
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2018 р. справа № 0940/1958/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лучко О.О.,
при секретарі Королевич О.В.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Державної служби геології та надр України до Снятинського ремонтно-будівельного товариства з обмеженою відповідальністю №16, про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, -
В С Т А Н О В И В:
23.10.2018 Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом до Снятинського ремонтно-будівельного товариства з обмеженою відповідальністю №16 про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціальних дозволів на користування надрами №4493 від 08.11.20107, №5000 від 11.08.2009 та №5001 від 11.08.2009.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16 було надано спеціальні дозволи на користування надрами №4493 від 08.11.2007, за №5000 від 11.08.2009 та за №5001 від 11.08.2009 з метою видобування піску та піщано-гравійної суміші. За результатами проведеної планової перевірки надрокористувача-відповідача встановлено ряд порушень, зокрем, що відповідач так і не почав розробку родовищ та в порушення вимог Угоди про умови користування надрами подав до ДНВП «Геоінформ України» недостовірну інформацію в щорічних звітах відповідної форми статистичної звітності, про видобуток піщано-гравійних порід. Снятинське ремонтно-будівельне товариство з обмеженою відповідальністю №16 у наданих поясненнях визнало всі зазначені у актах порушення, причиною допущення яких вважає факт скасування органами місцевого самоврядування своїх рішень про погодження надання спеціального дозволу на збір матеріалів на користування надрами Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16. На підставі актів перевірки від 06.04.2018 позивачем складено приписи за №92-18/02 від 06.04.2018, №93-18/02 від 06.04.2018 та №94-18/02 від 06.04.2018 щодо усунення порушень, зазначених в актах в строк до 07.05.2018. У встановлений строк відповідач порушення не усунув та зазначених у приписах вимог не виконав. Наказом позивача №216 від 27.06.2018 дію дозволів відповідача було зупинено та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом №12900/02/14-18 від 06.07.2018. Невиконання відповідачем законних вимог позивача зумовило звернення до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціальних дозволів на користування надрами №4493 від 08.11.2007, за №5000 від 11.08.2009 та за №5001 від 11.08.2009.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Розгляд справи, призначеної на 29.11.2018, було відкладено у зв’язку із неявкою представника позивача.
Ухвалою суду від 13.12.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач не скористався своїм правом та не подав відзив на позов. Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, суду пояснив, що підприємство заперечує проти припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціальних дозволів на користування надрами №4493 від 08.11.2007, за №5000 від 11.08.2009 та за №5001 від 11.08.2009. Пояснив, що підприємство перебувало у скрутному становищі, оскільки не було інвесторів, однак на сьогоднішній день ситуація змінюється і підприємство буде розробляти надра. Вказав, що директор підприємства не був у повному обсязі обізнаний із звітність і тому підписав пояснення до актів перевірок, в яких підводив виявлені порушення. В задоволенні позову просив відмовити.
Розглянувши відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Держгеонадра (далі поззивач) надав Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16 (далі відповідач) спеціальні дозволи на користування надрами №4493 від 08.11.2007 строком на 20 років (а.с.14), за №5000 від 11.08.2009 строком на 20 років (а.с.20) та за №5001 від 11.08.2009 (а.с.26) строком на 12 років з метою видобування піску та піщано-гравійної суміші.
Як додаток до спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007 укладено Угоду про умови користування надрами від 08.11.2007 (а.с.15-18), невід’ємною частиною якої є Програма робіт, яка визначає види, об’єми, вартість та строки проведення робіт з метою видобування гравійно-галькових відкладів Видинівського родовища у термін дії дозволу (а.с.19).
Як додаток до спеціального дозволу на користування надрами №5000 від 11.08.2009 укладено Угоду про умови користування надрами від 11.08.2009 (а.с.21-24), невід’ємною частиною якої є Програма робіт, яка визначає види, об’єми, вартість та строки проведення робіт з метою видобування гравійно-галькових відкладів ділянки №5 Снятинського родовища у термін дії дозволу (а.с.25).
Як додаток до спеціального дозволу на користування надрами №5001 від 11.08.2009 укладено Угоду про умови користування надрами від 11.08.2009 (а.с.27-30), невід’ємною частиною якої є Програма робіт, яка визначає види, об’єми, вартість та строки проведення робіт з метою видобування гравійно-галькових відкладів Прутівського родовища у термін дії дозволу (а.с.31).
На підставі затвердженого наказом Державної служби геології та надр України №523 від 28.11.2017 річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною служби геології та надр України на 2018 рік призначено на 02.04.2018 проведення планової перевірки Снятинського ремонтно-будівельного товариства з обмеженою відповідальністю №16 (а.с.32-33).
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №89 від 12.03.2017 було доручено Департаменту державного геологічного контролю проведення планових перевірок надрокористувачів, в тому числі і відповідача (а.с.34-35).
Відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки №4298/03/14-18 від 14.03.2018 у строк з 02.04.2018 по 16.04.2018 (а.с.36).
На підставі направлення на проведення перевірки від 26.03.2018 посадовими особами Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держнадра України та Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» (а.с.37) проведено перевірку, за результатами якої складено акт №2-03/09/2018-03/п-23 від 06.04.2018 (а.с.38-50) та встановлено допущені відповідачем порушення під час використання спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007, а саме:
- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007, оскільки на момент перевірки розробка родовища не проводиться. Однак, підприємством у статистичній звітності 5-гр. за 2012-2017 роки відображено видобуток ПГС обсягом 500 метри кубічні (щорічно), але під час візуального обстеження ділянки родовища, слідів видобутку корисних копалин не виявлено, тобто родовище фактично не розроблялося;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.3 і п.4 Програми робіт в частині капіталовкладень, оскільки родовище на момент проведення перевірки не розробляється, а відповідні зміни щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт і не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.2 Програми робіт в частині складання проекту земельною відводу і підводу землі, оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.5 Програми робіт а частині початку видобутку корисних копалин, оскільки на момент проведення перевірки розробка родовища не розпочата, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.6 Приграми робіт у частині виходу на проектну потужність з видобування корисних копалин, оскільки на момент проведення перевірки розробка родовища не розпочата, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується п.1 ст.13 Угоди про умови користування надрами в частині подання звітності щодо виконання Програми робіт, а саме: звітність про виконання Програми робіт не подавалася до Мінприроди або до Держгеонадра України;
- не виконано припис попередньої перевірки в частині виготовлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою, а також початку розробки родовища.
04.04.2018 Снятинським ремонтно-будівельним товариством з обмеженою відповідальністю №16 було надано пояснення №30 до акту перевірки (а.с.50).
На підставі акту перевірки №2-03/09/2018-03/п-23 від 06.04.2018 позивачем виніс припис за №92-18/02 від 06.04.2018 щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки, у строк до 07.05.2018 (а.с.51-53).
Крім того, 06.04.2018 позивачем складено акт №2-03/09/2018-04/п-24 (а.с.54-66), яким встановлено допущені відповідачем порушення під час використання спеціального дозволу на користування надрами №5000 від 11.08.2009, а саме:
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.6 і п.7 Програми робіт в частині капітальних вкладень, оскільки родовище на момент проведення перевірки не розробляється, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робі і не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.4 Програми робіт в частині складання проекту земельною відводу і підводу землі, оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.5 Прогрими робіт в чистині оформлення гірничою відводу, оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.8 Програми робіт в частині початку видобування корисних копалин оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.9 Програми робіт в частині виходу на проектну потужність з видобування корисних копалин, оскільки на момент проведення перевірки розробка родовища не розпочата, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується п.1 ст.10 Угоди про умови користування надрами в частині подання звітності щодо виконання Програми робіт, а саме звітність про виконання Програми робіт не подавалася до Мінприроди або до Держгеонадра України.
04.04.2018 Снятинським ремонтно-будівельним товариством з обмеженою відповідальністю №16 було надано пояснення №32 до акту перевірки (а.с.66).
На підставі акту перевірки №2-03/09/2018-03/п-24 від 06.04.2018 позивачем винесено припис за №93-18/02 від 06.04.2018 щодо усунення порушень, зазначених в акті, в строк до 07.05.2018 (а.с.67-69).
06.04.2018 позивачем складено акт №2-03/09/2018-03/п-25 від (а.с.70-82), яким встановлено допущені відповідачем порушення під час використання спеціального дозволу на користування надрами №5001 від 11.08.2009, а саме:
- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №5001 від 11.08.2009 року, оскільки на момент перевірки розробка родовища не проводиться. Однак, підприємством у статистичній звітності 5-гр. за 2012-2017 роки відображено видобуток ПГС обсягом 500 метрів кубічних (щорічно), але під час візуального обстеження ділянки родовища, слідів видобутку корисних копалин не виявлено, тобто родовище фактично не розроблялося, (пояснення надрокористувача поданому факту додасться);
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.6 і п.7 Програми робіт в частині капіталовкладень, оскільки родовище на момент проведення перевірки не розробляється, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робі і не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.4 Програми робіт в частині складання проекту земельною відводу і підводу землі, оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.8 Програми робіт в частині початку видобування корисних копалин оскільки на час проведення перевірки дане питання не вирішене, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується ст.4 Угоди про умови користування надрами та п.9 Програми робіт в частині виходу на проектну потужність з видобування корисних копалин, оскільки на момент проведення перевірки розробка родовища не розпочата, а відповідні зміни, щодо коригування термінів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися;
- не виконується п.1 ст.13 Угоди про умови користування надрами в частині подання звітності щодо виконання Програми робіт, а саме звітність про виконання Програми робіт не подавалася до Мінприроди або до Держгеонадра України.
- не надано до перевірки акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння.
04.04.2018 Снятинським ремонтно-будівельним товариством з обмеженою відповідальністю №16 було надано пояснення №31 до акта перевірки (а.с.82).
На підставі акту перевірки №2-03/09/2018-03/п-25 від 06.04.2018 позивачем винесено припис за №94-18/02 від 06.04.2018 щодо усунення порушень, зазначених в акті, в строк до 07.05.2018 (а.с.83-85).
03.05.2018 відповідач звернувся до Державної служби геології та надр України з клопотаннями про продовження строку на усунення недоліків, мотивуючись необхідністю тривалого часу на усунення зазначених порушень (а.с.95-98).
Оскільки відповідач не усунув в повному обсязі зазначені у приписах порушення у встановлений позивачем строк, Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держнадра України звернувся 08.05.2018 до Департаменту державного геологічного контролю Держнадра України із поданнями про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами №4493 від 08.11.2007, за №5000 від 11.08.2009 та за №5001 від 11.08.2009 (а.с.86-94).
Наказом позивача №216 від 27.06.2018 дію дозволів на користування надрами №4493, №5000 та №5001 було зупинено та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача (а.с.99-101).
03.08.2018 Державна служба геології та надр України внесла Директору департаменту державного геологічного контролю подання №475-18/02 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007 (а.с.102-103), подання №476-18/02 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007 (а.с.104-105) та подання №477-18/02 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007, оскільки відповідач станом на 03.08.2018 не надав матеріали, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушенням вимог законодавства у сфері користування надрами (а.с.106-107).
Державна служба геології та надр України направила Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16 лист №18373/03/14-18 від 14.09.2018 з проханням надати у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, Снятинським ремонтно-будівельним товариством з обмеженою відповідальністю №16 у зв’язку з порушенням спеціальних вимог передбачених спеціальними дозволами (а.с.108).
Відповідач листами від 03.10.2018 за №03-10/18-01, №03-10/18-02, №03-10/18-03 повідомив позивача про незгоду на припинення права користування надрами Снятинським ремонтно-будівельним товариством з обмеженою відповідальністю №16 (а.с.109-111).
Зважаючи на не усунення відповідачем зазначених Державною службою геології та надр України порушень вимог законодавства у сфері користування надрами, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно з ч.1 ст.4 Кодексу України про надра надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через ОСОБА_3 України, ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим і місцеві ради).
В ч.1 ст.11 Кодексу України про надра визначено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі – Положення №1174).
Відповідно до підпунктів 9, 10 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Крім того, згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Відповідно до вимог абз.1 ст.13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (ст.19 цього Кодексу).
Відповідно до ч.2 ст.16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання ч.2 ст.16 Кодексу України про надра постановою Кабінету Міністрів України N 615 від 30.05.2011 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" .
Відповідно до п.10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
В ч.7 ст.4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарювання" №2806 від 06.09.2005 передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру, зокрема, в разі здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Згідно з Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №480 від 14.03.2007, та Порядком надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №608 від 17.06.2009, Мінприроди з метою раціонального та ефективного використання надр під час надання дозволу встановлює особливі умови користування надрами щодо: вимог, правил і стандартів користування конкретними ділянками надр; якості продукції або робіт; технології видобування та переробки корисних копалин; порядку видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; видів, обсягів і строків виконання робіт на ділянці надр; припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, складовою частиною якої є Програма робіт, що укладається між Мінприроди і надрокористувачем.
Згідно із ч.2 ст.24 Кодексу користувачі надр зобов’язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Права та обов’язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами (ч.3 ст.24 Кодексу).
За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з п.п.1 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
У п.23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" .
Статтею 56 Кодексу України про надра передбачено, що основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст. 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра. При цьому право тимчасово зупиняти дію спеціального дозволу надано органу, який видав спеціальний дозвіл.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, у зв'язку з невиконанням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме: що відповідач не почав розробку родовищ та в порушення вимог угод про користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами подавав до ДНВП «Геоінформ України» недостовірну інформацію у щорічних звітах відповідної форми статистичної звітності про видобуток піщано-гравійних порід об’ємом 5000 метрів кубічних в 2012 -2017 роках, не усунув виявленні актами перевірок порушень та не виконав вимоги приписів про усунення виявлених порушень, Державна служба геології та надр України правомірно зупинила дію спеціальних дозволів на користування надрами, виданих відповідачу №4493, №5000 та №5001, та в подальшому звернулась до надрокористувача про висловлення позиції (згоди/незгоди) щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціальних дозволів.
Так, ОСОБА_3 Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 802/4846/13-а та від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України "Про надра", лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, Державна служба геології та надр України направила Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16 лист №18373/03/14-18 від 14.09.2018 з проханням надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, Снятинське ремонтно-будівельне товариство з обмеженою відповідальністю №16 у зв’язку з порушенням спеціальних вимог передбачених спеціальними дозволами (а.с.108).
Відповідач листами від 03.10.2018 за №03-10/18-01, №03-10/18-02, №03-10/18-03 повідомив позивача про незгоду щодо припинення права користування надрами Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16 (а.с.109-111).
У свою чергу, відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Як встановлено судом, підставою для припинення права користування надрами є п.5 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Системний аналіз наведених вище правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу та щодо яких позивачем було винесено припис про їх усунення.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач не вжив заходів для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, та не спростував вказані доводи позивача жодними доказами.
Таким чином, Державна служба геології та надр України відповідно до вимог наведених вище правових норм правомірно звернулась до суду з даним позовом, а тому суд дійшов висновку про підставність позовних вимог та про їх задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем понесені не були, а тому відсутні підстави для їх стягнення з відповідача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4493 від 08.11.2007, наданого Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5000 від 11.08.2009, наданого Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5001 від 11.08.2009, наданого Снятинському ремонтно-будівельному товариству з обмеженою відповідальністю №16.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Державна служба геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, 03057, м.Київ, вул.Антона Цедіка, 16)
Снятинське ремонтно-будівельне товариство з обмеженою відповідальністю №16 (код ЄДРПОУ 05442240, 78300, Івано-Франківська область, Снятинський район, м.Снятин, вул.Завалівська,1)
Суддя Лучко О.О.
Рішення в повному обсязі складене 18 грудня 2018 р.