
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1340/5550/18
14 грудня 2018 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження відповідно до ст.263 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: 79017, АДРЕСА_1) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому із врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016;
-зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачеві, виплату перерахованого та виплату пенсії в подальшому із врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивачу проведено перерахунок пенсії, однак, при перерахунку пенсії її розмір протиправно зменшено з 90 % до 70 %. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій.
Відповідачем подано відзив на позов у встановлений ухвалою суду час, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що під час перерахунку пенсії відповідача набрав чинності Закон України від 27.03.2014 №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким встановлено максимальний розмір пенсії, який не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області, отримуючи пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.
Основний розмір пенсії позивача становив 90% грошового забезпечення.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 до 30.04.2018 згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУ МВС у Львівській області про розмір грошового забезпечення від 22.03.2018 №91-07202, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ із зазначенням 70% основного грошового забезпечення.
28.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 90% грошового забезпечення.
Листом від 14.09.2018 №4015/К-20/07.05-06 відповідач відмовив позивачу в здійсненні вказаного перерахунку.
Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся за захистом своїх прав у судовому порядку.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.02.2003 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Календарна вислуга років позивача на день звільнення складала 37 років 02 місяці, у зв'язку з цим основний розмір його пенсії був обчислений з розрахунку 90% від відповідних сум грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) з 01.03.2018 було збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Судом встановлено та підтверджується наявними у справі доказами, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до норм Постанови №704, та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) здійснило перерахунок пенсії позивача. При цьому, основний розмір пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016, було обчислено в розмірі 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії з 90 % на 70 % грошового забезпечення при перерахунку пенсії та вважаючи, що встановлений розмір пенсії на момент призначення не може бути в подальшому змінений, позивач 28.08.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із відповідною заявою, в якій просив усунути порушення законодавства та здійснити з 01.01.2018 перерахунок його пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія.
Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 14.09.2018 №4015/К-20/07.05-06 відмовило позивачу в перерахунку його пенсії у розмірі 90% від суми грошового забезпечення та повідомило останнього, що перерахунок його пенсії було здійснено за чинною на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області при перерахунку пенсії протиправно зменшило основний розмір пенсії, чим порушило його права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Суд при вирішенні спору по суті виходив з такого.
Частиною 4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положеннями пункту «а» ч.1 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95%.
Сторонами не заперечується, що вислуга років позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ становила 37років 02 місяці, тобто 20 років вислуги надає йому право на 50%, процентна надбавка за вислугу років 40%, роботи з таємн. виробами 15%; премії 43%, всього - 90 % від грошового забезпечення.
Водночас, пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80», а цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.
Таким чином, ч.2 ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивачу) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95 %.
Виконуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідач, починаючи з 01.01.2016 здійснив перерахунок пенсії позивачу, після якого основний розмір пенсії позивача був визначений відповідачем як 70 % грошового забезпечення.
Суд зазначає, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 по справі № 686/12623/17, які, відповідно до ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував при перерахунку пенсії позивачу положення ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII в редакції, чинній на момент здійснення такого перерахунку, оскільки на переконання суду зазначена норма застосовується при призначенні пенсії особам, які звернулися за призначенням пенсії вперше після набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, яким внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а не особам, яким пенсію було перераховано після зазначеної дати.
Відтак, дії відповідача щодо перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» розміру пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправними.
Зважаючи на наявність порушеного права та необхідність його відновлення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу із визначенням основного розміру пенсії як 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань сплачений позивачем судовий збір на суму 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому із врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1, виплату перерахованого та виплату пенсії в подальшому із врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 79017, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.