Рішення № 78559527, 14.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2018
Номер справи
440/4031/18
Номер документу
78559527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа №440/4031/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі також відповідач), у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії від 15.08.18 №20 щодо припинення надання раніше призначеної субсидії гр. ОСОБА_1 з 01.01.15 по 30.04.18.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що відповідач протиправно припинив нарахування субсидії, оскільки позивачем не повідомлялись недостовірні відомості під час звернення із заявою про призначення житлової субсидії.

2. Позиція відповідача.

Відповідач надав до суду відзив на позов, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 25-26/. Припинення нарахування субсидії ОСОБА_1 відповідач обґрунтував посиланням на приписи абзацу четвертого пункту 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.95 №848. За твердженням відповідача, позивач у заяві від 8.05.15 про призначення житлової субсидії вказав недостовірні дані, а саме - номери особових рахунків організацій - надавачів житлово-комунальних послуг. Зокрема, за повідомленням таких організацій особові рахунки відкриті на домоволодіння за адресою: Полтавська область, Диканський район, смт Диканька, АДРЕСА_1, тоді як у заяві про призначення житлової субсидії позивачем зазначено адресу проживання: АДРЕСА_3.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.18 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

На підставі заяв ОСОБА_1 від 8.05.15 №2/457 та від 11.05.16 №2/270 про призначення житлової субсидії управлінням соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області призначалась субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на період з 1.05.15 по 30.04.16 та з 1.05.16 по 30.04.16 /а.с. 27-33/.

При цьому, у заявах про призначення житлової субсидії позивачем зазначено адресу місця проживання: АДРЕСА_3 /а.с. 27, 32/.

У подальшому перерахунок субсидії на оплату житлово-комунальних послуг проводився відповідачем у автоматичному режимі без звернення позивача, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями рішень про призначення субсидії /а.с. 34-47/.

У липні - серпні 2018 року відповідачем отриманні листи-повідомлення надавачів житлово-комунальних послуг: ТОВ "Полтавагаззбут", ПАТ "Полтаваобленерго", КП "Диканський комбінат комунальних підприємств", у яких повідомлялось про те, що вказані позивачем у заявах про призначення житлової субсидії особові рахунки відкриті на домоволодіння за адресою: Полтавська область, Диканський район, смт Диканька, АДРЕСА_1 /а.с. 48-53/.

Крім того, управлінням соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області одержано витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно, зі змісту якого встановлено, що за позивачем на праві приватної власності зареєстровано житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: Полтавська область, Диканський район, смт Диканька, АДРЕСА_1.

За результатами аналізу вищевказаної інформації головним державним соціальним інспектором Демченко І.Ю. складено акт від 13.08.18 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії /а.с. 56/, у якому вказано на те, що повідомлена заявником ОСОБА_1 у заявах від 8.05.15 та 11.05.16 про призначення житлової субсидії інформація щодо місця фактичного проживання та номерів особових рахунків надавачів житлово-комунальних послуг не відповідає дійсності. З урахуванням наведеного, відповідач дійшов висновку про те, що субсидія на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 призначена неправомірно і підлягає поверненню відповідно до пункту 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Рішенням комісії управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області від 15.08.18 №20 припинено надання раніше призначеної житлової субсидії ОСОБА_1 з 1.05.15 по 30.04.18 у зв'язку з тим, що у заяві та/або декларації позивач зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію (абзац четвертий пункту 22 Положення) /а.с. 57/.

Не погодившись з даним рішенням, позивач оскаржив його до суду.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг визначено Положенням, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.95 №848 (надалі - Положення №848).

За змістом абзацу першого пункту 2 Положення №848 (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявами про призначення житлової субсидії) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Пунктом 3 Положення №848 визначено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Відповідно до абзацу першого пункту 4 Положення №848, субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Пунктом 6 Положення №848 передбачено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

За приписами пункту 13 Положення №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 14 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.16 №319) передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Згідно з абзацом 4 пункту 22 Положення №848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.18 №329) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

При цьому, абзацом десятим цього пункту передбачено, що надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

Абзацами чотирнадцятим та шістнадцятим пункту 22 Положення №848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Системно проаналізувавши вищенаведені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що на момент виникнення спірних відносин субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначалась на підставі звернення зареєстрованої у житловому приміщенні особи, до якого у обов'язковому порядку додавалась декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

У спірних відносинах субсидія ОСОБА_1 на період з 1.05.15 по 30.09.15 та з 1.10.15 по 30.04.16 призначена на підставі його заяви від 8.05.15 /а.с. 27/. У заяві позивачем зазначено зареєстровану адресу місця проживання: АДРЕСА_1, а в декларації про доходи і витрати загальну площу будинку - 80 кв.м. /а.с. 27 - зворот/.

До заяви від 8.05.15 додано довідку виконавчого комітету Диканської селищної ради від 8.05.15 вих. №2760 про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, у якій вказано такий склад сім'ї: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 /а.с. 28/. Аналогічні відомості про склад зареєстрованих у житловому будинку осіб зазначений позивачем у декларації про доходи і витрати /а.с. 27 - зворот/.

Субсидія ОСОБА_1 на період з 1.05.16 по 30.09.16 та з 1.10.16 по 30.04.17 призначена на підставі його заяви від 11.05.16 /а.с. 32/. У заяві позивачем зазначено зареєстровану адресу місця проживання: АДРЕСА_1, а в декларації про доходи і витрати загальну площу будинку - 80 кв.м. /а.с. 32 - зворот/.

До заяви від 11.05.16 позивачем додано довідку Диканської селищної ради від 11.05.16 вих. №2339 про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб аналогічного попередній змісту /а.с. 33/. Такий самий склад сім'ї позивачем відображено у декларації про доходи і витрати /а.с. 32 - зворот/.

При цьому позивач зауважив, що на момент подання вищезазначених заяв про призначення житлової субсидії його фактичне місце проживання було зареєстроване у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1. Дану адресу присвоєно домоволодінню у зв'язку з введенням його в експлуатацію на підставі розпорядження голови Диканської райдержадміністрації від 1.10.07 №80-ж "Про затвердження акту державної приймальної комісії від 28.09.07 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта "Житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1" гр. ОСОБА_1." /а.с. 17/.

Водночас, розпорядженням голови Диканської райдержадміністрації від 20.05.16 №72 "Про внесення змін до розпоряджень голови райдержадміністрації від 28.09.07 №79-ж, 1.10.07 №80-ж, акту державної приймальної комісії від 28.09.07", яким до зазначених розпорядчих актів внесені зміни в частині адреси домоволодіння, а саме - замість "АДРЕСА_1" зазначено "АДРЕСА_1" /а.с. 18/.

З урахування наведеного, суд погоджується з доводами позивача про те, що на момент подання ним заяв від 8.05.15 та 11.05.16 про призначення житлової субсидії домоволодінню було присвоєно адресу: смт. Диканька, АДРЕСА_2. Підстав для зазначення позивачем адреси домоволодіння "АДРЕСА_1" на момент подання згаданих заяв не було, оскільки вказану адресу житловому будинку присвоєно лише 20.05.16.

З приводу посилань відповідача на відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, суд зазначає, що залученою до матеріалів справи копією інформаційної довідки від 20.11.17 №104292805 /а.с. 54-55/ підтверджено, що право власності на житловий будинок за адресою: Полтавська область, Диканський район, смт Диканька, АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 зареєстроване лише 13.06.16, тобто, вже після подання позивачем заяв про призначення житлової субсидії. При цьому, площа будинку по АДРЕСА_1 становить 77,3 кв.м., що загалом відповідає площі, вказаній позивачем у деклараціях про доходи і витрати /а.с. 27 - зворот, а.с. 32 - зворот/

Стосовно посилань відповідача на повідомлення ТОВ "Полтавагаззбут", ПАТ "Полтаваобленерго", КП "Диканський комбінат комунальних підприємств", суд звертає увагу на те, що такі повідомлення надані із зазначенням інформації станом на липень -серпень 2018 року /а.с. 49, 51, 53/. Крім того, суд зауважує, що сформовані відповідачем запити про надання інформації щодо власника особових рахунків не містили вимоги про необхідність надання такої інформації за період з травня 2015 року по квітень 2018 року /а.с. 48, 50, 52/.

З урахуванням наведеного, зазначені листи не приймаються судом у якості належних доказів повідомлення позивачем у заявах про призначення житлової субсидії недостовірної інформації.

Суд також враховує, що на виконання вимог пункту 14 Положення №848 з 1.05.17 призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг проводилось відповідачем автоматично без звернення ОСОБА_1 При цьому доказів витребування у позивача чи у інших осіб додаткових відомостей або ж збирання інформації у порядку, визначеному пунктом 13 Положення №848 відповідачем не надано.

Суд констатує, що рішення про припинення нарахування субсидії ОСОБА_1 відповідачем ухвалене виключно на підставі повідомлень надавачів житлово-комунальних послуг про те, що зазначені позивачем у заявах від 8.05.15 та 11.05.16 про призначення житлової субсидії номери особових рахунків зареєстровані на володіння за адресою: смт Диканька, АДРЕСА_1, тоді як у заявах позивачем зазначено адресу: АДРЕСА_1.

Разом з цим, у ході судового розгляду справи встановлено, що на момент звернення позивача із заявами про призначення житлової субсидії домоволодінню було присвоєно адресу: АДРЕСА_1 та саме ця адреса зазначена позивачем у заявах.

Відповідач наведені обставини не з'ясував, що призвело до передчасного та безпідставного ухвалення ним рішення про припинення виплати субсидії позивачу.

До того ж, суд зауважує, що в силу положень абзацу десятого пункту 22 Положення №848 надання житлової субсидії припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому виявлено порушення, тоді як у витягу з рішення комісії від 15.08.18 №20 зазначено про припинення надання субсидії ОСОБА_1 з 1.05.15.

За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що приймаючи спірне рішення відповідач діяв не на підставі, поза межами повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, необґрунтовано та недобросовісно.

З цих підстав суд констатує, що рішення відповідача від 15.08.18 №20 про припинення надання субсидії ОСОБА_1 не відповідає вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим на підставі пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України його належить визнати протиправним та скасувати.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджено квитанцією від 10.11.18 №33 /а.с. 3/. Дану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України, на підтвердження чого до матеріалів справи залучено виписку /а.с. 4/.

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Інші судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області від 15 серпня 2018 року №20 про припинення надання раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 з 1 травня 2015 року по 30 квітня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 03195116; вул. Незалежності, 117, смт Диканька, Диканський район, Полтавська область, 38500) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_8; паспорт серії НОМЕР_1, виданий Диканським РВ УМВС України в Полтавській області 7 грудня 2001 року; АДРЕСА_2, смт Диканька, Диканський район, Полтавська область, 38500) судові витрати у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Кукоба