
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2938/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Експертне агентство" (бульвар Студентський, 22/12, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25015, код ЄДРПОУ 32892500) до Управління Держпраці у Кіровоградській області (вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39808965) про визнання протиправним та скасування постанови та припису,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування постанови від 03.10.2018р. №КР2171/1124/АВ/ТД-ФС про накладення штрафу та припису від 19.09.2018р. №КР2171/1124/АВ/П.
Ухвалою суду від 31.10.2018р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1).
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за результатами інспекційного відвідування посадовими особами відповідача складено акт від 19.09.2018р. та встановлено порушення вимог ст.ст. 21, 24 КЗпП України, а саме, виявлено факт працевлаштування гр. ОСОБА_3 без оформлення трудових відносин (трудового договору), у зв’язку з чим відповідачем винесено припис про усунення порушень та прийнято постанову про застосування штрафу в розмірі 111690 грн.
Позивач не погоджується із оскаржуваними рішеннями відповідача та зазначає, що гр. ОСОБА_3 проходить стажування на підприємстві як студент закладу вищої освіти, в порядку визначеному Постановою КМУ від 16.01.2013р. №20. Всі документи, передбачені Порядком укладення договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємствах, в установах та організаціях, є в наявності, а тому відповідачем зроблено необґрунтований висновок про порушення законодавства про працю.
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду.
21.11.2018р. відповідачем подано відзив на позов, яким вимоги позивача не визнаються та вказується, що при прийняття оскаржуваних рішень посадові особи відповідача діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені ПКМУ від 26.04.2017р. №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"", ПКМУ від 17.07.2013р. №509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (а.с.94-97).
В судовому засіданні 12.12.2018р. на підставі ч. 3 ст. 243 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частини рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 17.12.2018р.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
За змістом ч. 4 ст. 2 вказаного Закону заходи контролю здійснюються, в т.ч., органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Відповідно до п.п. 9 п. 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015р., Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.
Процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці, застосування статті 259 Кодексу законів про працю України встановлено Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 (далі - Порядок № 295).
Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів.
Підпунктом 5 п. 5 Порядку 295 передбачено, що інспекційні відвідування проводяться за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що посадовою особою відповідача, 18.09.2018р. на ім’я керівника відповідача подано службову записку про те, що 18.09.2018р. під час проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, спрямованої на боротьбу з «тіньовою» зайнятістю, було виявлено факт нелегальної праці у ПП «Експертне Агентство», у зв’язку з чим виникла необхідність у проведенні інспекційного відвідування (а.с.47).
На підставі службової записки, відповідачем 18.09.2018р. прийнято наказ №1249 про проведення інспекційного відвідування (а.с.48) та направлення на проведення інспекційного відвідування від 18.09.2018р. №1249/02.21 (а.с.10).
18.09.2018р. посадовими особами відповідача здійснено вихід за місцем здійснення господарської діяльності позивачем: м. Кропивницький, вул. В.Чміленка, 24-б.
За результатами інспекційного відвідування складено акт від 19.09.2018р. №КР2171/1124/АВ (а.с.15-20).
Розділ ІІІ вказаного акту містить опис виявлених порушень: «Під час інспекційного відвідування 18.09.2018р. о 11 год. 44 хв. в приміщенні офісу під вивіскою агентства з туристичних послуг «Terra Nova» знаходилась ОСОБА_3, яка усно повідомила, що проходить стажування у ПП «Експертне Агентство» з 27.08.2018р. та працює у тур агентстві «Terra Nova» без оформлення трудових відносин (трудового договору). Процес праці ОСОБА_3 зафіксовано засобом фототехніки (фото додається)».
У зв’язку з виявленим порушенням відповідачем, 19.09.2018р. внесено позивачеві припис про усунення виявлених порушень №КР2171/1124/АВ/П (а.с.21-24).
Акт інспекційного відвідування та припис направлено на адресу позивача 20.09.2018р. (а.с.14).
Пунктом 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2013р., передбачено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи можуть бути накладені на підставі: акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.
Згідно абзацу 6 частини 2 статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
25.09.2018р. позивача було повідомлено про дату та час розгляду справи про накладення штрафу за порушення трудового законодавства згідно ст. 256 КЗпП України (а.с.25).
03.10.2018р. відповідачем винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими особами №КР2171/1124/АВ/ТД-ФС, якою до позивача застосовано штраф в розмірі 111690 грн. (а.с.30,31).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом та знайшло своє відображення в акті інспекційного відвідування, гр. ОСОБА_3 проходить стажування у позивача з 27.08.2018р.
Вказана обставина не заперечувалась допитаним в судовому засіданні в якості свідка гр. ОСОБА_4, посадовою особою відповідача, який приймав безпосередню участь в інспекційному відвідуванні позивача (а.с.118).
Допитана в судовому засіданні в якості свідка (а.с.107) гр. ОСОБА_3 повідомила, що вона є студенткою Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Вінниченка, факультет природно-географічний, її освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» і що вона проходить стажування у позивача у вільний від навчання час, у відділі з надання туристичних послуг.
Відповідно до ст. 29 Закону «Про зайнятість населення» для створення умов щодо здобуття студентами вищих, учнями професійно-технічних навчальних закладів у вільний від навчання час досвіду практичної роботи за обраною спеціальністю та сприяння їх працевлаштуванню після завершення навчання їм надано можливість проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта.
Студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, мають право проходити стажування за професією (спеціальністю), ІНФОРМАЦІЯ_1, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час.
Метою стажування є удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткової компетенції та досвіду з виконання професійних завдань та обов'язків.
Студенти (учні) можуть пройти стажування на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Стажування здійснюється на умовах, визначених договором між стажистом і роботодавцем. Порядок укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях затверджено постановою КМУ від 16.01.2013 р. №20 «Про затвердження Порядку укладення договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємствах, в установах та організаціях і Типової форми договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємствах, в установах та організаціях».
Строк стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів не може перевищувати шести місяців. Мінімальний строк стажування не регламентується та визначається виходячи з часу, необхідного для виконання індивідуальної програми стажування, та зазначається в договорі про стажування (п. 6).
Стажування проводиться під керівництвом працівника підприємства, установи, організації, який має досвід та стаж роботи не менш як три роки за професією (спеціальністю), що збігається з професією (спеціальністю), за якою стажист здобуває освіту та проходить стажування.
Керівник стажування разом із стажистом розробляє індивідуальну програму стажування за здобутою спеціальністю (кваліфікацією) або професією (кваліфікаційним рівнем). Керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування (п. 9).
Договір про стажування укладається у двох примірниках, один з яких зберігається на підприємстві, другий - у стажиста (п. 10).
Запис про проходження стажування вноситься до трудової книжки стажиста, яка у разі потреби оформляється згідно із законодавством (п. 13).
З матеріалів справи вбачається, що 21.08.2018р. гр. ОСОБА_3 подала на ім’я керівника позивача заяву про прийняття її на стажування з 21.08.2018р. по 21.12.2018р. (а.с.36).
21.08.2018р. між позивачем та гр. ОСОБА_3 було укладено договір про стажування № 13 (а.с.37-41), розроблено програму стажування та перелік робіт (а.с.43,44), розроблено графік проходження стажування (а.с.45).
Наказом позивача від 21.08.2018р. №21-с призначено керівником стажування ОСОБА_5 (а.с.42).
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 підтвердив вищевказані обставини (а.с.117).
Таким чином, судом встановлено, що позивачем дотримано вимоги постановою КМУ від 16.01.2013 р. №20 «Про затвердження Порядку укладення договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємствах, в установах та організаціях і Типової форми договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємствах, в установах та організаціях», в частині прийняття гр. ОСОБА_3 на стажування.
Отже, висновки відповідача про порушення позивачем вимог трудового законодавства повністю спростовуються зібраними у справі доказами, оскільки в даному випадку мають місце не трудові правовідносини між позивачем та гр. ОСОБА_3, а відносини стажування, що не заборонено чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного припису та постанови, а тому вони підлягаю скасуванню.
Згідно ч.1 статті 139 КАС України суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3524 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Експертне агентство" (бульвар Студентський, 22/12, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25015, код ЄДРПОУ 32892500) до Управління Держпраці у Кіровоградській області (вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39808965) про визнання протиправним та скасування постанови та припису - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис про усунення виявлених порушень від 19.09.2018 року №КР2171/1124/АВ.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 03.10.2018 року №КР2171/1124/АВ/ТД-ФС .
Присудити на користь Приватного підприємства "Експертне агентство" (код ЄДРПОУ 32892500) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3524,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39808965).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 14.12.2018 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_6