01.06.2008 по 05.02.2011 роки на посаді підземного ізолювальника, з 22.03.2011 по 27.05.2011 роки на посаді підземного ізолювальника, з 11.07.2011 по 31.08.2011 роки на посаді підземного ізолювальника, з 01.09.2011 по 12.12.2011 роки на посаді підземного прохідника, з 01.03.2012 по 29.01.2013 року на посаді підземного прохідника, з 09.02.2013 року по теперішній час на посаді підземного прохідника.

Загалом пільговий стаж роботи позивача в ТОВ «БМУ-8 Метробуду» відповідно до пункту 1частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 13 років 2 місяці 4 дні.

Крім записів у трудовій книжці пільговий стаж роботи позивача в ТОВ «БМУ-8 Метробуду» підтверджується уточнюючими довідками АТ «Мосметробуд» від 17.05.2018 року № 158/ПФ, від 14.05.2018 року № 002627 та від 23.05.2018 року № 16/15.

В зазначених довідках вказано, що робота на вищезазначених посадах передбачена Списком № 1 Розділ № 1 «Гірничі роботи», підрозділ № 2 «Підземні роботи при будівництві метрополітену», затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року.

Крім того, періоди роботи позивача в ТОВ «БМУ-8 Метробуду» підтверджуються довідками про заробітну плату від 15.05.2018 року за періоди з вересня 2004 по квітень 2018 роки.

Згідно з Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавству держави, на території якої вони проживати (ст.1). Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлено законодавством держав-учасниць Угоди (ст.5). Призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, у тому числі пенсій на пільгових підставах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності сьогодення Угода. Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу (ст.6).

Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731, при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Згідно з п.4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731, застосування списків проводиться за результатами атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Відповідно до п.2 Розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 рік.

Суд встановив, що проведення атестації робочих місць підземного прохідника та підземного ізолювальника підтверджується витягами з наказів ТОВ «БМУ-8 Метробуду» від 21.04.2004 року № 39-а, від 26.01.2010 року № 17-1, наказами ТОВ «БМУ-8 Метробуду» від 14.12.2009 року № 366, від 25.01.2016 року № 24, від 10.04.2015 року № 80-1, від 28.01.2016 року № 25, а також картками атестації робочих місць за умовами праці у ТОВ «СМУ-8 Метробуду».

При цьому, довідка АТ «Мосметробуд» від 17.05.2018 року № 158/ПФ була видана на підставі довідки Об'єднаного архіву Мосметробуду № 002627 від 14.05.2018 року, наказів, особових рахунків, особистої картки Т-2, які знаходяться в Об'єднаному архіві Мосметробуду. Оскільки організація перейменувалася кілька разів, тому в подальшому у зв'язку з ліквідацією ЗАТ «БМУ-8 Метробуду» вся документація товариства передана до Об'єднаного архіву АТ «Мосметробуд», в зв'язку з чим на даний час АТ «Мосметробуд», як єдиний акціонер ЗАТ «БМУ-8 Метробуду», видає довідки для надання в пенсійний фонд колишнім працівникам ЗАТ «БМУ-8 Метробуду».

Тобто, суд погоджується з позивачем, що відповідач повинен був провести взаємне зарахування пільгових періодів його роботи з 27.07.1988 по 22.08.1996 роки на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» (8 років 26 днів), з 29.08.1996 по 24.11.1996 роки в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна» (2 місяці 26 днів), з 01.09.2004 по 05.02.2011, з 22.03.2011 по 27.05.2011, з 11.07.2011 по 29.01.2013 роки та з 09.02.2013 року по квітень 2018 року у ТОВ «БМУ-8 Метробуду» (13 років 2 місяці 4 дні). Загалом, пільговий стаж роботи позивача на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля», в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна» та у ТОВ «БМУ-8 Метробуду» становить 22 роки 5 місяців 26 днів.

З наданих матеріалів вбачається, що в період з 01.08.1985 по 17.01.1986 роки позивач навчався в Стаханівському ДТСААФ та здобув спеціальність водія транспортних засобів категорії «В,С», що підтверджується записом в трудовій книжці за № 1 та свідоцтвом від 17.01.1986 року № 600838.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про професійно-технічну освіту» первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.

Згідно з ст.4 Закону України «Про професійно-технічну освіту» система професійно-технічної освіти складається з професійно-технічних навчальних закладів незалежно від форм власності та підпорядкування, що проводять діяльність у галузі професійно-технічної освіти, навчально-методичних, науково-методичних, наукових, навчально-виробничих, навчально-комерційних, видавничо-поліграфічних, культурно-освітніх, фізкультурно-оздоровчих, обчислювальних та інших підприємств, установ, організацій та органів управління ними, що здійснюють або забезпечують підготовку кваліфікованих робітників.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про професійно-технічну освіту» професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.

Статтею 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» ДТСААФ віднесено до навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Згідно з ст.31 Закону України «Про професійно-технічну освіту» державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах є нормативно-правовим актом, який визначає: назву професії (професійну назву роботи) за Національним класифікатором України «Класифікатор професій».

Державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах розроблено на основі Національного класифікатора України ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375, ДК 009:2005 передбачена професія водія автотранспортних засобів (код КП 8322).

Відповідно до ст.38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня.

З наданих матеріалів вбачається, що в період з 27.11.1996 по 28.12.2001 роки позивач працював у УВК «Профус» електрослюсарем з повним робочим днем відповідно до записів в трудовій книжці за № 12 та № 13.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач виконував роботи з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що надані документи є беззаперечними доказами, які свідчать про наявність у нього загального стажу роботи 29 років 28 днів та пільгового стажу роботи 22 роки 5 місяців 26 днів.

Таким чином, рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 11.09.2018 року № 3162 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 є протиправним та належить до скасування.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Крім того, Європейський Суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди навчання в Стаханівському ДТСААФ з 01.08.1985 по 17.01.1986 роки та роботи в учбово-виробничому кооперативі «Профус» з 27.11.1996 по 28.12.2001роки, а також зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 27.07.1988 по 22.08.1996 роки на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля», з 29.08.1996 по 24.11.1996 роки в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна» та з 01.09.2004 по 05.02.2011, з 22.03.2011 по 27.05.2011, з 11.07.2011 по 12.12.2011, з 01.03.2012 по 29.01.2013 та з 09.02.2013 по 30.04.2018 роки у ТОВ «БМУ-8 Метробуду», а також призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 та частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2018 року з урахуванням довідок про заробітну плату ДП «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ» № № 75, 76, 77 від 17.06.2015 року та довідок про заробітну плату ТОВ «БМУ-8 Метробуду» від 15.05.2018 року за періоди з вересня 2004 по квітень 2018 роки.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4-а, м. Одеса, 65121, ідентифікаційний код 41248812) про визнання протиправним та скасування рішення від 11.09.2018 року № 3162, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 11.09.2018 року № 3162 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди навчання в Стаханівському ДТСААФ з 01.08.1985 по 17.01.1986 роки та роботи в учбово-виробничому кооперативі «Профус» з 27.11.1996 по 28.12.2001роки, а також зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 27.07.1988 по 22.08.1996 роки на шахті «Бежанівська» виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля», з 29.08.1996 по 24.11.1996 роки в АТЗТ «Старатільська артіль «Східна» та з 01.09.2004 по 05.02.2011, з 22.03.2011 по 27.05.2011, з 11.07.2011 по 12.12.2011, з 01.03.2012 по 29.01.2013 та з 09.02.2013 по 30.04.2018 роки у ТОВ «БМУ-8 Метробуду».

4. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 та частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2018 року з урахуванням довідок про заробітну плату ДП «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ» № № 75, 76, 77 від 17.06.2015 року та довідок про заробітну плату ТОВ «БМУ-8 Метробуду» від 15.05.2018 року за періоди з вересня 2004 по квітень 2018 роки.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4-а, м. Одеса, 65121, ідентифікаційний код 41248812) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко