
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3448/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просить : визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у не розгляді по суті клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2; зобов'язати протягом десяти днів з моменту набрання рішенням законної сили розглянути по суті клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2 та прийняте рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач протиправно, без зазначення жодних підстав порушує строки розгляду по суті клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2, протиправно не приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2, або про відмову у його наданні.
Ухвалою суду від 22.10.2018 провадження у справі відкрито, слухання справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судом надано відповідачу п'ятнадцятиденний термін з дня вручення ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області надано до суду на розгляд пакет документів, але відзиву на позовну заяву подано не було та не зазначено причини його неподання.
У відповідності до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Крім того, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
29.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з належною йому земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2 (АДРЕСА_1), та в подальшому (після розроблення та затвердження проекту землеустрою) передати дану земельну ділянку у власність. До заяви додані: копія паспорту громадянина України; копія договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.04.2016, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області Петрушиною Л.М. та зареєстрованого в реєстрі за №1130; копія інформаційної довідки №58449723 від 29.04.2016; графічний матеріал, на якому зазначене бажане місце розташування земельної ділянки.
02.10.2018 позивач отримав лист відповідача № 03-19/528 зі змісту якого слідує, що заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) було розглянуто на засіданні постійної комісії сільської ради з питань забезпечення законності та правопорядку та засіданні 19 сесії сільської ради 7 скликання 19 вересня 2018 року. Протокольно вирішено відкласти розгляд заяви до часу оформлення права власності на спадщину за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність і його необхідно зобов'язати вчинити певні дії звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Статтею 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин, згідно п. «б» ч. 1 якої до них належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України).
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами регламентований ст. 118 ЗК України.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України закріплено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Зі змісту абз. 1 ч. З ст. 254 Цивільного кодексу України слідує, що строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
Частиною 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Тобто, оскільки клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зареєстровано 29.08.2018, то відповідач був зобов'язаний розглянути його по суті до 30.09.2018 включно та прийняти одне із передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК Укроаїни рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні.
Однак, як вбачається з матеріалів справи Халявинська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області у місячний строк клопотання позивача по суті не розглянула та не прийняла рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні.
До того ж, суд звертає увагу, що прийняте 19.09.2018 на 19 сесії рішення про відкладення розгляду заяви не вважається її розглядом по суті.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Аналогічні повноваження суду при вирішенні справи витікають зі змісту п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене суд вважає, що оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Земельним кодексом України, у визначений законом строк, то належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно нерозгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2, та зобов'язання розглянути зазначене звернення та прийняти одне з рішень, які передбачені Земельним кодексом України.
Крім того, дослідивши надані відповідачем документи суд зауважує на наступному.
Як вбачається з матеріалів справи 21.05.2018 позивач звертався до Халявинської сільської ради із заявою (клопотанням) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо земельної ділянки, розташованої між господарствами по вулиці Зарічній № 184 та № 186 (а.с. 26). До даної заяви додані копії: паспорта громадянина України, довідки про реєстрацію місця проживання особи, картки платника податків. Рішенням 18 сесії 7 скликання від 12.07.2018 розгляд заяви позивача від 21.05.2018 відкладено (а.с. 36).
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, окрім іншого, закріплено, що до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Оскільки до заяви (клопотання) позивача від 21.05.2018 не долучений обов'язковий додаток (графічний матеріал), що унеможливлює її розгляд по суті, то ОСОБА_1 29.08.2018 подав інше клопотання (а.с. 11), оформлене належним чином.
Листом Халявинської сільської ради № 03-19/528 від 02.10.2018 позивачу роз'яснили, що заяву від 29.08.2018 розглянуто на засіданні постійної комісії сільської ради з питань забезпечення законності та правопорядку та засіданні 19 сесії сільської ради 7 скликання 19 вересня 2018 року. Протокольно вирішено відкласти розгляд заяви до часу оформлення права власності на спадщину за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 19, 41).
Предметом позову по справі є бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді по суті клопотання від 29.08.2018. При цьому, дії або бездіяльності Халявинської сільської ради стосовно заяви від 21.05.2018 позивачем не оскаржуються.
Щодо вимоги позивача про розгляд по суті клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2 протягом десяти днів з моменту набрання рішенням законної сили, суд зазначає наступне.
Зважаючи на той факт, що Халявинська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області зволікає з розглядом по суті клопотання позивача від 29.08.2018, а законодавством передбачена можливість скликання сесії ради в міру необхідності, то, з метою ефективного захисту прав позивача суд приходить до висновку, що відповідача необхідно зобов'язати розглянути клопотання протягом десяти днів з моменту набрання рішенням законної сили та задовольнити позовні вимоги у цій частині.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свої бездіяльності.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання до суду адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (а.с.4).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 1409,60 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 263, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_1) задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (вул. Шевченка, 55, с. Халявин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15524, код ЄДРПОУ 04412024), яка полягає у не розгляді по суті клопотання ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2.
Зобов'язати Халявинську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області (вул. Шевченка, 55, с. Халявин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15524, код ЄДРПОУ 04412024) протягом десяти днів з моменту набрання рішенням законної сили розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,0200 гектарів (в межах норм безоплатної приватизації), яка розташована поруч з земельною ділянкою під кадастровим номером НОМЕР_2 та прийняти одне з рішень, які передбачені Земельним кодексом України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (вул. Шевченка, 55, с. Халявин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15524, код ЄДРПОУ 04412024) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 1 409 (тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складене 17 грудня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков