Рішення № 78583619, 05.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
200/10128/18-а
Номер документу
78583619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2018 р. Справа№200/10128/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Голуб В.А.,

при секретарі - Прокопчук Я.М.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Бердник Ю.М.,

розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідач свавільно, без посилання на законодавчі акти, при перерахунку його пенсії після 01.01.2018 року виключив наступні додаткові види грошового забезпечення: надбавку за високі досягнення у праці 50 %; надбавку за секретність 15 %; премії місячні згідно з Положенням про преміювання; матеріальну допомогу; індексацію. При цьому відповідачем враховано лише: розмір окладу за посадою; військовим (спеціальним) званням; відсоткову надбавку за вислугу років. Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії. На думку позивача, всі види виплат, з яких було сплачено страхові внески та єдиний внесок, повинні бути враховані для обчислення пенсії. З огляду на зазначене, позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2 926, 93 грн, у тому числі надбавки за високі досягнення у праці 50 %; надбавки за секретність 15 %; премій місячних згідно з Положенням про преміювання; матеріальної допомоги; індексації, - з урахуванням вже сплачених сум.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, відповідно до якого представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає, що визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії покладається на уповноважений структурний підрозділ міністерства та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу. Отже, у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного обчислення надбавок та премій. З огляду на вказане, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 200/10128/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 200/10128/18-а за правилами загального позовного провадження на 11 годину 00 хвилин 14 листопада 2018 року.

В підготовчому засіданні 14 листопада 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом, керуючись ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України, була оголошена перерва до 05 грудня 2018 року на 10:00 години.

У підготовчому засіданні 05 грудня 2018 року закрито підготовче провадження по справі №200/10128/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, а представник відповідача заперечував проти їх задоволення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКПП НОМЕР_1 (а.с.10-12), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 24 листопада 2014 року, і отримує пенсію за вислугу років, призначену йому на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2014 року (серії НОМЕР_2) (а.с.10). Відповідно до витягу з електронної пенсійної справи перерахунок пенсії ОСОБА_1 був здійснений з 01.10.2017 року з урахуванням сум грошового забезпечення: посадовий оклад (1489, 00), оклад за військове звання (125, 00), процентна надбавка за вислугу років 35 % (564, 90), середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці (2 926, 93), у т.ч. секретність 15 %, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 50 %, премія %, всього - 5 105, 83 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 3 585, 26 грн. (а.с.15).

У зв'язку із надісланням до органу пенсійного фонду нової довідки Головного управління ДФС у Донецькій області про зміну грошового забезпечення від 21.03.2018 року № 160/05-99-05-02-21а (а.с.37), на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", 01 травня 2018 року пенсія ОСОБА_1 перерахована відповідачем з урахуванням сум грошового забезпечення: посадовий оклад (6 910, 00), оклад за військове звання (1 340, 00), процентна надбавка за вислугу років 45 % (3 712, 50) премія %, всього - 11 962, 50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 5 505, 13 грн. (а.с.16, 35-36).

На звернення позивача (а.с.24-28) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області неодноразово повідомляло його про перерахунок пенсії, у зв'язку із зміною грошового забезпечення, а також роз'яснено подальшу її виплату, відповідно до вищевказаної постанови № 103 (а.с.17-18, 21, 23).

Не погодившись із наведеним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

В силу ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду за непрацездатними (ст.46 Конституції України).

Отже, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХII (далі - Закон № 2262).

Так, згідно зі ст.63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262 регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок 1).

Відповідно до п.23 Порядку 1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку 1 при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один із видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п.7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до п. 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи (військові комісаріати) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з Додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до Додатку № 2 до Порядку № 45 довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії має затверджену форму та включає в себе наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.03.2018 року за № 160/05-99-05-02-21а Головним управлінням ДФС у Донецькій області видано довідку на ім'я позивача, яка отримана відповідачем. Тобто, відповідно до встановленого порядку уповноважений орган, в якому проходив службу позивач, підготував та направив на адресу ГУ ПФУ у Донецькій області довідку про грошове забезпечення, яке підвищилось, включивши до неї розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років (а.с.37).

Суд зазначає, що вказана довідка відповідає формі довідки, яка встановлена Додатком 2 до Порядку № 45, отримана відповідачем з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та є чинною. Також встановлено дотримання всіх вимог, передбачених Порядком № 45, необхідних для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу.

При цьому, внесення у дану довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення, які особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018 формою вказаної довідки (Додаток 2 до Порядку № 45) не передбачено.

Формою довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (Додаток 2 до Порядку № 45) передбачено внесення у неї уповноваженим органом, тобто Головним управлінням ДФС у Донецькій області, лише відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

Тобто, внесення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії інших складових грошового забезпечення, які та чи інша особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018 формою довідки не передбачено.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому з довідки Головного управління ДФС у Донецькій області від 21.03.2018 року вбачається, що вказані надбавки, які були включені при обрахунку пенсії позивачу в попередньому періоді, не включені. При цьому вказане не дає відповідачу права самостійно визначати їх розміри та враховувати при обрахунку пенсії. Крім того, жодною зі сторін не підтверджено і не спростовано факт їх виплати або скасування на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що дає підстави для висновку про неможливість їх дослідження в межах заявленого позову, оскільки останні підлягають врегулюванню в контексті правовідносин позивача із уповноваженим органом, що видає довідки, тобто з Головним управлінням ДФС у Донецькій області.

Як встановлено судом у судовому засіданні, позивач погодився з виданою Головним управлінням ДФС у Донецькій області на його ім'я довідкою від 21.03.2018 року.

Таким чином, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2018 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Отже, з урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає задоволенню.

Суд звертає увагу, що згідно ст.139 КАС України судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, б.3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 14 грудня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.