Рішення № 78557484, 28.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
805/2853/18-а
Номер документу
78557484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2018 р. Справа№805/2853/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., за участю секретаря судового засідання - Волікової О.О., представника відповідача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різницю пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 8370м від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року закрито провадження у справі.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2018 року апеляційну скаргу задоволено, скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року та направлено справу для продовження розгляду в Донецький окружний адміністративний суд.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року справу прийнято до провадження судді Грищенку Є.І., призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням осіб та проведенням судових засідань.

09 жовтня 2018 року через відділ документообігу та діловодства Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_2, в якому відповідач повністю заперечував проти задоволення позовних вимог позивача. Відповідач зазначив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262). Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, ОСОБА_2 працював на державні службі в Головному територіальному правлінні юстиції в Черкаській області, а тому на підставі положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911-VIII, яким було внесено зміні до першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії ОСОБА_2 проведений з моменту звільнення, а саме з липня 2016 року. Окрім того, відповідач зазначив, що на ОСОБА_2 розповсюджуються вимоги законодавства стосовно виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам та у разі підтвердження факту проживання за вказаною в довідці адресою, Управлінням буде поновлено виплату пенсії.

Ухвалою суду від 19 жовтня 2018 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2018 року відкладено підготовче засідання та продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 07 листопада 2018 року закрито провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 28 листопада 2018 року.

Позивач та його представник до суду не з'явились 16 листопада 2018 року на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовної заяви.

Дослідивши докази, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_2, є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, пенсіонер за віком, відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

26 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати інформацію про розмір його пенсії та довідку про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 року.

Листом від 26 березня 2018 року № 895-к-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що перерахунок пенсії проведено на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 8370 лк від 13 березня 2018 року. Перерахований розмір пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 34929,16 грн. та буде виплачено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деякими іншими категоріями осіб». Зазначено, що доплата за період з 1 січня 2018 року по 31 березня 2018 року зарахована на картковий рахунок позивача.

Листом від 23 квітня 2018 року № К-144лк Головне управління МВС України в Донецькій області повідомило, що позивач не значився у списках осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які надійшли 10 квітня 2017 року на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки він на той час не перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. 5 березня 2018 року на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в яких значився позивач, на підставі чого видано довідку № 8370 лк від 20 березня 2018 року.

Відповідно до довідки Головного Управління МВС України в Донецькій області № 8370лк від 20 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_2 про те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського/заступник начальника сектору, що не входить до складу відділу (управління, відділи, (відділення) поліції) становить усього 7126,56 грн.

Листом від 28 лютого 2018 року за № 2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після одержання довідки від 20 березня 2018 року № 8370-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 27 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою № 0503017656 (МВС) від 27 березня 2018 року.

Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 34829,16 грн., яка буде виплачуватися з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019 року щомісячно в сумі 725,61 грн., а з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми 1451,22 грн.

Довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підтвердило, що 26 березня 2018 року позивачу виплачена доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії січня-березня 2018 року в сумі 1984,75 грн. за кожен місяць.

Позивач не погоджується з зазначеними діями відповідача, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено та підтверджено наявними матеріалами справи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснено перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 8370 лк від 20.03.2018 року тому суд приходить до висновку до позовна вимога в цій частині не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено судом апеляційної інстанції, перерахунок пенсії та донарахування різниці ОСОБА_2 обумовлено приписами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено, що перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» здійснюється з розміру грошового забезпечення поліцейського враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року.

Згідно із наведеними приписами Постанови №103 позивачу обмежено обсяг виплат, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат (з 2019 50% різниці, з 2020 100% різниці).

Однак суд зазначає, що вказана постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 прийнята після виникнення спірних правовідносин, а тому відповідач обмежує право на своєчасний перерахунок пенсії та виплати її у належному розмірі в частині встановлення строків виплати належної пенсії.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у Рішенні від 09 лютого 1999 року №21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

З огляду на вищенаведене, приписи Постанови №103 можуть поширюватися на спірні правовідносини позивача та відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 21.02.2018 року, оскільки такі правовідносини виникли до моменту набрання Постановою №103 законної сили, а відтак підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату.

Верховним Судом в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18 зазначено, що Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018, за результатами розгляду зразкової справи, висловив позицію щодо наявності права у колишніх працівників міліції на перерахунок пенсії на підставі Постанови №988. Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

За таких обставин суд приходить до висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці пенсії за вислугу років на підставі закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі тих нормативно-правових актів, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання здійснити виплату різницю пенсії з 01 січня 2016 року суд зазначає наступне.

01 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.

Відповідно до вказаного закону були внесені зміни до першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено, що тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються».

Також Законом № 911-VIII від 24 грудня 2015 року внесені зміни до абзацу другого і третього частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Судом встановлено та підтверджено трудового книжкою позивача, що 14.07.2016 року ОСОБА_2 припинив державну службу та звільнився з посади начальника Головного територіального управління юстиції у Черкаській області за власним бажанням, а тому суд приходить до висновку про часткове задоволення зазначеної позовної вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці пенсії за вислугу років на підставі Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області №8370лк від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з липня 2016 року.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до квитанції від 24.04.2018 року №84405, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. За таких обставин та враховуючи вищенаведене, судовий збір підлягає стягненню у розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на корсить позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різницю пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 8370 лк від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з липня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у суму 352 (триста п'ятдесят дві гривні) 40 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 07 грудня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.