
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
11 грудня 2018 р. справа №641/5950/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у привласненні собі функцій суду та непризначенні позивачу субсидії на наступний період;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу субсидію на наступний період.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22.08.2018 передано дану адміністративну справу до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем відмовлено в призначенні йому субсидії, що підтверджується листом від 11.07.2018 №А-01-49/263/18, на підставі п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, оскільки наявна заборгованість перед КП «Харківські теплові мережі». Проте, позивач зазначає, що він не має перед КП «Харківські теплові мережі» заборгованості.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - начальника Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради - Уксусова С.В. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на звернення позивача на Урядову гарячу лінію від 03.07.2018 АС-8279513 щодо призначення субсидії в межах компетенції, листом Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 11.07.2018 №А-01-49/263/18 позивачу було роз'яснено, з посиланням на те, що з 01.05.2018 субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 (надалі - Положення).
Також у вказаному листі зазначено, що відповідно до п. 6 Положення субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово - комунальні послуги, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний неопалювальний (опалювальний) сезон.
Водночас у вказаному листі роз'яснено, що таких випадках субсидія може бути призначена на наступний термін після документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про реструктуризацію боргу або оскарження заборгованості в судовому порядку.
При цьому, в листі визначено, що за інформацією КП «Харківські теплові мережі» станом на 01.05.2018 у позивача є заборгованість з оплати за послугу теплопостачання у сумі 3486,49 грн.
Для вирішення питання призначення субсидії на неопалювальний сезон позивачу необхідно документально підтвердити сплату заборгованості (надати копію квитанції), або копію договору про реструктуризацію боргу, або оскаржити заборгованість в судовому порядку (надати копію ухвали про відкриття провадження у справі) ( а.с.6).
Суд зазначає, що згідно пояснень, наданих представником відповідача в письмовому відзиві на позов, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2, перебуває на обліку в Управлінні , як отримувач житлової субсидії з квітня 2015 року - пенсіонер з 27.02.2015 року, не працює та відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, а також заяви позивача , останньому була призначена субсидія з квітня 2015 року по березень 2016 року, з урахуванням доходу за 2014 рік непрацюючої працездатної особи.
Згідно заяви позивача від 24.09.2015, останньому була призначена субсидія з вересня 2015 року по серпень 2016 року, як непрацездатній особі. Субсидія позивачу за вказаний період була перепризначена за новим зверненням , у зв'язку зі зміною законодавства.
На наступний термін субсидія була призначена за період вересня 2016 року по квітень 2017 року без додаткового звернення особи.
Згідно заяви від 11.10.2017 на наступний термін субсидія призначалась з червня 2017 року по квітень 2018 року.
Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.09.2017 по справі №641/5969/17 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до УП та СЗН Слобідського району м. Харкова про поновлення порушеного права на отримання житлової субсидії - відмовлено. Зазначена постанова суду набрала законної сили на підставі ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.09.2017 по справі №641/5969/17 залишено без змін.
Суд зазначає, що в даному випадку виникли спірні правовідносини щодо призначення субсидії за період з 1 травня по 30 вересня 2018 року.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848).
З 01.05.2018 субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329.
Вказаним Положенням визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, визначено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням у відповідності до абз.1 п.3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Таким чином, УП та СЗН Слобіського району ХМР наділений повноваженнями щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій, в тому числі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пп. 5,6,7 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами та доповненнями (надалі - Положення), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово- комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
Житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктами 5 і 6 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Згідно п. 14 Положення, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово- комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Згідно п. 15 вищезгаданого Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
- на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Згідно листа КП «Харківські теплові мережі» від 22.11.2018 № 36/Т-1021 сума заборгованості за послуги з теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1 (без урахування перерахунку призначеної субсидії в травні поточного року за опалювальний період 2016/2017 в сумі 536,97 грн) станом на 01.05.2018 становила 3691,40 грн., станом на 01.11.2018 становить 3028,37 грн. В т.ч. сума простроченої понад двох місяців заборгованість за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2018 становила 3486,49 грн.
Відповідно до п. 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
На підтвердження наявності у позивача заборгованості на час призначення субсидії на наступний період, а саме: з 1 травня по 30 вересня 2018 року, відповідачем надано лист КП «Харківські теплові мережі» від 22.11.2018 № 36/Т-1021, з якого вбачається, що сума заборгованості за послуги з теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1 (без урахування перерахунку призначеної субсидії в травні поточного року за опалювальний період 2016/2017 в сумі 536,97 грн) станом на 01.05.2018 становила 3691,40 грн., станом на 01.11.2018 становить 3028,37 грн. В т.ч. сума простроченої понад двох місяців заборгованість за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2018 становила 3486,49 грн.
Таким чином, виходячи з норм Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у позивача не виникає обов'язку щодо призначення позивачу субсидії на вказаний наступний період.
Водночас, суд зауважує, що доводи позивача про привласненні відповідачем собі функцій суду щодо призначення субсидії, є безпідставними, оскільки ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обстав.
Так, п. 1.5. Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.04.2018 № 1045/18, визначено, що у своїй діяльності Управління керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами.
Відповідності до абз.1 п.3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Тобто УПСЗ Слобіського району ХМР наділений повноваженнями щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій, в тому числі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до норм п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами та доповненнями (надалі - Положення), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово - комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльність відповідача, що полягає у непризначенні позивачу субсидії на наступний період.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у привласненні собі функцій суду та непризначенні позивачу субсидії на наступний період, а також про зобов'язання відповідача призначити позивачу субсидію на наступний період, - належить відмовити.
Водночас, суд вважає за необхідне, роз'яснити позивачу, що в разі, якщо заборгованість виникла понад 3 років тому, позивач вправі звернутися до комунального підприємства перед яким у нього існує заборгованість, або до суду для визнання вказано заборгованості безнадійною. Якщо заборгованість виникла менше ніж за 3 роки, позивач має право звернутися до комунального підприємства перед яким у нього існує заборгованість та укласти договір про реструктуризацію боргу.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 14 грудня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.