Рішення № 78572621, 12.12.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
766/20610/17
Номер документу
78572621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/20610/17

н/п 2-а/766/35/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Смоленської Ю.Ю.,

представника позивача Гостєва А.В.,

представника відповідача Сємкової Ю.О.,

третьої особи ОСОБА_3,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання нечинним та скасування п.2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення від 19.06.2017 року,

встановив:

Представник позивача звернулася до суду із позовною заявою до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, в якому просила визнати нечинним та скасувати п.2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення від 19.06.2017 року в частині надання дозволу ОСОБА_3 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв.АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_3 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації та стягнути судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 19.06.2017 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_3 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в кв.АДРЕСА_1, а також зобов'язано ОСОБА_3 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 19.06.2017 року. Представник позивача вважає рішення комісії про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення необґрунтованим та неправомірним в зв'язку з відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками приміщень у житловому будинку, або технічною неможливістю такого відключення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача надав до суду відзив, в якому зазначив, що позивачем не надано жодних доказів, в чому саме відповідач діяв в супереч принципам, встановленим ст.2 КАС України, а також порушив вимоги діючого законодавства у сфері теплопостачання, прийнявши позитивне рішення щодо відключення кв.АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення поза межами повноважень, наданих законами України та необґрунтовано. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В судовому засіданні представник відповідача Сємкова Ю.О. просила відмовити у задоволенні позову, зазначила, що рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19 серпня 2014 року № 212 затверджено Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення та Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення.

Пунктом 1.3 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення дано визначення об'єкту відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання - це житловий будинок, секція, під'їзд або квартира.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення для вирішення питання відключення об'єкта відокремлення власники, наймачі (орендарі) квартир і нежитлових приміщень звертаються до Комісії з письмовою заявою про відключення об'єкта відокремлення із зазначенням причини відключення. До заяви додається протокол загальних зборів власників, наймачів (орендарів)квартир і нежитлових приміщень цього будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення об'єкта відокремлення з підписами уповноважених власників, наймачів (орендарів) всіх квартир, посвідчених балансоутримувачем будинку (у випадку, коли відключається весь будинок).

Пунктом 2.3 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення визначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації.

ПАТ «Херсонська ТЕЦ» не надавалися жодних висновків щодо неможливості забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень.

Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення у судовому порядку не оскаржувався та є чинним на території, що знаходиться під юрисдикцією Херсонської міської ради та Приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль».

Третя особа та його представник в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, вважали їх необґрунтованими. Зазначили, що вважають оскаржуване рішення відповідача правомірним, оскільки послуги з теплопостачання були неналежної якості.

Заслухавши думки учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» створене Міністерством палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 р. № 210 "Про корпоратизацію підприємств".

Метою діяльності позивача є виробництво та постачання електричної та теплової енергії. Відповідно до статуту позивача, останній надає фізичним та юридичним особам м.Херсона наступні послуги: постачання теплової енергії, підігрів води.

Виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення від 19.08.2014 р. №212 "Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення".

Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19 серпня 2014 року №212 затверджено Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення та Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення.

19.06.2017 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_3 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в кв.АДРЕСА_1, а також зобов'язано ОСОБА_3 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи.

Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу (п.2.6 протоколу) від 19.06.2017 року.

Листом від 28.09.2017 р. №06-2/2061 ОСОБА_3 повідомлено про відсутність у ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» правових підстав та технічної можливості відключення квартири кв.АДРЕСА_1 від централізованого опалення будинку та про заборону самовільного відключення від мереж централізованого теплопостачання.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.24 Закону України «Про теплопостачання», споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 затверджено «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

Відповідно до п.25 вказаних Правил №630, надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

На виконання присів п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України своїм наказом від 22.11.2005 року №4 затвердило «Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, яким визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води».

В подальшому, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169 до вказаного «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» було внесено зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Так, відповідно до п.2.1 цього Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО (централізованого опалення) і ГВП (гарячого водопостачання), до якої додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з п.2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Також, п.2.2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що необхідною умовою для прийняття Комісією рішення про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО і ГВП є наявність протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Для прийняття такого рішення необхідна наявність, зокрема, рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, яке підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Міською програмою «Схема теплопостачання міста Херсона на 2011-2020 роки», затвердженої рішенням міської ради від 25.02.2011 р. №122, визначено перелік теплових мереж, де передбачена можливість відключення споживачів від центрального опалення та перехід до автономних джерел теплопостачання. Але, серед визначених цим переліком адрес - будинок по АДРЕСА_1 не значиться.

При цьому, слід звернути увагу й на те, що при проектуванні вказаного будинку було передбачено систему теплопостачання - централізоване теплопостачання. Згідно з вимогами державних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо-будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки а, внаслідок цього, до неякісного надання послуги іншим споживачам.

Отже, як вже зазначалось вище, нормами чинного законодавства передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не окремих квартир багатоквартирних будинків, а виключно багатоквартирних будинків в цілому, при чому, з ініціативи усіх його власників.

У випадку ж, коли заявником є власник окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, за наслідком чого приймається рішення про відмову у розгляді такої заяви, про що в десятиденний строк повідомляється заявник.

Так, як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_3 є власниками квартири кв.АДРЕСА_1, тобто власником окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку.

Разом з тим, з матеріалів справи не міститься наявність рішення (протокол загальних зборів) про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане власниками (уповноваженими особами власників) усіх приміщень житлового багатоквартирного будинку АДРЕСА_1.

Також таке рішення не було надано третіми особами і до міжвідомчої комісії.

Доводи сторони відповідача щодо необхідності застосування норм Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19 серпня 2014 року № 212 суд до уваги не приймає, виходячи з пріоритетності норм, оскільки застосуванню підлягає Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, який прийнятий на виконання Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, а не Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затверджений рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19 серпня 2014 року № 212.

Доводи третьої особи та його представник суд до уваги не приймає, так як вони не спростовують обставини, встановлені судом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про порушення виконавчим комітетом Херсонської міської ради вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. №4, яким не передбачено можливості відключення окремих квартир житлового багатоквартирного будинку, а отже п.2.6 протоколу постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 19.06.2017 р. в частині надання дозволу ОСОБА_3 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв.АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_3 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації, є протиправним та підлягає скасуванню.

Одночасно, слід додатково зазначити й про те, що аналогічна правова позиція з даного спірного питання була вкладена і Верховним Судом, зокрема, в постанові від 19.07.2018 року по справі №766/13874/17.

До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин позов АТ "Херсонська теплоелектроцентраль" підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір в сумі 1600 грн. підлягає стягненню на користь АТ «Херсонська ТЕЦ» з виконавчого комітету Херсонської міської ради.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.9, 14, 73-77, 78, 90, 143, 205, 242-246, 250, 255 КАС України, ст.24 Закону України «Про теплопостачання», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, якою затверджено «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, яким визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води, суд

вирішив:

Позов Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 про визнання нечинним та скасування п.2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення від 19.06.2017 року задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати п.2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення від 19.06.2017 року в частині надання дозволу ОСОБА_3 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв.АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_3 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.

Стягнути з Виконавчого комітету Херсонської міської ради на користь Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» судові витрати, які складаються з витрат по оплаті судового збору в розмірі 1600,00 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: С.І.Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 13.12.2018 року.

Суддя: С.І.Майдан