
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
17 грудня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3925/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про прийняти заяву до розгляду в порядку судового контролю за виконанням рішення суду ,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 04.09.2018 позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії призначеної ОСОБА_1 з 79% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату його пенсійного забезпечення з розрахунку 79% від грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №0640/3925/18 набрало законної сили 05.10.2018.
27.11.2018 на адресу суду від позивача надійшла заява, в якій просить суд в порядку ст. 383 КАС України:
- визнати протиправними та незаконними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення суду в повному обсязі;
- зобов"язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області негайно вчинити дії щодо виплати всієї суми боргу (невиплаченої пенсії) в повному обсязі однією сумою, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду №0640/3925/18 з 01.01.2018 по 04.10.2018.
В обґрунтування заяви вказує, що на звернення про хід виконання рішення суду у справі №0640/3925/18, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що відповідно до вимог Постанови кабінету Міністрів України №649, виконання рішення суду від 04.09.2018 за період з 01.01.2018 по 04.10.2018 буде здійснюватися в порядку погашення заборгованості. Зазначив, що виплату боргу щодо перерахованої пенсії з 01.01.2018 по 04.10.2018 не отримав. Вважає, що оскільки вказані правовідносини виникли до прийняття Постанови КМУ №469, а саме з 01.01.2018, тому її положення не можуть бути застосовані відповідачем при виконанні рішення суду. Враховуючи наведене, вважає, що рішення суду не виконане в частині відмови у повернення боргу недоплаченої пенсії за січень-жовтень 2018 року.
Відповідно до ч.1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За приписами ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
17.12.2018 до суду надійшло клопотання позивача про розгляд його заяви в порядку ст. 383 КАС України без його участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, причини неявки суду не повідомив. Проти заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень заперечує з підстав, викладених у письмовому відзиві на вказану заяву та просить відмовити у її задоволенні. В обґрунтування відзиву зазначив, що Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затверджений постановою КМУ від 22.08.2018 №649 (дата набрання чинності 28.08.2018) врегульовано процес виконання рішень судів, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Оскільки, судове рішення винесено 04.09.2018, набрало законної сили в порядку ст.255 КАС України 05.10.2018, тому його виконання здійснюється на умовах Порядку №649.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши викладені у заяві позивача обставини, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо отримання інформації про хід виконання рішення суду у справі №0640/3925/18.
Листом №М-4347, М-4370 від 17.10.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що на виконання рішення суду у справі №0640/3925/18 позивачу проведено перерахунок пенсії з розрахунку 79% від грошового забезпечення, розмір пенсії до виплати з 01.01.2018 по даний час складає 9501,35 грн. Роз"яснено, що постановою КМУ від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" визначено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою. Зазначено, що оскільки, вищевказане рішення суду набрало законної сили 05.10.2018, доплату за період з 05.10.2018 по 31.10.2018 в сумі 600,29 грн. позивач отримає в листопаді 2018 року. Поміж іншого в листі відповідач відмітив, що інформація щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 за період з 01.01.2018 по 04.10.2018 буде надана до Пенсійного фонду України в порядку черговості.
Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виконання рішення суду в частині не виплати заборгованості перерахованої пенсії з 01.01.2018 по 04.10.2018, звернувся із вказаною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання рішення суду у справі №0640/3925/18 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 із врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із п. 20 та п. 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою №649 (далі - Порядок №649).
В п. 1 Порядку № 649 вказано, що цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із п. 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до п. 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п. 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Таким чином, відповідач при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
При цьому, суд звертає увагу на ту обставинну, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не заперечує свого обов"язку виплатити суму заборгованості по перерахованій пенсії позивачу, а лише вказує на те, що вказана виплата буде здійснена відповідно до встановленої процедури, а саме в Порядку № 649.
Разом з тим, суд вважає помилковими доводи заявника з приводу того, що правовідносини між ним та відповідачем виникли до прийняття постанови КМУ № 649, а саме з 01.01.2018, а тому її положення не можуть бути застосовані відповідачем.
Так, право позивача на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2018 та у зв"язку із його порушенням, рішенням суду в даній справі від 04.09.2018 було поновлено.
Однак, як на час прийняття судового рішення, так і на час набрання ним законної сили, Порядком № 649 був визначений відповідний правовий механізм його виконання, який повинен бути дотриманий, а тому ці доводи позивача судом до уваги не приймаються.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 у справі №0640/3925/18.
Згідно з ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.18 в адміністративній справі № 0640/3925/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос