Рішення № 78613676, 17.12.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
360/3854/18
Номер документу
78613676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

6.2.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3854/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1, дов. від 28.11.2018 № 114/7331вих-18,

представника відповідача - не прибув,

представників третьої особи – не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти I-II ступенів Біловодської селищної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури до Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області, з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області;

- зобов’язати Біловодську селищну раду Біловодського району Луганської області вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем на підставі Закону України “Про прокуратуру” вивчено інформацію Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області та з’ясовано, що на земельну ділянку під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області, юридична адреса: Луганська область, Біловодський район, с. Кононівка, вул. Центральна, 1, правовстановлюючі документи відсутні.

На думку позивача, в даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства, шляхом користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та без державної реєстрації права постійного користування.

Підставами звернення прокурора до суду стало порушення вимог земельного законодавства, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, ризики нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей, що, у свою чергу, є не виконання гарантій держави у сфері освіти.

За цим позовом прокурор набуває статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов’язання оформити належним чином право користування земельною ділянкою КЗ загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області відсутній.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 482). У заяві від 14.12.2018 № 2256/02-13, яка надійшла через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію), відповідач проти позовних вимог не заперечував, окрім стягнення з нього судового збору, просив розглянути справу за відсутності представника (арк. спр. 62-63).

Представник третьої особи у судове засідання не прибув про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 50), 11.12.2018 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника (арк. спр. 51).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина перша статті 92 Земельного кодексу України).

Згідно з пунктом “а” частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Частиною другою статті 18 Закону України від 23.05.1991 № 1060-XII “Про освіту”, який діяв до 28.09.2017 (далі – Закон № 1060) передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1060 матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Згідно з частинами першою, третьою статті 22 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII “Про освіту”, який діє з 28.09.2017 (далі – Закон № 2145) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Відповідно до частини першої статті 80 Закону № 2145 до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об’єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Судом установлено, що відповідач - Біловодська селищна рада (ідентифікаційний код 04335430) є юридичною особою, місцезнаходження: 92800, Луганська область, Біловодський район, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 105 (арк. спр. 37).

ОСОБА_2 загальноосвітню школу І-ІІ ступенів прийнято на баланс Біловодської селищної ради на підставі рішення Біловодської селищної ради № 2/13 від 08.12.2017 “Про прийняття у комунальну власність та на баланс Біловодської селищної ради об’єднаної територіальної громади бюджетних установ та майна спільної власності територіальних громад селища та сіл Біловодського району Луганської області”. Згідно з актом приймання - передачі від 19.12.2017 загальна площа будівлі складає 1136,24,33 м2 (арк. спр. 18-27).

Рішення Біловодської селищної ради № 4/26 від 22.12.2017 змінено назву ОСОБА_2 навчально-виховного комплексу «Барвінок» загальноосвітня школа І-ІІ ступенів- дошкільний навчальний заклад) на ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області. (арк.спр. 28).

Місцезнаходження навчального закладу: 92830, Луганська область, Біловодський район, село Кононівка, вул. Центральна, будинок, 8 (пункт 1.2. Статуту).

Згідно з відомостей зазначених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області є комунальним закладом, засновником якого є Біловодська селищна рада Біловодського району Луганської області (арк. спр. 38).

Відповідно до пункту 1.1. Статуту, затвердженого рішенням Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області № 4/26 від 22.12.2017, ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області є закладом освіти, знаходиться у комунальній власності Біловодської селищної об’єднаної територіальної громади та є закладом загальної середньої освіти (арк.спр.29-36).

Згідно з п. 4.1 Статуту засновником закладу є Біловодська селищна рада Біловодського району Луганської області.

Згідно з п. п. 5.1 - 5.2 Статуту матеріально - технічна база закладу освіти (ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області) включає будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності. Майно закладу освіти належить йому на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства (арк. спр. 35).

Відповідно до п. 5.6 Статуту заклад освіти має земельну ділянку, де розміщується будівля школи, спортивний майданчик, зона відпочинку, господарські будівлі тощо, площею 2 га (арк. спр. 35)..

Згідно з частиною другою статті 63 Закону № 1060 земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 80 Закону № 2145 порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Згідно з частиною першою статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності (пункт ґ частини другої статті 92 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).

Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частиною першою статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.

Відповідно до частини другої цієї ж статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною першою статті 50 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV “Про землеустрій” встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Відповідно до частини третьої вказаної статті проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

Згідно з частинами третьою та шостою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (стаття 126 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 01.07.2004 № 1952-VI “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Біловодським відділом Старобільської місцевої прокуратури Луганської області перевірено інформацію про стан належного оформлення земельної ділянки під ОСОБА_2 закладом загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області.

Згідно з листом Біловодської селищної ради від 01.02.2018 № 126/02-13 селищна рада не має можливості оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку, оскільки відповідно до п. п. 3, 4 ст. 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” заборонено відведення земельних ділянок без плану зонування населених пунктів, який відсутній майже у всіх населених пунктах району. Біловодською селищною радою готується програма щодо виготовлення містобудівної документації для населених пунктів району, яка буде розглянута на черговій сесії селищної ради (арк. спр. 13-14).

Відповідно до листа Біловодської селищної ради від 23.08.2018 № 1383/02-13 технічна документація на земельну ділянку під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області не оформлена, а програма щодо виготовлення містобудівної документації для населених пунктів території Біловодського району не розроблена (арк. спр. 15).

Біловодська селищна ради в листі від 27.08.2018 № 1391/02-13 зазначила, що згідно обліку земель, що вівся по формі 6-зем до 01.01.2016 на території колишньої ОСОБА_2 селищної ради, площа земельної ділянки під будівлею ОСОБА_2 закладу загально середньої освіти I-II ступенів разом з шкільним стадіоном становить 2,0 га. Кадастровий номер на земельну ділянку відсутній (арк.спр. 16).

Згідно з листом Біловодської селищної ради від 08.11.2018 № 1967/02-13 програма по виготовленню містобудівної документації для населених пунктів Біловодської ОТГ розроблена. Заходи щодо правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області не проводилися (арк. спр. 17).

Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, яким зобов’язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області прямо передбачена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.

Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльності щодо неоформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області слід задовольнити.

Також суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов’язання відповідача вжити заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов’язковій державній реєстрації відповідно до Закону № 1952 і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчально-виховним комплексом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 заклад загальної середньої освіти I-II ступенів Біловодської селищної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області.

Зобов’язати Біловодську селищну раду Біловодського району Луганської області вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_2 закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Біловодської селищної ради Луганської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України рішення складено у повному обсязі 17 грудня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4