справа № 2-а 2354/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чорної В.В.
при секретарі судового засідання Черненко А.А.
за участі представника позивача Мазаної І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
27 січня 2009 року Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області, на виконання своїх владних повноважень, звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 рішенням начальника Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області № 040152 від 05.11.2008 року, було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 6100 грн. за реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії, за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, та за роздрібну торгівлю алкогольними напоями на розлив для споживання на місці, підприємством, яке не має статусу підприємства громадського харчування. Добровільно фізична особа підприємець ОСОБА_2 штраф не сплачує, тому позивач просить стягнути його в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, заперечень проти позову не надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
За таких обставин, у відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без його участі, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлені наступні обставини.
Фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності 10.11.2005 р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, перебуває на обліку в ДПІ Ленінського району м. Дніпропетровська, та здійснює підприємницьку діяльність в сфері роздрібної торгівлі (крім торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», до системи органів державної податкової служби віднесено ДПА України, державні податкові адміністрації в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції. Згідно п.1 ст. 8 цього Закону, на ДПА України, серед інших, покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, повязану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області, відповідно до Положення про регіональне управління, затвердженого 14.03.2007 р. Директором Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, є територіальним органом Департаменту, та функціонує у складі ДПА в Дніпропетровській області. До функцій регіонального управління Департаменту, відповідно до розділу 3 Положення, належить організація та безпосередня участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосування у випадках, передбачених законом, фінансових санкцій до субєктів господарювання за порушення вимог законодавства у даних правовідносинах, звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з субєктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Таким чином, повноваження Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Дніпропетровській області на проведення відповідних контрольних заходів, встановлені законом.
На виконання наданих податковому органу повноважень, 24.10.2008 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області проведено перевірку господарської одиниці кіоску по вул. Шелгунова, 8 у м. Дніпропетровську, що належить ПП ОСОБА_2 о., за результатами якої, складено акт перевірки № 040267. В ході перевірки встановлені порушення ст.ст. 11-1, 15, 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, а саме, встановлено факт реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій, роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, та реалізація алкогольних напоїв на розлив підприємством, яке не має статусу громадського харчування.
Так, відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії, до субєкта господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Крім того, ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР передбачено встановлення максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби. Встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна та тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Згідно із абзацом 12 частини 2 статі 17 Закону України, до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Також, відповідно до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР , продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання підприємством громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно абзацу 8 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції в сумі 1700 гривень.
Як встановлено перевіркою, 24.10.2008 р. продавцем кіоску, що належить ПП ОСОБА_2, здійснено реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій, здійснено реалізацію цигарок «Вінстон» за ціною вищою, ніж встановлена виробником тютюнових виробів, та здійснено реалізацію алкогольних напоїв на розлив.
Уповноважена особа ПП ОСОБА_2 - продавець кіоску ОСОБА_3, без заперечень підписала акт перевірки. Також, нею подано особисті пояснення по факту порушення.
На підставі акту перевірки від 24.10.2008 р., начальником РУ ДСАІ ДПАУ у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 040152 від 05.11.2008 р., та нараховано штрафні (фінансові) санкції згідно абз. 5, 8, 12 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" на загальну суму 6100 грн. за :
- роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії у розмірі 1700 грн.
- роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії у розмірі 1700 грн.
- роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби - у розмірі 1000 грн.
- роздрібну торгівлю алкогольними напоями на розлив для споживання на місці підприємством, яке не має статусу підприємства громадського харчування у розмірі 1700 грн.
Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
На підставі п.п.4.9 п. 4 "Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", затвердженого наказом ДПА України № 253 від 21.06.2001 р., у зв'язку з неотриманням ПП ОСОБА_2 рекомендованої кореспонденції, якою надсилалося рішення про застосування штрафних санкцій, було складено Акт про неможливість вручення рішення від 18.12.2008 р., і в той же день рішення про застосування фінансових санкцій від 05.11.2008 р. розміщено на дошці оголошень.
В порядку та в строки, встановлені законом, відповідач не оскаржив зазначене рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Таким чином, зазначена в рішенні сума штрафних санкцій є узгодженою.
Нараховані фінансові (штрафні) санкції відповідачем не сплачені, що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 6100 грн.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення шляхом стягнення з відповідача штрафних санкцій на користь держави в сумі 6100 грн.
Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області задовольнити .
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету України (р\р 31111106700009 в ГУДК у Дніпропетровській області , код 21081100,МФО 805012, код 24237528) фінансові санкції згідно рішення про застосування фінансових санкцій № 040152 від 05.11.2008 р. в сумі 6100 грн. (шість тисяч сто гривень).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 18.01.2010 року.
Суддя В.В. Чорна