
справа № 361/6441/17
провадження № 2-а/361/86/18
16.08.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
16 серпня 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів:Пальчак Р.Р., Срібної Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У жовтні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому, враховуючи уточнення позовних вимог (а. с. 31-34), просив визнати протиправною відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління ПФУ) щодо не проведення перерахунку пенсії за його заявою від 17 липня 2017 року та зобов'язати відповідача здійснити йому із вказаної дати перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог підпункту 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, згідно з довідкою № 82/1 від 12 липня 2012 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 09 по 27 жовтня 1986 року в розмірі 856,90 крб. із урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначав, що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом ІІ групи довічно, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, ступінь втрати його професійної здатності становить 70 %, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13 липня 2012 року, вкладкою до нього за № НОМЕР_2, експертним висновком та довідкою МСЕК серії КІО-1 № 0415397 від 07 липня 2012 року.
01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та передбачено проведення перерахунку пенсій особам, які брали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за їх бажанням із заробітної плати, отриманої під час виконання цих робіт у зоні відчуження в період 1986-1990 років.
17 липня 2017 року він звернувся до Управління ПФУ із заявою, у якій просив провести йому згідно із підпунктом 4 п. 3 зазначеного вище Порядку перерахунок пенсії із заробітної плати, одержаної ним за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 09 по 27 жовтня 1986 року (19 днів) у зоні відчуження Чорнобильської АЕС відповідно до довідки № 82/1 від 12 липня 2012 року в розмірі в розмірі 856,90 крб.
20 липня 2017 року листом за вих. № 552/Д-01 у здійсненні належного йому перерахунку розміру пенсії Управлінням ПФУ відмовлено, посилаючись на те, що обчислення розміру його пенсії повинно проводитися із заробітної плати за повні календарні місяці підряд його роботи в зоні відчуження.
Вважає таку відмову Управління ПФУ необґрунтованою та такою, що порушує його право на належний соціальний захист як постраждалого від Чорнобильської катастрофи.
За змістом ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пункту 1 зазначеного Порядку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
У період 1986-1990 років він неодноразово приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, виявив бажання, щоб за основу нарахування йому пенсійної виплати була взята заробітна плата за період з 09 по 27 жовтня 1986 року в розмірі 856,90 крб., яка є справедливою компенсацію завданих йому фактичних збитків здоров'ю, оскільки визначальним і ключовим у визначенні розміру заробітку згідно із вказаними Законом і Порядком є саме бажання громадянина.
Однак Управління ПФУ його волевиявлення проігнорувало, самовільно без будь-яких правових підстав, без погодження з ним вирішило взяти за основу обчислення розміру його пенсії інший період (з 01 грудня 1989 року по 05 листопада 1990 року), при цьому такі свої дії нічим не обґрунтувало, чому відповідачем вибрано цей період його роботи в зоні відчуження жодним чином не пояснило. Внаслідок таких неправомірних дій відповідача його пенсійна виплата складає мінімальний розмір, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Позивач ОСОБА_4 у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеному, просив суд задовольнити його позовні вимоги повністю, оскільки вони ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та направлені на захист його пенсійних прав.
Представники відповідача Управління ПФУ ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у судовому засіданні позов не визнали та пояснили, що у випадку з ОСОБА_4, який працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС більше одного року, тобто не менше як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється із заробітної плати, отриманої ним за повні календарні місяці підряд роботи в зоні відчуження. За таких обставин права на обрахунок пенсії з іншого заробітку в зоні відчуження позивач не має. Вважають, що такі дії Управління ПФУ ґрунтуються на вимогах законодавства. Просили суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
У ч. ч. 1, 3 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом ІІ групи з 06 липня 2012 року довічно, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, ступінь втрати його професійної здатності складає 70 %, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13 липня 2012 року, вкладкою до нього за № НОМЕР_2, експертним висновком та довідкою МСЕК серії КІО-1 № 0415397 від 07 липня 2012 року, у зв'язку з чим він має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З 13 квітня 2011 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та одержує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до зазначеного вище Закону.
Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_4 неодноразово приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у такі періоди: з 27 по 28 квітня 1986 року (2 дні), з 02 по 05 травня 1986 року (4 дні), з 09 по 27 жовтня 1986 року (19 днів) та вахтовим методом у період з 01 грудня 1989 року по 05 листопада 1990 року (11 місяців), що підтверджується наявними у справі довідками та відповідачем не заперечується.
За всі вказані вище періоди роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС позивачу ОСОБА_4 нарахована та виплачена заробітна плата.
Із довідок № 82 і № 82/1 від 12 липня 2012 року та № 87 від 31 липня 2012 року, виданих Публічним акціонерним товариством "Броварське автотранспортне підприємство - 13209", вбачається, що позивачу ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (місті Прип'ять і селі Новошепеличі Іванківського району) виплачено заробітну плату: за період з 27 по 28 квітня 1986 року (2 дні) в розмірі 180,00 крб., за період з 02 по 05 травня 1986 року (4 дні) в розмірі 33,00 крб., за період з 09 по 27 жовтня 1986 року (19 днів) у розмірі 856,90 крб.
Із довідок № 39 і № 40 від 19 березня 2012 року видно, що у період з 01 грудня 1989 року по 05 листопада 1990 року позивач ОСОБА_4 працював у зоні відчуження по вахтовому методу, його заробіток, який враховується при обчисленні пенсії, складає 0,06786 грн.
Згідно із довідкою № 3257 від 20 липня 2017 року, виданою Управлінням ПФУ, позивач ОСОБА_4 з 29 липня 2009 року довічно отримує пенсію по ІІ інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмір якої на даний час становить 3345,60 грн.
17 липня 2017 року позивач ОСОБА_4 звернувся до відповідача Управління ПФУ із заявою, у якій, вказуючи на те, що він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження в різні періоди, просив здійснити за його бажанням перерахунок розміру призначеної йому пенсії по інвалідності, взявши для обрахунку пенсії виплачену йому заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильській АЕС за період з 09 по 27 жовтня 1986 року в розмірі 856,90 крб., що є, на його думку, справедливою компенсацію завданих йому фактичних збитків у вигляді нанесеної значної шкоди здоров'ю, отримання ІІ групи інвалідності та втрати 70 % працездатності.
Листом від 20 липня 2017 року за вих. № 552/Д-01 Управлінням ПФУ у задоволенні заяви ОСОБА_4 щодо здійснення перерахунку розміру пенсії позивача відповідачем відмовлено, посилаючись на те, що обчислення розміру пенсії має проводитись із заробітної плати за повні календарні місяці його роботи в зоні відчуження. Підстави для зарахування довідки № 82/1 від 12 липня 2012 року із заробітної плати в розмірі 856,90 крб. відсутні.
23 листопада 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 01 січня 2012 року.
Зазначеною постановою Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок), яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії).
У п. 1 даного Порядку встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно із п. 2 вказаного Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
У п. 3 цього Порядку передбачено різні періоди роботи постраждалої особи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, які за її бажанням можуть братися для обчислення розміру пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної нею за роботу у ці періоди.
Відповідно до підпунктів 1, 3 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні або виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
За змістом підпункту 4 п. 3 зазначеного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
У п. 8 Порядку визначено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що право вибору періоду роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС та заробітної плати, одержаної за роботу в зазначеній зоні, вказаним вище Порядком надано лише особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Формула за якою визначається розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наведена у п. 9 Порядку.
Відповідач Управління ПФУ, обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_4, посилалося на те, що, враховуючи різні періоди роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчислення розміру пенсії має проводитись із заробітної плати за повні календарні місяці підряд роботи в зоні відчуження, оскільки у такому разі ОСОБА_4 буде призначено пенсію в самому більшому розмірі.
Із наданих Управлінням ПФУ пояснень (а. с. 53-56) видно, що при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_4 згідно із довідкою № 40 від 19 березня 2012 року за 12 повних підряд календарних місяців роботи в зоні відчуження у період з 01 грудня 1989 року по 30 листопада 1990 року на підставі підпункту 3 п. 3 Порядку розмір щомісячної пенсійної виплати позивача становить 3702,60 грн., з яких: 2323,20 грн. - мінімальний розмір пенсії, 379,60 грн. - додаткова пенсія інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи та 999,80 грн. - щомісячна державна допомоги інвалідам Чорнобильської катастрофи. При цьому, середній заробіток для обчислення пенсії складає 2147,85 грн., основний розмір пенсії становить 1503,50 грн.
При умовному розрахунку пенсії ОСОБА_4 за його бажанням відповідно до довідки № 82/1 від 12 липня 2012 року за період роботи в зоні відчуження з 09 по 27 жовтня 1986 року на підставі підпункту 4 п. 3 Порядку розмір щомісячної пенсійної виплати позивача становить 4458,58 грн., що на 755 грн. 98 коп. більше, з яких: 4078,98 грн. - розмір пенсійної виплати, 379,60 грн. - додаткова пенсія інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, середній заробіток для обчислення пенсії складає 5827,11 грн., основний розмір пенсії становить 4078,98 грн., що є значно більшим.
З наведеного видно, що при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_4 на підставі підпункту 3 п. 3 Порядку основний розмір пенсії складає 1503,50 грн., при обчисленні розміру пенсії позивача відповідно до виявленого ним бажання на підставі підпункту 4 п. 3 Порядку із заробітку в розмірі 856,90 грн. за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 09 по 27 жовтня 1986 року основний розмір пенсії складає 4078,98 грн., що у 2,7 разів більше.
У ст. 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
У ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом ч. 1 ст. 72, ч. 3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України вадміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є верховенство права.
У ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд вважає, що дії відповідача Управління ПФУ щодо не врахування бажання позивача ОСОБА_4 щодо обчислення розміру пенсії із обраної ним заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильській АЕС, та відмови у проведенні перерахунку пенсії за його заявою від 17 липня 2017 року не відповідають вимогам Конституції України, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, тому вони є протиправними.
Верховний Суд України у постанові від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи право вибору періоду роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС та заробітної плати, одержаної за роботу у вказаній зоні, зазначеним Порядком надано лише особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що закріплено у ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також те, що пенсійна виплата є єдиним джерелом доходу існування позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда ІІ групи, виходячи з положень ст. ст. 3, 64 Конституції України, якими визначено, що людина, її життя і здоров'я визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні, а пенсії та інші види соціальних виплат мають забезпечувати належний рівень життя, суд дійшов висновку, що позовні вимог ОСОБА_4 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72, 77, 90, 242 - 246 КАС України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_4 у проведенні перерахунку пенсії за його заявою від 17 липня 2017 року згідно із підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_4 з 17 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, згідно із довідкою № 82/1 від 12 липня 2012 року про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 09 по 27 жовтня 1986 року в розмірі 856,90 крб. із урахуванням проведених виплат.
Рішення суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Дутчак І. М.