Постанова № 78603077, 29.11.2018, Апеляційний суд Одеської області

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
501/124/18
Номер документу
78603077
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження: 22-ц/785/6500/18

Номер справи місцевого суду: 501/124/18

Головуючий у першій інстанції Петрюченко М.І.

Доповідач Гірняк Л. А.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.11.2018 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

Головуючого- Гірняк Л.А.

Суддів- Сегеди С.М., Цюри Т.В.,

За участю секретаря- Ющак А.Ю.

Осіб, що беруть участь у справі6

Представник позивача- ОСОБА_5

Представник позивача- ОСОБА_7

Представник відповідача- Ковальова Н.А.

розглянула у відкритому судовому засіданні м. Одеса апеляційну скаргу Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 19 червня 2018 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» в особі Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз»

-про захист прав споживача, визнання протиправними дій щодо нарахування штрафних санкцій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ПРОЦЕДУРА:

В січні 2018 року позивач звернувся до суду з вищезазначеними позовними вимогами в котрих просить суд визнати протиправними та скасувати Акт-Розрахунок за НОМЕР_1 від 20.12.2017 року Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» по його особовому рахунку та протокол НОМЕР_1 від 20.12.2017 року на підставі якого зазначений акт-розрахунок було складено.

Як зазначено в позовній заяві 05.10.2017 року працівник ПАТ «Одесагаз» 05.10.2017 року при перевірці газового лічильника невідома йому особа повідомила про пошкодженя заводської пломби та запропонувала вирішити з ним це питання в незаконний спосіб за для уникнення штрафних санкцій.

Відмовивши в обговоренні цього питання він звернувся до ПАТ «Одесагаз» в особі Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» з письмовою заявою та просив провести перевірку газового лічильника.

10.11.2017 року відбувся демонтаж газового лічильника для перевірки,котрий проведено в присутності його сина-ОСОБА_8 та працівниками складено:

-Акт б/н від 10.11.2017 року про демонтаж лічильника

-Акт б/н від 10.11.2017 року про порушення. «підозра про порушення заводських пломб».

23.11.2017 року складено акт експертизи лічильника газу № 136, в яеому зазначено про порушення заводських пломб лічильного механізму,відсутні відбитки тавр на заводських пломбах». На підставі цього складено акт-розрахунок яким встановлено вартість необлікованого обсягу газу в розмірі 87 203,60 грн.

Позивач зазначає, що при проведенні експертизи Оператором ГРМ було грубо порушено вимоги Положення про проведення експертизи лічильників газу,установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті,затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619. При цьому зазначає, що її не можна вважати експертизою відповідно до вимог Положення,оскільки членами комісії проведено виключно поверхневий огляд лічильника не досліджено цілісність рахункового механізму,не проведена його позачергова повірка згідно ДСТУ та ін.

10.01.2018 року від відповідача було отримано повідомлення про здійснення донарахування за нібито не облікований обсяг природного газу в сумі 87 203,60 грн.

Посилаючись на те, що втручання в роботу газового лічильника він не здійснював дії відповідача про нарахування штрафних санкцій та ініціювання в подальшому процесу дури припинення газопостачання є протиправними.

Одночасно позивач зазначає, що неналежне,поверхневе проведення дослідження демонтованого лічильника,нарахування штрафних санкцій,відмова у встановлені газового лічильника згідно вимог Кодексу ГРМ,свідчить про умисне вчинення дій,що грубо порушують права споживача та є протиправними.

В запереченнях Чорноморське управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» просить відмовити в позові посилаючись на те, що у своїй діяльності керуються Кодексом газорозподільних систем.10.11.2017 року,під час перевірки вузла обліку природного газу відповідальними особами Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» на об'єкті споживання за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.3 Глави 2 Розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ,можливість втручання до заводської пломби на газовому лічильнику Октава,заводський № 422451,про що складено акт та відповідачу було розраховано вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного гвзу в сумі 87 203,60 грн.

У відповідь на відзив( заперечення) ОСОБА_5 стверджує про відсутність наявних ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ посилаючись на те, що комісією пошкоджень корпусу лічильника газу не виявлено.Одночасно зазначає, що пошкодження пломб та наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ,це різні визначенні ознаки порушень,які при наявності повинні обидві бути зазначені в акті.

Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 19 червня 2018 року позов ОСОБА_5 до ПАТ «Одесагаз» про захист прав споживача,визнання протиправними дій щодо нарахування штрафних санкцій та зобов'язання вчинити певні дії-задоволено.

Визнано протиправним та скасовано Акт- розрахунок НОМЕР_1 від 20.12.2017 року Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» по особовому рахунку споживача ОСОБА_5 та протокол НОМЕР_1 від 20.07.2017 року,на підставі якого складено зазначений акт-розрахунок.

Стягнуто з Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» на користь держави судовий збір у розмірі 704,80 грн.

В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду з ухвалення нового рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

АРГУМЕНТИ (ДОВОДИ)СТОРІН:

Заявник в апеляційній скарзі посилається на те, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору газу та дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем. Пунктом 3 глави 2 розділу Х1 Кодексу ГРМ закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача,які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та наслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів( обсягів) природного газу,належить також і несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу визначено в пункті 1 розділу 1 Кодексу передбачає і пошкодження на них пломб,що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Експертизою лічильника газу від 23 листопада 2017 року, яка

було встановлено порушення заводських пломб лічильного механізму. Відсутні відбитки тавр на пломбах лічильного механізму. Зовнішній вигляд лічильника газу не відповідає вимогам п.6.4.1 Р50-071-98. Лічильник газу Октава G-4-2L заводський номер 422451 визнано не придатним до подальшого застосування згідно вимог п.6.4.1 Р 50-071-98 та не допускається до застосування.

Одночасно посилаються на те, що цивільні правовідносини не передбачають необхідність доводити вину споживача, так як вона встановлена актами цивільного законодавства,зокрема п.4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем,де за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб(відбитків її тавр) відповідає власник( користувач) на території або у приміщенні якого вони встановлені. Одночасно наводять порівняльний аналіз спожитого газу за квітень 2015-2018 роки.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_5 зазначає невідповідність зафіксованим показникам лічильника.; відсутність доказів факту несанкціонованого відбору газу,висновків про втручання в роботу лічильника споживачем не було зроблено. Посилаючись на недоведеність його вини,просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення без змін.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ:

10 листопада 2017 року у абонента Чорноморського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» ОСОБА_5, за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки : порушення заводських пломб та відсутні відбитки тавр на заводських пломбах.( а.с.12)

Актом про порушення НОМЕР_1 від 10.11.2017р., зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ споживачем ОСОБА_5 та в цей день демонтовано газовий лічильник Октава за № 422451.( а.с.13)

Протоколом від 10.11.2017 року направлено ЗВТ № 422451 на експертизу ( а.с.15)

Актом №136 експертизи лічильника газу від 23.11.2017 р., встановлено порушення заводських пломб лічильного механізму. Відсутні відбитки тавр на заводських пломбах,( а.с.16)

20 грудня 2017 року Чорноморським УЕГГ ПАТ «Одесагаз» було проведено донарахування об'єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ абоненту ОСОБА_5 в сумі 87203 грн. 60 коп.( а.с.18)

ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ:

Задовольняючи заявлені вимоги районний суд виходив з недоведеності обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

З таким судженням районного суду погодитись не можна з наступних підстав.

Відповідно розділу першого частини першої статті 3 Кодексу газотранспортної системи дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.

Приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Відповідно до розділу 5 ст.1 комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.

Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

При пломбуванні комерційного вузла обліку, який вводиться в експлуатацію (за відсутності укладеного договору розподілу природного газу та/або відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, а для іншого суб'єкта ринку природного газу за відсутності його реєстрації на інформаційній платформі Оператора ГТС), між фланцями вхідної засувки Оператор ГРМ встановлює інвентарну заглушку та пломбує її в закритому положенні.

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) в присутності Оператора ГРМ має право додатково пломбувати власними пломбами будь-які елементи комерційного ВОГ.

Підготовка місць для опломбування здійснюється власником вузла обліку згідно з переліком, наданим іншою стороною. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї зі сторін (Оператор ГРМ або суміжний суб'єкт ринку природного газу).

Розділом шостим передбачено, що власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов'язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред'явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).

Пунктом 7 главою 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

З пояснень позивача 05.10 .2017 року стороння особа, котра представилась працівником відповідача втрутилась в лічильник природного газу.,проте він не витребував у останнього службового посвідчення ,не встановив його особу та лише 07.11.2017 року звернувся до відповідача.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна особа повинна довести обставини,які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Пунктом 3 глави 2 розділу Х1 Кодексу ГРМ закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача,які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та наслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів( обсягів) природного газу,належить також і несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу визначено в пункті 1 розділу 1 Кодексу передбачає і пошкодження на них пломб,що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Експертизою лічильника газу від 23 листопада 2017 року, яка було встановлено порушення заводських пломб лічильного механізму. Відсутні відбитки тавр на пломбах лічильного механізму. Зовнішній вигляд лічильника газу не відповідає вимогам п.6.4.1 Р50-071-98. Лічильник газу Октава G-4-2L заводський номер 422451 визнано не придатним до подальшого застосування згідно вимог п.6.4.1 Р 50-071-98 та не допускається до застосування.

Відповідно до ст.617 ЦК України особа,яка порушила зобов'язання,звільняється від відповідальності,якщо вона доведе,що це порушення сталося внаслідок впливу або дії непереборної сили.

З врахуванням того, що ОСОБА_5 в порушенні п.4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем не зберіг цілісність комерційних пломб(відбитків їх тавр) у приміщені свого будинку АДРЕСА_1 вимоги щодо визнання протиправними та скасування Акту- розрахунку НОМЕР_1 від 20.12.2017 року та протоколу НОМЕР_1 від 20.12.2017 року не підлягають задоволенню оскільки ним не доведено, що пошкодження пломб сталося внаслідок впливу або дії непереборної сили.

Посилання на недоведеність обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ оцінюється критично, оскільки поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу визначено в пункті 1 розділу 1 Кодексу та передбачає і пошкодження на них пломб,що призводять до викривлення даних обліку природного газу, а тому додатково доводити таке втручання не потрібно.

З врахуванням того,що районний суд дійшов помилкового висновку, що відповідач не довів обставин пов'язаних з несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ ОСОБА_5 судова колегія з підстав ст.376 ч.1 п.3,4 ЦПК України скасовує судове рішення з ухваленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог.

В силу ст.141 ч.2 п.1 ЦПК України підлягає поверненню і сплачений заявником судовий збір за подачу апеляційної скарги в розмірі 1057 грн. ,так як він документально підтверджений.

Керуючись ст. 367,368,374,376,381,382,384,390 ЦПК України, судова колегія,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» задовольнити.

Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 19 червня 2018 року скасувати.

В позовній заяві ОСОБА_5 до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» в особі Чорноморського управління експлуатаційного газового господарства ПАТ «Одесагаз» про захист прав споживача, визнання протиправними дій щодо нарахування штрафних санкцій та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та підлягає оскарженню безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст складено 06.12.2018 року

Голодуючий суддя - Л.А. Гірняк

Судді - С.М. Сегеда

Т.В.Цюра