Рішення № 78557743, 10.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
0940/2019/18
Номер документу
78557743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2018 р. справа № 0940/2019/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

при секретарі судового засідання Драгомирецькому І.М.,

за участю:

представників позивача - Федорців О.О., Довган О.В.,

відповідача - не з'явилася,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в загальному розмірі 376 724,01 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі по тексту також - позивач, ГУ ДФС в Івано-Франківській області) 31.10.2018 звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_3 (далі по тексту також - відповідач, ОСОБА_3) про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в загальному розмірі 376 724,01 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог частини 1 статті 67 Конституції України, статті 36, підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16, підпункту 49.18.4. пункту 49.18 статті 49, пункту 57.3 статті 57, пунктів 179.1 статті 179 Податкового кодексу України, не погашено в повному обсязі визначені контролюючим органом податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору за 2016 рік в загальному розмірі 376 724,01 гривень, в тому числі: податок на доходи фізичних осіб з урахуванням штрафних санкцій - 347 758,33 гривень та військовий збір з урахуванням штрафних санкцій - 28 965,68 гривень. Вказані грошові зобов'язання нараховані податковим органом за результатами проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору з отриманих доходів за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 ОСОБА_3, наслідком чого стало прийняття позивачем 05.09.2017 податкових повідомлень-рішень за №№0041071307, 0041081307, 0041091307. Вказані грошові зобов'язання є податковим боргом (узгодженим грошовим зобов'язанням) відповідача, який станом на день звернення до адміністративного суду в загальному становив 376 724,01 гривень, і несплачений відповідачем до бюджету.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-2).

Відповідно до частини 3 статті 171 КАС України, якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суддя не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

З урахуванням того, що позовні вимоги заявлені до відповідача як фізичної особи, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 02.11.2018 направлено Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС в Івано-Франківській області запит щодо надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інших персональних даних, які містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі особи стосовно ОСОБА_3 (а.с. 31).

Одночасно, судом 02.11.2018 направлено відповідачу ухвалу про відкриття провадження, за адресою, вказаною позивачем у позовній заяві. Однак поштове відправлення повернулося на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду із відміткою "за зазначеною адресою не проживає" (а.с.44).

Поштовим зв'язком на адресу суду, через канцелярію, надійшла відповідь Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС в Івано-Франківській області за №16257, зареєстрована в Івано-Франківському окружному адміністративному суді 12.11.2018, згідно якої ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, 78200, не числиться (а.с. 38).

У зв'язку з тим, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3) з 30.03.2005 зареєстрована як фізична особа-підприємець і її місце проживання значиться: АДРЕСА_1, 78200 (а.с. 67) і господарська діяльність якої не припинена, судом повторно направлено Запит до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС в Івано-Франківській області щодо надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані, які містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі стосовно особи ОСОБА_3 (а.с.40).

Згідно повторно наданої відповіді Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС в Івано-Франківській області за №16774, зареєстрованої в Івано-Франківському окружному адміністративному суді 21.11.2018, ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, 78200, не числиться (а.с. 58).

15.11.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду витребувано у Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області засвідчені належним чином письмові докази (інформацію з ІСУДМС УДМС України в Івано-Франківській області) щодо реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_3 (а.с.48-50).

На виконання вказаної ухвали суду позивач 22.11.2018 через канцелярію подав інформацію, оформлену листом Коломийського районного відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області, надану начальникові Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області на запит №8444/9-09-19-52-03 від 20.11.2018, згідно якої громадянка ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 проте 03.04.2013 знята з реєстраційного обліку згідно рішення суду від 09.11.2011 №2-28/11 (а.с.60-61).

Відповідно до частини 1 статті 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 призначено судове засідання по розгляду адміністративної справи №0940/2019/18 за позовом ГУ ДФС в Івано-Франківській області до ОСОБА_3 на 10 грудня 2018 о 10:00 год., та ухвалено викликати ОСОБА_3 в судове засідання через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (а.с.69-70).

Судом згідно частини 1 статті 130 КАС України на офіційному веб-порталі судової влади України розміщено оголошення про виклик в судове засідання ОСОБА_3 на 10 грудня 2018 о 10:00 год. у справі 0940/2019/18 в якості відповідача (а.с. 71).

Відповідач в судове засідання, призначене на 10 грудня 2018 о 10:00 год. не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила. Відтак, суд, керуючись частиною 1 статті 205 КАС України, розглянув справу без участі відповідача.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом здійснено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили стягнути з відповідача заборгованість з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в загальному розмірі 376 724,01 гривень.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Встановлено, що ОСОБА_3 30.03.2005 зареєстрована як фізична особа-підприємець та взята на облік Коломийським управлінням Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області як платник податків і зборів, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 15.11.2018 (а.с.67).

Правовідносини з приводу предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем врегульовані положеннями Податкового кодексу України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі по тексту також - ПК України, Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до вимог статті 36 вказаного Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 15.1 статті 15 зазначеного Кодексу визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.2, 8.3 статті 8 коментованого Кодексу в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, які є предметом стягнення за даним адміністративним позовом, відповідно до підпункту 9.1.2. пункту 9.1 статті 9 ПК України належать до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі).

Так, підпункт 162.1.1. пункту 162.1 статті 162 ПК України визначає, що платником податку на доходи фізичних осіб, серед інших, є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Виходячи із положень підпункту 162.1.1. пункту 162.1. статті 162 та підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відповідач є платником податку на доходи фізичних осіб та платником військового збору.

Досліджуючи обставини щодо наявності у ОСОБА_3 заборгованості по податку на доходи фізичних осіб та військового збору, яка виникла у зв'язку з несплатою останнім грошових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 05.09.2017 за №0041071307, №0041081307 і №0041091307, суд зазначає наступне.

Згідно підпункту 78.1.2. пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за умови не подання платником податків в установлений законом строк податкову декларацію, якщо її подання передбачено законом.

Відповідно до пункту 79.1 статті 79 коментованого Кодексу документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

За змістом пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Судом встановлено, що посадовою особою Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в період з 17.07.2017 по 21.07.2017 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ОСОБА_3 податку на доходи фізичних осіб та військового збору з отриманих доходів за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 (а.с. 10-15).

В ході проведеної позивачем перевірки, здійсненої на підставі аналізу відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів наявних в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області щодо інформації про отримані доходи, встановлено, що громадянкою ОСОБА_3 у 2016 році отримано дохід у вигляді додаткового блага від ПАТ "Ві Ес Банк", а саме: анулювання основної суми кредитної заборгованості в розмірі 1 544 837,08 гривень (ознака доходу 126). Вказана обставина підтверджена ПАТ "Ві Ес Банк" листом від 06.06.2017 за №03-1/7971, наданого на запит ГУ ДФС в Івано-Франківській області №2275/10/09-13-13-01-22 від 22.05.2017 (а.с. 11).

За результатами проведеної перевірки складено акт №759/09-19-13-07/НОМЕР_3 від 24.07.2017 (а.с. 10-15), із висновку якого слідує, що ОСОБА_3 допущено порушення:

- не нараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік, чим порушив підпункт "д" підпункту 164.2.17. пункту 164.2 статті 164, пункт 167.1 статті 167, пункту 179.7 статті 179 ПК України (278 070,67 гривень);

- не нараховано військовий збір, чим порушено пункт 1.2, 1.6 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (23 322,55 гривень);

- не подано річну декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік (підпункт 49.18.4. пункту 49.18 статті 49, пункт 179.1 статі 179 ПК України).

Вказаний акт перевірки 24.07.2018 надісланий позивачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на податкову адресу відповідача: АДРЕСА_1, 78200, проте повернувся на адресу ГУ ДФС в Івано-Франківській області (а.с. 26, 27).

Така обставина також підтверджується офіційними відомостями розділу "Відстеження" на офіційному веб-сайті ПАТ "Укрпошта" за номером поштового відправлення 78601 0335600 2 (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku).

Відповідно до пункту 42.2, 42.4 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

За змістом підпункту "д" підпункту 164.2.17. пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо. До додаткових благ належить основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Відповідно до пункту 164.2 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Згідно пункту 167.1 статті 167 коментованого Кодексу ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 179.1 статті 179 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

За приписами підпункту 49.18.4. пункту 49.18 статті 49 Кодексу податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

За змістом пункту 179.5 статті 179 ПК України податкова декларація про майновий стан і доходи заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 179.7 статті 179 ПК України сума податкових зобов'язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.

Щодо військового збору, то відповідно до підпунктів 1.1-1.6 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, як зазначено вище, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

В свою чергу, у підпункті 1 пункту 162.1 статті 162 ПК України встановлено, що платниками податку, зокрема, є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до положень підпункту 163.1.1. пункту 163.1 статті 163 ПК України об'єкт оподаткування резидента, поряд з іншим, є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо.

Таким чином, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платником також військового збору, об'єктом оподаткування якого є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід, отриманий як додаткове благо.

За змістом підпункту 54.3.1. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.

Як встановлено судом, Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області 05.09.2017 прийнято податкове повідомлення-рішення за №0041081307, яким визначено відповідачу грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 278 070,67 гривень та нараховано штрафні санкції в сумі 69 517,66 гривень, а також податкове повідомлення-рішення за №0041091307, яким визначено грошове зобов'язання за платежем військовий збір в розмірі 23 172,55 гривень та нараховано штрафні санкції в сумі 5 793,13 гривень (а.с.17, 18).

Водночас, 05.09.2017 контролюючим органом також прийнято податкове повідомлення-рішення за №0041071307, яким нараховано штрафні санкції в сумі 170,00 гривень за неподання річної декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік (а.с.16).

Вказані податкові повідомлення-рішення надіслані позивачем 11.09.2017 на адресу відповідача, однак повернулися на адресу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області із відміткою "за закінченням терміну зберігання", на підтвердження чого в матеріалах справи міститься копія фіскального чеку від 11.09.2017, копія рекомендованого листа 786010339661 6 і копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 78601 0339661 6 (а.с.20, 53, 54).

Така обставина додатково підтверджується офіційними відомостями розділу "Відстеження" на офіційному веб-сайті ПАТ "Укрпошта" за номером поштового відправлення 78601 0339661 6 (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku).

В розумінні пункту 42.2 статті 42 ПК України податкові повідомлення-рішення від 05.09.2017 за №0041081307, №0041091307, №0041071307 слід вважати належним чином врученими ОСОБА_3, так як скеровувалися за відомою позивачу податковою адресою відповідача.

Позивач клопотанням від 22.11.2018 повідомив суд, що відповідач як фізична особа - платник податків у відповідності до вимог підпункту 16.1.11. пункту 16.1 статті 16, статті 45 і пункту 70.6 статті 70 ПК України не подавав до контролюючого органу відомо мості про зміну даних, які внесені до його облікової картки (а.с.60-61).

За приписами пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1. - 54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Оскільки, відповідачем у відповідності до вимог статті 56 ПК України не була порушена процедура адміністративного оскарження податкового зобов'язання, визначеного податковими повідомлення-рішеннями від 05.09.2017 за №0041081307, №0041091307, №0041071307, суд приходить до переконання, що донараховані позивачем податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, а також штрафні санкції в загальному розмірі 376 724,01 гривень, є узгодженими та являється податковим боргом.

Згідно вимог підпункту 59.1. статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як слідує з матеріалів справи Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ф" за №21146-17 від 01.11.2017, проте вказана вимога також повернулася на адресу позивача із відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 21), що підтверджується офіційними відомостями розділу "Відстеження" на офіційному веб-сайті ПАТ "Укрпошта" за номером поштового відправлення 78203 1953808 8 (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku).

Згідно підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податковий борг відповідача підтверджується актом перевірки №759/09-19-13-07/НОМЕР_3 від 24.07.2017, податковими повідомленнями-рішеннями від 05.09.2017 за №0041081307, №0041091307, №0041071307, податковою вимогою форми "Ф" за №21146-17 від 01.11.2017, довідкою про борг за платежами від 16.07.2018, витягами із облікової картки платника податків, які містяться в матеріалах справи (а.с.9, 10-15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючих органів звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

Пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 ПК України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до вимог яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Враховуючи те, що відповідачем не сплачено грошове зобов'язання у терміни визначені ПК України, то суд зазначає підставним звернення податкового органу до суду із позовом на стягнення 376 724,01 гривень, у спосіб визначений пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 вказаного Кодексу.

На переконання суду відповідач зобов'язаний погасити вказану суму податкового боргу. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення такого спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З огляду на вказане, позовні вимоги про стягнення із ОСОБА_3 376 724,01 гривень, є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3) в дохід державного бюджету податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 347 758,33 гривень (триста сорок сім тисяч сімсот п'ятдесят вісім гривень тридцять три копійки) та військового збору в сумі 28 965,68 гривень (двадцять вісім тисяч дев'ятсот шістдесят п'ять гривень шістдесят вісім копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 39394463), вул. Незалежності, 20, м, Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач - ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3), АДРЕСА_1 77300.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.

Рішення складено в повному обсязі 14 грудня 2018 року.