
Справа № 420/5787/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” з 01.01.2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов’язати ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 13.12.1990 року він був звільнений із військової служби в запас за хворобою. Згідно до розрахунку позивач має 35 років вислуги. Позивач вказав, що з 14 квітня 1991 року йому була призначена та виплачувалась в подальшому після первинного призначення пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу призначена та виплачувалась пенсія за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії від 09.10.2017 року. На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ в Одеській області 31.03.2018 року провело перерахунок пенсії позивача та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року.
Позивач зазначає, що при проведенні даного перерахунку відповідач протиправно зменшив основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% врахованого грошового забезпечення.
Позивач вказав, з метою усунення зазначеного порушення щодо визначення розміру пенсії позивач направив 24 жовтня 2018 року до відповідача заяву з проханням усунути своє протиправне рішення про зменшення основного розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення, здійснити перерахунок пенсії та провести виплату перерахованого розміру пенсії виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення. Відповідач листом від 07.11.2018 року за вих. №2519/3-11 відмовив у задоволенні заяви позивача. Також в листі-відповіді зазначено, що перерахунок відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено за нормами, чинними на 01.03.2018 року у тому числі з урахуванням максимального розміру пенсії.
Позивач вказав, що що зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії 14 квітня 1991 року. При цьому позивач зазначає, що згідно з пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-17 обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивач зазначив, що зміна максимального відсоткового розміру пенсії, що відбулася у ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вже після первинного призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення йому вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2018 року.
Позивач зазначає, що при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був застосувати норми частини 2статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Ухвалою судді від 14 листопада 2018 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
03.12.2018 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року було проведено в березні 2018 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70%, оскільки 01.04.2014 року набрав чинності Закон України від 27.03.2014 року №1166-УІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України".
Відповідач вказав, що згідно розрахунку пенсії позивача станом на 15.04.1991 року зазначено основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення.
Згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції зі змінами згідно Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). З огляду на вказане положення Закону згідно розрахунку пенсії позивача станом на 01.01.2018 року у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців зазначено основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення. Таким чином, вказане обмеження застосовано відповідачем згідно прямого положення законодавства.
Також відповідач зазначив, що до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби. Тому і відсотковий розмір грошового забезпечення був застосований відповідно до законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.
Однак, у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок — станом на 01.01.2018 року. В даному випадку внесенням змін до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст.13 Закону і в первісній редакції.
Вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії. Так само і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.05р. № 5-РП/2005.
Відповідач зазначив, що позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшувалась, право на перерахунок пенсії реалізовано. Відповідач вважав, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління відсутні.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за вислугу 35 років у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
Як вбачається з Перерахунку пенсії від 20.03.2018 року, з 01.01.2018 року відповідачем зроблено перерахунок пенсії позивачу, у якому основний розмір пенсії розраховується як 70% від суми грошового забезпечення.
Не погодившись з вказаним перерахунком пенсії, 24.10.2018 року представник позивача за довіреністю звернувся до ОСОБА_2 управління ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок основного розміру пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення з 01.01.2018 року (а.с. 16).
ОСОБА_2 управління ПФУ в Одеській області від 07.11.2018 року за №2519/З-11 позивачу повідомлено, що пунктом "а" статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, що діяла до 01.05.2014 року, передбачено призначення пенсії за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 %, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В листі зазначено, що Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсійним фондом України відповідний перерахунок пенсій не проводився, оскільки зменшення розміру пенсій неприпустиме. Проте, після 01.05.2014 року при первинному призначенні пенсії за вислугу років розмір пенсії обчислювався з урахуванням внесених змін, в результаті чого з'явилася диспропорція в розмірах пенсій залежно від часу їх призначення чим порушувалася стаття 24 Конституції України щодо рівності громадян у правах.
Також в листі вказано, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок раніше призначених пенсій здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку.
Позивачу повідомлено, що на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018 року, йому здійснено перерахунок пенсії, виходячи із 70% відповідної суми грошового забезпечення. Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
В дану статтю Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-VІІ від 27.03.2014 року також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм випливає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-VІІ від 27.03.2014 року зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17), від 03.04.2018 року у справі №175/1665/17 (К/9901/9550/18).
З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами позивача стосовно того, що обмеження максимального розміру пенсії Законом №1166-VІІ від 27.03.2014 року не поширюється на позивача, якому пенсія призначена раніше набрання чинності змінами до ст.13 Закону №2262-ХІІ.
При цьому суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що у разі перерахунку пенсії на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, максимальний розмір пенсії обмежується згідно положень ст.13 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на момент перерахунку – оскільки, ані Закон №2262-ХІІ, ані постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року таких умов не містить. До того ж ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює питання призначення пенсії, а не її перерахунку, при тому, що призначення пенсії і перерахунок пенсії є різними за своєю суттю процедурами.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії, який здійснено на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 90% на 70% грошового забезпечення.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” з 01.01.2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов’язання ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приписами ч.1 ст.382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки судом задоволено позовні вимоги в частині зобов’язання ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум, суд вважає за можливе зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-243, 246-246, 263, 382, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 65014, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” з 01.01.2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 65014, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів
.