
Р І Ш Е Н Н Я№ 127/18736/18
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2018 р.м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Медяної Ю.В.,
секретар – Подоляк М.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів: ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради, ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради, ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради про визнання незаконною і скасування постанови №722 від 13.07.2018 р. про накладення адміністративного стягнення,
в с т а н о в и в:
30.07.2018 р. до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради про визнання незаконною і скасування постанови №722 від 13.07.2018 р. про накладення адміністративного стягнення, в якій просив продовжити йому термін для оскарження постанови адміністративної комісії №722 від 13.07.2018 р., визнати незаконною і скасувати постанову ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради №722 від 13.07.2018 р. про накладення на нього адміністративного стягнення, передбаченого ст. 152 КУпАП, у виді штрафу, а адміністративну справу закрити.
Позовні вимоги мотивовано тим, що постановою ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради №722 від 13.07.2018 р. на позивача накладено штраф в розмірі 850,00 грн. за вчинене правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП, а саме: порушення п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці. Зазначена постанова прийнята на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.06.2018 р. серії ВА №000628, який складено головним інспектором КП ВМР «Муніципальна поліція» ОСОБА_5
У протоколі та оскаржуваній постанові вказано, що позивачем, як головою правління ОСББ «Келецька, 41», усвідомлюючи свої протиправні дії умисно не вжито організаційних заходів щодо покосу трави на прилеглій території до ОСББ «Келецька, 41» за адресою вул. Келецька, 41.
Позивач вважає, що протокол складений та постанова винесена з порушенням чинного законодавства України, оскільки в графах протоколу про адміністративне правопорушення «назва документа, серія, №, ким і коли виданий», «дата, час, місце вчинення» відсутні відомості, які відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 р. за №1496/27941 є обов’язковими. Крім того, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення йому не було роз’яснено права, передбачені статтями 55, 56 Конституції України. Також у протоколі про адміністративне правопорушення та оскаржуваній постанові вказано назву ОСББ «Келецька, 41», тоді як позивач очолює ОСББ «Келецька 41». Разом з тим, документи, які б закріплювали за ОСББ «Келецька 41» територію відсутні, тому позивач вважає, що притягнення його до відповідальності за порушення п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці є неправомірним та зазначає, що ним у 10-денний термін вжито заходи щодо оскарження зазначеної вище постанови шляхом подання 23.07.2018 р. листа Вінницькому міському голові, але станом на 24.07.2018 р. його не було взято у роботу. (а.с. 12-13)
З підстав зазначених вище позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
08.08.2018 р. у даній справі відкрито провадження.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1, оскільки ОСОБА_2 комітет Вінницької міської ради не виносив оскаржувану постанову №722 від 13.07.2018 р. про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Разом з тим зазначив, що рішенням ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради від 15.11.2012 р. №2894, відповідно до ч. 1 ст. 215 КУпАП, утворена ОСОБА_3 комісія при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради, яка являє собою колегіальний орган – окремий суб’єкт владних повноважень, до виключних повноважень якої належить розгляд справ передбачених ст. 152 КУпАП. (а.с. 25-27)
Відповідно до ухвали суду від 13.09.2018 р. ОСОБА_3 комісію при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради, за клопотанням представника відповідача ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради – ОСОБА_4 залучено до участі у справі в якості співвідповідача. (а.с. 35)
У відзиві на позовну заяву представник відповідача ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради зазначив, що позивач будучи головою ОСББ «Келецька, 41» та не вжив організаційних заходів щодо покосу трави на прилеглій території до ОСББ «Келецька, 41», чим порушив п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці, яким передбачено, що на територіях, які належить прибирати-підприємства, установи, організації, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, громадяни зобов'язані проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме: регулярно знищувати бур'яни, скошувати траву заввишки більше 10 см, видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення у спеціально відведені місця. Згідно п. 6.9.5 Правил благоустрою території міста Вінниці обов'язок по механізованому та ручному прибиранню та утриманню територій, вчинення протиожеледних заходів: покриття дворів, тротуарів, проїжджої частини, територій, прилеглих до будівель громадської забудови, прибудинкової території, у тому числі будівель, що утримуються ОСББ, - покладається на балансоутримувача будівель, ОСББ. ОСОБА_3 комісія при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення прийняла рішення про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, тому наклала на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн. У задоволенні позову ОСОБА_1 просив суд відмовити. (а.с. 40-45)
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив суд її задоволити.
Представник відповідачів: ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради, ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради – ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити у його задоволенні, надав пояснення аналогічні викладеним у відзивах на позовну заяву.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова отримана позивачем 13.07.2018 р. (а.с. 4), а 23.07.2018 р. він звернувся до Вінницького міського голови ОСОБА_6 з листом, у якому повідомив, що притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці є незаконним. (а.с. 16) На зазначений лист позивач відповіді не отримав та 30.07.2018 р. звернувся з даним позовом до суду, заявивши у ньому клопотання про продовження строку для оскарження постанови, тому суд вважає, що строк звернення до суду пропущений з поважних причин і підлягає поновленню.
Вислухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 22.06.2018 р. серія ВА №000628, складеного головним інспектором КП ВМР «Муніципальна поліція» ОСОБА_7, голова ОСББ «Келецька, 41» - ОСОБА_1 порушив п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці, а саме: усвідомлюючи свої протиправні дії, умисно не вжив організаційних заходів щодо покосу трави на прилеглій території до ОСББ «Келецька, 41», за що передбачена відповідальність ст. 152 КУпАП. (а.с. 47)
Постановою №722 ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради від 13.07.2018 р. встановлено, що ОСОБА_1 не вжив організаційних заходів щодо покосу трави на прилеглій території до ОСББ «Келецька, 41» за адресою вул. Келецька, 41, чим порушив п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці і посягнув на встановлений громадський порядок та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн., що в межах санкції ст. 152 КУпАП. (а.с. 46).
Згідно ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 (далі - Закон № 2807-ІV) встановлено, що благоустрій заселених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення га озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових га екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Фізичні та юридичні особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів (п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону № 2807-ІV).
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2807-ІV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об’єктів благоустрою.
Частиною 4 ст. 20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2807-ІV, правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Правила благоустрою території міста Вінниці затверджені рішенням Вінницької міської ради №104 від 01.03.2011 р.
Відповідно до п. 1.1 Правил благоустрою території міста Вінниці, Правила благоустрою території міста Вінниці - є нормативно-правовим актом, яким установлюється порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою міста Вінниці, визначаються правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні основи благоустрою.
Згідно з п. 6.10.9 Правил благоустрою території міста Вінниці, передбачено, що на територіях, які належить прибирати-підприємства, установи, організації, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, громадяни зобов'язані проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме: регулярно знищувати бур'яни, скошувати траву заввишки більше 10 см, видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення у спеціально відведені місця.
Відповідно до п. 6.9.5 Правил благоустрою території міста Вінниці обов'язок по механізованому та ручному прибиранню та утриманню територій, вчинення протиожеледних заходів: покриття дворів, тротуарів, проїжджої частини, територій, прилеглих до будівель громадської забудови, прибудинкової території, у тому числі будівель, що утримуються ОСББ, - покладається на балансоутримувача будівель, ОСББ.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КУпАП сільські, селищні, міські ради встановлюють відповідно до законодавства правила, за порушення яких адміністративну відповідальність передбачено статтями 152, 159 і 182 цього Кодексу.
Суд, виходячи з наведеного вище, оцінивши як зібрані в цілому так і кожен доказ, який міститься у справі, дійшов висновку, що ОСОБА_1, правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП постановою №722 ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради від 13.07.2018 р., тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 152, 280 КУпАП,
ст.ст. 5, 6, 7, 9, 72, 77, 242-246, 250, 255, 286 КАС України,
ст. ст. 1, 20, 10, 17, 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»,
ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
Правилами благоустрою території міста Вінниці, затверджених рішенням Вінницької міської ради від 01.03.2011 №104, суд
в и р і ш и в:
Поновити ОСОБА_1 строк для оскарження постанови ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради №722 від 13.07.2018 р..
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Вінницької міської ради, ОСОБА_3 комісії при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради про визнання незаконною і скасування постанови №722 від 13.07.2018 р. про накладення адміністративного стягнення, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Вінницький міський суд Вінницької області до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Згідно вимог п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:
позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2;
відповідач ОСОБА_2 комітет Вінницької міської ради, місцезнаходження юридичної особи: м. Вінниця, вул. Соборна, 59; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 03084813;
відповідач ОСОБА_3 комісія при ОСОБА_2 комітеті Вінницької міської ради, м. Вінниця, вул. Соборна, 59.
Суддя Ю.В. Медяна