
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
12.12.2018 р. справа №520/9046/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат про1) визнання протиправною бездіяльності з приводу перерахунку пенсії; 2) зобов'язання з 01.04.2012 по 31.12.2017 роки провести перерахунок пенсії у нормі 62 % від розміру згідно з довідкою Харківського обласного військового комісаріату від 29.03.2018р. №ФХ-111127/810/ВСЗ та нарахувати на цей розмір пенсії підвищення з 01.07.2012 року на 11%, з 01.09.2012 року на 23%, з 01.01.2013 року на 35%, 3) зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року по день перерахунку з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 у нормі 62 % від розміру згідно з довідкою Харківського обласного військового комісаріату від 23.03.2018р. №ФХ111127, та встановити розміри пенсії з 01.04.2012р. - 2.414,31грн., з 01.07.2012р. - 2.679,88 грн., з 01.09.2012р. - 2.969,60 грн., з 01.01.2013р. - 3.259,32 грн., з 01.01.2018р. - 4.798,64 грн.; 4) зобов'язання здійснити виплату недоплачених щомісячних сум пенсії з 01.04.2012р. по день проведення перерахунку; 5) зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду по даній справі; 6) стягнення витрат по сплаті судового збору , -
встановив:
Заявлені вимоги обгрунтовані тим, що 10.08.2004р. позивачу була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 62 % від грошового забезпечення.
За власними розрахунками пенсіонера розмір пенсії відповідно до постанови КМУ №355 від 23.04.2012р. має дорівнювати: з 01.04.2012р. - 2.414,31грн., з 01.07.2012р. - 2.679,88 грн., з 01.09.2012р. - 2.969,60 грн., з 01.01.2013р. - 3.259,32 грн., з 01.01.2018р. - 4.798,64 грн.
Письмовою заявою від 01.03.2018р. пенсіонер самостійно звертався до ГУ ПФУ в Харківській області з метою приведення розміру пенсії з 01.04.2012р. у відповідність до закону.
На письмове звернення фізичної особи - громадянина з приводу проведення перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Харківській області було складено лист від 25.05.2018р. №3176/Т-14 з повідомленням відносно здійснення пенсійного забезпечення з дотриманням вимог закону.
Непроведення виплат за пенсією на бажаному рівні позивач вважає протиправною бездіяльністю.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що постанова КМУ №355 від 23.04.2012р. стосувалась виключно збільшення розміру раніше призначених пенсій за рахунок підвищення цих пенсій на 11% з 01.07.2012р., на 23% з 01.09.2012р., на 35% з 01.01.2013р.
При цьому, абз.2 ч.1 названої постанови було встановлено обмеження, у силу якого підвищені у порядку абз.1 ч.1 постанови КМУ №355 від 23.04.2012р. пенсії не можуть перевищувати розміри пенсій, що можуть бути нараховані на грошове забезпечення діючих військовослужбовців.
Третя особа, Харківський обласний військовий комісаріат, власної правової позиції у письмовому вигляді до суду не подав, правом на участь представника у розгляді справи не скористався.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Харківській області, одержує пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", письмово звертався з приводу проведення регіональним терорганом ПФУ перерахунку пенсії за постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. у розмірі: з 01.04.2012р. - 2.414,31грн., з 01.07.2012р. - 2.679,88 грн., з 01.09.2012р. - 2.969,60 грн., з 01.01.2013р. - 3.259,32 грн., з 01.01.2018р. - 4.798,64 грн., одержав відмову, оформлену листом від 25.05.2018р. №3176/Т-14.
Перевіряючи відповідність закону управлінських діянь владного суб'єкта, суд зазначає, правовідносини з приводу соціального захисту громадян у формі пенсійного забезпечення унормовані як приписами загальних норм права, до яких належать положення ст.46 Конституції України, ст.25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних норм права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №45).
Згідно з п.2 Порядку №45 вчинення управлінських дій з приводу перерахунку пенсії пов'язано з подією прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.
За правилом п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Порядок №45 у частині підстав та приводів перерахунку пенсії діяв протягом 2016-2017рр., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.
Звертаючись до суду, позивач оскаржує управлінську діяльність владного суб"єкта, ГУ ПФУ в Харківській області і з приводу застосування до власної пенсії норм постанови КМУ №355 від 23.04.2012р., і з приводу застосування до власної пенсії норм постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.
Суд відмічає, що абз.1 п.1 постанови №355 від 23.04.2012р. установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей) у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
Таким чином, абз.1 п.1 постанови №355 від 23.04.2012р. не стосується проведення перерахунку пенсій у зв"язку із збільшенням унаслідок рішення КМУ розміру оплати праці діючих військовослужбовців.
Абзацом 1 п.1 постанови №355 від 23.04.2012р. передбачено лише підвищення розміру пенсій за рахунок простої арифметичної дії, яка полягає у множенні розміру існуючої пенсії на 11% станом на 01.07.2012р., на 23% станом на 01.09.2012р., на 35% станом на 01.01.2013р.
Водночас із цим, абз.2 п.1 постанови №355 від 23.04.2012р. було уведено в дію запобіжник, у силу якого виплати за остаточним розміром підвищеної пенсії не можуть перевищувати розмір пенсії, обрахованої за відповідними (прирівняними) посадами станом на 01.04.2012р. у Порядку №45.
Тобто, Урядом України було запроваджено правило, відповідно до якого пенсіонер-колишній військовослужбовець не може одержувати від Держави через ПФУ коштів за пенсією у більшому розмірі, ніж одержує від Держави грошового забезпечення діючий військовослужбовець (максимальна межа виплат була встановлена на рівні грошового виразу пенсії, який належить обчислити із грошового забезпечення діючого військовослужбовця).
Тому, видані у порядку постанови №355 від 23.04.2012р. довідки про розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця носять обмежувальний характер і призначені не для обрахунку на підставі їх показників виплат за пенсією і подальшого збільшення цих виплат на 11%, на 23%, на 35%, а виключно для арифметичного розрахунку максимально належної до виплати пенсії, котра не може перевищувати розміру пенсії, обчисленої станом на 01.04.2012р. у Порядку №45.
Наведені позивачем міркування цього не враховують, а відтак, підлягають відхиленню в частині довідки Харківського ОВК від 28.05.2012р. №ФХ111127, котра була видана на виконання постанови КМУ №355 від 23.04.2012р.
Пунктом 1 постанови КМУ №103 від 21.03.2018р. передбачено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, базовою величиною для перерахунку раніше призначених колишнім військовослужбовцям пенсій є сумарний грошовий вираз таких складових елементів грошового забезпечення як: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою.
Отже, залишилось незмінним запроваджене п.5 Порядку №45 правило, відповідно до під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Разом із тим, судом з'ясовано, що згідно з довідкою Харківського обласного військового комісаріату від 30.07.2008р. №ФХ №111127 розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2008р. складає 2.966,05грн.
Згідно з довідкою Харківського обласного військового комісаріату від 26.03.2018р. №ФХ111127 розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018р. складає - 10.222,50грн. (а.с.30).
З наданої позивачем копії виданої ГУ ПФУ в Харківській області довідки без номеру та дати (а.с.40) вбачається, що розмір пенсії складав:
- з 01.04.2012р. суму в 1.838,95грн. (як добуток арифметичної дії обчислення 62% від розміру грошового забезпечення в 2.966,05грн.);
- з 01.07.2012р. суму в 2.041,23грн. (як добуток арифметичної дії обрахунку 11% від суми пенсії в 1.838,95грн., що дорівнює 202,28грн. та додавання цієї величини до суми пенсії в розмірі 1.838,95грн.);
- з 01.09.2012р. суму в 2.261,91грн. (як добуток арифметичної дії обрахунку 23% від суми пенсії в 1.838,95грн., що дорівнює 422,96грн. та додавання цієї величини до суми пенсії в розмірі 1.838,95грн.);
- з 01.01.2013р. суму в 2.414,31грн. (як добуток арифметичної дії обрахунку іншого відсотка ніж 35 від суми пенсії в 1.838,95грн. (бо використання відсотка 35 до показника 1.838,95грн. дає значення 643,63грн.), що дорівнювало 575,36грн. та додавання цієї величини до суми пенсії в розмірі 1.838,95грн.);
- з 01.01.2018р. суму до виплати в 4.376,13грн. (як добуток послідовних розрахункових дій: 1) арифметичної дії обчислення 62% від 10.222,50грн. = 6.337,95грн.; 2) арифметичної дії обчислення різниці між розміром пенсії після перерахунку в 6.337,95грн. та розміром пенсії до перерахунку в 2.414,31грн. = 3.923,64грн.; 3) арифметичної дії обчислення 50% від 3.923,64грн. на виконання абз.2 п.2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. = 1.961,82грн.; 4) арифметичної дії додавання до розміру пенсії до перерахунку в 2.414,31грн. 50% різниці за рахунок підвищення в 1.961,82грн. = 4.376,13грн.).
Таким чином, обчислення у спірних правовідносинах владним суб"єктом показника у 35% від величини 2.414,31грн. у розмірі 575,36грн. (замість вірного значення цієї арифметичної дії у 643,63грн.) призвело до помилки у визначенні розміру пенсії як станом на 01.01.2013р., так і станом на 01.01.2018р. (в частині суми пенсії до виплати).
Виявлений судом недолік у реалізації управлінської функції має бути усунутий у спосіб обтяження владного суб'єкта обов'язком повторно вирішити питання про збільшення позивачу пенсії станом на 01.01.2013р. у межах 35% та з 01.01.2018р. відповідно до п.1 і п.2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.
Допущені владним суб'єктом дефекти в реалізації управлінського повноваження у даному конкретному випадку підпадають під дію ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що спростовує доводи відповідача про пропуск строку звернення до суду.
Стосовно доводів позивача про включення премії до складу грошового забезпечення у цілях перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, суд вважає, що за своєю правовою природою премія є разовою (а не постійною) виплатою з боку роботодавця конкретному працівнику як визнання зусиль (досягнень) саме цього працівника у загальний результат роботи органу (установи, підрозділу тощо).
Тому ця складова оплати праці має виключно індивідуальний характер не може поширюватись на будь-яких інших третіх сторонніх осіб, у тому числі і для збільшення розміру призначених їм пенсій.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України в частині визначення правильного розміру пенсії станом на 01.01.2013р. та 01.01.2018р.
Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення в частині вирішення питання про перерахунок пенсії знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом станом на 01.01.2013р. та станом на 01.01.2018р.
Решту доводів позивача слід визнати необгрунтованими, оскільки ці доводи закону не відповідають, фактичними обставинами не підтверджуються, а відтак, не є підставою для задоволення позову в цій частині.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно вирішити питання про визначення розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1) станом на 01.01.2013 року та станом на 01.01.2018р.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Старосєльцева О.В.