Рішення № 78559195, 14.12.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2018
Номер справи
1540/4304/18
Номер документу
78559195
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4304/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стефанова С.О.,

за участю секретаря судового засідання – Гунька О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_3 до начальника караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області молодшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державної служби України з надзвичайних ситуацій про розірвання контракту на проходження публічної служби, -

В С Т А Н О В И В:

Начальник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_3 (надалі по тексту – позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, молодшого лейтенанта служби цивільного захисту, який перебуває у розпорядженні начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (надалі по тексту – відповідач), третя особа – Державна служба України з надзвичайних ситуацій, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви просив суд припинити (розірвати) Контракт від 15.03.2017 року №4976/17 про проходження служби цивільного захисту, укладений Державною службою України з надзвичайних ситуацій в особі начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області з начальником караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області молодшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_4 у зв’язку із систематичним невиконанням ОСОБА_4 умов контракту.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в діях молодшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_4, який перебуває у розпорядженні начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області містяться ознаки вчинення грубого дисциплінарного проступку, який полягає у грубому порушенні службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, а саме: триваючому невиході на службу без поважних причин у період з 16.06.2018 року по 18.06.2018 рік, з 29.06.2018 року по 05.07.2018 рік, з 10.07.2018 року до теперішнього часу, що свідчить про систематичне невиконання умов Контракту №4976/17 про проходження служби цивільного захисту від 15.03.2017 року та дає підстави для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби у зв’язку з систематичним невиконанням умов контракту та створює підстави для дострокового припинення (розірвання) у судовому порядку Контракту №4976/17 про проходження служби цивільного захисту від 15.03.2017 року з ініціативи сторони контракту – ДСНС України в особі начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_3

Ухвалою судді від 27 серпня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 12 вересня 2018 року на 14 год. 00 хв.

03 вересня 2018 року від представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшли пояснення (вх.№25701/18), в яких зазначено, що Відповідач всупереч вимог Кодексу Цивільного захисту України та пункту 31 Положення №593, Дисципланарного статуту, пункту 9 Контракту №4976/17 не дотримувався правил внутрішнього трудового розпорядку, службового розпорядку та жодного разу не подав начальнику ГУ ДСНС України в Одеській області рапорту щодо підстав його відсутності на службі, звільнення від проходження служби у зв’язку з хворобою чи інших обставин та з не відомих прачин тривалий час був відсутній на службі, що в свою чергу у зв’язку з неявкою Відповідача ГУ ДСНС України в Одеській області не дає можливість вирішити питання про подальше проходження ним служби. Окрім зазначеного, Департамент персоналу Державної служби України з надзвичайних ситуацій листом №28-1/12 від 28.08.2018 року повідомив суд, що начальник Головного управління має право приймати рішення з припинення (розірвання) контракту про проходження служби цивільного захисту без звернення до судових органів, таким чином у Департаменті персоналу відсутні пропозиції по суті позовних вимог начальника Головного управління.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2018 року розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання по справі призначено на 29 жовтня 2018 року о 14 год. 00 хв.

25 жовтня 2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла уточнена позовна заява (вх.№ 32027/18).

Ухвалою суду від 12 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22 листопада 2018 року на 14 год. 00 хв.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити з підстав викладених в уточненій позовній заяві.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, надав через канцелярію суду пояснення, в яких просив суд проводити розгляд справи за відсутності представника Державної служби України з надзичайних ситуацій.

Представник відповідача в судовому засіданні стосовно задоволення позовних вимог заперечував. Відзив на адміністративний позов не надав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, судом встановлено наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч.1 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Україна є демократичною, правовою державою, у якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України; відповідно до Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (частина друга статті 3, частина друга статті 6, частини перша, друга статті 8 Конституції України).

Україна як соціальна, правова держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, а також право на належні умови праці, своєчасне отримання винагороди; громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (стаття 1, частини перша, друга, четверта, шоста, сьома статті 43 Основного Закону України).

Як зазначив Конституційний Суд України, право на працю є природною потребою людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом (абзац третій підпункту 6.1.1 підпункту 6.1 пункту 6 мотивувальної частини Рішення від 29 січня 2008 року N 2-рп/2008).

Наведені конституційні гарантії щодо реалізації права на працю, відповідно, поширюються і на публічну службу.

Судом встановлено, що 15 березня 2017 року ДСНС в особі начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 та старшим прапорщиком служби цивільного захисту командиром відділення першої державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 було укладено контракт №4976/17 про проходження служби цивільного захисту, строком на 3 роки, який набрав чинності 21.03.2017 року (а.с. 14-15).

Пунктом 5 Контракту №4976/17 передбачено, що зазначений Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби: за віком – у разі досягнення граничного віку перебування на службі; за станом здоров’я – на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби; у зв’язку із скороченням штатів – у разі неможливості використання на службі у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів; у зв’язку із систематичним невиконанням умов цього Контракту, особою рядового і начальницького складу; у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду; у зв’язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призовної комісії; у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі; у зв’язку з набуттям громадянства іноземної держави; в інших випадках, передбаченийх законом.

Пунктом 7 цього Контракту передбачено, що його може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи будь-якої сторони у судовому порядку.

Судом встановлено, що наказом начальника ГУ ДСНС України в Одеській області №1233 о/с від 30.10.2017 року командира відділення першої державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 було звільнено з займаної посади та призначено на посаду начальником караулу восьмої державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеьскій області (а.с. 16).

Судом встановлено, що 09 червня 2018 року на ім’я начальника 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшов рапорт тимчасово виконуючого обов’язки начальника 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_5 (а.с. 20) про прохання звільнити ОСОБА_4 від виконання службових обов’язків з 09.06.2018 року у зв’язку з хворобою, про яку він повідомив по телефону, на що був виданий наказ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області №154 к/з від 13 червня 2018 року (а.с. 21), згідно якого ОСОБА_4 було звільнено від виконання службових обов’язків.

Судом встановлено, що рапортом заступника начальника 8 ДПРЧ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_5 було повідомлено начальника 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 про те, що начальник 3-го караулу 8 ДПРЧ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 молодший лейтенант служби цивільного захисту з 09.06.2018 року відкрив лікарняний з діагнозом тромбофлебіт та 15.06.2018 року закінчив лікування про що не повідомив керівництво райвідділу. В період лікування на зв’язок не виходив. З 18.06.2018 року відкрив лікарняний з діагнозом бронхіт та 27.06.2018 року закінчив лікування про що знову не повідомив. З 04.07.2018 року відкрив лікарняний з діагнозом ломунарна ангіна по 09.07.2018 рік. Про відкриття та закриття лікарняних не повідомляв. В період між лікуваннями в підрозділ не з’являвся (а.с. 135).

Судом встановлено, що рапортом від 23.07.2018 року юрисконсультом юридичної групи лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_7 було повідомлено начальника 6 ДПРЗ ГУДСНС України в Одеській області ОСОБА_6, про те, що 23.07.2018 року після численних вмовлянь та телефонних дзвінків ОСОБА_4 погодився на особисту зустріч та розмову. В ході розмови позивач надав виписку з історії хвороби №1719/465, виписку-епікриз, довідки з медичних установ про те що він знаходився на лікуванні №465, №11 та №1374, а також пояснив, що в подальшому не планує проходити службу в лавах ДСНС (а.с.22-25).

На підставі наказу 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області №123 о/д від 25.07.2018 року «Про призначення службового розслідування» було проведено службове розслідування у зв’язку з невиходом на службу та неповідомленням про закриття лікарняного начальника караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України в Одеській області молодшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_4 (а.с. 26).

В матеріалах службового розслідування наявні пояснення лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_8 від 24 липня 2018 року, згідно якого він зазначає, що 24.07.2018 року ОСОБА_8 зателефонував до начальника караулу молодшого лейтенанта служби ЦЗ ОСОБА_4 і запитав коли він з’явиться на роботі, про що останній пояснив, що працювати в службі ДСНС більше не буде, просив йому більше не телефонувати і сказав, щоб всі його співробітники вважали його звільненим зі служби ДСНС України (а.с. 151).

В ході службового розслідуванням встановлено, що:

- рапорт тимчасово виконуючого обов’язки начальника 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_5 про прохання звільнити ОСОБА_4 від виконання службових обов’язків з 09.06.2018 року було зареєстровано в медичній службі ГУ ДСНС України в Одеській області 13.06.2018 року;

- наказом начальника 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області від 13.06.2018 року №154 о/с ОСОБА_4 звільнений від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою з 09.06.2081 року;

- відповідно до наданих медичних документів через юридичну групу 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України з 09.06.2018 року по 15.06.2018 рік перебував на стаціонарному лікуванні в Комунальному закладі «Подільська центральна районна лікарня»; з 18.06.2018 року по 28.06.2018 рік перебував на амбулаторному лікуванні в Центрі первинної медико-санітарної допомоги Подільського району; з 04.07.2018 року по 09.07.2018 рік перебував на стаціонарному лікуванні у Міській клінічній інфекційній лікартні;

- на підтвердження або спростування достовірності вищевказаних медичних документів керівництвом 6 ДПРЗ ГУ ДСНС було направлено запити до Департаменту охорони здоровя Одеської міської ради, лікарні з поліклінікою ДУ «ТМО МВС України по Одеській області», КУ «Міська лікарня №1» м. Одеси, КУ «Міська лікарня №1» м. Одеси, міську клінічну інфекційну лікарню, КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №5» Амбулаторія №1 м. Одеси, КЗ «Подільська центральна районна лікарня» м. Подільськ та КНП (ЦПМСД) Куяльницької сільської ради Подольського району з метою встановлення факту звернення ОСОБА_4 за медичною допомогою, в період з 09.06.2018 року по серпень 2018 рік.

Судом встановлено, що згідно відповідей медичних установ: ДУ «ТМО МВС України в Одеській області» №33/36-457 від 31.07.2018 року (а.с. 36), КУ «Міська лікарня №5» №333 від 27.07.2018 року (а.с.37), КУ «Центр первинної медико санітарної допомоги №5» №01-11/455 від 27.07.2018 року (а.с. 38), КУ «Міська лікарня №1» №1119 від 01.08.2018 року (а.с. 39), ОСОБА_4 в період з 09.06.2018 року по теперішній період до зазначених медичних закладів не звертався.

КУ «Міська інфекційна лікаря» листом №01-08/566 від 31.07.2018 року повідомила, що ОСОБА_4 знаходився на стаціонарному лікуванні в цій установі з 04.07.2018 року по 09.07.2018 рік (а.с.40).

Департамент охорони здоров’я Одеської міської ради листом №01-27/1213 від 02.08.2018 року повідомив, що інформація про факт зверненя особи за медичною допомогою віднесена до конфіденційної, тому вони не можуть надати відповідь на запит (а.с.41).

КЗ «Подільська центральна районна лікарня» листом №470 від 10.08.2018 року повідомила, що в період з 09.06.2018 року по 15.06.2018 рік ОСОБА_4 перебував у їх закладі на стаціонарному лікуванні (а.с. 42).

КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» листом №161 від 09.08.2018 року повідомив, що в період з 18.06.2018 року по 27.06.2018 рік ОСОБА_4 перебував на амбулаторному лікуванні (а.с. 43).

В наслідок невиконання ОСОБА_4 приписів ст. 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №593 від 11.07.2013 року, щодо обов’язку доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов’язків, своєчасного подання відомостей про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту, повідомлення безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо) начальник ГУ ДСНС України в Одеській області позбавлений можливості звільнити молодшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_4 зі служби з дотриманням порядку «Звільнення зі служби Припинення (розірвання) контракту» визначеного у ст. 173-187 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №593 від 11.07.2013 року, оскільки існує загроза порушення прав ОСОБА_4 в разі звільнення його зі служби у період хвороби.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України визначено порядок проходження служби цивільного захисту, а саме:

- служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період (частина 1);

- порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України (частина 2);

- на рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом (частина 3).

Частиною 4 статті 103 Кодексу цивільного захисту України визначено, що форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 106 Кодексу цивільного захисту України, контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №593 затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу (далі - Положення).

Відповідно до п.п. 6 п. 176 Положення, контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу.

Сутність службової дисципліни, права та обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування визначає Дисциплінарний статут служби цивільного захисту, затверджений Законом України від 05.03.2009 року №1068-VI (далі - Статут).

Відповідно до п. 1 Статуту, службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).

Серед іншого, службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби додержуватися правил внутрішнього розпорядку, додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов'язків (п. 3 Статуту).

Згідно п. 8 Статуту, порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов'язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.

Пунктом 57 Статуту визначено, що дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.

Згідно п. 58 Статуту грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, зокрема, невихід на службу без поважних причин.

Відповідно до п. 68 Статуту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.

Судом дослідженні матеріали, що містяться у справі, а саме: Контракт №4976/17 від 15.03.2017 року, з якого вбачається:

- пунктом 1 цього Контракту визначено: “Громадянин України ОСОБА_4 ознайомився із законами та іншими нормативно - правовими актами, які регулюють порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, і добровільно бере на себе зобов’язання додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати вимоги Присяги, статутів, наказів чи розпорядження керівників (начальників), свої службові обов’язки, підвищувати свою професійну майстерність, досягати позитивні результати з фізичної підготовки”;

- пунктом 9 передбачено інші умови цього контракту, із змісту якого вбачається, що Відповідачем власноруч написано наступне: “Внутрішній порядок і дотримуватись службової дисципліни”.

Відповідно до Положення №593, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.

Пунктом 15 Положення №593 встановлено, що склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, яким присвоюються спеціальні звання.

Старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту (частина шоста пункту 15 Положення №593).

Пунктом 31 Положення №593 встановлено, що особи рядового і начальницького складу зобов'язані:

чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України;

добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки;

проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби;

додержуватися норм професійної та службової етики;

зупинити членство в політичних партіях, організаціях чи рухах на період проходження служби цивільного захисту;

додержуватися вимог антикорупційного законодавства;

берегти та підтримувати у належному стані передані їм у користування майно і техніку;

постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність;

виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету;

щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування. У разі прийнятої рішення про переміщення по службі в іншу місцевість, призначення на іншу посаду за

станом здоров'я або надання відпустки у зв'язку з хворобою - проходити медичну комісію за місцем медичного обліку;

сприяти підтриманню порядку і дисципліни;

звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника);

доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження;

додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, підвищувати повсякденно фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок;

своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності тощо);

повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо);

з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.

Таким чином судом встановлено, що відповідач підписавши Контракт №4976/17 від 15.03.2018 року, прийняв на себе зобов'язання належним чином нести зазначену службу.

Всупереч вимог статті 101 Кодексу цивільного захисту України та пункту 31 Положення №593, пункту 9 Контракту №4976/17, відповідач не дотримувався правил внутрішнього трудового розпорядку, службового розпорядку та жодного разу не подавав начальнику ГУ ДСНС України в Одеській області рапорту щодо підстав його відсутності на службі, звільнення від проходження служби у зв'язку з хворобою чи інших обставин. При цьому, враховуючи існування адміністративної справи щодо розірвання (припинення) контракту №4976/17, відповідач особисто не виявив бажання повідомити позивача про його місцезнаходження та підстави не виходу на службу, як по зверненню позивача до адміністративного суду з даним позовом так і в процесі його розгляду.

Пунктом 5 Контракту №4976/17 передбачено, що зазначений Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби: за віком – у разі досягнення граничного віку перебування на службі; за станом здоров’я – на пвідставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби; у зв’язку із скороченням штатів – у разі неможливості використання на службі у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів; у зв’язку із систематичним невиконанням умов цього Контракту, особою рядового і начальницького складу; у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду; у зв’язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призовної комісії; у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі; у зв’язку з набуттям громадянства іноземної держави; в інших випадках, передбаченийх законом.

Пунктом 7 цього Контракту передбачено, що його може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи будь-якої сторони у судовому порядку.

Припинення (розірвання) контракту про проходження служби цивільного захисту у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу та звільнення зі служби цивільного захисту визначено підпунктом 6 пункту 176 Положення №593.

Відповідно до пункту 185 Положення №593, звільнення осіб рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту здійснюється їх начальниками (керівниками), яким таке право надано відповідно до номенклатури посад, а осіб начальницького складу, які мають спеціальні звання від полковника служби цивільного захисту та вище, - виключно Головою ДСНС.

Згідно Номенклатури посад для призначення (звільнення) осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом ДСНС України від 12.11.2013 року №684 “Про деякі питання у сфері роботи з персоналом” призначення та звільнення осіб на посаду, на якій перебуває відповідач віднесено до повноважень начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області.

Згідно пунктом 14 Положення №593 керівникові (начальникові) надано право одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження в тому числі з кадрових питань.

Відповідно до абзацу 12 пункту 11 Положення про Головне управління ДСНС України в Одеській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року №3 (зі змінами), начальник Головного управління призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, інших осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників цього Головного управління.

Судом, під-час розгляду справи, встановлено та підтверджено належними доказами, які наявні в матеріалах справи порушення з боку відповідача – ОСОБА_4 вимог Контракту №4976/17 від 15.03.2017 року.

В силу положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані ними докази, суд дійшов висновку про достатність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.

Процесуальні гарантії статті 6 § 1 застосовуються до усіх сторон процесу, а не лише до тих осіб, які не виграли справи у національних судах (Philis v. Greece (Філіпс проти Греції) (No. 2), § 45).

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справи у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з’ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_3 до начальника караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області молодшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державної служби України з надзвичайних ситуацій про розірвання контракту на проходження публічної служби, - задовольнити.

Припинити (розірвати) Контракт №4976/17 від 15.03.2017 року про проходження служби цивільного захисту укладений Державною службою України з надзвичайних ситуацій в особі начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_3 з начальником караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області молодшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_4 у зв’язку із систематичним невиконанням ОСОБА_4 умов контракту.

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Повний текст рішення суду складений та підписаний суддею 14 грудня 2018 року.

Суддя С.О. Cтефанов

.